kosmetyki punktowe na wypryski

TOP 5 kosmetyków punktowych na wypryski [WYBÓR EKSPERTA]

Na Twojej twarzy pojawił się nieprzyjaciel? Nie panikuj. Na rynku kosmetycznym można znaleźć wiele preparatów punktowych do stosowania w sytuacjach awaryjnych, które działają błyskawicznie. Nasz ekspert – kosmetolog, Natalia Stafiej podpowiada, które kosmetyki sprawdzą się najlepiej do stosowania punktowo na wypryski.

Wypryski charakteryzuje najczęściej zaczerwienienie, stan zapalany i podskórna, niewidoczna zmiana, która rośnie, a każdy jej dotyk powoduje bardzo nieprzyjemne odczucia. Przyczyn pojawiania się wyprysków może być wiele, zaczynając od stresu, przez drobne grzeszki w diecie, kończąc na niedosypianiu czy zbliżającej się miesiączce. Co zrobić, kiedy stan zapalny już się pojawił? Wtedy przechodzimy do działania przeciwzapalnego, antybakteryjnego i łagodzącego.

Substancje przeciwzapalne i przyśpieszające gojenie się zmian skórnych

Aby załagodzić stany zapalane i doprowadzić do ich zagojenia należy skupić się na działaniu przeciwzapalnym, antybakteryjnym i łagodzącym. Poniżej znajdziesz listę najlepszych i najczęściej wykorzystywanych substancji. Warto rzucić na nią okiem i przeczytać o ich właściwościach, aby w sytuacji kryzysowej wybór produktu typu S.O.S nie stanowił problemu.

Substancje przeciwzapalne:

  • kwas azelainowy,
  • niacynamid,
  • cynk (często oznaczany jako Zinc PCA),
  • zielona herbata,
  • prioktonian olaminy,
  • srebro (także koloidalne),
  • tlenek cynku,
  • witaminy z grupy B,
  • ekstrakt z centella astatica,
  • kwas migdałowy.

Substancje antybakteryjne:

  • kwas salicylowy,
  • retinal (retinaldehyd),
  • ekstrat z wierzby białej,
  • ekstrakt z rozmarynu,
  • nadtlenek wodoru,
  • nadtlenek benzoilu,
  • piroktonian olaminy,
  • cynk (Zinc PCA).

Substancje łagodzące:

  • ekstrakt z wąkroty azjatyckiej,
  • pantenol,
  • alantoina,
  • kwas laktobionowy,
  • tokoferole (witamina E i jej pochodne),
  • wyciągi z alg (kwas alfa-liponowy i y-linolenowy),
  • arginina,
  • glukonolakton,
  • wyciąg z arniki górskiej,
  • wyciąg z oczaru wirginijskiego.

Oczywiście takich substancji jest o wiele więcej. Podane przykłady to te najczęściej występujące w literaturze i takie, które badane są od wielu lat.

CIEKAWOSTKA
 
Stanów zapalnych nie wolno drażnić. Nie rozdrapuj i nie wyciskaj niczego, co boli, jest czerwone lub znajduje się głęboko pod skórą! W ten sposób nie przyśpieszysz procesu gojenia, a jedynie podrażnisz miejsce, któremu potrzebna jest regeneracja. Ze stanem zapalnym na twarzy jest trochę jak ze stanem zapalnym wewnątrz organizmu. Należy działać antybakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodząco, ale bez narażania się na czynniki pogarszające, tak jak w przypadku przeziębienia czy anginy. Dodatkowo, próby manualnego pozbycia się „nieprzyjaciela” mogą skutkować powstaniem rany, rozsiania bakterii na okolice dookoła oraz powstaniem przebarwień pozapalnych.

Najlepsze produkty punktowe na wypryski

Które preparaty stosowane punktowo pomogą Ci szybko pozbyć się wyprysków? Poniżej 5 najlepszych!

