kosmetyki w węglem aktywnym czarna maska do twarzy

Maseczka z węglem aktywnym - jaka jest najlepsza i jak przygotować ją samodzielnie?

Węgiel aktywny to popularny składnik kosmetyków. Najczęściej znajdziemy go w czarnych maseczkach do twarzy o działaniu oczyszczającym. Dla kogo przeznaczone są węglowe maseczki i jak je stosować? Wątpliwości rozwiewa ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Węgiel aktywny to surowiec, który nie zawsze był kojarzony z branżą kosmetyczną. Początkowo właściwości Active carbon (nazwa węgla aktywnego stosowana przez producentów) wykorzystywane były w zupełnie innych gałęziach przemysłu, np. farmaceutyce, energetyce. Jednak zastosowanie węgla aktywnego w kosmetykach stało się popularne, a surowiec został doceniony przez konsumentów.

Węgiel aktywny - zastosowanie w kosmetyce

Węgiel aktywny to całkowicie nietoksyczny, w 100 proc. naturalny surowiec, który zyskał na popularności dzięki silnym właściwościom absorbującym. Active carbon, dzięki swojej strukturze oraz dużej powierzchni sorpcyjnej, świetnie przyciąga i pochłania toksyny oraz zanieczyszczenia na skórze. Dodatkowo wpływa na zmniejszenie ilości sebum, przyspieszenie rogowacenia oraz wykazuje silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, rozjaśniające przebarwienia i kojące. Jest łagodny dla skóry, nie powoduje podrażnień i nie narusza bariery ochronnej.

Węgiel aktywny możemy spotkać w postaci węgla formowanego, granulowanego, pylistego oraz impregnowanego. W przemyśle kosmetycznym stosowany jest węgiel pylisty. Głównie wykorzystuje się go do produkcji:

Maseczka z czarnym węglem - jaka jest najlepsza?

Najpopularniejszym typem kosmetyków zawierających węgiel aktywny są czarne maseczki do twarzy o działaniu oczyszczającym. W zależności od potrzeb skóry, maseczkę z węglem aktywnym możemy zastosować 1-2 razy w tygodniu.

Jakie warto przetestować? Podpowiadamy!

  • Nuxe Insta-Masque Détoxifiant + Eclat - maska przeznaczona jest dla każdego rodzaju cery, nawet wrażliwej i delikatnej. Zawiera węgiel aktywny, który usuwa toksyny oraz przywraca blask. W detoksykującej masce połączono działanie łagodzące i kojące wody różanej oraz oczyszczające i seboregulujące Active carbon. Maskę można stosować 1-2 razy w tygodniu, ma przyjemną konsystencję, która łatwo zmywa się ze skóry. Po zastosowaniu produktu cera jest rozświetlona, gładka i pełna blasku.
  • Vichy Masque - maseczka przeznaczona do pielęgnacji skóry zanieczyszczonej, narażonej na zabrudzenia środowiska zewnętrznego (smog, spaliny samochodów itp.). Maska łączy detoksykujące działanie roślinnego węgla aktywnego oraz glinki kaolinowej. Dodatek wody termalnej zapewnia złagodzenie podrażnień oraz wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry. Po zastosowaniu maski cera jest odżywiona, czysta oraz miękka w dotyku, pory zostają oczyszczone i odblokowa-ne.
  • L'Biotica Nawilżająca Maska dla Mężczyzn - choć maska przeznaczona jest dla mężczyzn, nic nie stoi na przeszkodzie, aby również kobiety mogły ją zastosować. Produkt ma za zadanie silnie nawilżyć skórę, wygładzić zmarszczki oraz oczyścić cerę. Maska na nasączonej płachcie ułatwia aplikację. W składzie produktu znajdziemy nawilżający kwas hialuronowy oraz ceramidy, które odżywiają skórę, chronią przed utratą wody, szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego, przyspieszają procesy regeneracji. Dodatek węgla aktywnego dogłębnie oczyszcza skórę. Maskę można stosować 1-2 razy w tygodniu.
  • Tołpa Dermo Face Sebio - detoksykująca czarna maska działa normalizująco oraz ściągająco. Nie wysusza skóry. Produkt łączy w sobie działanie borowiny, węgla aktywnego, białej glinki, siarczanu cynku, oligosacharydów oraz gliceryny. Maseczka stosowana regularnie pochłania nadmiar sebum, usuwa zanieczyszczenia, normalizuje pracę gruczołów łojowych, koryguje niedoskonałości (grudki, krostki i zaskórniki), zwęża rozszerzone pory, zmniejsza ich ilość, redukuje zaczerwienienia i przywraca równomierny koloryt skórze. Po zastosowaniu cera jest głęboko oczyszczona, nawilżona i matowa.
  • Maseczka Duetus - maseczka łączy w sobie działanie zielonej glinki, kwasu salicylowego oraz węgla aktywnego. Bardzo dobrze oczyszcza oraz zmniejsza pory skóry, reguluje proces wydzielania sebum, działa rozjaśniająco na powierzchowne przebarwienia. Dodatek ekstraktu z lukrecji gładkiej, sorbiotolu oraz oleju z pestek winogron odżywia oraz nawilża skórę. Maska przeznaczona do stosowania w przypadku cery mieszanej, z niedoskonałościami. Po zastosowaniu produktu skóra jest wygładzona, odświeżona i matowa.

