arginina w kosmetyce

Arginina w kosmetyce - właściwości i zastosowanie [RADY EKSPERTA]

Krosty podskórne to nie tylko problem estetyczny. Często są również bardzo bolesne. Dlaczego się pojawiają i jak można przeciwdziałać ich powstawaniu? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Arginina to naturalny aminokwas, który bardzo dobrze sprawdza się jako składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery atopowej, bardzo suchej oraz z uszkodzoną barierą hydrolipidową. Substancja również świetnie działa na kondycję oraz wzrost włosów. Oprócz pozytywnego wpływu na wygląd, arginina spełnia w ludzkim organizmie szereg ważnych funkcji i jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

Arginina - co to?

Jakie jest znaczenie argininy dla organizmu? Ludzki organizm jest w stanie samodzielnie wyprodukować niezbędne ilości aminokwasu. Jednak zdarza się, że funkcja ta zostaje zaburzona i potrzebne jest dostarczanie argininy wraz z pożywieniem lub suplementacją.

Aminokwas jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego (zapobiega chorobie wieńcowej oraz reguluje ciśnienie tętnicze krwi), układu immunologicznego (wpływa na dojrzewania komórek odpornościowych), wspomaga proces gojenia ran oraz złamań, reguluje wydzielanie niektórych hormonów, m.in. hormonu wzrostu. Zbyt małe ilości argininy w organizmie można uzupełnić odpowiednią dietą oraz suplementacją. Źródła aminokwasu to m.in. nabiał, owoce morza, mięso, ryby, ciecierzyca, soja, orzechy włoskie i laskowe, ziarna słonecznika. 

Właściwości argininy

Do najcenniejszych właściwości argininy zaliczamy:

  • Łagodzenie podrażnień,
  • Nawilżanie i uelastycznienie skóry (pobudza syntezę kolagenu),
  • Regeneracja suchej, łuszczącej się skóry,
  • Przyspieszenie gojenia ran,
  • Zwiększenie dopływu krwi do naczyń krwionośnych,
  • Zmniejszenie potencjału drażniącego innych składników,
  • Pobudzenie cebulek włosów do wzrostu,
  • Zapobieganie elektryzowaniu włosów,
  • Zwiększenie objętości włosów, zapobieganiu puszeniu.

WSKAZÓWKA

Arginina stanowi składnik wielu kosmetyków nawilżających i odżywczych. Stężenie aminokwasu w produktach przeznaczonych do użytku domowego jest na tyle niewielkie (3-7%), że kosmetyki z dodatkiem argininy mogą być stosowane każdego dnia. Ryzyko podrażnienia skóry jest niewielkie, a jedynie systematyczne stosowanie przyniesie upragnione rezultaty. Natomiast, kosmetyki z 20% stężeniem argininy są przeznaczone do użytku profesjonalnego i nie powinny być stosowane samodzielnie w domu.

Arginina w kosmetyce

Cenne właściwości argininy zostały docenione przez przemysł kosmetyczny. Składnik wykorzystywany jest do wytwarzania produktów przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów.

Arginina wpływa na zwiększenie nawilżenia naskórka, wzmacnia barierę hydrolipidową, łagodzi objawy niektórych dermatoz, np. atopowego zapalenia skóry. Aminokwas ma zdolność przenikania do głębszych warstw skóry, gdzie przemienia się mocznik, odżywiając i dbając o odpowiedni poziom nawilżenia.

Arginina sprawdzi się w pielęgnacji cery narażonej na czynniki drażniące, m.in. zmiany temperatury, wiatr, suche powietrze. Co ciekawe, arginina posiada zdolność oddziaływania na kanały potasowe. Substancja jest w stanie otworzyć wspomniane kanały, co prowadzi do przepływu jonów i przyspieszenia procesów naprawczych w skórze. Arginina świetnie sprawdzi się w pielęgnacji cery po zabiegach kosmetycznych, które celowo wywołują kontrolowane uszkodzenie skóry, np. peelingi chemiczne, laseroterapia. Składnik można znaleźć również jako dodatek do produktów o dużym potencjale drażniącym, gdzie łagodzi inwazyjność zabiegu.

