wcierka do wlosow nie dziala

Używasz wcierki do włosów, a ona nie działa? Trycholog zdradza, co może być powodem

Regularnie sięgasz po wcierki lub lotiony do skóry głowy, ale... efektów brak? O tym dlaczego nie widzisz wysypu "baby hair" pisze ekspert Super-Pharm, trycholog - Paulina Hanusz-Prętczyńska.

W ostatnich latach dało się zaobserwować mocny rozwój rynku kosmetycznego wcierek, lotionów oraz różnego rodzaju ampułek do skóry głowy. Są to produkty coraz bardziej popularne ze względu na szerokie spektrum działania, jak i duże potrzeby konsumentów, którzy coraz częściej borykają się z problemem nadmiernej utraty włosów. Można wyróżnić wcierki odżywcze, stymulujące, seboregulujące, nawilżające czy przeciwłupieżowe.

Wcierka, lotion, ampułka – co to jest?

Wcierki do skóry głowy to produkty, które ze względu na różne możliwości składników aktywnych pełnią określoną funkcję. Mówiąc o wcierkach da się wyróżnić zarówno te na bazie wody, jak i alkoholu.

  • Wcierki na bazie wody (łagodna forma wcierek)

Ich składy głownie oparte są na ekstraktach roślinnych, wyciągach z ziół czy składnikach kondycjonujących skalp. Lotiony na bazie wody często mylnie odbierane są jako te mniej skuteczne ze względu na łagodne formuły – co oczywiście nie jest prawdą. 

  • Wcierki na bazie alkoholu (ten rodzaj wcierek określany jest mianem mocniejszych preparatów)

Obecność alkoholu w składzie pozwala na głębszą penetrację składników aktywnych produktu umożliwiającą skuteczne przenikanie przez płaszcz hydrolipiowy. Alkohol pełni funkcję rozpuszczalnika dla niektórych składników aktywnych nierozpuszczalnych w wodzie. Dodatkowo pełni funkcję konserwantu i zapobiega namnażaniu się bakterii, dzięki czemu producent może uniknąć wprowadzenia syntetycznego konserwantu lub zmniejszyć jego ilość. Wcierki alkoholowe nie będą dobrym wyborem przy skórach wrażliwych, skłonnych do podrażnień, przy skórach suchych i z zaburzoną barierą hydrolipidową.

Przeczytaj również: Wypadanie włosów po COVID-19 - co robić?

WAŻNE!
 

W przypadku każdego rodzaju lotionów, wcierek i ampułek warto wykonać próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry np. za uchem. Zdarza się, że zbyt wysoka zawartość często wielu wyciągów i ekstraktów roślinnych w jednym produkcie może wywołać niepożądaną reakcję alergiczną.

Dlaczego nie widzisz efektów wcierki?

Często spotykam się z twierdzeniem, że dana wcierka jest stosowana systematycznie przez kilka miesięcy i nie przynosi żadnych widocznych efektów. Z czego to może wynikać?
Przyczyn może być wiele, do najczęstszych należy:

  1. Brak odpowiedniego oczyszczania skóry. Nieprawidłowo dobrany szampon oraz brak peelingu skóry głowy tworzy na jej powierzchni skuteczną warstwę blokującą przenikanie substancji aktywnych. Łój w połączeniu z potem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami powietrza bardzo skutecznie oblepiają okolice mieszków włosowych, które są potrzebne do prawidłowego działania wcierki. Aplikując preparat chociażby stymulujący na taką skórę głowy, będzie on zostawał na zanieczyszczeniach znajdujących się na jej powierzchni.
  2. Przebodźcowanie skóry głowy to kolejny często pojawiający się błąd w stosowaniu wcierek. Stosowanie kilku lotionów, ampułek i wcierek na raz o różnych działaniach stymulujących może przynieść odwrotny efekt, zbyt dużej stymulacji.
  3. Nieodpowiednio dobrany preparat do skóry głowy. Jest to często powielany błąd wśród osób stosujących produkty stymulujące. Skóra sucha, podrażniona z zaburzoną barierą hydrolipidową lub skóra z dermatozami skórnymi takimi jak łojotokowe zapalenie skóry głowy czy łuszczyca, nie będzie dobrze reagowała na stymulujące wcierki.W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednie środowisko do wzrostu czyli skórę głowy.
  4. Nieprawidłowo dobrany preparat pod typ łysienia/wypadania. W przypadku łysienia androgenowego warto szukać preparatów pobudzających krążenie oraz zawierające w składzie inhibitory 5-alfa reduktazy takie jak kapsaicyna, kofeina, palma sabałowa czy wyciąg z lukrecji.
  5. Brak eliminacji przyczyny wypadania. Stosowanie produktów na nadmierną utratę włosów bez wcześniejszego odnalezienia przyczyny często może okazać się nieefektowne, inaczej mówiąc zamiatanie problemu pod dywan. Stosując lotiony stymulujące i przeciw wypadaniu warto już na tym etapie zainteresować się przyczyną tego stanu. Często pomocna może okazać się wizyta u specjalisty.
  6. Nieodpowiedni skład wcierki. Zdarza się, że zakupy kosmetyczne są impulsywne – ładna etykieta, promocja na wcierkę, czy zachęcająca reklama. Najważniejszy jest zawsze skład produktu oraz jego składniki aktywne. Jeśli składniki aktywne np. ekstrakt z pokrzywy i skrzypu polnego, będą na samym końcu składu INCI, taki produkt będzie mieć niskie stężenie tych ekstraktów. Im dalej w składzie występuje dany składnik, tym mniejsze jest jego stężenie co może w późniejszych etapach odzwierciedlać brak efektów.

Co zrobić żeby wcierka zaczęła działać?

W pierwszej kolejności należy skupić się na prawidłowym oczyszczeniu skóry głowy. Poprawnie oczyszczona skóra głowy przy pomocy regularnego złuszczania oraz oczyszczania odpowiednio dobranymi szamponami stanowi idealne warunki do wzrostu dla nowych włosów. Pamiętaj o wykonywaniu peelingu skóry głowy minimum raz w tygodniu.

Warto skupić się na swoim przypadku i problemie skóry głowy czy włosów. W tym miejscu znalezienie przyczyny może okazać się kluczem do sukcesu.

Najlepsze peelingi do skóry głowy:

  1. Cena promocyjna 42,99 zł Cena regularna 73,99 zł
    Najniższa cena:  38,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 39,99 zł Cena regularna 59,99 zł
    Najniższa cena:  43,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 24,99 zł Cena regularna 29,99 zł
    Najniższa cena:  18,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 37,99 zł Cena regularna 50,99 zł
    Najniższa cena:  29,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
RADA TRYCHOLOGA
 

Aby wzmocnić działanie wcierki stosuj ją na świeżo umytą skórę głowy – pozwoli to na precyzyjne wnikanie preparatu (jeśli producent na opakowaniu zaleca przed umyciem, należy sugerować się etykietą).

Na jakie składniki we wcierkach stymulujących należy zwrócić uwagę?

Ze względu na szeroki wachlarz możliwości jaki daje rynek kosmetyczny wcierek można wyróżnić bogate składy dostępnych produktów. Uwagę powinny przyciągać przede wszystkim składniki aktywne występujące wysoko w składzie – im wyżej dany składnik występuje w składzie INCI, tym wyższe jest jego stężenie w produkcie.

Kolejną kwestią są ekstrakty i wyciągi roślinne, które są pożądanymi składnikami, gdy mowa o stymulacji są to m.in.:

  • ekstrakty z pokrzywy, skrzypu polnego,kozieradki czy szyszek chmielu. 

Kolejnym punktem dotyczącym składu będą substancje pobudzające krążenie, np.:

  • kofeina, kapsaicyna czy olejek eteryczny z rozmarynu.

Dodatkowym atutem będą substancje odżywcze, wzmacniające:

  • biotyna, peptydy, oligoelementy, aminokwasy czy argininy.

Polecane wcierki do skóry głowy

Oto wcierki, sera i lotiony, których skład został sprawdzony przez trychologa. Używając ich z pewnością zobaczysz efekty!

Produkt bazujący na naturalnych składnikach takich jak colostrum bovinum (siara bydlęca) o działaniu hamującym wypadanie włosów oraz silnie stymulującym wzrost nowych włosów. Dodatkowo w preparacie znajdują się również mleko klaczy i proteiny jedwabiu o właściwościach regenerujących. Produkt, który będzie idealny nie tylko w przypadku wypadania włosów, ale także wtedy gdy występują zaburzenia bariery hydrolipidowej, problemy z suchością skóry czy po przebytych chorobach dermatologicznych.

Jest to silnie skoncentrowane serum oparte na mechanizmie Baicapil, którego działanie zostało wzbogacone składnikami aktywnymi naturalnych ekstraktów roślinnych, aminokwasów oraz kompleksem witamin z grupy B. Składniki zapobiegają nadmiernemu wypadaniu, a także stymulują odrost nowych włosów.

  1. Cena promocyjna 34,99 zł Cena regularna 38,99 zł
    Najniższa cena:  37,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To bestsellerowa wcierka o rozgrzewającym działaniu pobudzającym mikrokrążenie. Sprawdzi się w przypadku stymulacji wzrostu włosów. Ekstrakt z kozieradki, korzenia rzodkiewki i korzenia żeń-szenia mają działanie stymulujące i wzmacniające cebulki. Zawartość niacynamidu i cynku PCA – reguluje nadmierne wydzielanie sebum.

  1. Cena promocyjna 24,99 zł Cena regularna 39,99 zł
    Najniższa cena:  22,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Preparat do intynsywnej kuracji stymulującej wzrost włosów. Wysoka zawartość ekstraktu z roślinnych komórek macierzystych oraz dodatek witamin z grupy B intensywnie stymulują wzrost włosów. Produkt wzmacnia i odżywia włosy, a także pozytywnie przyczynia się do zahamowania procesu nadmiernego wypadania.

Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
Podkład pod olejowanie włosów - jaki wybrać? Czytaj więcej