test na porowatość włosów

Jak określić porowatość włosów? [TEST]

Jak sprawdzić rodzaj porowatości włosów? Możesz to zrobić za pomocą domowego testu ze szklanką lub poprzez analizę stanu swoich włosach. Przeczytaj nasz przewodnik po typach porowatości włosów i dobierz do nich najlepsze kosmetyki. 

Bardzo często nasze włosy nie są w najlepszej kondycji, bo używamy nieodpowiednio dobranych kosmetyków. Jeśli chcesz świadomie zacząć dbać o włosy, w pierwszej kolejności powinnaś określić ich porowatość, a następnie dobrać kosmetyki według potrzeb.

Porowatość włosów - co to znaczy?

Porowatość włosów oznacza stopień odchylenia warstwy zewnętrznej włosa (łusek) od warstwy wewnętrznej (kory włosa). Wyróżniamy trzy rodzaje porowatości włosów:

 • niskoporowate (łuski domknięte, przylegają do kory),
 • średnioporowate (łuski są lekko odchylone),
 • wysokoporowate (łuski są mocno odchylone).

Jak sprawdzić porowatość włosów? Można to zrobić na kilka sposobów. Zarówno poprzez obserwację stanu włosów oraz wykonanie szybkiego testu.

RADA EKSPERTA

Porowatość włosów bezpośrednio łączy się z budową włosa. Nasze włosy zbudowane są z trzech warstw: rdzenia, kory oraz warstwy zewnętrznej - łusek. Porowatość określa stopień odchylenia łusek od kory włosa. Zamknięte łuski wskazują na włosy niskoporowate, lekko odchylone to włosy średnioporowate, a bardzo odchylone - wysokoporowate

- wyjaśnia Damian Drzyzga,  fryzjer, właściciel salonu Let’s Dye – Hair Colour Experts w Warszawie.

Test na porowatość włosów ze szklanką

Test na porowatość włosów ze szklanką to najpopularniejsza metoda określenia porowatości włosów. Na czym polega? W wielkim skrócie – na obserwacji włosa umieszczonego w szklance wody. Aby przeprowadzić domowy test na porowatość włosów, przygotuj szklankę z letnią wodą, a następnie wyrwij jednej włos i włóż go do wody. Zostaw go na kilku minut, a później sprawdź, jak zmienił swoje położenie. 

Jeśli włos po kilku minutach nadal znajduje się na powierzchni wody – najprawdopodobniej masz włosy niskoporowate. Jeśli opadł na samo dno, Twoje włosy prawdopodobnie są wysokoporowate. Natomiast jeśli znajduje się w połowie – mówimy o włosach średnioporowatych. Warto taki test przeprowadzić kilka razy, aby mieć pewność, że zawsze otrzymamy ten sam wynik. Test ze szklanką może być pewną wskazówką, ale porowatość włosów można określić także na inne sposoby. 

test na porowatość włosów ze szklankątest na porowatość włosów ze szklanką

Jak określić porowatość włosów na podstawie typu skrętu?

W określeniu porowatości włosów znaczenie ma także typ skrętu włosów. Włosy niskoporowate to zazwyczaj włosy idealnie proste, średnioporowate w większości przypadków są lekko falowane, a wysokoporowate najczęściej są mocno falowane lub kręcone. Zwróć uwagę także na kwestię puszenia - największą tendencję do puszenia mają włosy wysokoporowate i średnioporowate. W przypadku włosów niskoporowatych problem puszenia właściwie nie istnieje. 

Włosy niskoporowate – charakterystyka

Włosy niskoporowate to zazwyczaj włosy zdrowe, błyszczące, którym blisko jest do ideału. Po umyciu dość długo schną. Bardzo łatwo je rozczesać, nie plączą się w ciągu dnia.  Najczęściej są proste i są trudne w stylizacji (próby kręcenia na lokówkę zazwyczaj kończą się niepowodzeniem). Niestety włosy niskoporowate często bywają cienkie, brakuje im objętości.

