retinol podrażnienie

Podrażnienie po retinolu - jak go uniknąć i co robić, gdy się pojawi? [RADY EKSPERTA]

Kosmetyki z retinolem dają fenomenalne efekty na skórze, ale ich stosowanie niesie ze sobą ryzyko pojawienia się podrażnień w postaci zaczerwienienia, pieczenia oraz suchości skóry. Jak uniknąć tych skutków ubocznych i co zrobić, kiedy się pojawią? Ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Paulina Osiadły-Sroka wyjaśnia, jak prawidłowo stosować retinol na twarz. 

Retinoidy to grupa związków pochodzenia naturalnego jak biologicznie czynne formy witaminy A jakimi są (retinol, retinal i kwas retinowy), jak i syntetyczne analogi retinolu. Retinol, retinal i kwas retinowy mają identyczny zakres właściwości biologicznych co witamina A. Od lat służą w farmakoterapii schorzeń takich jak trądzik pospolity i trądzik różowaty, łuszczyca czy zapalenie mieszków włosowych. Sam retinol nie wykazuje znaczącego wpływu biologicznego na tkanki jednak uaktywnia się po przemianie do bardziej aktywnych form, z których najważniejszą stanowi kwas retinowy o szerokim spektrum działania. Retinol rozpuszczalny w tłuszczach ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka i dotarcia do skóry właściwej.

Przeczytaj również: Wszystko o retinolu - efekty, działanie, kiedy zacząć kurację?

Jak działają kosmetyki z retinolem?

Retinol jest powszechnie stosowany  w przemyśle kosmetycznym.  Swoją popularność zdobył zarówno w pielęgnacji gabinetowej prowadzonej przez specjalistów, jak i w produktach dedykowanych do użytku domowego. Jego głównym przeznaczeniem w kosmetyce jest działanie anti-aging; redukcja przebarwień, drobnych zmarszczek oraz działanie stymulujące, pobudzające procesy regeneracyjne skóry.

Jakie produkty z retinolem warto wybrać na start? Początkującym polecamy przede wszystkim:

  • LIQ CR Serum Night 0.3% Retinol Silk -produkt dedykowany do eliminacji niedoskonałości, wspomaga redukcję bruzdy, zmarszczek i plamy starczych. Obecność czystego Retinolu (0.3%) stymuluje procesy regeneracyjne skóry a dodatkowy kwas laktobionowy i witaminy E zapewnia optymalne funkcjonowanie bariery naskórkowej w trakcie kuracji retinolem.
  • SVR Ampoule A 0,3% - liftingujace serum w ampułce zawierające 0,3% witaminy A (retinol). Serum stworzone z myślą o skórze starzejącej się o nierównej powierzchni i kolorycie. Produkt redukuje rozszerzone pory i odświeża skórę jednocześnie nadajac jej blasku.
  • Pharmaceris T Pure Retinol 0.3 - preparat dedykowany dla skór z tendencją do powstawania niedoskonałości, zmian trądzikowych, zaskórników oraz nadmiernego łojotoku, dla skóry tłustej i mieszanej. W swojej recepturze zawiera nawilżające i odżywcze składniki emolientowe (wyciąg z lilii, masło Shea, wosk z oliwek, olej bawełniany) oraz 4% biomimetycznego skwalanu, wzmacniającego barierę lipidową naskórka.
  • Indeed Labs Retinol Reface™ - retinol reface™ stanowi połączenie trzech form witaminy A: retinolu, peptydu przypominającego w swojej strukturze retinol oraz roślinnych mikrokapsułek zawierających retinol. Krem dedykowany jest do pielęgnacji anti-aging. Idealne rozwiązanie na wieczorną pielęgnację przeciwstarzeniową.
  • Institut Esthederm Intensive Retinol Cream - zaawansowany krem z retinolem, intensywnie przeciwzmarszczkowy. Produkt dedykowany do wyrównania struktury skóry, eliminacji zmarszczek. Formuła kremu oparta na retinolu zapewnia rewitalizację i stymulację skóry. Skutecznie wygładza drobne zmarszczki stymulując syntezę kolagenu i glikozaminoglikanów.
  1. LIQ CR Night 0,3% Retinol Silk
    serum do twarzy
    Cena od 55,85 zł Cena regularna 86,99 zł
  2. Pharmaceris T Pure Retinol 0.3
    krem do twarzy
    Cena od 61,99 zł Cena regularna 78,99 zł
  3. Institut Esthederm Intensive Retinol Cream
    krem do twarzy
    Cena od 312,99 zł Cena regularna 349,99 zł

Retinol na twarz - skutki uboczne 

Retinol wykazuje zdolność do stymulacji aktywności komórkowej keratynocytów, fibroblastów i melanocytów, a także komórek Langerhansa. Sprzyja proliferacji tych komórek i wspiera funkcję ochronną naskórka ograniczając nadmierne odparowanie wody z naskórka. Ponadto chroni kolagen przed degradacją. Stosowanie produktów na bazie retinolu wiąże się jednak również z jego właściwościami drażniącymi, co wpływa na ograniczenia  w stosowaniu pielęgnacji z jego udziałem.

