Trądzik na dekolcie

Trądzik na dekolcie - jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Trądzik na dekolcie to wstydliwy problem, który większość osób skrywa pod ubraniem. Zamiast noszenia golfów, polecamy pozbyć się go raz na zawsze. Jak walczyć z trądzikiem w okolicy dekoltu? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.

Trądzik to jedna z najczęściej występujących dermatoz, szacuje się, że dotyka około 75-95% osób w wieku dojrzewania. Schorzenie może pojawić się również u dorosłych. W źródłach naukowych można znaleźć różne klasyfikacje trądziku, jedną z nich jest podział ze względu na miejsce występowania.

Najczęściej zmiany charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej pojawiają się w okolicach twarzy. Jednak zdarza się również występowanie w obrębie pleców, dekoltu, ramion, pośladków. Pojawianie się zmian właśnie w tych okolicach związane jest z występowaniem dużej ilości gruczołów łojowych, a jak wiadomo trądzik może być powiązany ze stanem zapalnym jednostek włosowo-łojowych. Charakterystyczne umiejscowienie zmian trądzikowych, w miejscach widocznych dla innych osób, prowadzi do obniżenia samooceny i jakości życia osób zmagających się z dermatozom.

Charakterystyka trądziku na dekolcie

Trądzik w okolicy dekoltu najczęściej dotyczy osób dorosłych, w przebiegu tzw. trądziku dojrzałego. Objawy to grudki i krostki, niekiedy wypełnione ropną treścią. Radziej można zauważyć zaskórniki oraz zmiany zapalne typu guzy, cysty czy torbiele. Wykwity mogą pozostawiać po sobie ślady w postaci blizn.

Trądzik na dekolcie - przyczyny

Trądzik w okolicy dekoltu dotyczy ok. 78% osób zmagających się z dermatozą. Etiopatogeneza występowania zmian w tej lokalizacji, podobnie jak w przypadku trądziku twarzy, nie jest jednoznaczna. Pojawienie się trądziku na dekolcie najczęściej wynika z:

  • Uwarunkowań genetycznych - często rodzic/rodzice osób borykających się z trądzikiem, również chorowali,
  • Pojawienia się stanów zapalnych w obrębie jednostki włosowo-łojowej,
  • Nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe,
  • Zaburzeń w rogowaceniu naskórka,
  • Problemów z nadpotliwością,
  • Przyjmowania niektórych leków,
  • Działania bakterii na skórę.

Na podstawie lokalizacji stanów zapalnych można spróbować określić czynnik wywołujący dermatozę. Jako jedną z głównych przyczyn pojawienia się trądziku na dekolcie podaje się zaburzenia hormonalne. Najczęściej dochodzi do wzrostu męskich hormonów - androgenów. Podwyższone stężenie dihydrotestosteronu (DHT) i siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-S) sprzyja zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. 

Szukając przyczyn stanów zapalnych w obrębie dekoltu nie można również zapomnieć o wpływie stresu na rozwój trądziku. Pod wpływem permanentnego napięcia ponownie dochodzi do wzrostu androgenów. Długotrwały stres działa prozapalnie, sprzyja rozwojowi dermatoz. 

Nie bez znaczenia jest również zdrowy tryb życia oraz zbilansowana dieta. Niedosypianie, nadmiar obowiązków, życie w biegu, jedzenie typu Fast Food, duża ilość cukrów prostych również odbija się na wyglądzie skóry.

Jak pozbyć się trądziku na dekolcie?

Walkę z trądzikiem w okolicy dekoltu należy zacząć od znalezienia przyczyny zaburzeń. Jedynie dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy w stanie całkowicie wyleczyć dermatozę. Dobrym pomysłem jest wykonanie badań hormonalnych, zwłaszcza jeśli dolegliwościom towarzyszą objawy takie jak: zaburzenia miesiączkowania, bolesne miesiączki, nadmierne owłosienie, problem z zajściem w ciążę. Należy pamiętać, że badania poszczególnych hormonów powinny odbywać się w różne dni cyklu. Chęć wykonania diagnostyki w tym kierunku najlepiej skonsultować z endokrynologiem. 

