łuszczenie po retinolu

Łuszczenie po retinolu - co robić, gdy się pojawi? [RADY EKSPERTA]

Stosowanie retinolu bardzo często może powodować łuszczenie naskórka. Czasem przebiega ono w sposób łagodny, a czasem dość intensywnie. Kiedy łuszczenie uważane jest za normalne, a kiedy powinno nas zaniepokoić? Jak pielęgnować łuszczącą się skórę po retinolu? Radzi ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Retinoidy, czyli kwasowe pochodne witaminy A, to substancje, które bardzo często można spotkać w kosmetykach przeznaczonych dla cer starzejących się, które utraciły jędrność i elastyczność. Nie ma w tym nic dziwnego - retinol i inne pochodne witaminy A należą do najbardziej efektywnych substancji opóźniających procesy starzenia się skóry. Niestety stosowanie retinoidów bardzo często wiąże się z ryzykiem podrażnienia. Co wtedy robić?

Czy warto stosować retinol?

Zanim przejdziemy do skutków ubocznych stosowania kosmetyków z retinolem rzućmy okiem na cenne właściwości retinoidów. Ich stosowanie ma szereg zalet. Są to m.in. 

  • Wpływają na wygładzenie powierzchni skóry,
  • Stymulują procesy odnowy komórkowej,
  • Hamują aktywność melanocytów,
  • Wpływają na indukcję glikozaminoglikanów (GAG), które przyczyniają się do poprawy nawodnienia skóry, wzmocnienia bariery naskórkowej oraz zwiększenia odporności skóry na szkodliwe działanie środowiska zewnętrznego,
  • Poprawiają koloryt skóry,
  • Zwiększają syntezę włókien kolagenowych,
  • Złuszczają martwe komórki naskórka.

Przeczytaj również: Wszystko o retinolu - jak go stosować i jakie daje efekty na skórze? [RADY EKSPERTA]

Jak wygląda skóra po retinolu? 

Dzięki różnorodnym właściwościom, retinoidy znajdują zastosowanie w pielęgnacji różnych rodzajów skór. Jednak, aby tak się stało i kuracja przebiegła bezproblemowo, należy pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią wprowadzenie nowej substancji do pielęgnacji. Ważne, aby przed rozpoczęciem kuracji zagłębić temat, tak aby bardziej świadomie rozpocząć stosowanie retinolu i jego pochodnych. Na retinoidy należy zbudować tolerancję, proces ten nazywany jest retynizacją. Skóra musi się przyzwyczaić do kosmetyku, podczas pierwszych tygodni stosowania może silnie reagować na działanie produktu.

Na początku stosowania kosmetyków z retinolem możliwe jest pojawienie się:

  • Podrażnienia i zaczerwienienia na skórze,
  • Uczucia zwiększonej suchości,
  • Pieczenia oraz swędzenia,
  • Łuszczenia się naskórka. 

Choć doznania te nie są przyjemne, są zupełnie normalne. Ważne, aby nie zrażały do stosowania kosmetyków i nie powodowały zaprzestania kuracji. Warto jednak podkreślić, że skutki te są normalne, jedynie jeśli retinol jest odpowiednio wprowadzany. W przypadku, kiedy proces retynizacji nie przechodzi prawidłowo, np. użyto zbyt wysokiego stężenia substancji lub skóra nie była odpowiednio przygotowana, należy zaniechać stosowania produktów z retinolem.  

Kosmetyki z retinolem polecane na początek kuracji:

  1. LIQ CR Night 0,3% Retinol Silk
    serum do twarzy
    Cena od 56,99 zł Cena regularna 83,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Sesderma Retiage
    serum do twarzy
    Cena od 237,99 zł Cena regularna 269,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. SVR Ampoule A 0,3%
    serum do twarzy
    Cena od 126,99 zł Cena regularna 252,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. L’Oréal Revitalift Pure Retinol
    serum do twarzy
    Cena od 65,99 zł Cena regularna 119,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  5. Pharmaceris A A&E Sensilix
    koncentrat do twarzy
    Cena od 60,99 zł Cena regularna 77,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jak uniknąć łuszczenia po retinolu? 

Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych związanych z procesem retynizacji, przede wszystkim należy się do tego odpowiednio przygotować. Podczas wprowadzania retinolu do pielęgnacji ważna jest świadomość tego, jak wygląda proces, co może się wydarzyć oraz jak dbać o cerę przed oraz w trakcie kuracji.

Istotne jest również, wcześniej wspomniane, przygotowanie skóry. W pierwszej kolejności należy zadbać o wzmocnienie płaszcza hydrolidowego, cera nie może być sucha i podrażniona, ponieważ retinol mógłby jeszcze bardziej pogłębić problem. Należy również odpowiednio dobrać produkt, zaczynając od niższych stężeń. Szczególną uwagę warto zwrócić również na częstotliwość stosowania kosmetyku. W początkowej fazie produkt z retinolem można stosować co 2-3 dni. W przypadku, gdy skóra nadal jest zbyt mocno podrażniona, okres ten można wydłużyć.

WSKAZÓWKA

Łuszczenie po retinolu jest normalnym procesem, związanym z odnową komórkową skóry. Często pojawia się w postaci łuszczenia drobnopłatowego, które jest ledwo zauważalne. Jednak w przypadku, gdy dochodzi do większego wyłuszczenia, podczas którego skórki odstają od powierzchni, pod żadnym pozorem nie należy ich odrywać. Bezpośrednie zerwanie może doprowadzić do usunięcia także nowej warstwy komórek. W przypadku, gdy jakaś skórka jest mocno uciążliwa, lepszym rozwiązaniem jest usunięcie jej przy pomocy zdezynfekowanych nożyczek kosmetycznych. Dzięki temu pozbywamy się jedynie martwych komórek, bez ryzyka uszkodzenia nowych.

Łuszczenie po retinolu - jak pielęgnować skórę?

W początkowym etapie procesu retynizacji ważna jest odpowiednia pielęgnacja. To właśnie w tym okresie najczęściej skóra narażona jest na pojawienie się łuszczenia oraz innych skutków niepożądanych. Aby zminimalizować ryzyko, należy wyeliminować z pielęgnacji inne substancje aktywne (np. kwasy), które mają wpływ na przebudowę skóry. Codzienna pielęgnacja powinna skupiać się na delikatnym oczyszczaniu, odżywianiu, nawilżaniu oraz ochronie przed promieniowaniem UV.

Do codziennego mycia cery można zastosować delikatne emulsje oraz pianki, które nie naruszają bariery ochronnej skóry oraz nie powodują podrażnień. W tym celu sprawdzi się np. Cetaphil EM - emulsja micelarna do mycia, która skutecznie oczyszcza cerę, bez uczucia ściągnięcia i pieczenia. Równie dobrze z myciem skóry radzi sobie Pharmaceris A Puri-Sensilium - łagodząca pianka myjąca do twarzy i oczu, która zawiera w składzie substancje o działaniu łagodzącym. Pianka zmniejsza uczucie nadwrażliwości skóry, przywraca odpowiedni poziom nawilżenia. W przypadku mycia skóry nie należy robić tego zbyt agresywnie. Delikatne nałożenie produktu dłońmi, dokładne opłukanie wodą, a następnie osuszenie twarzy bawełnianym ręczniczkiem nie powinno podrażnić wrażliwej cery.

Skóra uwrażliwiona działaniem retinoidów wymaga odpowiedniego odżywienia. W tym czasie najlepiej sprawdzą się kosmetyki, zawierające składniki łagodzące (np. wąkrota azjatycka, pantenol, allantoina), które ukoją podrażnienia. W przypadku większego łuszczenia po retinolu dobrze sprawdzi się Avène Cicalfate+ - regenerujący krem ochronny, który ma bogatą konsystencję. Dzięki składnikom użytym w produkcie przynosi natychmiastowe ukojenie. Pomocny będzie również Uriage Bariéderm - krem regenerujący, który łagodzi, a także działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Wprowadzając retinoidy do codziennej pielęgnacji nie należy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Jest to bardzo ważne, ponieważ podrażniona skóra jest jeszcze bardziej narażona na szkodliwe działanie słońca. W tym czasie należy stosować wysoką ochronę SPF50. W przypadku cery podrażnionej sprawdzi się Bioderma Cicabio SPF50+ - krem łagodząco-odbudowujący z filtrem SPF 50+, który oprócz filtrów ochronnych, zawiera również składniki o działaniu odbudowującym uszkodzoną barierę skóry. Krem zmniejsza uczucie dyskomfortu.

Kosmetyki na łuszczenie po retinolu:

  1. Pharmaceris A Puri-Sensilium
    pianka do mycia twarzy
    Cena od 34,99 zł Cena regularna 48,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Avène Cicalfate+
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 33,99 zł Cena regularna 64,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Uriage Bariéderm CICA
    krem do twarzy
    Cena od 37,99 zł Cena regularna 62,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

H. Bojarowicz, A. Płowiec, Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Probl Hig Epidemiol 2010, 91(3): 352-356.

Następny wpis
Jak pielęgnować brodę i jakie kosmetyki wybrać? Poznaj rady barbera Czytaj więcej