pryszcze podskórne

Pryszcze podskórne - jak powstają i jak się ich pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Krosty podskórne to nie tylko problem estetyczny. Często są również bardzo bolesne. Dlaczego się pojawiają i jak można przeciwdziałać ich powstawaniu? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Pryszcze podskórne zazwyczaj pojawiają się u osób poniżej 20. roku życia, kiedy formułuje się gospodarka hormonalna. Jednak można się z nimi spotkać również w późniejszym wieku. Jak wskazuje sama nazwa, są to zmiany, które znajdują się pod warstwą naskórka. 

Krosty podskórne - przyczyny powstawania 

Jak wskazuje sama nazwa, są to zmiany, które znajdują się pod warstwą naskórka. Przyczyny ich powstania mogą być naprawdę różne. Bardzo często dotyczą nastolatków i są objawem trądziku grudkowo-krostkowego, który ze względu na nasilenie zmian uznawany jest za umiarkowaną odmianę trądziku pospolitego

Do najczęstszych pośrednich przyczyn powstawania zmian podskórnych należą:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu (najczęściej nadmierna produkcja androgenów),
  • zmiany w procesie rogowacenia naskórka,
  • zaburzenia w składzie sebum wytwarzanego przez gruczoły łojowe,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • stres,
  • zła dieta,
  • alergie skórne,
  • źle dobrana pielęgnacja,
  • zakażenia bakteryjne oraz wirusowe.  

Natomiast bezpośrednią przyczyną powstawania zmian jest odkładanie się pod powierzchnią skóry zanieczyszczeń, łoju, w wyniku których w warstwie rogowej naskórka pojawia się wykwit. Krostki podskórne najczęściej zlokalizowane są w strefie T (czoło, nos, broda), jednak można się z nimi spotkać również na policzkach, w okolicy uszu, szyi, dekolcie, plecach. 

Pryszczy podskórnych absolutnie nie powinno się usuwać w mechaniczny sposób, ponieważ może to spowodować pojawienie się nieestetycznych blizn i przebarwień

Jak pozbyć się podskórnych pryszczy? Zalecana pielęgnacja domowa

W leczeniu zmian podskórnych bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja domowa, podczas której należy skupić się na nawilżeniu skóry i odbudowie jej bariery ochronnej, działaniu przeciwzapalnym, seboregulującym, antybakteryjnym oraz normalizującym rogowacenie. Nie można również zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Warto postawić na dermokosmetyki, które będą spełniały wyżej wymienione funkcje.

W kosmetycznym świecie od lat krąży mit, że skóra trądzikowa nie potrzebuje nawilżenia. Natomiast używanie kosmetyków jedynie wysuszających, na bazie kwasów, retinolu, zasadowych mydeł, produktów z alkoholem może znacząco uszkodzić płaszcz ochronny skóry. Prowadzi to do trudniejszego gojenia stanów zapalnych, nadprodukcji sebum i cięższego leczenia.

Dermokosmetyki na zmiany podskórne

Produkty dbające o płaszcz hydrolipidowy skóry z krostami podskórnymi:

  • Cetaphil EM - emulsja posiada bardzo prosty skład, nie zawiera substancji drażniących skórę. Bardzo dobrze sprawdza się podczas leczenie dermatologicznego.
  • Krem CeraVe - nawilżający krem do twarzy CeraVe zawiera ceramidy, kwas hialuronowy oraz niacynamid. Głęboko nawilża i regeneruje naskórek, wspomaga naturalną barierę ochronną skóry.

Produkty przeciwzapalne, seboregulujące, normalizujące:

  • Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10% - krem pomaga w redukcji niedoskonałości, reguluje wydzielanie sebum oraz wygładza skórę. Kwas migdałowy zawarty w produkcie złuszcza martwe komórki, odblokowuje pory skórne, łagodzi zmiany zapalne. Pomaga rozjaśnić przebarwienia pozapalne.
  • Sesderma Azelac - żel nawilżający do twarzy przeznaczony do stosowania w pielęgnacji cery trądzikowej, reguluje łojotok, zmniejsza ilość wydzielanego sebum, pomaga zniwelować zaskórniki. Jednocześnie ma działanie kojące i łagodzące podrażnienia.

