włosy średnioporowate

Włosy średnioporowate - charakterystyka, pielęgnacja, polecane kosmetyki

Średnioporowate włosy nie sprawiają większych problemów ich posiadaczkom. Jeśli zadba się o nie w odpowiedni sposób ich kondycja bardzo szybko się poprawia, co widać po poprawie blasku. Stają się też bardziej miłe i miękkie w dotyku. Co warto wiedzieć o włosach średnioporowatych i jakiej pielęgnacji im potrzeba?

Porowatość włosów to cecha ich budowy, która z jednej strony wynika z naturalnych predyspozycji, ale z drugiej – może też być cechą nabytą. Określa jak ułożone są łuski keratynowe. Jaki to ma wpływ na kondycję włosów? Ogromny, bo jeśli są one mocno rozchylone, czyli porowate – to bezpośrednio wpływa na ich kondycję i łamliwość. Włosy średnioporowate są najbardziej popularną kategorią i tym typem jakości włosa można opisać większość słowiańskich włosów. Co warto o nich wiedzieć i w jaki sposób je pielęgnować?

Włosy średnioporowate - charakterystyka

Oczywiście najlepiej na temat porowatości włosa mogą się wypowiedzieć trycholodzy lub fryzjerzy oglądający włos pod mikroskopem. Włosy średnioporowate to dość popularny typ. Co je wyróżnia?

  • Bywają osłabione, brakuje im blasku, nawilżenia.
  • Często puszą się od deszczu lub nadmiaru wilgoci w powietrzu.
  • Mogą być łamliwe i mieć rozdwajające się końcówki
  • Naturalnie ten rodzaj porowatości włosa jest charakterystyczny dla włosów falowanych, zwanych podatnymi.
  • Największym ich minusem jest czas schnięcia, który zajmuje do kilku godzin po umyciu, bo włosy średnioporowate schną najdłużej ze wszystkich.
  • Są szorstkie w dotyku, przy odpowiednich zabiegach mogą stać się gładkie i lśniące. 

Jak przeprowadzić własne dochodzenie na temat stopnia porowatości włosa? Można zrobić test w szklance wody. Jeśli włos po kilku minutach znajduje się w połowie jej wysokości, śmiało da się go opisać jako średnioporowaty. To typ włosa o nieznacznie rozchylonych łuskach. Nie bez znaczenia jest też przyjrzenie się ich kondycji. Jeśli brakuje im witalności, wydają się matowe, ale nie sprawiają większych problemów dopóki wilgotność powietrza nie zamienia ich w puch – można je traktować jako średnioporowate. Dodatkowa podpowiedź: średnioporowate są włosy, które bywają podatne na obciążenie. Jeśli potraktuje się je zbyt ciężkimi produktami odżywczymi jak odżywki, maski, serum, będą wyglądały na pozbawione objętości i nieświeże.

Przeczytaj również: Jak określić typ porowatości włosów? [TEST]

RADA EKSPERTA

Włosy średnioporowate, najpopularniejsze ze wszystkich rodzajów włosów – są podatne na obciążenia. Dlatego do ich pielęgnacji należy używać kosmetyków konsystencji żelowo- kremowej, która nie obciąża za mocno włosów. A unikać produktów bogatych w olejki. Zdecydowanie poszukując zabiegu odpowiedniego dla tego typu włosów warto wybrać albo kurację proteinową, albo nawilżającą.

Praca z takimi włosami jest przyjemna dlatego, że są podatne na stylizacje. Minusem włosów średnioporowatych jest to, że mogą mieć tendencję do puszenia i elektryzowania się. Dlatego należy zabezpieczyć je nawilżającymi środkami do stylizacji, np.mgiełkami

- tłumaczy Patrycja Sawicka-Gnatyshyn, fryzjerka i stylistka włosów, właścicielka Akademii Gnatyshyn.

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate pielęgnuje się je w sposób wyważony, umiarkowany. Dość łatwo w ich przypadku przesadzić z nadmiarem emolientów. Za to bardzo lubią proteiny i humektanty. A także silikony, które domykają łuski włosów i wygładzają je na całej długości. Szukając więc odpowiedniej pielęgnacji do tego typu włosów, należy się dokładnie przyjrzeć jakie zabiegi i rodzaj kosmetyków im pasuje. W pielęgnacji włosów bardzo istotna jest tzw. PEH, czyli równowaga pomiędzy zawartością emolientów, humentantów a protein. Włosy bywają czasowo średnioporowate, choć zdarza się, że są takie z natury. I zwykle taki typ włosa bardziej lubi proteiny, czyli białka, które uzupełniają niedobory we włosie, dzięki czemu jego struktura staje się bardziej gładka. A także humektanty, czyli substancje, które wiążą wodę we włosach, dzięki czemu stają się one lepiej nawilżone i sprężyste. Rzadko włosy średnioporowate dobrze się czują ze zbyt intesywną zawartością emolientów, czyli lipidów. Dlatego zbyt odżywcze kuracje do włosów lub maski, mogą być dla nich obciążające i działać odwrotnie od założenia. Przeciążone lipidami włosy średnioporowate będą matowe i pozbawione witalności.

