Oleje do włosów średnioporowatych

Oleje do włosów średnioporowatych - jakie sprawdzą się najlepiej?

Najbardziej popularny typ włosa pod względem porowatości i z pewnością najprzyjemniejszy w stylizacji. Włosy średnioporowate są miłe i miękkie w dotyku. Bywają natomiast podatne na przeciążenie, dlatego należy umiejętnie wybierać kosmetyki i zabiegi do ich pielęgnacji.

Porowatość włosów określa, jak ułożone są łuski keratynowe. To cecha ich budowy, która może wynikać z naturalnych predyspozycji, albo być cechą nabytą. Włosy średnioporowate nie są problematyczne, ale bywają napuszone lub przeciążone, jeśli przesadzi się ze stylizacją, pielęgnacją lub zbyt częstą koloryzacją. Jakie olejki pokochają i w jaki sposób je stosować? Sprawdzamy.

Włosy średnioporowate - jak wyglądają?

Włosy średnioporowate można łatwo odróżnić od innych typów, bo błyskawicznie wchłaniają wodę z powietrza. Są higroskopijne. Puszą się nad morzem, po deszczu czy jeśli pozostawi się je do naturalnego wyschnięcia. Natomiast podczas suszenia suszarką, zabieg trwa tak zwaną wieczność. To najwolniej poddające się suszeniu włosy. A ponadto mogą być uwrażliwione, osłabione, matowe, o zbyt niskim poziomie nawilżenia. Zdarza się, że są łamliwe lub rozdwajają się na końcach. Są znacznie bardziej szorstkie w dotyku, ale przy odpowiednich zabiegach mogą stać się gładkie i lśniące.

Średniopory mają z natury włosy falowane, zwane podatnymi. Natomiast w przeciwieństwie do wysokoporowatych, włosy średnioporowate dość łatwo przeciążyć zbyt dużą ilością lub nieodpowiednim rodzajem lipidów. Zarówno olejki, maski, jak i zwykłe odżywki należy nakładać omijając nasadę włosów. I zawsze – jeśli produkt tego wymaga – dokładnie z nich spłukując. W przeciwnym wypadku wyglądają na przetłuszczone i nieświeże.

RADA EKSPERTA

Jeśli w odpowiedni sposób nie pielęgnuje się włosów średnioporowatych, albo często poddaje je zabiegom chemicznym, mogą się zmienić we włosy wysokoporowate i zniszczone. Prz średnioporach należy też być ostrożnym ze stylizacją termiczną czy zbyt obfitym stosowaniem lakieru (lub innych kosmetyków z alkoholem). Zawsze należy przed suszeniem włosów nakładać na nie produkt termoochronny. Włosy średnioporowate są podatne na obciążenia. Dlatego do ich pielęgnacji należy używać kosmetyków konsystencji żelowo- kremowej, która nie obciąża. W pielęgnacji sprawdzą się proteiny i humektanty. Jeśli chce się wykonać zabieg olejowania lub sięgać po olejki, należy omijać nasady włosów i sięgać po adekwatny do pielęgnacji średnioporów, olejek. Przed aplikacją olejków termoochronnych lub do stylizacji, koniecznie należy rozgrzać je w dłoniach, aby lepiej przeniknęły i nie przeciążyły fryzury. 

- radziPatrycja Sawicka-Gnatyshyn, fryzjerka i stylistka włosów, właścicielka Akademii Gnatyshyn.

Olejowanie włosów średnioporowatych

Jak olejować włosy średnioporowate? Na początek należy dokonać wyboru odpowiedniego oleju do włosów. Z włosami średnioporowatymi może to wyglądać jak metoda prób i błędów. Trudno jest trafić na właściwy olejek czy mieszankę olejów. Natomiast najczęściej polecane są:

  • olej z awokado,
  • olej makadamia, 
  • oliwa z olwiek, 
  • olej słonecznikowy lub rzepakowy, 
  • olej z orzechów laskowych,
  • olej migdałowy,
  • olej kameliowy.

Powyższe olejki można też je pomieszać, a następnie podgrzać (np. w kąpieli wodnej) 2-3 łyżki. Olejek nakłada się na ciepło, pędzelkiem do aplikacji farby do włosów. Bardzo ważne w przypadku włosów średnioporowatych jest omijanie nasady i skóry głowy. Najważniejsze są długości i końce. Aby zabieg był skuteczny, warto pozostawić olejek na włosach przez 1-2 godzin. Następnie należy położyć na nie odżywkę, która pomoże dokładnie usunąć olej. Warto potrzymać ją na włosach przez kilka minut, aby dokładnie zemulgowała olej. A po jej spłukaniu kolejnym krokiem jest umycie włosów szamponem i nałożenie odżywki. Spłukanie drugiej odżywki wieńczy zabieg. Należy go przeprowadzać raz w tygodniu. Na przykład w zastępstwie stosowania odżywczej maski. 

Najlepsze oleje do włosów średnioporowatych

W przypadku średnioporów łatwo przesadzić z nadmiarem emolientów. Takie włosy bardzo lubią proteiny i humektanty. A także silikony, które wygładzają je na całej długości, ponieważ domykają łuski włosów. Dzięki białkom, które uzupełniają niedobory naturalnych protein we włosach, średniopory stają się bardziej gładkie. Humektanty, sprawiają, że są odpowiednio nawilżone i sprężyste. Lipidy, czyli m.in. zawierające je olejki należy stosować uważnie i z głową, żeby ich nie przeciążyć.

Ze wszystkich składników aktywnych w olejach włosom średnioporowatym najbardziej po drodze z kwasami jednonienasyconymi omega –7 lub omega–9. Mają one średniej wielkości cząsteczki.  Przykład polecanych do średnioporów olejków? Oto 5 najlepszych:

To olejek do włosów o nietłustej formule. Dzięki mieszance olejku z orzechów makadamia, z nasion jojoby i z awokado odbudowuje włosy, wygładza je i sprawia, że są lśniące. Ale nie obciążone. To wprost idealny produkt do włosów średnioporowatych. 

Olej z awokado jest jednym z najczęściej polecanych do włosów średnioporowatych. Bardzo polecamy ten marki NaturalME, który wzmacnia, odżywia i genialnie nabłyszcza włosy. Jest olejem tłoczonym na zimno, więc wykorzystuje wszystkie zalety olejku z awokado.

To olej do włosów średnioporowatych. Jest mieszanką oleju migdałowego, śliwkowego i kameliowego. Pachnie świeżym soczystym mango. Poprawia ich kondycję odżywiając włosy i je wygładzając. Można nim z powodzeniem przeprowadzać zabieg olejowania włosów.

  1. Cena promocyjna 14,49 zł Cena regularna 17,99 zł
    Najniższa cena:  12,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

To olejek do włosów w kremie. Czyli idealny sposób podania olejków ze słodkich migdałów i pestek moreli dla włosów średnioporowatych. Kremowa konsystencja produktu nie przeciąża włosów, ale genialnie przywraca im miękkość i blask. Dobry produkt do stylizacji.

To dobry produkt do stylizacji, który nie obciąża włosów. Wygładza je, nabłyszcza, a dzięki zawartości silikonów – zabezpiecza przed puszeniem się włosów. Ma właściwości termoochronne, więc warto go aplikować przed suszeniem i stylizacją. Zawiera mieszankę olejku makadamia, arganu i kokosa. 

Udostępnij:

Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Nowość w Super-Pharm. Poznaj markę Glow Hub Czytaj więcej