olejowanie włosów krok po kroku

Olejowanie włosów krok po kroku. Jak olejować włosy, aby osiągnąć najlepsze efekty?

Olejowanie włosów to zabieg, który w prosty i naturalny sposób przywraca włosom gładkość, odżywienie i witalność. Natomiast bardzo istotne są zasady jego wykonywania. Jakie? Zdradzamy poniżej.

Zniszczone i przesuszone włosy wymagają odżywczej pielęgnacji. Co robić kiedy maska lub odżywka są dla nich niewystarczające? Genialnie sprawdza się zabieg znany od wielu lat, oparty o naturalne składniki pielęgnacyjne – olejowanie włosów. Efekty przynosi szybko, bo już po jednym zabiegu można zauważyć różnicę w wygładzeniu, nabłyszczeniu i miękkości włosów.

Olejowanie włosów – na sucho czy na mokro?

Jak olejować włosy? Można ten zabieg wykonać na kilka sposobów: na sucho, na mokro, „w rosole”, na podkład lub na noc. Każdy z nich ma swoje dobre strony.

Olejowanie na sucho 

Olejowanie na sucho polega na nałożeniu wcześniej podgrzanego oleju (1, 2 -3 łyżek, w zależności od ilości i długości włosów) na suche włosy (najlepiej jeden dzień po umyciu). Przewagą tej techniki jest to, że widać, na których pasmach olej już jest położony, a na których jeszcze nie. Przy długich włosach można je upiąć w węzełek, a następnie nałożyć na włosy turban i pozostawić taki kompres 1-2 godziny.

Olejowanie na mokro

Jeśli stosuje się dużo kosmetyków do stylizacji i modelowania fryzur, lepszym pomysłem jest wykonanie olejowania na mokro. Wówczas przed zabiegiem należy umyć włosy wcześniej łagodnym szamponem. A resztę wykonać analogicznie do pierwszego przykładu.

Olejowanie na podkład

Olejowanie włosów „na podkład” przyda się w przypadku bardzo suchych, zniszczonych włosów, które potrzebują nie tylko porcji odżywienia, ale także nawilżenia. Co może być podkładem położonym pod olejek? Humektanty, czyli substancje magazynujące wodę, jak np. miód, żel aloesowy czy woda z cukrem. Po ich nałożeniu należy aplikować na pasma wybrany olej – który zamknie humektant wewnątrz włosa – i postępować jak w przypadku innych zabiegów olejowania (turban + co najmniej godzina na głowie). 

Olejowanie włosów w misce

Tzw. olejowanie włosów „w rosole” nazywane też olejowaniem "w misce" polega na rozpuszczeniu 1-3 łyżek oleju w garnku z ciepłą wodą. Następnie trzeba się nad tą miksturą pochylić i zanurzyć w niej włosy (pozostawiając nasady nienaruszone). Po odsączeniu włosów owinąć je turbanem i trzymać go na głowie co najmniej godzinę.

Olejowanie włosów na noc 

Olejowanie włosów na noc może być dowolnie wybraną formą olejowania (z wyżej wymienionych), ale zamiast 1-2 godzin pozostawia się odżywczą miksturę w turbanie na głowie na całą noc. Warto zabezpieczyć wcześniej poduszkę dodatkowym ręcznikiem.

RADA EKSPERTA

Olejowanie włosów pierwotnie praktykowane było albo w bardzo suchym, pustynnym klimacie, żeby uchronić je przed działaniem ostrego słońca (Egipt, Maroko), albo w klimacie o dużej wilgotności, w okolicy równika (Peru, Brazylia, Tajlandia), żeby się nie puszyły. Komu polecam najbardziej olejowanie? Osobom, których włosy elektryzują się, są suche. A także osobom z włosami kędzierzawymi, falowanymi, kręconymi. Proste włosy nie lubią zabiegu olejowania, bo bardzo szybko stają się przeciążone emolientami. 

Jeśli włosy bardzo się elektryzują polecam olejowanie na sucho. A kiedy są cienkie i delikatne – na mokro, żeby ich nie przetłuścić i żeby nie straciły swojej objętości

- tłumaczy stylista fryzur, Irek Kłembowski.

  1. Biovax Naturalne Oleje
    olejek do włosów
    Cena od 13,49 zł Cena regularna 18,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Pantene Argan Oil Therapy
    olejek do włosów
    Cena od 32,99 zł Cena regularna 34,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jak często olejować włosy?

Wszystko zależy od ich kondycji. Natomiast to zdecydowanie zabieg, który pokochają włosy średnioporowate i wysokoporowate. Włosy niskoporowate o przylegających ściśle łuskach – niekoniecznie. Ponieważ olejowanie można porównać do rytuału spa, który wymaga czasu i zaangażowania, nie warto iść drogą na skróty i nakładać olejek na 15 minut. Eksperci polecają olejowanie włosów kędzierzawych, kręconych i przesuszonych przed każdym myciem włosów. A przy tym przestrzeganie dokładnych instrukcji odnośnie zmycia olejku z włosów.

Przeczytaj również: Jak określić typ porowatości włosów? [TEST]

Jak myć włosy po olejowaniu?