RADA EKSPERTA

Jeśli nie dba się w odpowiedni sposób o włosy średnioporowate lub przy tego rodzaju włosach wykonuje się zbyt często zabiegi chemiczne, mogą one się przekształcić we włosy zniszczone i wysokoporowate. Warto uważać zarówno z zabiegami koloryzacji, jak i stylizacji. Nie należy przesadzać z utrwalaniem włosów lakierem, lepiej sprawdzi się nabłyszczacz do włosów. Przed każdym użyciem suszarki czy prostownicy warto sięgać po produkt termoochronny.  

- dodaje Patrycja Sawicka-Gnatyshyn.

Oleje do włosów średnioporowatych

Z olejowaniem włosów średnioporowatych należy uważać, żeby ich nie przeciążyć. Najbardziej ze wszystkich składników aktywnych zawartych w olejach włosom średnioporowatym pasują kwasy jednonienasycone omega –7 lub omega–9. Czyli takie o średniej wielkości cząsteczek. Jakie?

Najczęściej do włosów średnioporowatych poleca się:

  • olejek migdałowy,
  • makadamia,
  • sezamowy,
  • oliwę z oliwek,
  • olej z awokado,
  • z orzechów laskowych,
  • pestek śliwki,
  • rzepakowy,
  • arachidowy,
  • ryżowy,
  • rokitnikowy,
  • słonecznikowy. 

Jak olejować włosy średnioporowate? Tuż po wyborze oleju do włosów średnioporowatych (niestety, czasem to metoda prób i błędów, aby trafić na ten właściwy do danego typu włosów), należy 2-3 łyżki podgrzać (np. w kąpieli wodnej). Następnie, kiedy jest ciepły nałożyć go – najlepiej pędzelkiem do aplikacji farby do włosów – omijając nasady i skórę głowy, ale starając się zrobić to na całej długości pasm. Warto, aby zabieg był skuteczny pozostawić olejek na włosach przez godzinę. Maksymalnie do dwóch godzin. Następnie położyć na nie odżywkę, która zemulguje olej. Dopiero po jej spłukaniu sięgnąć po szampon i zabieg zakończyć ponownym nałożeniem odżywki.

Oleje do włosów średnioporowatych:

  1. Anwen Mango
    olej do włosów średnioporowatych
    Cena od 14,49 zł Cena regularna 17,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Biovax Naturalne Oleje
    olejek do włosów
    Cena od 15,99 zł Cena regularna 18,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Najlepsze kosmetyki do włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate średnio lubią zbyt odżywcze formuły szamponów i odżywek. W temacie równowagi PEH, bliżej im do zamiłowania do protein i humektantów niż do emolientów (chyba, że odpowiednich do ich upodobań, czyli z kwasami omega-7 lub omega -9). A przynajmniej nie powinny one w nich przeważać, bo zamiast przywrócić blask – obciążą je, w związku z czym staną się matowe i pozbawione witalności. Jaki zestaw kosmetyków spodoba się włosom średnioporowatym?

Jeśli włosom wyraźnie brakuje nawilżenia, są matowe i puszą się, warto wybrać kosmetyk, który uzupełni niedobory humektantów już w trakcie mycia głowy. Equilibra Naturale Aloe Moisturizing Shampoo zawiera aloes bogaty w polisacharydy. Wiąże we włosach cząsteczki wody, dzięki czemu stają się bardziej nawilżone i sprężyste. Biovax Bambus + Olej Avocado jest szamponem do włosów, który oczyszcza włosy i skórę głowy z zanieczyszczeń, ale przy tym również dba o to, aby dostarczyć im odpowiedniej ilości nawilżenia i ochronnego płaszcza lipidowego. Anwen zestaw odżywek do włosów o średniej porowatości to bardzo dobry pomysł na początek poprawy pielęgnacji. W jego składzie jest Anwen Proteinowa Zielona Herbata, z proteinami z zielonego groszku, z warzyw oraz kationizowanymi proteinami pszenicy. Odbudowują ubytki we włosach, wygładzają je i sprawiają, że się błyszczą. Druga w zestawie jest odżywka Anwen Emolientowy Irys z 5 olejami: brokułowym, porównywalnym w działaniu do naturalnego silikonu, makadamia, moringa, tsubaki i z pestek śliwki. Wygładzają, nabłyszczają i uelastyczniają włosy. A dodatkowo jest też Anwen Nawilżający Bez, czyli odżywka o działaniu długotrwale nawilżającym z nanocząsteczkowym ekstraktem z cebuli. 

Raz w tygodniu przy włosach średnioporowatych warto nałożyć na nie maskę, jak np. Fructis Macadamia Hair Food. Olejek z orzechów makadamia ma cząsteczki odpowiedniej wielkości dla włosów średnioporowatych. Odżywia je i wygładza. Natomiast przedłużeniem pielęgnacji będzie krem do włosów Elseve No Haircut Dream Long. Zawiera olejek rycynowy, który wzmacnia włosy i je wygładza i zapobiega uszkodzeniu końcówek. Nie ma obciążającej konsystencji, a sprawia, że włosy wyglądają na gładsze i bardziej sprężyste. 

Kosmetyki do włosów średnioporowatych:

  1. Equilibra Aloe Naturale
    szampon do włosów
    Cena od 22,99 zł Cena regularna 25,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Biovax Bambus + Olej Avocado
    szampon do włosów
    Cena od 22,99 zł Cena regularna 26,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Anwen Nawilżający Bez
    odżywka do włosów
    Cena od 23,99 zł Cena regularna 32,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Włosy wysokoporowate - charakterystyka, pielęgnacja, polecane kosmetyki Czytaj więcej