krem barierowy

Krem barierowy na jesień i zimę - jaki kupić? [WYBÓR EKSPERTA]

Krem barierowy to kosmetyk, po który warto sięgnąć jesienią i zimą. Ochroni skórę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, zregeneruje ją, a przy okazji odżywi. Jaki warto kupić? Poznaj wybór eksperta Super-Pharm - kosmetolog, Emilii Błaszczyk. 

Gdy temperatura na zewnątrz zaczyna spadać, a nasza skóra jest narażona na wiatr i zimne powietrze, zaczyna się przesuszać i odwadniać. By temu zapobiec, musimy zadbać o naszą barierę hydrolipidową. Najlepszym sposobem na to jest wprowadzenie kremu barierowego do pielęgnacji na okres jesienno-zimowy.

Krem barierowy - co to? Co powinien mieć w składzie?

Każdy krem do pielęgnacji twarzy jest emulsją, czyli mieszaniną wody, tłuszczu i emulgatora. Krem barierowy ma z reguły cięższą, bardziej gęstą i treściwą konsystencję. Co powinien zawierać w składzie?

  • Skwalan - surowiec lipidowy, który zmiękcza, nawilża i regeneruje skórę. Ponadto, jest to nasycona postać skwalenu, czyli węglowodoru alifatycznego, który jest składnikiem płaszcza hydrolipidowego naszej skóry.
  • Kwas linolowy - Jest on potrzebny skórze do produkty ceramidów. Stosując kosmetyki z kwasem linolowym dajemy skórze budulec do produkcji ceramidów. Jest to składnik niezwykle ważny przy odbudowie uszkodzonej bariery hydrolipidowej, którego powinniśmy szukać w kremie barierowym.
  • Ceramidy - są to substancje naturalnie wchodzące w skład naszej bariery skórnej. Zastosowanie ceramidów w kosmetykach jako surowców powoduje szybszą odbudowę warstwy hydrolipidowej skóry. Świetnie chronią skórę przed nadmierną utratą wody, dlatego będą bardzo dobrym składnikiem kremów barierowych.
  • Niacynamid - liczne badania wykazują regenerujące działanie witaminy B3 (niacynamidu) na uszkodzoną barierę hydrolipidową. Niacynamid wspomaga organizm w tworzeniu lipidów i ceramidów, które są jej niezbędne, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
  • Gliceryna - humektant odpowiedzialny za wiązanie wody w skórze. Zmniejsza odparowywanie wody z naskórka.
  • Witamina E - Ochrania lipidy cementu międzykomórkowego, dlatego będzie idealnym składnikiem kremów barierowych. Dodatkowo, ochrania włókna kolagenowe i elastynowe przed utlenianiem i zniszczeniem, działając przy tym przeciwstarzeniowo.
  • Woski - jeśli masz skórę suchą bądź nie masz skóry skłonnej do zapychania, szukaj w składzie kremów barierowych wosków (np. wosk pszczeli cera alba). Na skórze tworzy warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Jest to pośrednie działanie nawilżające. Dodatkowo, wykazuje działanie regenerujące skórę.
  • Parafina, olej parafinowy, olej mineralny - parafiny kosmetyczne są częstymi składnikami kremów barierowych. I świetnie! Poprzez wytworzenie okluzji, zatrzymują wodę w skórze. Jeśli nie masz skóry tłustej, trądzikowej lub skłonnej do zapychania, nie musisz obawiać się potencjalnie komedogennych substancji jakimi są parafiny. Pamiętaj, że komedogenność danego surowca zawsze tyczy się jego 100%!

Kiedy stosować krem barierowy?

Krem barierowy możesz stosować i na dzień (zawsze pod krem z filtrem, jeśli masz skórę bardziej suchą), ale przede wszystkim na noc. W nocy wydzielana jest melatonina - hormon odpowiedzialny za regenerację całego organizmu, w tym skóry. Nocą nasza skóra nie jest narażona na degradujące czynniki - promieniowanie UV, wiatr, zanieczyszczenia powietrza czy światło niebieskie z ekranów. Dlatego wieczorem, w okresie jesienno-zimowym, po umyciu skóry również stosuj krem barierowy.