 

To produkt polecany zarówno przez dermatologów, jak i kosmetologów. Krem La Roche-Posay Effaclar Duo+ to bardzo dobrze opracowany preparat zawierający przeciwzapalny niacynamid, kojącą wodę termalną oraz pochodną kwasu salicylowego o działaniu antybakteryjnym. Dobrze dobrane składniki nie tylko szybko zmniejszają powstały już stan zapalny, ale i zapobiegają powstawaniu przebarwień. Krem działa łagodnie, dzięki czemu można go stosować aż do całkowitego wygojenia się skóry.

To genialny kosmetyk, który warto mieć w kosmetyczce i stosować w razie pojawienia się niechcianych wyprysków. Nie należy jednak stosować go w codziennej pielęgnacji jeśli na skórze nie występują stany zapalne. Może to prowadzić do przesuszenia skóry.

Choć z nazwy jest tonikiem, to można go używać tylko punktowo. W składzie zawiera wspomniany wyżej cynk PCA oraz wyciąg z łopianu, które działają silnie antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Wyciąg z tamaryndu działa łagodząco oraz wyciszająco na rozwijający się stan zapalny. Tonik subtelnie złuszcza, co blokuje powiększanie i rozsiewanie się wyprysku.

  1. Pharmaceris T Puri-Sebotonique
    tonik do twarzy
    Cena od 29,99 zł Cena regularna 40,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

W kosmetyku zastosowano połączenie łagodzącego glukonolaktonu oraz kwasu salicylowego, dzięki czemu produkt skutecznie zmniejsza stan zapalny i zwalcza bakterie gromadzące się wewnątrz. W składzie znajdziemy też wyżej wymieniany wyciąg z wąkroty azjatyckiej, który cieszy się ogromnym uznaniem wśród kosmetologów ze względu na silne i skuteczne działanie przeciwzapalne i łagodzące. Preparat nada się także do skór wrażliwych, które na co dzień nie borykają się z trądzikiem lecz chcą mieć coś na wypadek pojawienia się nieprzyjaciela na twarzy.

  1. SVR Sebiaclear Cicapeel
    żel do twarzy
    Cena od 46,99 zł Cena regularna 79,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Marka Avene zasłynęła z opatentowania własnego retinalu, znanego także jako rerinalaldehyd. Retinal jako jedyny z retinoidów wykazuje działanie antybakteryjnie oraz jest wykorzystywany w terapii trądziku. W składzie występuje także kwas glikolowy, który złuszcza aktywny stan zapalny. Całość została opracowana na kojącej i przeciwzapalnej wodzie termalnej Avene. Produkt można określić jako dosyć silnie działający, najlepiej sprawdzi się u osób, które przewlekle borykają się z wypryskami oraz mają tłustą skórę. Suche i delikatne cery może delikatnie podrażniać.

  1. Avène Cleanance Comedomed
    emulsja punktowa
    Cena od 51,99 zł Cena regularna 72,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To produkt do stosowania punktowego. Formuła została wzbogacona o dwa kwasy - migdałowy oraz salicylowy. Obydwa działają przeciwbakteryjnie, przy czym migdałowy bardziej powierzchniowo, a salicylowy penetruje wgłąb naskórka zwiększając skuteczność preparatu. Kwas migdałowy zapobiega powstawaniu przebarwień pozapalnych i nadaje się także do stosowania przy skórach wrażliwych lub z rumieniem. Łagodzące działanie w tym produkcie pełni olej Tamanu, który zmniejsza zaczerwienienie i chroni gojący się stan zapalny przed czynnikami zewnętrznymi.

  1. Bioliq Specialist
    krem do twarzy na noc
    Cena od 26,99 zł Cena regularna 32,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Witamina C w medycynie i kosmetologii, Wiadomości chemiczne 2019, s. 503-522.

E. Kilian-Pięta, Witamina C jako niezbędny składnik dla skóry człowieka oraz czynniki determinujące jej wchłanianie, Kosmetologia Estetyczna 2019, vol. 8(1): 25.

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
5 kultowych kosmetyków do pielęgnacji cery, na które nie warto żałować ani złotówki Czytaj więcej