Manicure bez tajemnic

Manicure bez tajemnic


Co właściwie znaczą te wszystkie określania i jak wybrać zabieg lub lakier najlepszy dla naszych paznokci?

Paznokcie potrafią sprawić wiele problemów swoim właścicielkom. Często są słabe przez co mogą się łamać lub rozdwajać. Kłopotliwe są też skórki, które nieestetycznie narastają na płytkę paznokcia. Nawet gdy uporamy się ze wszystkimi problemami pielęgnacyjnymi pojawia się kolejne wyzwanie – malowanie paznokci. Często nasz wysiłek włożony w staranne nałożenie lakieru, idzie na marne podczas prac domowych. Kolor odpryskuje i kruszy się bardzo szybko, dlatego manicure trzeba powtarzać nawet co 2 dni. Trwałość poprawią specjalne utrwalacze. Można również wybrać się na profesjonalny zabieg do salonu kosmetycznego.

Zabiegi w salonach kosmetycznych

Manicure klasyczny – radycyjny zabieg mający na celu skrócenie płytki paznokcia, usunięcie skórek, opiłowanie kształtu, odżywienie płytki i pomalowanie paznokci na jeden kolor lub wykonanie francuskiego manicure. Zabieg idealny dla kobiet, które chcą mieć perfekcyjny manicure a same nie mają w tym wprawy.

Manicure japoński –zabieg regenerujący i wzmacniający paznokcie, który polega na wcieraniu specjalnej pasty za pomocą przeznaczonej do tego polerki. Dzięki cennym składnikom zawartym w paście (witaminy A + E, keratyna, krzemionka z Morza Japońskiego), paznokcie zostają odżywione i zyskują perłowy blask. Idealny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn, mających słabą lub matową płytkę. Na manicure japoński nie powinny się wybierać osoby, które niedawno miały zdejmowane tipsy lub paznokcie akrylowe. Płytka jest zbyt cienka i delikatna, aby wykonać staranne wcieranie pasty.

Manicure hybrydowy –zabieg stylizacji paznokci przeznaczony dla kobiet ceniących sobie długotrwały efekt i naturalny wygląd. Dużo mniej szkodliwy i inwazyjny niż paznokcie żelowe lub akrylowe. Zabieg polega na nałożeniu specjalnej bazy, następnie właściwego koloru lakieru, a na koniec utwardzacza. Każda warstwa jest utwardzana pod lampą UV, dzięki czemu efekt utrzymuje się 2-3 tygodnie. Tak wykonany manicure jest odporny na uszkodzenia i nie odpryskuje, a kolor nie traci blasku. Aby się go pozbyć trzeba znów wybrać się do kosmetyczki, ponieważ manicure jest odporny na zwykły zmywacz i można do usunąć jedynie za pomocą specjalnego płynu na bazie acetonu.

Manicure w domowym zaciszu

Większość kobiet ze względu na oszczędność pieniędzy lub brak czasu wykonuje manicure samodzielnie w domu. Warto wiedzieć jak wykonywać go prawidłowo krok po kroku.

 1. Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie dłoni i usunięcie starego lakieru z płytki paznokcia.
 2. Drugi etap to wymoczenie dłoni w wodzie z dodatkiem cytryny. Zmiękczy to skórki wokół paznokci, dzięki czemu łatwiej je będzie można odsunąć.
 3. Można dodatkowo posmarować skórki specjalnym preparatem zmiękczającym skórki, odczekać kilka minut i dopiero je odsunąć drewnianym patyczkiem. Nie zalecane jest wycinanie skórek, ponieważ może doprowadzić do uszkodzeń skóry i do postawania infekcji.
 4. Następnym krokiem powinno być staranne opiłowanie paznokci. Paznokieć musi być piłowany w tym samym kierunku. Zmiana kierunku może doprowadzić do poszarpania płytki i rozdwajania paznokci.
 5. Na oczyszczoną i osuszoną powierzchnię nakładamy bazę lub odżywkę, zapobiegnie to odbarwianiu paznokci i wygładzi płytkę.
 6. Kolejny krok to malowanie paznokci ulubionym kolorem. Lakier zawsze nakładamy od środka płytki, następnie przechodząc do boków.
 7. Dla utrwalenia efektu można nałożyć utrwalacz, który często ma też właściwości nabłyszczające.

Rodzaje lakierów do paznokci

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych lakierów do paznokci. Różnią się między sobą nie tylko kolorem, producentem czy pojemnością ale również rodzajem:

 • Bezbarwne – nadają połysk paznokciom. Najlepiej wybierać te odżywcze z witaminami, lub wzmacniające.
 • Transparentne – idealne do wykonywania francuskiego manicure. Nie przykrywają całkowicie paznokci, ponieważ delikatnie prześwitują.
 • Opalizujące – zmieniają odcień w zależności od konta padania światła.
 • Matowe – idealnie kryją, ale nie nadają połysku. Dla uzyskania blasku trzeba dodatkowo zastosować nabłyszczacz.
 • Lustrzane – gwarantują efektowny manicure dzięki odbijani światła.
 • Perłowe – mocno połyskują, ale często nie kryją idealnie.
 • Z drobinkami brokatu lub innymi ozdobami – w zależności od ilości i rodzaju ozdób, mogą dać efekt paznokci dokładnie pokrytych brokatem lub płytka może błyszczeć kilkoma cekinami lub błyszczącymi serduszkami itp.
 • Pękające – lakiery po kilku sekundach od rozprowadzenia pękają, dając ciekawy efekt popękanej płytki. Najczęściej stosowane w kolorach kontrastowych.
Następny wpis
Makijaż transparentny Czytaj więcej