oryginalność perfum

Jak sprawdzić oryginalność perfum? 10 zasad, które warto znać

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę kupując perfumy. Jest kilka wskazówek, które mogą być pomocne w odróżnieniu podróbek od oryginału. Zapachy to przedmioty luksusowe, dlatego ich jakość powinna być najwyższa, niezależnie od tego czy je kupujemy osobiście, czy otrzymujemy w prezencie. Jeśli mamy wątpliwości czy są oryginalne, czas na szybką weryfikację. Jaką? Szczegóły poniżej. 

Podstawową różnicą pomiędzy oryginalnymi perfumami a ich podróbkami jest ich trwałość. Imitacje zwykle mają płaski zapach, pozbawiony głębi. Znając ten właściwy, dosyć szybko można się zorientować, że coś „nie gra”. Podróbki produkowane są z tańszej jakości komponentów, od ekstraktów czy molekuł syntetycznych, poprzez naturalne nuty, na samym alkoholu, który jest bazą we flakonie – kończąc. Nic więc dziwnego, że ich używanie skutkuje niejednokrotnie alergią kontaktową czy fotouczuleniem. Mając takie doświadczenia – nie trzeba przeprowadzać śledztwa, chyba, że oryginalne perfumy były niewłaściwie przechowywane, o czym pisaliśmy już wcześniej na blogu Super-Pharm. Zatem, na co warto zwrócić uwagę kupując lub otrzymując perfumy, żeby potwierdzić lub nie ich oryginalność?

Postaw na sprawdzone miejsce zakupu perfum 

Najbardziej podstawową zasadą dotyczącą kupowania dóbr luksusowych, do których należą perfumy (np. poniższe Calvin Klein Euphoria) – jest ta związana z wyborem właściwego miejsca. Zapachów oryginalnych, nie kupujemy na bazarach, targowiskach czy z nieznanych źródeł w internecie. W Super-Pharm sprzedajeemy wyłącznie zapachy markowe. Kupujmy tylko w znanych, dużych sieciach lub butikowych perfumeriach o wieloletniej tradycji. To na wstępie – gwarancja jakości.

 1. Calvin Klein Euphoria
  woda perfumowana dla kobiet
  Cena od 130,99 zł Cena regularna 149,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Zwróć uwagę na pojemność perfum

Prosty sposób na wychwycenie podróbki. Na stronie producenta zapachu (np. Gucci, CK, Tom Ford czy Dolce & Gabbana) są podane konkretne rozmiary perfum. Jeśli nie ma tam pojemności 20 ml, 15 ml czy 45 ml, to prosty komunikat, że mamy do czynienia z podróbką. 

Sprawdź kod kreskowy

Co prawda bardzo łatwo go podrobić, ale kod kreskowy zdradza miejsce i datę produkcji. A tę można połączyć z oryginalnym pochodzeniem perfum. 

 1. Azzaro Mademoiselle
  woda toaletowa dla kobiet
  Cena od 143,99 zł Cena regularna 159,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Rozpoznaj oryginał perfum po kodzie seryjnym

Sprawdzenie numeru seryjnego – czy zgadza się ten ze spodu flakonu z tym wydrukowanym na dnie opakowania – kartonika, to najlepszy i najszybszy sposób kontroli oryginalności perfum. Oczywiście nie raz trzeba wytężyć wzrok lub użyć szkła powiększającego (zwłaszcza próbując odczytać miniaturowy kod cyfr z flakonu), ale ta metoda popłaca. Dodatkowo można też wpisać w wyszukiwarki zapachów numer seryjny i przekonać się czy to oryginał

Zbyt niska cena powinna Cię zaalarmować 

W Super-Pharm, zarówno w sklepie online, jak i drogeriach stacjonarnych, dostępne są często zapachy w promocyjnych cenach. Zdarza się, że jeśli nie ma się do czynienia z nowością na rynku, ale z kompozycją, która jest obecna w sprzedaży od 10 czy 20 lat, może mieć bardzo atrakcyjną cenę. Ale dość łatwo zweryfikować oryginalność perfum porównując tę cenę z innymi – za tę samą pojemność, tego samego stężenia, tego samego zapachu (są podobne kompozycje, które mogą występować w wersji wody toaletowej, perfumowanej czy perfum, dlatego należy dokładnie sprawdzić, o którą nam chodzi). Jeśli suma, którą ma się zapłacić za perfumy jest zbyt niska w porównaniu do tych dostępnych w innych sklepach czy sieciach – oznacza to, że jest to podróbka (w internecie sprzedawane są także testery zapachu; testery zawierają tę samą kompozycję, natomiast ich sprzedaż jest nielegalna – Tester not for sale).   

 1. Yves Saint Laurent Black Opium
  woda perfumowana dla kobiet
  Cena od 386,99 zł Cena regularna 499,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Przyjrzyj się opakowaniu

Wracając do początku: perfumy dla kobiet to wyrób luksusowy, więc ich każdy szczegół powinien być perfekcyjny. Po czym rozpoznać podróbkę perfum? Ma miękki kartonik, który łatwo ulega deformacjom i zapach może łatwo wypaść od spodu.

Oryginalne perfumy mają opakowanie z twardej, dobrej jakości tektury, której zadaniem jest zapobieganie potłuczenia się cennego flakonika i wylania jego zawartości. Pomijając dyskusję nad kwestią ekologii, folia na kartoniku powinna równo, idealnie przylegać do opakowania. Jeśli jest krzywo poskładana, cienka, łatwo ulega zniszczeniu, odkleja się – to duży znak zapytania czy perfumy są na pewno oryginalne.

Zwróc uwagę na logo

Nie tylko kartonik, ale i napisy powinny być zgodne z oryginałem. Szczególnie nazwa i logo marki. Jeśli nadruk wydaje się krzywy, literki ścierają się z powierzchni opakowania zewnętrznego lub także – flakonu, to prawdopodobnie podróbka

 1. Lancôme La Vie Est Belle Intensement
  woda perfumowana dla kobiet
  Cena od 269,99 zł Cena regularna 359,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Porównaj wygląd flakonu

Perfumy to perfekcja. Co oznacza, że buteleczka, w której się znajdują musi być wykonana idealnie, gładko, bez żadnych krzywych, odstających elementów. Korek zapachu powinien dokładnie przylegać do flakonu i stanowić swoiste puzzle. Jeśli tak nie jest – nie jest to oryginał. 

Atomizer zdradzi wiele

Z tego samego powodu, co idealnie przylegający korek do flakonu, tak ma być z atomizerem. Połączenie rurki z atomizerem, powinno być skrzętnie ukryte w atomizerze (nie odstawać i nie różnić się szerokością rurki). Miejsce, z którego wydobywa się zapach – dziurka, ma się znajdować idealnie na samym środku. Plastik lub metal, z którego wykonany jest atomizer, podobnie jak korek, powinny być dobrej jakości. Czyli z grubszego, nienaruszonego i nie odstającego plastiku/ metalu.  

 1. Gucci Bloom
  woda perfumowana dla kobiet
  Cena od 389,99 zł Cena regularna 479,99 zł

Sprawdź kolor perfum

Zasady dotyczące barwy perfum są różne. Mają na nie wpływ zarówno naturalne czy syntetyczne ekstrakty, które stanowią kompozycję, jak i marketing. Jeśli więc zapach jest oryginalnie błękitny (niezależnie od genezy tego koloru), nie powinien być zielony, fioletowy czy kremowy. Często perfumy zmieniają kolor pod wpływem przechowywania ich w zbyt wysokiej temperaturze, przez zbyt długi czas. Jeśli kolor uległ zmianie, przekłada się to na gorszą trwałość i jakość perfum. Barwa cieczy we flakoniku – nie jest więc bez znaczenia.  

 1. Yves Saint Laurent Libre
  woda perfumowana dla kobiet
  Cena od 449,99 zł Cena regularna 499,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą wód perfumowanych oraz wód toaletowych

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Super-Box Baby - pudełko pełne kosmetyków dla Twojego maluszka Czytaj więcej