Jak pielęgnować włosy niskoporowate? Tak naprawdę nie wymagają one szczególnej pielęgnacji, bo są naturalnie zdrowe, nawilżone i sprężyste. Nie wymagają nakładania maski lub odżywki po każdym myciu, można to robić np. co drugie mycie. Włosów niskoporowatych nie należy obciążać, dlatego wybieramy maski oraz odżywki humektantowe (np. z aloesem, mocznikiem, gliceryną). Świetnie sprawdzi się nawilżająca odżywka Equilibra Naturale Aloe Moisturizing Conditioner z aloesem lub rewelacyjna maska Garnier Fructis Hair Food Aloe

Jakie olejki sprawdzą się w pielęgnacji włosów niskoporowatych? Przede wszystkim olej kokosowy, masło shea lub masło kakaowe. 

Kosmetyki do włosów niskoporowatych:

 1. Equilibra Aloe Naturale
  odżywka do włosów
  Cena od 21,99 zł Cena regularna 26,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Anwen Kokos i Glinka
  maska do włosów niskoporowatych
  Cena od 28,99 zł Cena regularna 43,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Włosy średnioporowate - charakterystyka

Włosy średnioporowate uznaje się za najpopularniejszy typ włosów. Posiadają one cechy zarówno włosów niskoporowatych, jak i wysokoporowatych. Najczęściej są lekko falowane, są podatne na stylizację, wyglądają na zdrowe, ale mimo wszystko brakuje im odrobiny blasku i nawilżenia. W pielęgnacji stawiamy na humektanty, proteiny oraz emolienty. Doskonałym wyborem będzie odżywka Anwen Proteinowy Irys. Z tańszych opcji polecamy odżywkę Dove Nourishing Oil Care z olejkiem arganowym.

Jakie oleje najlepiej sprawdzą się w pielęgnacji włosów średnioporowatych? Przede wszystkim olej arganowy, olej awokado, olej jojoba lub olej winogronowy.

Kosmetyki do włosów średnioporowatych:

 1. NaturalME
  maska do włosów średnioporowatych
  Cena od 26,99 zł Cena regularna 30,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Anwen Emolientowy Irys
  odżywka do włosów średnioporowatych
  Cena od 23,99 zł Cena regularna 32,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Włosy wysokoporowate – charakterystyka

Niestety włosy wysokoporowate to zazwyczaj włosy suche, zniszczone, pozbawione blasku i puszące się. Szybko schną, sprawiają problemy podczas rozczesywania. Często są to włosy po rozjaśnianiu, z tendencją do łamania. Oznacza to, że potrzebują największej uwagi ze wszystkich typów porowatości włosów.

Jak należy pielęgnować włosy wysokoporowate? Kosmetykami na bazie emolientów, olejów i silikonów. Należy dbać o ich mocne nawilżenie. Zadanie to spełni maska do włosów Biovax Naturalne Oleje, która dzięki zawartości oleju arganowego, kokosowego i macadamia bardzo mocno nawilża włosy. Zależy Ci na wydobyciu błysku włosów? Wypróbuj odżywkę Anwen Emolientowa Róża, która pięknie nabłyszczy i odżywi włosy. Odżywkę lub maskę nakładamy po każdym myciu.

Raz lub nawet dwa razy w tygodniu warto nakładać na włosy olej. Dla włosów wysokoporowatych najlepsze będą: olej ze słodkich migdałów, olej konopny, olej z czarnuszki, olej z pestek moreli lub dyni.

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych:

 1. Biovax Naturalne Oleje
  maska do włosów
  Cena od 20,99 zł Cena regularna 28,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Fructis Oil Repair 3 Butter
  odżywka do włosów
  Cena od 13,99 zł Cena regularna 16,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Anwen Emolientowa Róża
  odżywka do włosów wysokoporowatych
  Cena od 23,99 zł Cena regularna 32,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Najlepsza odżywka do paznokci po hybrydzie: ranking TOP 6. Te produkty odżywiają i wzmacniają Czytaj więcej