Retinol znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych, ale świetne efekty daje także w pielęgnacji cery trądzikowej. Jak dokładnie działa on na skórę i jak go stosować, aby uzyskać najlepsze efekty? Wyjaśnia dr n. biol. Monika Pasikowska-Piwko.
Według ogólnej definicji, retinoidy to klasa związków chemicznych charakteryzujących się budową i aktywnością witaminy A. Związki znalazły liczne zastosowania w kosmetologii i dermatologii, również w terapii trądziku pospolitego. Warto również podkreślić iż pochodne witaminy A wykazują szerokie spektrum właściwości przeciwstarzeniowych. Stąd też podwójne działanie retinolu i jego pochodnych – zarówno przeciwtrądzikowe, jak i przeciwstarzeniowe, które sprawdza się szczególnie w preparatach na trądzik osób dorosłych.
Wśród retinoidów pełną aktywnością biologiczną charakteryzuje się retinol. Poza retinolem, w grupie retinoidów znajdziemy m.in.: retinal (retinaldehyd, retinyl), kwas retinowy, pochodne estrowe retinylu (palmitynian i octan). Kwas retinowy jest najbardziej utlenioną pochodną retinolu. Izomery kwasu retinowego to tretynoina, izotretynoina i alitretynoina, stosowane wyłącznie medycynie.
1. W przypadku trądziku działanie retinoidów polega na:
2. Jeśli chodzi o działanie przeciwzmarszkowe to:
Rozpuszczalny w tłuszczach retinol łatwo przenika w głąb warstwy rogowej naskórka, w mniejszym stopniu do skóry właściwej i tkanki podskórnej. Po dotarciu do keratynocytu cząsteczka retinoidu przemieszcza się do jego wnętrza i łączy z odpowiednim receptorem. Wyróżniamy dwie grupy receptorów: receptory kwasu retinowego (RARs) lub receptory retinoidowe X (RXRs). Retinoidy wiążą się z receptorami zlokalizowanymi w jądrze komórkowym i oddziaływują na geny regulujące np. syntezę kolagenu.
Dermokosmetyki z retinolem stosujemy na noc. Ważna jest regularność aplikacji, krem należy stosować przez minimum 4-6 tygodni. Taki preparat nakłada się równomiernie, cienką warstwą na skórę w ilości równej wielkości ziarnka grochu.
Aplikacji retinolu mogą towarzyszyć przesuszenie naskórka, wrażenie ściągnięcia i zaczerwienienia, stąd wybierajmy te dermokosmetyki, które oprócz retinolu zawierają emolienty, oleje naturalne – składniki wspomagające kondycję warstwy lipidowej naskórka
Stosując retinol na noc, rano zadbajmy o odpowiednie nawilżenie skóry, stosując dermokosmetyki intensywnie nawilżające, łagodzące i odbudowujące barierę hydrolipidową. Pielęgnacji w trakcie dnia powinien towarzyszyć krem z SPF 30.
Kurację retinolem najlepiej zacząć krótko przed 30. urodzinami, kiedy to w skórze wyhamowuje synteza kolagenu i kwasu hialuronowego. Retinol warto łączyć ze składnikami o działaniu antyoksydacyjnym, kwasem hialuronowym, witaminą E, witaminą C.
Dermokosmetyki z retinolem należy odstawić w trakcie ciąży i karmienia piersią, a także przy doustnej kuracji retinoidami, aby nie kumulować ich stężenia w organizmie.
Krem z retinolem na trądzik wieku dorosłego na noc pureRETINOL 0.3 Pharmaceris T, jak wykazały badania aplikacyjne, zmniejsza skłonność do tworzenia się niedoskonałości typowych dla trądziku, a jednocześnie wpływa na zmniejszenie widoczności zmarszczek. Wadą retinolu jest jego mała stabilność, dlatego też w kremie pureRETINOL 0.3 składnik został zamknięty w unikalnych ceramidowych otoczkach, zwiększających jego stabilność i poprawiających transport do głębszych warstw skóry.
Przed aplikacją kremu należy dokładnie oczyścić skórę twarzy. W tym celu warto sięgnąć po PURI-SEBOGEL Antybakteryjny żel myjący do twarzy z serii Pharmaceris T. Produkt przeznaczony jest do codziennego oczyszczania skóry trądzikowej, skłonnej do powstawania zaskórników oraz przetłuszczającej się. Jest odpowiedni dla skóry w każdym wieku i zastępuje tradycyjne mydło. W swoim składzie zawiera oczyszczającą i złuszczającą tamaryndę, antybakteryjny salicylan sodu i cynk PCA oraz przeciwtrądzikowy łopian i ekstrakt z pomarańczy.
Po oczyszczeniu skóry twarzy zalecane jest stosowanie toniku w celu przywrócenia fizjologicznego pH skóry. PURI-SEBOTONIQUE Tonik normalizujący z serii Pharmaceris T wzmacnia i oczyszcza skórę trądzikową z zanieczyszczeń. Działa antybakteryjnie oraz przywraca fizjologiczne, ochronne pH skóry. Tamarynda delikatnie złuszcza obumarły naskórek, łagodząc zmiany trądzikowe. Wyciąg z łopianu i cynk PCA posiadają właściwości sebo-regulujące i zwężające pory.
Artykuł powstał we współpracy z marką Pharmaceris.
Źródła:
H. Marona, A. Gunia, E. Pękala: Retinoidy – rola farmakoterapii w aspekcie komórkowego mechanizmu działania, Farm. Pol, 2010, 66(3): 187-192.