Najlepsze czarne maseczki do twarzy:

  1. Nuxe Insta-Masque Détoxifiant + Eclat
    maseczka do twarzy
    Cena od 64,99 zł Cena regularna 120,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Tołpa Dermo Face Sebio
    maseczka do twarzy
    Cena od 33,99 zł Cena regularna 47,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WSKAZÓWKA 

W codziennej pielęgnacji powinniśmy łączyć składniki o działaniu sebostatycznym, antybakteryjnym z preparatami nawilżającymi oraz odbudowującymi barierę hydrolipidową skóry. Stosowanie kosmetyków z węglem aktywnym powinno być uzupełnieniem pielęgnacji. Połączenie produktów z Active carbon oraz delikatnych żeli myjących, kremów nawilżających oraz odżywczych pozwoli osiągnąć najlepsze rezultaty w walce z zaskórnikami i zanieczyszczeniami na skórze.

Węgiel aktywny na twarz - do jakiej cery?

Kosmetyki zawierające węgiel aktywny świetnie sprawdzą się w pielęgnacji cer tłustych, mieszanych, z problemami trądziku. Regularne stosowanie produktów z tym surowcem pomaga w dogłębnym oczyszczeniu, zmniejsza produkcję sebum, a także przyspiesza rogowacenie naskórka.

Dodatkowo, węgiel aktywny pomaga zwalczyć stany zapalane oraz regeneruje uszkodzoną skórę. Ze względu na silne działanie absorbujące kosmetyki z Active carbon nie powinny być stosowane każdego dnia. 

Domowa maseczka z węglem aktywnym

Węgiel aktywny, który kupujemy w aptece, kojarzymy z problemami żołądkowymi. W internecie można znaleźć różne przepisy na domowe kosmetyki wykorzystujące tabletki zawierające węgiel. Z połączenia węgla oraz glinki dobranej do potrzeb skóry można zrobić maseczkę przeznaczoną do pielęgnacji cery trądzikowej, mieszanej i tłustej. Jak zrobić maseczkę z węglem aktywnym? Poniżej znajdziesz sprawdzony przepis polecany przez kosmetologa:

Przepis na domową maseczkę z węglem:

Składniki:

  • 1 łyżeczka węgla aktywnego
  • 1 łyżeczka zielonej glinki
  • Woda

Przygotowanie:

Węgiel aktywny łączymy z zieloną glinką, dolewamy wody (tak, aby uzyskać konsystencję gęstej papki). Gotową maseczkę nakładamy na twarz na ok. 10 minut. W tym czasie możemy zwilżyć twarz wodą termalną, aby maska nie zasychała. Następnie zmywamy dokładnie całość letnią wodą.

Podkreślmy, że stosując maseczki z węglem aktywnym należy być bardzo ostrożnym i bacznie obserwować, czy maseczka nie działa negatywnie na skórę. Odradza się stosowanie domowych kosmetyków na bazie węgla aktywnego w przypadku cer problematycznych, ze zmianami zapalnymi. Jednak jeśli mamy problem np. z nadmiarem sebum, a nasza skóra nie jest wrażliwa, można spróbować połączenia zielonej glinki oraz węgla aktywnego. Taka mieszanka powinna zadziałać regulująco i zwęzić ujścia gruczołów łojowych.

Polecane kosmetyki z węglem aktywnym:

  1. Life Węgiel Aktywny
    plastry na nos
    Cena od 9,99 zł Cena regularna 16,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Garnier Skin Naturals Czysta Skóra Aktywny Węgiel
    maseczka peel-off do twarzy
    Cena od 21,99 zł Cena regularna 33,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. L’biotica Eclat Aktywne Oczyszczenie Węgiel
    peeling do twarzy
    Cena od 19,99 zł Cena regularna 22,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Następny wpis
Pielęgnacja skóry dojrzałej - jaki krem na zmarszczki dla kobiet w wieku 50+? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej