pryszcze podskórne

Pryszcze podskórne - jak powstają i jak się ich pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Krosty podskórne to nie tylko problem estetyczny. Często są również bardzo bolesne. Dlaczego się pojawiają i jak można przeciwdziałać ich powstawaniu? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Pryszcze podskórne zazwyczaj pojawiają się u osób poniżej 20. roku życia, kiedy formułuje się gospodarka hormonalna. Jednak można się z nimi spotkać również w późniejszym wieku. Jak wskazuje sama nazwa, są to zmiany, które znajdują się pod warstwą naskórka. 

Krosty podskórne - przyczyny powstawania 

Jak wskazuje sama nazwa, są to zmiany, które znajdują się pod warstwą naskórka. Przyczyny ich powstania mogą być naprawdę różne. Bardzo często dotyczą nastolatków i są objawem trądziku grudkowo-krostkowego, który ze względu na nasilenie zmian uznawany jest za umiarkowaną odmianę trądziku pospolitego

Do najczęstszych pośrednich przyczyn powstawania zmian podskórnych należą:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu (najczęściej nadmierna produkcja androgenów),
  • zmiany w procesie rogowacenia naskórka,
  • zaburzenia w składzie sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • stres,
  • zła dieta,
  • alergie skórne,
  • źle dobrana pielęgnacja,
  • zakażenia bakteryjne oraz wirusowe.  

Natomiast bezpośrednią przyczyną powstawania zmian jest odkładanie się pod powierzchnią skóry zanieczyszczeń, łoju, w wyniku których w warstwie rogowej naskórka pojawia się wykwit. Krostki podskórne najczęściej zlokalizowane są w strefie T (czoło, nos, broda), jednak można się z nimi spotkać również na policzkach, w okolicy uszu, szyi, dekolcie, plecach. 

Pryszczy podskórnych absolutnie nie powinno się usuwać w mechaniczny sposób, ponieważ może to spowodować pojawienie się nieestetycznych blizn i przebarwień

Jak pozbyć się podskórnych pryszczy? Zalecana pielęgnacja domowa

W leczeniu zmian podskórnych bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja domowa, podczas której należy skupić się na nawilżeniu skóry i odbudowie jej bariery ochronnej, działaniu przeciwzapalnym, seboregulującym, antybakteryjnym oraz normalizującym rogowacenie. Nie można również zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Warto postawić na dermokosmetyki, które będą spełniały wyżej wymienione funkcje.

W kosmetycznym świecie od lat krąży mit, że skóra trądzikowa nie potrzebuje nawilżenia. Natomiast używanie kosmetyków jedynie wysuszających, na bazie kwasów, retinolu, zasadowych mydeł, produktów z alkoholem może znacząco uszkodzić płaszcz ochronny skóry. Prowadzi to do trudniejszego gojenia stanów zapalnych, nadprodukcji sebum i cięższego leczenia.

Dermokosmetyki na zmiany podskórne

Produkty dbające o płaszcz hydrolipidowy skóry z krostami podskórnymi:

  • Cetaphil EM - emulsja posiada bardzo prosty skład, nie zawiera substancji drażniących skórę. Bardzo dobrze sprawdza się podczas leczenie dermatologicznego.
  • Krem CeraVe - nawilżający krem do twarzy CeraVe zawiera ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid. Głęboko nawilża i regeneruje naskórek, wspomaga naturalną barierę ochronną skóry.

Produkty przeciwzapalne, seboregulujące, normalizujące:

  • Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10% - krem pomaga w redukcji niedoskonałości, reguluje wydzielanie sebum oraz wygładza skórę. Kwas migdałowy zawarty w produkcie złuszcza martwe komórki, odblokowuje pory skórne, łagodzi zmiany zapalne. Pomaga rozjaśnić przebarwienia pozapalne.
  • Sesderma Azelac - żel nawilżający do twarzy przeznaczony do stosowania w pielęgnacji cery trądzikowej, reguluje łojotok, zmniejsza ilość wydzielanego sebum, pomaga zniwelować zaskórniki. Jednocześnie ma działanie kojące i łagodzące podrażnienia.

Produkty chroniące skórę przed promieniowaniem słonecznym:

  • SVR Sebiaclear Creme SPF50 - oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, krem zawiera substancje działające złuszczająco, przeciwzapalnie, keratolitycznie. Wygładza skórę, redukuje niedoskonałości, reguluje wydzielanie sebum. Krem ma delikatną, nietłustą konsystencję, która łatwo rozprowadza się na skórze i szybko wchłania. Nie zawiera parabenów oraz substancji zapachowych.
  • La Roche-Posay Anthelios SPF 50+ - lekki fluid do twarzy. Produkt ma bardzo lekką, wodnistą konsystencję, która nie bieli twarzy, dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cer tłustych, ze skłonnością do zmian zapalnych.
  1. CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy
    krem do twarzy
    Cena od 54,43 zł Cena regularna 73,99 zł
  2. Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10%
    krem peelingujący do twarzy
    Cena od 50,99 zł Cena regularna 59,99 zł
  3. Sesderma Azelac
    żel do twarzy
    Cena od 122,99 zł Cena regularna 139,99 zł

WSKAZÓWKA

Uwaga! Krosty podskórne łatwo pomylić z innymi wykwitami: kaszakiem, włókniakiem, tłuszczakiem (są to łagodne guzki tkanki podskórnej), brodawką zwykłą, liszajem płaskim. Dlatego zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. 

Leczenie krostek i pryszczy podskórnych 

Jeśli mamy do czynienia z łagodnymi guzkami, wtedy jednym rozwiązaniem problemu stanowi nieinwazyjny zabieg chirurgiczny. Natomiast, jeśli wykwity podskórne są objawem trądziku, należałoby odnaleźć ich przyczynę i ją wyeliminować. Leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza. Do najczęstszych substancji stosowanych w terapii trądziku należą:

  1. Retinoidy - zmniejszają ilość stanów zapalnych, regulują złuszczanie naskórka, wykazują działanie przeciwzapalne.
  2. Nadtlenek benzoilu - wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, zapobiega powstawaniu zaskórników, reguluje pracę gruczołów łojowych.
  3. Kwas azelainowy - zalecany w łagodnych postaciach trądziku grudkowo-krostkowego, wykazuje działanie keratolityczne, przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe oraz przeciwzapalne. Dodatkowo zmniejsza przebarwienia pozapalne.
  4. Antybiotyki - zmniejszają stan zapalny oraz ilość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian na skórze.

Warto nadmienić, że to do lekarza należy dobór leczenia i użytych składników. Jeśli problem podskórnych pryszczy utrzymuje się przez długi czas, a pielęgnacja domowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zalecamy wizytę u dermatologa. 

  1. Bioderma Sensibio Gel Moussant
    żel do twarzy
    Cena od 55,49 zł Cena regularna 73,99 zł
  2. SVR Sebiaclear
    serum do twarzy
    Cena od 75,99 zł Cena regularna 137,99 zł
  3. La Roche-Posay Anthelios SPF50+
    krem-żel z filtrem
    Cena od 96,31 zł Cena regularna 138,99 zł
  4. Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy
    peeling do twarzy
    Cena od 27,59 zł Cena regularna 45,99 zł
  5. Jowaé Masque Argile Purifiant
    maseczka do twarzy
    Cena od 53,99 zł Cena regularna 72,99 zł


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Następny wpis
Krem z aloesem - jaki jest najlepszy i dlaczego warto go stosować? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej