jak oczyścić pory

Jak oczyścić pory? [RADY EKSPERTA]

Jeśli na Twojej skórze twarzy są widoczne czarne zaskórniki lub grudki, a dodatkowo cera bardzo szybko się wybłyszcza, prawdopodobnie zmagasz się z problemem zanieczyszczonych porów. Jak je oczyścić? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Aleksandra Cybruch.

Pory stanowią fizjologiczny element budowy naszej skóry. Są to ujścia mieszków włosowych, które połączone są z gruczołami łojowymi, a ich zadaniem jest odprowadzanie ich wydzielin. Gdy w ujściach mieszków włosowych gromadzi się nadmiar sebum oraz zrogowaciałego naskórka dochodzi do rozszerzenia i zaczopowania porów.

Zanieczyszczone pory – przyczyny 

Do najważniejszych przyczyn powstawania zanieczyszczonych porów zaliczamy:

  • niedokładny demakijaż/ niedokładne oczyszczanie twarzy,
  • niedostateczne nawilżenie skóry – skutkuje nadprodukcją sebum,
  • brak higieny – np. zbyt rzadkie mycie akcesoriów do makijażu,
  • używanie komedogennych produktów,
  • brak regularnego peelingowania skóry,
  • używanie mocno matujących i wysuszających produktów.

Oczyszczanie porów w domu

Czy możemy skutecznie poprawić wygląd skóry w warunkach domowych? Oczywiście, że tak! Aby zredukować liczbę zaskórników i oczyścić pory należy pamiętać o kilku prostych podstawach pielęgnacji. Oto one:

  1. Dokładane oczyszczenie skóry zarówno rano jak i wieczorem oraz osuszanie jednorazowymi ręcznikami.
  2. W pielęgnacji porannej krem z ochroną przeciwsłoneczną.
  3. W pielęgnacji wieczornej stosuj kosmetyki ze składnikami aktywnymi takimi jak:

    • Kwasy AHA i BHA,
    retinol,
    • cynk,
    niacynamid,
    • bakuchiol.
  4. Raz na 7-10 dni delikatny peeling i dobra maska oczyszczająca.

Najlepsze kosmetyki oczyszczające pory

Do porannego i wieczornego oczyszczania skóry polecam żel do skóry normalnej i tłustej Cerave. Dzięki zawartości niacynamidu działa przeciwzapalnie i normalizuje pracę gruczołów łojowych. Usuwa nadmiar sebum bez przesuszania i naruszania bariery hydrolipidowej.

Jako drugi krok warto zastosować kojącą mgiełkę do twarzy Veoli Botanica Give a pH A Chance. Bogaty w roślinne wyciągi np. ogórek, nagietek, lawenda działa antyseptycznie i odświeżająco.

W wieczornej rutynie pielęgnacyjnej warto zastosować serum redukujące niedoskonałości np. Uriage Hyseac. Produkt łączy działanie 3 kwasów: glikolowego, migdałowego oraz mlekowego, które regulują proces złuszczania naskórka. Dodatkowo woda termalna działa nawilżająco, a cynk reguluje wydzielanie sebum. Ze względu na zawartość kwasów przeznaczone do stosowania w wieczornej rutynie pielęgnacyjnej. Świetnie sprawdzi się także serum SVR Sebiaclear

Raz w tygodniu warto zastosować oczyszczającą maskę np. Jowae Masque Argile Purifiant. Zawiera czystą glinkę, enzymy z papai oraz liczne antyoksydanty. Maska odblokowuje, oczyszcza i zwęża rozszerzone pory. Przeznaczona dla skóry tłustej i mieszanej.

Kosmetyki, które pomogą oczyścić pory:

  1. Cena promocyjna 47,99 zł Cena regularna 70,99 zł
    Najniższa cena:  44,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 61,99 zł Cena regularna 92,99 zł
    Najniższa cena:  55,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 86,99 zł Cena regularna 176,99 zł
    Najniższa cena:  82,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 32,99 zł Cena regularna 80,99 zł
    Najniższa cena:  32,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Sposób na zanieczyszczone pory polecany przez kosmetologa

Skutecznym sposobem na oczyszczenie porów w warunkach domowych jest metoda z wykorzystaniem serum z kwasem salicylowym oraz maski glinkowej. Kwas salicylowy jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach. Oznacza to, że ma zdolność do wnikania w głąb porów i rozpuszczania zalegającej wydzieliny.

