glinki do twarzy jak używać

Glinki do twarzy - jaką wybrać i jak stosować? [RADY EKSPERTA]

Glinki w kosmetyce wykorzystywane są na różne sposoby - są popularnym składnikiem kosmetyków, można też stosować je samodzielnie. Do najpopularniejszych należą glinki: zielona, czerwona i biała. Jak je stosować i jak dobrać je do typu cery? O właściwościach i zastosowaniu glinek pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog, Paulina Osiadły-Sroka.

Glinki zwane inaczej minerałami ilastymi stały się atrakcyjnym materiałem w kosmetologii ze względu na wyróżniający je skład i wyjątkowe właściwości oraz możliwości ich zastosowania. W przemyśle kosmetycznym glinki często stosuje się pomocniczo do stabilizowania emulsji lub zawiesin, są wykorzystywane do modyfikowania właściwości reologicznych preparatów. Służą również jako adsorbenty i absorbenty - zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i farmaceutycznym.

Glinki do twarzy - właściwości i zastosowanie 

Glinki są bogactwem makro i mikro elementów zawierają między innymi selen, żelazo, magnez, wapń, potas, sód, krzem i wiele innych. Wymienione pierwiastki mają istotne znaczenie w kosmetyce i wielokierunkowe działanie. Glinki w proszku najczęściej są używane jako baza maseczek do twarzy. Zdobyły sławę w pielęgnacji ze względu na ich zdolność do wchłaniania nadmiaru sebum, redukcji martwego naskórka i usuwaniu toksyn ze skóry. Często występują w połączeniach ze sproszkowanymi ziołami i substancjami odżywczymi dla zwiększenia efektu terapeutycznego i pielęgnacyjnego skóry. Glinki pojawiają się także w naturalnych peelingach, pastach do zębów, dezodorantach, a nawet szamponach lub kostkach do mycia twarzy. 

Glinki - zalety i efekty stosowania

Glinki ze względu na ich szerokie spektrum działania wykazują szereg dobroczynnych właściwości dla skóry. Jakie są zalety stosowania glinek w pielęgnacji skóry?

  • Działają przeciwbakteryjnie i oczyszczająco,
  • Redukują stany zapalne,
  • Dotleniają skórę,
  • Regulują pracę gruczołów łojowych,
  • Wspomagają mikrokrążenie,
  • Działają ściągająco,
  • Zwężają rozszerzone pory i zmniejszają ilość powstających zaskórników,
  • Poprawiają koloryt i rozświetlają skórę,
  • Redukują uczucie swędzenia i podrażnienia,
  • Wspierają procesy regeneracyjne skóry,
  • Wygładzają powierzchnię skóry.

Rodzaje glinek do twarzy 

Do najpopularniejszych glinek do twarzy możemy zaliczyć: czerwoną, zieloną, białą i żółtą. Najrzadziej wykorzystywana jest glinka niebieska, która z kolei jest najdelikatniejsza dla skóry. 

Zielona glinka na twarz

To zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj glinki. Swój kolor zawdzięcza obecności niebiesko-zielonych alg i chlorofilu pozostawionego przez rozkładające się rośliny zmieszane z tlenkami żelaza. Jak działa zielona glinka stosowana na twarz? Przede wszystkim usuwa zrogowaciały naskórek i zwęża pory. Działa sebostatycznie, chłonie nadmiar produkowanego sebum i pobudza krew w kierunku powierzchni skóry. W swoim składzie zawiera między innymi krzem, miedź, fosfor, magnez, cynk i mangan. Jest polecana w szczególności dla cery tłustej, mieszanej oraz trądzikowej

Polecany produkt z zieloną glinką:

Bielenda Botanical Clays z Glinką Zieloną - pasta do mycia twarzy

Czerwona glinka na twarz

Niezwykle bogata w minerały i pierwiastki śladowe. Ceglasty kolor zawdzięcza wysokiemu stężeniu tlenku żelaza. Służy do stymulacji mikrokrążenia w naczyniach krwionośnych, pomagając poprawić krążenie w skórze oraz usunąć toksyny i zanieczyszczenia. Jest doskonałym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej z tendencją do przetłuszczania się oraz cery naczynkowej z tendencją do trądziku różowatego. Delikatnie peelinguje i rozjaśnia skórę. Zmniejsza zaczerwienienia i redukuje produkcje nadmiaru sebum.

Polecany produkt z czerwoną glinką:

Natural Me - czysta czerwona glinka 

Biała glinka na twarz

Znana jest również jako glinka kaolinowa. To świetna opcja dla prawie każdego rodzaju skóry, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku skóry dojrzałej. Biała glinka działa delikatnie peelingująco - usuwa martwe komórki naskórka, pozostawia oczyszczoną i promienną skórę, a także zmniejsza widoczność porów. Ma właściwości wyciszające i kojące skórę, łagodzi podrażnienia i eliminuje stany zapalne. Dodawana jest do produktów pudrowych i zasypek.

Polecany produkt z białą glinką:

Miya My Pure Express - 5-minutowa maseczka oczyszczająca

  1. Miya myPUREexpress
    maseczka do twarzy
    Cena od 31,99 zł Cena regularna 37,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WSKAZÓWKA

Jeśli wzbogacasz swoją pielęgnację o glinki zadbaj o odpowiedni dobór glinek do rodzaju i potrzeb swojej skóry. Wybierz jeden produkt na bazie glinek lub czystą glinkę i aplikuj według zaleceń producenta. Pamiętaj, by maseczka z glinki pozostawała na zwilżonej twarzy. Nigdy nie przetrzymuj glinek dłużej niż zaleca producent.

Jak zrobić maseczkę z glinki?

 Maseczkę z glinki możesz przygotować samodzielnie w domu. Pamiętaj by wybrać dla siebie odpowiedni typ glinki o właściwościach odpowiadających potrzebom Twojej skóry. Wystarczy, że zaopatrzysz się w czystą glinkę, a następnie wykonasz następujące kroki:

  • Przed rozpoczęciem warto zadbać o odpowiednie akcesoria. W przypadku glinek kosmetycznych należy używać szpatułek i miseczek wykonanych z plastiku lub drewna. Metalowe akcesoria mogą dezaktywować właściwości glinki, dlatego warto wybrać wyżej wymienione pomocniki.
  • Glinkę można rozrabiać z wodą różaną, ponadto możesz dodać kilka kropel ulubionego olejku (np. oleju jojoba lub oleju z pestek malin), dodatek niewielkiej ilości oleju sprawi, że glinka nie będzie bardzo szybko wysychać na twarzy.
  • Po aplikacji pamiętaj, aby zadbać o nawilżanie nałożonej glinki na Twojej skórze. W tym celu możesz posłużyć się wodą termalną. Nie powinno się dopuścić do wyschnięcia glinki na skórze. 
  • Po zaleconym czasie przez producenta zmyj maskę letnią wodą i delikatnie osusz skórę. Po zastosowaniu glinki kosmetycznej warto nałożyć krem nawilżający
  1. Jowaé Masque Argile Purifiant
    maseczka do twarzy
    Cena od 66,99 zł Cena regularna 80,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor

Paulina Osiadły-Sroka - specjalista ds. pielęgnacji skóry i ciała. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Dyplomowany kosmetolog z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Współautorka profilu na Instagramie @strefakosmetologa poświęconego tematyce zdrowej pielęgnacji i zagadnieniom branży beauty.

Następny wpis
Kremy na cellulit, które naprawdę działają. Ranking skutecznych kosmetyków Czytaj więcej