krosty na plecach

Jak pozbyć się krost na plecach? Poznaj rady kosmetologa

W sezonie letnim częściej odsłaniamy plecy, ale… czasami pojawiają się na nich nieestetyczne krosty, które mogą wpędzać w kompleksy. Jak szybko się ich pozbyć, aby móc zarzucić na siebie sukienkę odsłaniającą plecy? O swoich sposobach pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

Krostki na plecach to problem, z którym często spotykam się w gabinecie kosmetologicznym. Aby się ich pozbyć należy zapamiętać kilka podstawowych zasad w zakresie pielęgnacji skóry pleców, ale co robić, kiedy w szybkim tempie chcemy pozbyć się czerwonych nieprzyjaciół?

Krostki na plecach - przyczyny

Nie należy mylić trądziku na plecach z pojedynczymi krostami, które pojawiają się na tym obszarze. Leczenie i terapia trądziku na plecach to nie tak łatwe zadanie jak pozbycie się kilku czerwonych wyprysków. 

Od czego pojawiają się krosty na plecach? Najczęściej wyskakują, kiedy nosimy syntetyczne materiały jak np. poliester i skóra ma utrudniony dostęp do powietrza. Problem nasila się, kiedy do sztucznych materiałów dodamy wysoką temperaturę i wydzielający się pot. To stanowi idealne środowisko do rozwoju niepożądanych bakterii, a w konsekwencji - do powstawania drobnych stanów zapalnych, zwanych krostkami. 

Przeczytaj również: TOP 5 najlepszych kosmetyków na trądzik polecanych przez kosmetologa

Jak uniknąć pojawiania się krostek na plecach?

Jeśli dotyczy Cię problem krostek na plecach, przeanalizuj czy nie popełniasz któregoś z poniżej opisanych błędów:

  • Opłukiwanie pleców samą wodą - wbrew pozorom to często popełniany błąd, szczególnie kiedy bierzemy prysznic i ciężko nam sięgnąć rękoma, aby namydlić i umyć plecy. Sama woda nie jest w stanie domyć potu i łoju, który także wydziela się na plecach. Zadbaj o to, aby Twój preparat myjący dotarł także i tam. Jeśli jest Ci ciężko zrobić to samymi rękoma to wykorzystaj do tego celu miękkie szczotki zakończone dłuższą rączką.
  • Osadzające się resztki szamponów i odżywek do włosów - produkty do pielęgnacji włosów mogą się osadzać na plecach przy spłukiwaniu. Zwróć na to uwagę podczas mycia i zadbaj o to, aby zostały z nich oczyszczone. 
  • Przesuszona skóra pleców - przesuszenie skóry pleców czy jakiejkolwiek innej części naszego ciała nie jest zbyt zdrowe. Prowadzi to do uruchomienia mechanizmów obronnych, a jednym z nich jest wzmożone wydzielanie łoju, które w konsekwencji może prowadzić do powstawania stanów zapalnych, czyli omawianych krostek.
  • Drażniąca odzież - oprócz sztucznych materiałów, nieprzepuszczających powietrza, szkodliwe są także te drażniące jak np. wełna. Najprzyjaźniejszymi materiałami dla naszego ciała są te delikatne (np. bawełna czy len).
WAŻNE!
 
Nie rozdrapuj już powstałych krostek! Może to doprowadzić do ich rozsiania oraz powstawania przebarwień pozapalnych.

Substancje przyśpieszające gojenie się krostek na skórze pleców

Krosty na plecach to drobne stany zapalne. Aby skutecznie i szybko z nimi walczyć należy postawić na substancje o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Do takich substancji zaliczamy przede wszystkim:

Przy stosowaniu takich produktów nie należy zapominać o zapewnieniu skórze nawilżenia, aby nie popaść w błędne koło przesuszenie -> nadmierna produkcja łoju -> pojawianie się nowych stanów zapalnych. Jak w przypadku pielęgnacji skóry twarzy, najważniejszy jest balans między złuszczaniem, a zachowaniem naturalnej bariery hydrolipidowej.

Warto tu także dodać, że w sezonie letnim skóra poddawana promieniowaniu słonecznemu jest bardziej narażona na przesuszenie. Dlatego jeśli często wystawiasz plecy na kontakt ze słońcem to pamiętaj o fotoprotekcji.

Co na krosty na plecach?

Co stosować na krosty na plecach, aby szybko się ich pozbyć? Oto 5 niezawodnych produktów, które polega kosmetolog. 

Silny, ale zarazem bardzo skuteczny produkt do stosowania punktowego. Nałóż go na noc tylko na miejsca, gdzie występują krostki. Kwas azelainowy w stężeniu 20% będzie działał szybko i skutecznie. Zmniejsza nie tylko wielkość istniejących już stanów zapalnych, ale i zapobiega powstawaniu nowych. Wszystko to dzięki zdolności eliminacji mikrozaskórników, które mogą przerodzić się w pojedyncze stany zapalne. Dodatkowo będzie działał wybielająco na pozostałości po innych krostkach, czyli na przebarwienia pozapalne. 

  1. Acne-Derm
    krem przeciwtrądzikowy
    Cena od 22,99 zł Cena regularna 36,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Kwas salicylowy jest znany ze zdolności rozpuszczania łoju i działania antybakteryjnego. Zastosowany w tym produkcie zapewnia delikatne złuszczanie naskórka oraz jego zmiękczanie. To powoduje, że skóra szybciej się goi i łatwiej radzi sobie z pojedynczymi krostkami. Balsam został także zaopatrzony w ceramidy, które wspierają barierę ochronną skóry likwidując ewentualne nieprzyjemności powstałe przy kontakcie skóry z kwasem salicylowym.

  1. CeraVe SA Wygładzający Balsam
    balsam do ciała
    Cena od 59,99 zł Cena regularna 91,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Żel doskonale uzupełni się z wyżej opisanym kremem. Producent deklaruje skuteczność w walce z grudkami, czerwonymi krostkami czy szorstkością skóry. Nadaje się nie tylko do mycia twarzy, ale i reszty ciała. Dzięki dodatkowi ceramidów i kwasu hialuronowego nie doprowadza do przesuszenia skóry. Dostępny jest w wersji prawie 500 ml, dzięki czemu starczy na długi czas. 

  1. CeraVe SA Wygładzający Żel do Mycia
    żel do mycia twarzy i ciała
    Cena od 57,99 zł Cena regularna 82,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Punktowy preparat do stosowania miejscowego na bazie kwasu salicylowego oraz nadtlenku wodoru, który od lat wykorzystywany jest w walce z trądzikiem. Producent deklaruje, że nadaje się także do stosowania na dziecięcą skórę. To pokazuje nam, że pomimo dosyć agresywnego składu formuła produktu została skomponowana tak, aby nie podrażniać.

  1. Pharmaceris T Medi Acne-Pointgel
    żel punktowy
    Cena od 34,99 zł Cena regularna 45,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Przebarwienia skóry - przyczyny, rodzaje, leczenie [RADY DERMATOLOGA] Czytaj więcej