Serum z kwasem salicylowym (świetnie sprawdzi się La Roche Posay Effaclar) należy nałożyć na umytą i osuszoną skórę w miejsca wymagające mocniejszego oczyszczenia. Pozostawiamy na około 20 minut. Następnie należy zastosować maskę z zieloną glinką np. NaturalMe, która dzięki swoim absorbującym właściwościom pochłonie ze skóry wszelkie zanieczyszczenia. Pamiętaj, aby nie doprowadzać do wyschnięcia maski, w trakcie warto spryskiwać maskę hydrolatem lub wodą termalną. Taką metodę można stosować regularnie co 10-14 dni.

Parówka jako sposób na zanieczyszczone pory

W pielęgnacji domowej możemy również wykonać tzw. parówkę. Pod wpływem ciepłej pary wodnej pory skórne rozszerzają się. Taka ,,rozpulchniona skóra’’ jest bardziej podatna i zdecydowanie łatwiej się oczyszcza. Zalegający nadmiar łoju oraz zanieczyszczenia mogą zostać łatwiej usunięte. Dodatkowo poprawie ulega krążenie skóry.

Jak wykonać parówkę w domu? To banalnie proste. Po pierwsze zadbaj o dokładny demakijaż. Następnie przygotuj miskę oraz zagotuj około 1 litra wody. Warto chwilę odczekać, aby temperatura wody była niższa. Do miski z przygotowaną wodą możesz dodać wybrany susz ziołowy dla wzmocnienia efektu np. lawendowy. Należy nachylić się nad miską z wodą i zakryć głowę np. ręcznikiem i pozostać tak przez maksymalnie 10 minut. W trakcie tego zabiegu pamiętaj o zamknięciu oczu oraz ust. W zależności od pożądanego efektu po wykonanej kąpieli parowej możesz zastosować maskę np. z glinką zieloną, która pochłonie zanieczyszczenia i pozostawi skórę oczyszczoną.

Czy parówka jest odpowiednia dla każdej skóry? Niestety nie. Przy skórach naczyniowych, ciepło może spowodować pogorszenie stanu skóry oraz rozszerzenie i pękniecie kolejnych naczynek. Kąpieli parowej również nie powinny wykonywać osoby ze skórą trądzikową, aby nie zaostrzyć stanu zapalnego. Liczne podrażnienia, przerwana ciągłość naskórka, zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze również są przeciwskazaniem. Częstotliwość powinna być dostosowana do rodzaju skóry, lecz nie zalecam stosowania częściej niż raz na 10-14 dni. Na początku zawsze warto skrócić czas ekspozycji na parę wodną, aby zobaczyć reakcję skóry.

Zabiegi kosmetologiczne oczyszczające pory 

Sposobem na oczyszczenie skóry są również profesjonalne zabiegi w gabinecie kosmetologicznym, które zawsze powinny być dobrane indywidualnie przez specjalistę do potrzeb Twojej skóry. Jakie zabiegi gabinetowe polecam? Oto trzy, które dają najlepsze efekty przy problemie zanieczyszczonych porów:

  • Mikrodermabrazja diamentowa – rodzaj peelingu mechanicznego. Specjalna głowica ścierająca z powłoką diamentową skutecznie złuszcza martwy naskórek oraz redukuje niedoskonałości.
  • Oczyszczanie wodorowe – zabieg oczyszczający wykorzystujący działanie wody nasyconej w aktywny wodór, który dzięki małej cząsteczce wnika głęboko w głąb skóry i dokładnie ją oczyszcza. Oczyszcza i zwęża rozszerzone pory a dodatkowo ogranicza wydzielanie sebum.
  • Peelingi chemiczne – zabieg polega na aplikację na skórę wybranego preparatu lub mieszanki w celu chemicznego złuszczenia skóry. Peelingi rozluźniają połączenia pomiędzy komórkami skóry dzięki czemu dochodzi do złuszczenia jej zewnętrznych warstw. Efekt zabiegowy oraz siła działania zależna jest od rodzaju peelingu, stężenia oraz pH.

Wypróbuj maseczki oczyszczające na zanieczyszczone pory:

  1. Cena promocyjna 2,49 zł Cena regularna 3,29 zł
    Najniższa cena:  2,49 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry. 

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s.120-126.

Następny wpis
Jak stosować kosmetyki z witaminą C? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej