Podkład pod olejowanie

Podkład pod olejowanie włosów - jaki wybrać?

Zabieg olejowania ma tyle amatorek, co przeciwniczek, m.in. ze względu na właściwy lub nie dobór oleju i odpowiednie emulgowanie go po użyciu. Gros osób wybiera aplikację oleju na wcześniej nałożony produkt nawilżający. Jaki podkład wybrać? Co daje włosom i co zmienia w zabiegu? Sprawdzamy.

Olejowaniu włosów, ich porowatości i świadomej pielęgnacji, poświęciliśmy już kilka artykułów na Super-Pharm. Nie bez powodu! Włosy dzięki odpowiedniemu traktowaniu i zabiegom bogatym w proteiny, humektanty i emolienty zyskują lepszą kondycję, stają się milsze, mają mniejszą tendencję do puszenia. Wyglądają też na zdrowsze i bardziej lśniące.

Kluczowa w zabiegu olejowania włosów jest wielkości cząsteczek oleju. O tym, jak dobrać olej do porowatości włosów, pisaliśmy już wcześniej. Natomiast oprócz tego, u wielu kobiet wykonujących zabieg olejowania, sprawdza się metoda aplikacji na wcześniej położony podkład. Włosy można olejować na sucho lub na mokro. Wykonując ten zabieg na mokro, należy najpierw zaaplikować na nie podkład.

Co daje podkład pod olejowanie włosów?

Przed decyzją o olejowaniu, warto najpierw zrobić test porowatości włosów. I w zależności od tego czy są nisko-, średnio- czy wysokoporowate, dopasować któryś z dedykowanych olejów.

Niezwykle ważne jest też prawidłowe emulgowanie oleju po zakończeniu zabiegu. Należy najpierw położyć na olej odżywkę lub maskę, które mają niższe niż szampon pH i dopiero je zmyć, stosując metodę OMO (odżywka–mycie-odżywka). I tu pierwszy powód, dla którego warto przed aplikacją oleju użyć podkładu. Ułatwia on bowiem jego zmywanie po zabiegu. Drugim argumentem – nie do odparcia – jest to, że podkład dzięki zawartości humektantów (substancji magazynujących wodę), dodatkowo nawilża włosy. Olej położony na podkład zadziała jak kompres. Substancje w podkładzie ułatwiają przenikanie składników aktywnych wgłąb włosa. Taki zabieg wiąże się więc z samymi zaletami.

Rodzaje podkładów pod olejowanie 

Podkładem mog być kosmetyki bogate w składniki magazynujące wodę – humektanty. Najczęściej polecane są żel aloesowy, hydrolaty, mgiełki w spreju, odżywki (w spreju lub kremie), albo serum nawilżające do twarzy. Jeśli włosy są bardzo suche i brakuje im elastyczności, doskonałym wyborem będzie np. Mydlarnia Cztery Szpaki Hydrolat z róży damasceńskiej o właściwościach nawilżających, odświeżających i antyoksydacyjnych.

Do włosów przetłuszczających się idealnym podkładem pod olejowanie jest hydrolat z zielonej herbaty NaturalMe Zielona Herbata, która jednocześnie reguluje wydzielanie sebum, nawilża skórę i kondycjonuje włosy.

Opcjonalnie, zamiast hydrolatu, jako podkładu pod olejowanie można użyć odżywki z humektantami np. Anwen Nawilżający Bez (niektóre włosomaniaczki polecają również stosowanie nawilżających odżywek w spreju). Zawiera kilka różnych humektantów utrzymujących wodę wewnątrz włosa: sok z aloesu, glicerynę, mocznik.

  1. Cena promocyjna 24,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  24,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Alternatywą dla odżywki ze składnikami magazynującymi wodę jest wielofunkcyjny żel aloesowy, np. Holika Holika Aloe 99% Soothing Gel. Produkt nie ma w składzie konserwantów, ale za to bardzo wysoką zawartość soku z aloesu. Jest naprawdę genialną bazą pod olejowanie.

  1. Cena promocyjna 27,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  27,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Olejowanie włosów na podkład krok po kroku

Jak często wykonywać zabieg olejowania włosów? Wiele zależy od kondycji kosmyków. Można to robić kilka razy w miesiącu – nawet co tydzień, podchodząc do zabiegu jak do kuracji odżywczej. Zanim przystąpi się do zabiegu, warto je dokładnie rozczesać szczotką. Jak powinny wyglądać kolejne etapy?

1. Następnie należy położyć na całej długości włosów wybrany rodzaj podkładu (np. z opisanych wymienionych powyżej: hydrolatów, serum nawilżających, odżywek humektantowych czy naturalnych produktów).

2. Po minucie od rozprowadzenia podkładu pod olejowanie, można przystąpić do zabiegu. Nakładany na podkład, olej może szybko spłynąć, więc zabieg warto wykonać w łazience.

4. Olej na włosach można zabezpieczyć ręcznikiem, folią lub czepkiem. Powinien pozostać na włosach przez 30 min lub 1 godzinę. Niektórzy polecają trzymanie go przez całą noc, ale skutkiem ubocznym może być puszenie się włosów.

5. Olejowanie należy zakończyć dokładnym zmyciem lipidów z włosów, do którego konieczne jest użycie kosmetyku zakwaszającego, z niższym pH, jak np. odżywka do włosów. Po jej nałożeniu na całej ich długości i spłukaniu, sięga się po szampon, którym dokładnie myje się dwa razy skórę głowy i włosy. Na koniec, jako domknięcie zabiegu stosuje się ponownie odżywkę (do spłukiwania lub bez).

Polecane oleje do olejowanie włosów:

  1. Cena promocyjna 12,99 zł Cena regularna 17,99 zł
    Najniższa cena:  12,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 12,99 zł Cena regularna 17,99 zł
    Najniższa cena:  10,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Kremy SOS – czyli TOP 5 kosmetyków, które ukoją przesuszoną i podrażnioną skórę Czytaj więcej