Jak powinno się prawidłowo zmyć olej z włosów (niezależnie od jego pochodzenia i rośliny, z której powstał)? Każde olejowanie – tak samo to, które trwa 2 godziny, jak i to całonocne – musi wiązać się z właściwym usunięciem oleju ze skóry głowy i włosów. Dlaczego tak wiele osób rezygnuje z tego zabiegu? Ze względu na błędne działanie. Olej przed nałożeniem na włosy i skórę głowy szamponu, należy najpierw zemulgować odżywką do włosów. Dopiero po jej zastosowaniu i spłukaniu, sięgnąć po szampon. A następnie na koniec, po zmyciu szamponu ponownie nałożyć odżywkę. Genialnym zakończeniem rytuału może być płukanka octowa, czyli spłukanie włosów octem owocowym.

RADA EKSPERTA

Co najczęściej zniechęca do wykonywania zabiegu olejowania? Z moich obserwacji: brak regularności, albo niewłaściwe zmywanie olejku. Włosy elektryzujące się, pozbawione emolientów, z tendencją do sterczenia, przesuszone powinno się olejować przed każdym myciem. Co w praktyce oznacza 2-3 razy w tygodniu. Po miesiącu takiej kuracji można zobaczyć efekty wygładzenia, włosów miłych i miękkich w dotyku, błyszczących, odżywionych. Natomiast bardzo istotne jest to, w jaki sposób zmywamy olej. Należy go zemulgować albo odżywką, albo sprejem o niskim pH (np. mgiełką z octem jabłkowym lub malinowym). I dopiero sięgnąć po szampon i po jego spłukaniu położyć znów odżywkę. Agresywne mycie włosów trzykrotnie szamponem, żeby domyć olej może włosy dodatkowo napuszyć – i to wywołuje w osobach, które nie mogą sobie ze spłukaniem olejków poradzić – frustrację. A wystarczy stosować się do instrukcji, żeby czerpać z tego zabiegu wyjątkowe korzyści.

Komu zdecydowanie nie polecam olejowania włosów? Oprócz osób o prostych, gładkich włosach (ze względu na niepotrzebne ich przeciążanie), nie powinny go wykonywać osoby, które rozjaśniają włosy na kolory platynowy czy chłodny, srebrzysty (niemal szary) blond, Powód? Olejek wejdzie w reakcję z rozjaśniaczem i nie dość, że kolor będzie nieudany, to włosy mogą się spalić i zniszczyć

- dodaje stylista fryzur, Irek Kłembowski.

Jak dobrać olej do typu włosów?

Kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego do stopnia porowatości włosów oleju roślinnego. Świadczą o nim budowa łodygi włosa i to w jaki sposób pokrywają ją łuski – jak mocno są rozchylone. Oleje do zabiegu olejowania włosów należy dobrać pod kątem budowy ich cząsteczek i dopasować do potrzeb włosów: wysokoporowatych, średnioporowatych oraz niskoporowatych.

Włosy wysokoporowate (kręcone, zniszczone, łamliwe, szorstkie, suche) mają duże ubytki i mocno rozchylone łuski, więc potrzebują bardzo głębokiego odżywienia olejami o dużych cząsteczkach. Najczęściej są to: olej arganowy (NaturalME Argan to olej arganowy, który poprawia stan włosów osłabionych i łamliwych, a także zniszczonych), olej ze słodkich migdałów, olej wiesiołkowy, olej bawełniany, olej kukurydziany, olej z pestek winogron. Czyli oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe jak omega-3 i omega-6.

Włosom średnioporowatym, czyli takim podatnym, kręconym, puszącym się – odpowiadają kwasy jednonienasycone omega –7 lub omega–9, czyli oleje o średniej wielkości cząsteczek. Takie jak: olejek migdałowy (np. olejek Anwen Mango), makadamia, sezamowy, oliwę z oliwek, olej z awokado, z orzechów laskowych, pestek śliwki (NaturalME Pestki Śliwki to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych: oleinowego, lonolowego oraz wit. E), rzepakowy, arachidowy, ryżowy, rokitnikowy, słonecznikowy.

Natomiast gładkie, śliskie, lejące włosy niskoporowate lubią oleje o niewielkich cząsteczkach, z dużą ilość kwasów tłuszczowych nasyconych. Ze względu na rozmiar – wnikają do wnętrza włosa. Do włosów niskoporowatych poleca się oleje: palmowy, kokosowy, masło shea, olej babassu, cupuacu, masło kakaowe, masło mango, olej z pestek granatu, olej rycynowy (Phyto Huile D’Ales to intensywnie nawilżające olejki do włosów w ampułkach, które łączą olejek rycynowy z olejkami eterycznymi). 

Wybierz olejek idealny do typu włosów:

  1. Anwen Mango
    olej do włosów średnioporowatych
    Cena od 12,99 zł Cena regularna 17,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Anwen Marakuja
    olej do włosów wysokoporowatych
    Cena od 12,99 zł Cena regularna 17,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Samoopalacz do ciała - jaki wybrać i jak go nałożyć? Poradnik aplikacji samoopalacza krok po kroku Czytaj więcej