Ważne, aby bliżej przyjrzeć się trybowi życia, jaki prowadzimy. Jeśli codziennie walczymy z uciekającym czasem, a doba jest dla nas za krótka, należy rozważyć czy nie nadeszła pora, aby trochę zwolnić. Skupienie się na sobie, zdobycie umiejętności odpoczywania, wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych mogą znacząco pomóc pozbyć się zmian zapalnych.

WSKAZÓWKA

W przypadku problemów skórnych na dekolcie powinno się wprowadzić kilka prostych zasad, które mogą pomóc w walce ze stanami zapalnymi. Należy pamiętać o częstej zmianie ręczników kąpielowych oraz pościeli, najlepiej sięgać po ubrania wykonane z przewiewnych, lekkich materiałów, jak np. len, bawełna. Do prania lepiej wybrać produkty hipoalergiczne, np. przeznaczone dla dzieci. Zminimalizuje to pojawienie się alergii i pogorszenie kondycji skóry.

Na czas leczenia dermatozy warto zrezygnować z nakładania na okolicę dekoltu balsamów przeznaczonych do pielęgnacji ciała, zwłaszcza jeśli są to produkty perfumowane. Dekolt należy traktować jak przedłużenie skóry twarzy i stosować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji tej części ciała.

Kosmetyki na trądzik na dekolcie

W trakcie leczenia trądziku okolicy dekoltu ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry. Najlepiej postawić na delikatne, ale dokładne oczyszczanie. Sięgnij po łagodny żel do mycia Tołpa Dermo Face Mikrobiom, który nie podrażni skóry, a jedynie łagodnie oczyści z resztek kosmetyków, sebum i potu.

Kolejnym ważnym punktem pielęgnacji jest nawilżanie i odżywianie skóry. W tym celu sprawdzi się intensywny krem nawilżający dla skóry trądzikowej SVR Sebiaclear Hydra, który przynosi ulgę, koi i regeneruje. Pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia, poprawia szczelność bariery hydrolipidowej, przy czym nie działa komedogennie (nie powoduje zanieczyszczania ujść gruczołów łojowych).

 

  1. Tołpa Dermo Face Mikrobiom
    żel do twarzy
    Cena od 20,99 zł Cena regularna 32,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Dodatkowo, 2-3 razy w tygodniu można zastosować normalizujący tonik np. Pharmaceris T Puri-Sebotonique. Produkt działa antybakteryjnie, delikatnie złuszcza naskórek, łagodzi zmiany trądzikowe, reguluje pracę gruczołów łojowych.

W przypadku pojawienia się dużych zmian zapalnych z ropną treścią można zastosować punktowo pastę Uriage Hyséac SOS. Zawartość zielonej glinki, jasnego ichtiolu, oleju z drzewa herbacianego i tlenku cynku pomaga redukować zmiany zapalne. Działa antybakteryjnie, ściągająco, wycisza skórę.

Choć nie polecam opalać skóry objętej dermatozą, w okresie wiosenno-letnim, kiedy nosimy mniej warstw ubrań, promieniowanie słoneczne może docierać również przez lekką odzież. Dlatego, w tym okresie, na okolicę dekoltu również należy nakładać krem z filtrem. Dobrze sprawdzi się spray chronny do ciała Sesderma Repaskin SPF30, który jest wygodny w użytku, szybko się wchłania, nie bieli skóry. 

  1. Pharmaceris T Puri-Sebotonique
    tonik do twarzy
    Cena od 30,99 zł Cena regularna 40,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Uriage Hyséac SOS
    pasta punktowa
    Cena od 53,99 zł Cena regularna 89,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Izabela Załęska, Kinga Wilkus, Faustyna Kuros, Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 5/2017/vol 6. 

Pawlicka M., Wpływ stresu na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna 4 / 2019 / vol. 8, s. 473-475

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-7.pdf

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Krem na zmarszczki dla mężczyzn - jaki jest najlepszy? Czytaj więcej