krostki na pośladkach

Krostki na pośladkach - dlaczego powstają i jak się ich pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Krostki lub pryszcze najczęściej pojawiają się na twarzy, ale problem może dotyczyć także ciała. W okresie letnim (choć nie tylko) wiele osób skarży się na bolące krostki na pośladkach. Jakie są przyczyny ich powstawania i jak się ich pozbyć? Na te pytania odpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Aleksandra Cybruch.

Niedoskonałości skórne istotnie wpływają na nasz nastrój oraz samopoczucie. Często powodują dyskomfort szczególnie jeśli zmiany dodatkowo wywołują świąd i pieczenie. Najczęściej z niedoskonałościami spotykamy się na skórze twarzy. Ale co zrobić w sytuacji, w której pryszcze pojawiają się na pośladkach lub udach? Jak sobie poradzić z tym problemem?

Krostki na pośladkach - przyczyny

Aby pozbyć się krostek lub pryszczy na pośladkach należy w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę zmian. Z zależności od etiologii wykwitów skórnych, sposób postępowania będzie inny. Duże znaczenie ma to od kiedy zmiany są widoczne na skórze. Czy pojawiły się nagle, czy w ostatnim czasie jedynie się zaostrzyły.

Przyczyn powstawania pryszczy lub krostek na pośladkach może być wiele, zaliczamy do nich m.in.:

  • ciasne, nieprzewiewne ubrania ze sztucznych materiałów,
  • alergia na składniki piorące,
  • niedostateczna higiena,
  • dieta bogata w żywność przetworzoną oraz cukry,
  • nieodpowiednia pielęgnacja,
  • nadmierna keratynizacja (rogowacenie naskórka).

Trądzik na pośladkach

Bardzo często wszelkie dermatozy i problemy skórne, niewłaściwie kwalifikujemy jako trądzik. Jeśli nie zmagasz się z trądzikiem na twarzy, plecach, ramionach i klatce piersiowej to pojedyncze zmiany na pośladkach i udach, wcale nie muszą oznaczać trądziku.

Jeśli jednak, na Twoich pośladkach pojawiły się liczne stany zapalne, torbiele, ropne krosty, które ustępują z pozostawieniem blizn, może to świadczyć o trądziku skupionym i wtedy niezbędne jest wdrożenie farmakoterapii z antybiotykami. Pamiętaj również, aby wszelkie niepokojące Cię zmiany na ciele konsultować z dermatologiem. Szczególnie jeśli pojawiły się nagle i przebiegają z ogólnoustrojowymi objawami np. podwyższona temperatura.

Krostki na pośladkach - czy to rogowacenie okołomieszkowe?

Jeśli Twoja skóra stała się sucha z widocznymi, rozsianymi, czerwonymi, twardymi grudkami, prawdopodobnie jest to efekt rogowacenia okołomieszkowego. Powodem jest nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. W dotyku skóra jest szorstka, grudki są wyczuwalne, jest to tzw. efekt tarki.

Najczęstszą lokalizacją zmian są uda, pośladki oraz ramiona. Czasami w przebiegu pojawia się uczucie swędzenia. Leczenie opiera się na preparatach miejscowych zaleconych przez dermatologa oraz na prawidłowej pielęgnacji.

Jak uniknąć krostek na ciele? Zalecana pielęgnacja

Bardzo często skupiamy się na pielęgnacji twarzy, a skóra na naszym ciele jest pomijana. Najważniejsze w pielęgnacji ciała są regularne peelingi (jeśli nie ma aktywnych stanów zapalnych) oraz nawilżanie.

Jakich składników aktywnych należy szukać w balsamach do ciała jeśli borykamy się z pryszczami na pośladkach lub udach? Najlepsze efekty dają: mocznik, kwas salicylowy, kwasy AHA, nadtlenek benzoilu, witamina C, witamina A i jej pochodne.

  • Do codziennego mycia ciała postaw na delikatną emulsję np. Cetaphil PRO Itch Control, która skutecznie oczyści bez wysuszania skóry. Dodatkowo zapewnia odpowiednie nawilżenie i łagodzi swędzenie skóry. Jest to produkt hipoalergiczny, bez mydła oraz substancji zapachowych.
  • Po kąpieli zastosuj Wygładzający Balsam do Ciała – CeraVe SA. Jest przeznaczony dla skóry suchej i szorstkiej. Dzięki zawartości ceramidów i kwasu hialuronowego skutecznie nawilża i odbudowuje barierę hydrolipidową, a dodatek kwasu salicylowego złuszcza martwy naskórek pozostawiając skórę wygładzoną.
  1. CeraVe SA Wygładzający Balsam
    balsam do ciała
    Cena od 59,99 zł Cena regularna 91,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  • Świetnym wyborem jest również balsam odżywczy Pharmaceris Regenovum. Błyskawicznie koi i łagodzi podrażnioną skórę. Formuła wzbogacona w srebro koloidalne działa przeciwbakteryjnie i ogranicza powstawanie nowych zmian.
  1. Pharmaceris Regenovum
    balsam do ciała
    Cena od 47,99 zł Cena regularna 62,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  • Jeśli zmagasz się z drobnymi zaskórnikami (bez zmian zapalnych) raz w tygodniu postaw na peeling np. Ziaja Baltic Home SPA Wellness. Produkt zawiera 3 odżywcze – olej z olejowca gwinejskiego, słonecznikowy i ze słodkich migdałów, a dodatkowo wyciąg z nasion kawowca oraz masło kakaowe. Zapewnia intensywne złuszczanie oraz regenerację.
  1. Ziaja Baltic Home SPA Wellness
    peeling do ciała
    Cena od 24,99 zł Cena regularna 26,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  • Na punktowe zmiany raz dziennie zastosuj pastę Uriage Hyséac SOS. Dzięki zawartości tlenku cynku oraz oleju z drzewa herbacianego działa przeciwbakteryjnie i ściągająco.
  1. Uriage Hyséac SOS
    pasta punktowa
    Cena od 53,99 zł Cena regularna 89,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jak uniknąć powstawania krostek na pośladkach?

Aby nie zaostrzać stanu zapalnego i nie doprowadzić do rozniesienia zmian zrezygnuj z peelingów gruboziarnistych oraz z samodzielnego zdrapywania i wyciskania krostek.

Ogromne znaczenie w przypadku pryszczy na pośladkach ma higiena, a więc dbaj o jak najczęstszą wymianę ręcznika, pościeli i wybieraj ubrania z naturalnych, oddychających materiałów.

Jeśli regularnie wykonujesz szczotkowanie na sucho lub masaż bańką chińską, postaraj się omijać te miejsca lub całkowicie z tego zrezygnuj do wyciszenia się zmian.

Zrezygnuj również z opalania, które może nasilić zmiany a dodatkowo doprowadzić do przebarwień pozapalnych. Zwróć uwagę czy w ostatnim czasie zmieniałaś pielęgnację (żel do kąpieli, balsam itd.), czy stosowałaś/łeś olejki np. do masażu, i czy wykwity pojawiły się tylko na pośladkach czy również na innych częściach ciała.

Autor

Aleksandra Cybruch – magister kosmetologii bioestetycznej. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Zawodowo związana z gabinetem Estetican w Warszawie. Specjalizuje się w cerach z trądzikiem pospolitym i różowatym. Zwolenniczka holistycznego podejścia do skóry. 

Następny wpis
Trwałe lakiery do paznokci, które utrzymują się tak długo jak hybryda Czytaj więcej