Produkty chroniące skórę przed promieniowaniem słonecznym:

  • SVR Sebiaclear Creme SPF50 - oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, krem zawiera substancje działające złuszczająco, przeciwzapalnie, keratolitycznie. Wygładza skórę, redukuje niedoskonałości, reguluje wydzielanie sebum. Krem ma delikatną, nietłustą konsystencję, która łatwo rozprowadza się na skórze i szybko wchłania. Nie zawiera parabenów oraz substancji zapachowych.
  • La Roche-Posay Anthelios SPF 50+ - lekki fluid do twarzy. Produkt ma bardzo lekką, wodnistą konsystencję, która nie bieli twarzy, dobrze sprawdzi się w pielęgnacji cer tłustych, ze skłonnością do zmian zapalnych.
  1. CeraVe Nawilżający Krem do Twarzy
    krem do twarzy
    Cena od 55,99 zł Cena regularna 80,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Pharmaceris T Sebo-Almond Peel 10%
    krem peelingujący do twarzy
    Cena od 44,99 zł Cena regularna 62,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Sesderma Azelac
    żel do twarzy
    Cena od 135,99 zł Cena regularna 179,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WSKAZÓWKA

Uwaga! Krosty podskórne łatwo pomylić z innymi wykwitami: kaszakiem, włókniakiem, tłuszczakiem (są to łagodne guzki tkanki podskórnej), brodawką zwykłą, liszajem płaskim. Dlatego zawsze powinny być konsultowane z lekarzem. 

Leczenie krostek i pryszczy podskórnych 

Jeśli mamy do czynienia z łagodnymi guzkami, wtedy jednym rozwiązaniem problemu stanowi nieinwazyjny zabieg chirurgiczny. Natomiast, jeśli wykwity podskórne są objawem trądziku, należałoby odnaleźć ich przyczynę i ją wyeliminować. Leczenie powinno odbywać się pod okiem lekarza. Do najczęstszych substancji stosowanych w terapii trądziku należą:

  1. Retinoidy - zmniejszają ilość stanów zapalnych, regulują złuszczanie naskórka, wykazują działanie przeciwzapalne.
  2. Nadtlenek benzoilu - wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, zapobiega powstawaniu zaskórników, reguluje pracę gruczołów łojowych.
  3. Kwas azelainowy - zalecany w łagodnych postaciach trądziku grudkowo-krostkowego, wykazuje działanie keratolityczne, przeciwbakteryjne, przeciwłojotokowe oraz przeciwzapalne. Dodatkowo zmniejsza przebarwienia pozapalne.
  4. Antybiotyki - zmniejszają stan zapalny oraz ilość bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian na skórze.

Warto nadmienić, że to do lekarza należy dobór leczenia i użytych składników. Jeśli problem podskórnych pryszczy utrzymuje się przez długi czas, a pielęgnacja domowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, zalecamy wizytę u dermatologa. 

  1. Bioderma Sensibio Gel Moussant
    żel do twarzy
    Cena od 58,99 zł Cena regularna 81,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. SVR Sebiaclear
    serum do twarzy
    Cena od 88,99 zł Cena regularna 176,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. La Roche-Posay Anthelios SPF50+
    krem-żel z filtrem
    Cena od 92,99 zł Cena regularna 139,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy
    peeling do twarzy
    Cena od 20,99 zł Cena regularna 29,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  5. Jowaé Masque Argile Purifiant
    maseczka do twarzy
    Cena od 66,99 zł Cena regularna 80,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Następny wpis
Krem z aloesem - jaki jest najlepszy i dlaczego warto go stosować? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej