rodzaje trądziku

Jakie są rodzaje trądziku?

Zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, ropowiczy… Trądzik ma wiele twarzy. A każda z nich wymaga nieco innego podejścia. Kiedy choroba przybiera łagodną postać – poprawę daje już właściwa pielęgnacja. Za to cięższe typy trądziku mogą wymagać pomocy specjalisty. Z artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje trądziku, jak je rozpoznać i jakie metody pielęgnacji dobierać.

Czym jest trądzik? Co go powoduje?

Trądzik to częsta choroba skóry, która dotyka głównie osób w wieku między 15 a 30 rokiem życia. Szacuje się, że występuje nawet u 80% nastolatków, a także u 25% osób, które ukończyły 25 lat. Co więcej – u dorosłych obserwuje się ostry wzrost liczby przypadków trądziku .

Biologicznymi przyczynami trądziku są: 

 • nadmierne wydzielanie sebum (łoju);
 • zmiany w składzie sebum, które prowadzą do jego gęstnienia;
 • zamknięcie mieszka włosowego przez korneocyty, czyli martwe komórki naskórka;
 • namnażanie się w mieszku włosowym bakterii, a zwłaszcza Cutibacterium acnes.

Ale jak powstają trądzikowe zmiany skórne? Nadmiar wydzielanego sebum i martwe komórki naskórka zatykają ujścia gruczołów łojowych. Wtedy sebum, często zmienione jakościowo, czyli gęstsze, zostaje w kanalikach. W taki sposób tworzą się zaskórniki.

Same zaskórniki z kolei stwarzają dobre warunki do namnażania się bakterii, dla których sebum jest pożywieniem. To prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego, w wyniku którego zaskórniki zmieniają się w bolesne, czerwone krosty.

Dodatkowe czynniki wywołujące trądzik

Powstawaniu trądziku sprzyjają także czynniki dodatkowe, takie jak: nieodpowiednia pielęgnacja, niewłaściwa dieta, nadmiar stresu, zaburzenia hormonalne czy zanieczyszczenie środowiska.
Pamiętaj więc, że w leczeniu tej choroby równie ważne, co właściwie dobrane dermokosmetyki, są odpowiednie nawyki żywieniowe. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Dieta na trądzik pospolity.

Rodzaje trądziku o łagodnym przebiegu

Łagodne postaci trądziku nie wiążą się zazwyczaj z poważnymi, bolesnymi zmianami skórnymi, a po zagojeniu nie pozostawiają po sobie blizn. Ale i w ich przypadku warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Dzięki niej masz bowiem większe szanse uniknąć komplikacji i pogorszenia się stanu skóry, co mogłoby prowadzić do zaostrzenia formy trądziku.

Trądzik zaskórnikowy

Jest jedną z odmian trądziku pospolitego. Objawia się wyłącznie obecnością zaskórników, którym nie towarzyszy stan zapalny. Wyróżnia się:

 • Zaskórniki otwarte – małe, czarne lub ciemnobrązowe punkciki. Najczęściej występują na nosie, brodzie i na czole. Za ich ciemny kolor odpowiada rozkładająca się melanina, czyli pigment nadający kolor skórze.
 • Zaskórniki zamknięte – to niewielkie zmiany o białym zabarwieniu, często nazywane „kaszką”. Nie pozwalają się wycisnąć – zresztą nie należy tego robić, aby nie narażać się na wystąpienie ostrzejszej formy trądziku i powstanie blizn lub przebarwień.

Trądzik zaskórnikowo-grudkowy

Również jest łagodną odmianą trądziku pospolitego. Wiąże się z obecnością zaskórników otwartych i zamkniętych oraz grudek. Te ostatnie przypominają wyglądem zaskórniki zamknięte. Są jednak bardziej wypukłe, a występują przede wszystkim na czole i na policzkach. Co ważne – grudki znikają samoistnie i w zdecydowanej większości przypadków nie pozostawiają śladów.

Podstawy pielęgnacji skóry z łagodną postacią trądziku

Pierwszym krokiem w pielęgnacji skóry z trądzikiem zaskórnikowym jest… niewyciskanie zaskórników. Może to bowiem skutkować przebarwieniami, bliznami, oraz pojawieniem się stanu zapalnego.

Jeśli chodzi o kosmetyki, najpierw zwróć uwagę na te, których używasz do makijażu. Unikaj oleistych podkładów i gęstych pudrów w kremie. Zatykają pory i mogą wysuszać skórę. A w codziennej pielęgnacji postaw na sprawdzony rytuał. Skórę oczyszczaj dwuetapowo. Najpierw wodą micelarną, a następnie delikatnym żelem, który nie zatyka porów.

Nakładaj lekkie, nawilżające kremy. Ich działanie dobieraj w zależności od potrzeb:

 • Krem zwężający pory – zmniejsza widoczność rozszerzonych porów, zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych.
 • Krem złuszczający – złuszcza naskórek i odblokowuje pory, dzięki czemu przywraca naturalny proces wydzielania sebum.
 • Krem przeciwzapalny – działa łagodząco i nawilżająco, przez co minimalizuje ryzyko występowania podrażnień.
 1. Bioderma Sebium Sensitive
  krem do twarzy
  Cena od 68,99 zł Cena regularna 92,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Bioderma Sébium Hydra
  krem do twarzy
  Cena od 68,99 zł Cena regularna 92,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Bioderma Sebium Kerato+
  krem do twarzy
  Cena od 67,99 zł Cena regularna 92,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Grudkowo-krostkowy – typ trądziku o umiarkowanym przebiegu

To najczęściej występujący rodzaj trądziku. Jest też najłatwiejszy do rozpoznania, ponieważ na skórze oprócz grudek pojawiają się krostki. To wypukłe zmiany skórne, które nie przekraczają 1 cm. Towarzyszy im jednak stan zapalny, przez co są zaczerwienione. Wewnątrz krostek znajduje się treść ropna, zawierająca m.in. płyn surowiczy i złuszczony naskórek.
Krostki mogą zostawiać zmiany pozapalne – blizny i przebarwienia. Dlatego w przypadku nasilenia trądziku grudkowo-krostkowego skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci dobrać odpowiedni sposób leczenia.