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych podczas stosowania retinolu należą;

  • suchość skóry,
  • łuszczenie skóry,
  • swędzenie,
  • zaczerwienienie,
  • uczucie pieczenia.

Jak stosować kosmetyki z retinolem, aby uniknąć podrażnień?

Zanim zdecydujesz się wzbogacić swoją codzienną pielęgnację o produkty na bazie retinolu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. W pierwszej kolejności przyjrzyj się swojej skórze. Jeśli zauważasz nadmierną suchość, podrażnienia, zaczerwienienie lub odczuwasz dyskomfort powodowany “ścigąnieciem” skóry - zrezygnuj z retinolu i postaw na poprawę nawilżenia swojej skóry i odbudowę bariery ochronnej.

Zwróć uwagę na porę roku. Jeśli rozpoczyna się okres wiosenno-letni pamiętaj, że w czasie intensywnego nasłonecznienia nie zaleca się pielęgnacji i terapii retinoidowych. Retinol zwiększa fotowrażliowść skóry, a w połączeniu z ekspozycją na słońce powoduje przebarwienia i intensywne podrażnienia skórne. Zaplanuj pielęgnację retinolową w okresie jesienno-zimowym. Pamiętaj, że podczas stosowania kosmetyków z retinolem ZAWSZE trzeba pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Krem z filtrem SPF 50 to podstawa. 

Dobieraj produkty z retinolem rozsądnie - zacznij od niskich stężeń. Retinol wymaga w pielęgnacji kompana w postaci produktów wspierających prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Dlatego decydując się na produkty z jego zawartością, nie zapominaj również o kremie nawilżającym oraz delikatnym produkcie do mycia twarzy. Świetnie sprawdzi się także woda termalna.

WSKAZÓWKA

Retinol i kwasy? Jeśli chcesz połączyć stosowanie preparatu na bazie retinolu z innymi kosmetykami z dodatkiem kwasów najbezpieczniej skonsultuj to ze swoim kosmetologiem. Takie połączenia zazwyczaj są ryzykowne. Można się na nie decydować, ale wymagają nieprzypadkowego, odpowiedniego doboru produktów.

Podrażnienie po retinolu - co robić?

Podrażnienia, suchość, zaczerwienienie skóry i pieczenie mogą towarzyszyć pielęgnacji retinolem, ale zwykle jednak są przejawem nieprawidłowo dobranych produktów lub ich niepoprawnego stosowania. 

Jeśli podrażnienia wystąpiły nagle, niedługo po aplikacji produktu z retinolem, a Twoja skóra wczesniej była w dobrej kondcycji bez występujących zmian może to wskazywać na nadwrażliwość na retinol. Wówczas należy taki produkt odstawić i wyeliminować z pielęgnacji.

Jeżeli Twoje podrażnienia pojawiły się po pewnym czasie od rozpoczęcia takiej pielęgnacji, zwróć uwagę czy pamiętasz o codziennym nawilżaniu skóry. Pomocne mogą się okazać produkty nawilżajace i odbudowujace barierę hydro-lipidową na bazie kwasu hialuronowego i ceramidów. Świetnie sprawdzi się Avene Cicalfate, SVR Cicavit+ lub Emolium Cica. Jeśli pomimo to podrażnienia występują, spróbuj aplikować wybrany produkt rzadziej na przykład stosuj preparat co 2 lub 3 dzień. Ponadto wspieraj pielęgnację skóry delikatnymi piankami i musami do oczyszczania skóry, możesz postawić również na produkty emolientowe, które będą tworzyć ochronny film na Twojej skórze.

  1. Avène Cicalfate+
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 32,99 zł Cena regularna 59,99 zł
  2. SVR Cicavit+
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 27,99 zł Cena regularna 63,99 zł
  3. Emolium Cica
    krem barierowy do twarzy i ciała
    Cena od 34,99 zł Cena regularna 57,99 zł
  4. Emotopic Krem Barierowy
    krem barierowy do twarzy i ciała
    Cena od 30,99 zł Cena regularna 36,99 zł
  5. Aderma Exomega Control
    krem emolientowy
    Cena od 69,99 zł Cena regularna 109,99 zł


Autor


Paulina Osiadły-Sroka - specjalista ds. pielęgnacji skóry i ciała. Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Farmaceutycznym. Dyplomowany kosmetolog z kilkuletnim doświadczeniem w zakresie kosmetologii pielęgnacyjnej i leczniczej. Współautorka profilu na Instagramie @strefakosmetologa poświęconego tematyce zdrowej pielęgnacji i zagadnieniom branży beauty.

Następny wpis
Pielęgnacja cery po 30. roku życia. Jaki krem wybrać, aby opóźnić starzenie? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej