Czy retinol pomoże przy problemie trądziku? Tak, ale należy go używać w odpowiedni sposób, a przede wszystkim – wybrać odpowiedni kosmetyk. O leczeniu trądziku retinoidami pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.
Trądzik to zmora wielu nastolatków, ale także dorosłych. W zależności od stopnia nasilenia można go leczyć zarówno dermatologicznie pod kontrolą lekarza lub pod opieką kosmetologa. Są też tacy, którzy wolą próbować szukać rozwiązania na własną rękę. Wszystkie te trzy grupy łączy poszukiwanie substancji skutecznych w walce z trądzikiem. Najskuteczniejszymi i najbardziej przebadanymi substancjami są retinoidy, do których należy retinol - retinoid dostępny bez recepty nawet w produktach drogeryjnych.
Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego opisu odnośnie wpływu retinolu na trądzik, warto zrozumieć na czym polega powstawanie zmian trądzikowych i stanów zapalnych na skórze.
Każda skóra posiada gruczoły łojowe, przez których przewody sebum (tłuszcz) odprowadzane jest na powierzchnię skóry. Proces powstawania zmian trądzikowych jest wynikiem zmian zachodzących na dwóch obszarach: zaburzenia rogowacenia przewodów, a w konsekwencji odkładanie się zrogowaciałych mas przy ujściu gruczołu oraz nadpobudliwość gruczołów łojowych. Te dwa czynniki doprowadzają do nagromadzenia się sebum wraz z martwymi komórkami naskórka przy ujściu gruczołu łojowego co prowadzi do powstania zaskórnika lub stanu zapalnego. Substancje działające przeciwtrądzikowo działają poprzez rozpuszczenie nagromadzonej masy, umożliwienie oderwania się jej od powierzchni skóry oraz na złagodzeniu powstałego stanu zapalnego. W ten właśnie sposób działają retinoidy, czyli także retinol.
Retinol to nie bez powodu modna substancja w ostatnim czasie. Jego działanie zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych, a sama grupa do jakiej należy jest nazywana najbardziej przebadaną grupą substancji używanych w kosmetologii i farmacji. Wiele wiemy na temat działania retinolu w terapiach przeciwstarzeniowych jednocześnie zapominając o tym, że posiada silny wpływ na proces rogowacenia naskórka i produkcji łoju. Te dwie cechy powodują, że produkty z retinolem mogą szczególnie sprawdzić się u osób borykających się z trądzikiem.
Retinoidy, a w tym też retinol, swoje działanie na skórze wywierają przez modyfikacje procesów zachodzących w jądrach komórkowych naszej skóry. Dzięki temu potrafią wpływać na takie czynności jak podział nowych komórek czy regulacja stanu zapalnego, mogą także zmniejszać produkcje łoju. To tłumaczy dlaczego czasami skóra podczas stosowania retinolu robi się sucha i nieprzyjemna w dotyku. Niemniej jednak, używana w celach trądzikowych, stosowana przez długi okres czasu zdecydowanie zmniejszy problemy natury trądzikowej. Ten fakt jest wykorzystywany w leczeniu trądziku przy pomocy doustnej izotretynoiny. Kolejną właściwością jest udział w ochronie przed wolnymi rodnikami, ich redukcja przyczyni się do przyśpieszenia gojenia się stanów zapalnych czy uszkodzeń w skórze.
Można powiedzieć, że retinoidy posiadają zdolności do programowania komórek od nowa, tak aby nie były one podatne na zaburzenia rogowacenia czy nadpobudliwość. Trzeba jednak pamiętać, że kuracja retinoidami wymaga czasu, aby mogła przynieść efekty. Często takie kosmetyki włącza się na stałe i po za kończeniu kuracji i uporaniu się z problemem zostawia się retinol dla podtrzymania dobrej kondycji skóry.
Retinol, jak i inne retinoidy, to bardzo wdzięczne substancje, ale trzeba się z nim obchodzić świadomie i rozsądnie. Skutkiem ubocznym stosowania mogą być takie odczucia jak: suchość skóry, zwiększona wrażliwość, zaczerwienienie czy nadreaktywność. Błędem jest także łączenie retinolu stosowanego na nieprzyzwyczajonej skórze z kwasami AHA czy BHA. Może to doprowadzić do nieprzyjemnych podrażnień, a nawet poparzenia.
Produkty z retinolem trzeba wprowadzać stopniowo. Skóra powinna być dobrze zregenerowana i odżywiona, najlepiej udać się do dobrego kosmetologa, aby ten ocenił stan bariery hydrolipidowej, która działa jak płaszcz ochronny dla naszej skóry. Jeśli wszystko jest w porządku można przejść do wprowadzenia niskiego stężenia 2-3 razy w tygodniu w równych odstępach. Można stosować retinol na serum nawilżające, aby zminimalizować ryzyko podrażnień, lub na suchą skórę. Po aplikacji dobrze odczekać chociaż 15 minut przed aplikacją kremu na noc.
Przy stosowaniu retinolu należy bezwzględnie pamiętać o fotoprotekcji przez cały rok, w innym razie można spodziewać się przebarwień. Nie powinno się odstawiać retinolu, aby później do niego wrócić, sprawi to, że nasza skóra się odzwyczai i cały nieprzyjemny proces adaptacji skóry do retinoidów będziemy przechodzić od nowa. Osoby wprowadzające retinol w celu walki z trądzikiem powinny znać swoją skórę oraz mieć odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne, stosowanie retinolu przy osłabionej barierze hydrolipidowej w celach walki z trądzikiem może doprowadzić do jego zaostrzenia się.
WSKAZÓWKA
Przed wprowadzeniem retinolu zadbaj o odbudowę bariery hydrolipidowej. Postaw na regeneracje i wzmocnienie skóry, w przeciwnym razie może dojść do podrażnienia stanów zapalnych i ich nasilenia. Pamiętaj, aby wprowadzać retinol stopniowo.
Jakie kosmetyki z retinolem sprawdzą się w pielęgnacji cery trądzikowej? Oto 5 produktów, na które warto zwrócić uwagę.
Dzięki ceramidowym nośnikom, retinol w tym produkcie zachowuje bardzo dobrą stabilność. Będzie penetrował głęboko przez skórę bez znacznej utraty dodatkowo pielęgnując skórę dzięki dobrze dobranym substancjom aktywnym. Niewątpliwie dużą zaletą produktu jest także jego cena.
Retinol w tym produkcie został zamknięty w liposomowych formułach przez co uwalniany jest bardzo powoli. Pozwala to na długofalowe działanie oraz wpływ na komórki na wielu poziomach skóry. Serum nie powinno podrażnić skóry.
To budżetowa propozycja dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z retinolem bez większego inwestowania w produkt. To kosmetyk dobry "na start", nie powinien powodować większych podrażnień. Daje świetne efekty.
W serum znajdziemy trzy formy retinolu co zapewnia dużą stabilność produktu oraz efektywne działanie. Dobrze sprawdzi się przy trądziku osób dorosłych, które jednocześnie chcą zadbać o profilaktykę przeciwstarzeniową.
Ten krem zawiera retinol w trzech formułach przez co jego skuteczność będzie szybko widoczna. To dobry wybór przy średnim budżecie. Warto po niego sięgnąć jeśli Twoim problemem są blizny potrądzikowe - pomoże zmniejszyć ich widoczność.
Autor
Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.
Źródła:
http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.4-1.pdf
https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/03-2010/06%20%20Retinoidy.pdf
http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2019/hyg-2019-3-165.pdf