Arginina występuje również w szamponach wzmacniających włosy oraz produktach wpływających na ich wzrost. Dodatkowo zmniejsza efekt puszenia oraz pomaga w rozczesywaniu. Aminokwas wykorzystywany jest również w leczeniu łysienia. Arginina stanowi składnik kuracji przeciw wypadaniu włosów Vichy Dercos Aminexil Clinical 5.

Kosmetyki z argininą 

Agininę znajdziemy wśród kosmetyków z najróżniejszych kategorii - począwszy od kremów do twarzy po kosmetyki do włosów czy odżywki do rzęs. Na które produkty warto zwrócić uwagę? 

Serum przeznaczone do pielęgnacji cery wrażliwej, suchej, odwodnionej, która potrzebuje nawilżenia. W składzie znajdziemy kwas hialuronowy, a połączenie naturalnych aminokwasów, argininy i seryny wychwytuje i wiąże wodę na powierzchni skóry. Dodatek wody termalnej działa kojąco i łagodząco. Serum ma lekką konsystencję. Po zastosowaniu skóra jest nawilżona i sprężysta.

Produkt ma za zadanie w nieinwazyjny sposób usunąć martwe komórki z powierzchni skóry. Peeling stanowi połączenie enzymów kwasów owocowych AHA, które działają złuszczająco. Dodatek kwasu hialuronowego, wody termalnej, mocznika, argininy, gliceryny oraz alantoiny zapewniają optymalne nawilżenie skóry.

Krem przeznaczony dla pielęgnacji cery dojrzałej, posiada działanie silnie regenerujące. Lekka konsystencja nie pozostawia tłustej warstwy na powierzchni skóry. Składniki wnikają w głąb cery, aby ją odżywiać i aktywować prawidłowe funkcjonowanie komórek podporowych skóry. W efekcie skóra jest bardziej jędrna i elastyczna, a zmarszczki są mniej widoczne. Dodatek substancji nawilżających pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oraz zapobiega uczuciu suchości.

Maska w płachcie przeznaczona jest dla skóry odwodnionej, pozbawionej elastyczności oraz z oznakami starzenia. Produkt działa nawilżająco, ujędrniająco oraz dodaje skórze blasku i uczucia świeżości. W składzie maski znajduje się kwas hialuronowy, arginina, ekstrakt z portulaki pospolitej oraz silny antyoksydant: sól dwupotasowa kwasu glicyryzynowego.

Serum w bezpieczny sposób pobudza wzrost rzęs. Składnik aktywny bimatoprost wydłuża fazę wzrostu włosa, a panthenol oraz arginina wzmacniają i pogrubiają strukturę. W składzie znajduje się również keratyna (naturalny budulec włosów), która wzmacnia rzęsy wbudowując się w strukturę włosa, zwiększa ich objętość oraz wytrzymałość.

Polecane kosmetyki z argininą:

  1. La Roche-Posay Hydraphase Intense
    serum do twarzy
    Cena od 114,99 zł Cena regularna 156,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Dermedic Hydrain 3 Hialuro
    peeling enzymatyczny do twarzy
    Cena od 38,99 zł Cena regularna 54,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. L’biotica Maska Hialuronowa
    maseczka do twarzy na tkaninie
    Cena od 21,99 zł Cena regularna 22,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. L’biotica Active Lash
    serum przyspieszające wzrost rzęs
    Cena od 50,99 zł Cena regularna 53,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Śliwa K., Sikora E., Ogonowski J., Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, Wiadomości chemiczne 2011, s. 651-673.

Ścibior D., Czeczot H., Arginina – metabolizm i funkcje w organizmie człowieka, Postepy Hig Med Dosw. (online), 2004; 58: 321-332.

https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/arginine/ 

Następny wpis
Najciekawsze nowości kosmetyczne miesiąca [WRZESIEŃ 2021] Czytaj więcej