WSKAZÓWKA

Na kremy barierowe szczególną uwagę powinny zwrócić osoby z egzemami - łuszczycą czy AZS. Ich skóry są z natury uszkodzone, dlatego zwłaszcza zimą muszą dbać o szczelność bariery hydrolipidowej i ją odbudowywać, czyli stosować kremy barierowe.

Najlepsze kremy barierowe - TOP 5 

Na rynku kremów barierowych, ochronnych jest bardzo dużo. Zwróćmy uwagę na skład preparatu - żeby za nazwą produktu stało również jego działanie. Oto 5 dermokosmetyków, które są godne polecenia:

Krem barierowy do twarzy i ciała. Krem ochronny Bariéderm izoluje podrażnioną skórę i regeneruje głębsze warstwy naskórka. Dzięki opatentowanemu przez Laboratorium Uriage składnikowi Poly-2p krem Bariederm skutecznie izoluje powierzchnię skóry od czynników szkodliwych (bez efektu okluzji) oraz naprawia głębsze warstwy naskórka. Dzięki zawartości Wody Termalnej Uriage, koi i nawilża suchą skórę. W składzie znajdziemy również glicerynę i skwalan. Produkt bezzapachowy, wodoodporny.

Odżywczy krem stosowany w celu ochrony skóry przed wpływem czynników zewnętrznych, zapobiega podrażnieniom i swędzeniu skóry. Zawiera ceramidy Ω 3, 6 i 9, które: wspomagają i regenerują płaszcz hydrolipidowy skóry, odbudowują barierę naskórkową poprawiając jej integralność, penetrują w głąb skóry, gdzie skutecznie działają odnawiająco i nawilżająco. Kwas hialuronowy tworzy odwracalne wiązania z wodą, dzięki czemu bardzo silnie nawilża i wygładza powierzchnię skóry. Krem ma nietłustą konsystencję. 

Stworzony z myślą o potrzebach skóry wrażliwej, atopowej oraz narażonej na urazy lub działanie substancji drażniących. Zawiera Fomblin, który intensywnie wspomaga regenerację naskórka, tworząc delikatny film ochronny. Dodatkowo w składzie mamy Betaphroline i alantoinę, które łagodzą podrażnienia skóry powstałe w wyniku kontaktu ze środkami drażniącymi. Olej canola dostarcza lipidy i chroni przed nadmierną utratą wody z naskórka, zapobiegając suchości skóry.

Dzięki zastosowaniu białego wosku pszczelego o właściwościach odżywczych oraz kojącej i łagodzącej podrażnienia Wody termalnej Avène odbudowuje film hydrolipidowy, tworząc na skórze barierę dla szkodliwych czynników zewnętrznych. Bogata konsystencja. 

Wzmacnia naturalną barierę skóry i pomaga w sposób zrównoważony, chronić skórę podrażnioną oraz narażoną na działanie czynników drażniących. Zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wspomaga regenerację. Skóra jest ukojona, odzyskuje komfort i elastyczność.

Polecane kremy barierowe:

  1. SVR Topialyse Barrière
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 47,99 zł Normalna cena 68,99 zł
  2. Emolium Dermocare
    krem barierowy do twarzy
    Cena od 31,99 zł Normalna cena 44,99 zł
  3. Avène Cold Cream
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 36,99 zł Normalna cena 52,99 zł
  4. Aderma Dermalibur+ Barrier
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 44,99 zł Normalna cena 64,99 zł

Autor

Emilia Błaszczyk -magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w terapiach skór trądzikowych oraz terapiach healthy-aging. Pracuje w nurcie kosmetologii holistycznej. Oprócz pracy w gabinecie, prowadzi konto na instagramie @emilia_kosmetolog, gdzie w przystępny dla każdego sposób dzieli się wiedzą o skórze. Stale poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i kongresach.

Źródła:

Kurpiewska J., J Liwkowicz J., Środki ochrony skóry zabezpieczające przed wodą oraz wodnymi roztworami detergentów, kwasów i zasad, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, 2014.
Kurpiewska J., J Liwkowicz J., Padlewska K., Skład wodoodpornych kremów ochronnych a ich właściwości barierowe, Chemik66 (9), 2021, s. 991-996. 

Następny wpis
TOP 5 kosmetyków z kwasami na jesień i zimę [WYBÓR EKSPERTA] Czytaj więcej