Rodzaje trądziku o ciężkim przebiegu

Ciężkie postaci trądziku potrafią być prawdziwą zmorą. Towarzyszą im bolesne, wywołujące dyskomfort zmiany skórne, które trudno wyleczyć. W zależności od klasyfikacji wyróżnia się te dwa podstawowe typy trądziku o ciężkiej postaci.

Trądzik ropowiczy (guzkowy)

Szczególnie trudna do zwalczenia postać trądziku. Diagnozuje się ją, gdy na skórze występują:

 • Guzki – zdecydowanie większe od grudek (powyżej 1 cm), mają podłoże zapalne. Są też głębiej od nich osadzone w skórze, do tego zaczerwienione. Po ich zagojeniu często pojawiają się blizny.
 • Cysty – wypukłe i bolesne zmiany o wielkości powyżej centymetra, wypełnione ropą, intensywnie zaczerwienione. Podobnie jak guzki mogą prowadzić do powstawania blizn zanikowych (tzw. „dziur”) oraz przebarwień.

Właśnie ze względu na to, że może zostawiać na skórze trwałe ślady, trądzik ropowiczy wymaga leczenia. Najczęściej stosuje się izotretynoinę. Pamiętaj jednak, aby taką kurację przeprowadzać wyłącznie pod kontrolą lekarza, z uwzględnieniem odpowiedniej pielęgnacji skóry leczonej izotretynoiną

Trądzik piorunujący

To typ trądziku, który występuje najczęściej u chłopców w okresie dojrzewania. Pojawia się nagle i wywołuje poważne zmiany skórne – głównie guzki i cysty. Ponadto często towarzyszą mu inne objawy: osłabienie, gorączka, zapalenie stanów.

Przeczytaj: Jakie są przyczyny i objawy tądziku piorunującego? Sprawdź, jak leczyć trądzik piorunujący!

Podstawy pielęgnacji skóry z umiarkowaną i ciężką odmianą trądziku

Jak już wspominaliśmy, trądzik o umiarkowanym i ciężkim przebiegu może wymagać konsultacji ze specjalistą, czyli kosmetologiem lub dermatologiem. Zwłaszcza w stanach wyraźnego nasilenia objawów. Ale i w takich przypadkach pomocna będzie właściwa pielęgnacja. Dlatego – podobnie jak przy lżejszych rodzajach trądziku – unikaj ciężkich, wysuszających kosmetyków do makijażu. Stosuj też dwuetapowe oczyszczanie skóry. A podczas wyboru kremu do skóry trądzikowej, stawiaj na dermokosmetyki o jak najszerszym spektrum działania, by kompleksowo oddziaływać na biologiczne przyczyny trądziku.

RADA EKSPERTA

Skóra trądzikowa jest narażona na występowanie różnych zmian, spośród których każda wymaga określonego rozwiązania. Sebium Sensitive jest przeznaczone do stosowania w tych przypadkach, w których dominuje czynnik zapalny:

Trądzik pospolity – dla pacjentów, u których występują czerwone, bolesne i zapalne krosty. Jednak Sebium Sensitive nie ma działania keratolitycznego, więc w przypadku zaskórników wybierz lepiej Sebium Kerato+.

Trądzik dorosłych – często objawia się mniejszą liczbą krost, ale mocniejszymi stanami zapalnymi. Na skórze pojawiają się: grudki, krosty i guzki. Składniki aktywne Sebium Sensitive pomagają w przywracaniu składu sebum do odpowiedniej równowagi, zbliżonej do tej, którą ma zdrowa skóra.

Dla osób ze skórą trądzikową podczas miejscowej kuracji keratolitycznej. Sebium Sensitive minimalizuje przesuszenie i ryzyko pojawienia się nowych niedoskonałości – w przeciwieństwie do wielu tradycyjnych kosmetyków o nawilżającym działaniu, które nie zostały przebadane pod kątem komedogenności. Z kolei Sebium Hydra jest odpowiednie do stosowania podczas silnie wysuszających kuracji, np. izotretynoiną.

 

- wyjaśnia Benoit Cadars, Scientific Attaché, Bioderma.

Trądzik różowaty 

Choć trądzik różowaty daje podobne objawy do trądziku pospolitego, jest chorobą o innym podłożu. Wywołują go bowiem zaburzenia naczyniowe oraz łojotok. Dlatego jego pojawieniu się często towarzyszą: widoczny rumień, ból i krostki. Więcej o tym rodzaju trądziku dowiesz się z artykułu: Trądzik różowaty – objawy, leczenie oraz polecane kosmetyki.

Artykuł powstał we współpracy z marką Bioderma. 

Źródła:

Dermato-Info.fr – oficjalna strona Francuskiego Towarzystwa Dermatologicznego, dane zebrane w 2018 roku.

Następny wpis
Wcierki, lotiony i ampułki, czyli przegląd najlepszych kosmetyków hamujących wypadanie włosów Czytaj więcej