przebarwienia posłoneczne

Przebarwienia posłoneczne na twarzy - jak się ich pozbyć? [RADY EKSPERTA]

Przebarwienia posłoneczne to częsty problem kosmetyczny spowodowany długotrwałą ekspozycją na słońce bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry. Pozbycie się nieestetycznych plam może wymagać wizyty u specjalisty oraz serii zabiegów. W myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, warto wiedzieć, co robić, aby nie dopuścić do powstania przebarwień. O sposobach na przebarwienia pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Choć skóra muśnięta słońcem wygląda pięknie, opalenizna to nic innego jak reakcja obronna. Podczas długotrwałej ekspozycji na słońce, promieniowanie UV przenika przez naskórek stymulując melanocyty (komórki barwnikowe) do produkcji melaniny, czyli barwnika, który chroni wierzchnie warstwy skóry przed degradacją. W procesie pojawienia się barwnika biorą udział promieniowanie UVA i UVB. Promieniowanie UVB, które pochłaniane jest głównie w naskórku, wpływa na pobudzenie receptora melanokortyny MCR1, zwiększa aktywność tyrozynazy, czyli enzymu odgrywającego ważną rolę w procesie melanogenezy (szereg reakcji biochemicznych prowadzący do powstania melaniny).

Wiele produktów kosmetycznych mających za zadanie wal-czyć z przebarwieniami na skórze opiera swoje działanie na substancjach zmniejszających aktywność tyrozynazy, czyli inhibitorów tego enzymu. Natomiast promieniowanie UVA wpływa na natychmiastową pigmentację naskórka, poprzez oksydację melaniny, zwiększenie jej transportu do komórek oraz stymulację procesu melanogenezy.

Przebarwienia od słońca, czyli jak powstają brązowe plamy

Miejscowe nagromadzenie melaniny prowadzi do powstania plam pigmentacyjnych odróżniających się od otaczającej skóry, mających nieregularny kształt i różnorodny koloryt - od jasnego po ciemny brąz. Ryzyko wystąpienia przebarwień posłonecznych wzrasta wraz z wiekiem oraz spowolnieniem procesów regeneracyjnych organizmu.

Plamy posłoneczne najczęściej występują w miejscach dużego kontaktu z promieniowaniem: na skórze twarzy, szyi, dekoltu oraz doni. Niebezpieczeństwo hiperpigmentacji jest większe wśród kobiet, szczególnie w okresach zmian hormonalnych, np. podczas ciąży, menopauzy oraz przyjmowania antykoncepcji.

Jak uniknąć przebarwień posłonecznych?

Ryzyko pojawienia się przebarwień posłonecznych możemy zmniejszyć stosując kilka ważnych zasad:

1. Ochrona przeciwsłoneczna - najważniejszy krok, który pomoże zapobiec powstawaniu prze-barwień. Kosmetyki z wysokim faktorem SPF (minimum 30) należy stosować każdego dnia, także w okresie jesienno-zimowym. Powinniśmy również pamiętać o reaplikacji kosmetyku co minimum 2-3 godziny, zwłaszcza podczas wakacji oraz słonecznych, ciepłych dni. Produkty przeciw-słoneczne należy nakładać około 30 minut przed planowaną ekspozycją na słońce oraz pamiętać o ponownym nałożeniu po wyjściu z wody. 

2. Unikanie słońca - chcąc zapobiec przebarwieniom na skórze lepiej wybierać cień oraz zrezy-gnować z opalania, zwłaszcza między godziną 11 a 15, kiedy natężenie promieniowania sło-necznego jest największe. 

3. Kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne - nakrycie głowy, najlepiej z daszkiem lub szerokim rondem, oraz ciemne okulary skutecznie osłonią twarz przed szkodliwymi promieniami słoń-ca; warto zadbać, aby okulary przeciwsłoneczne były dobrej jakości, ponieważ te z niewiado-mego źródła, mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

Stosuj codziennie krem z filtrem, aby uniknąć przebarwień:

 1. SVR Sun Secure Creme SPF50+
  krem z filtrem do twarzy
  Cena od 66,99 zł Cena regularna 94,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. La Roche-Posay Anthelios SPF50+
  krem-żel z filtrem
  Cena od 92,99 zł Cena regularna 139,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Dermedic Sunbrella Baby SPF50
  krem z filtrem dla dzieci
  Cena od 52,99 zł Cena regularna 65,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 4. Uriage Hyséac SPF50+
  krem z filtrem do twarzy
  Cena od 61,99 zł Cena regularna 101,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WSKAZÓWKA

Obok promieniowania UV, głównym czynnikiem wywołującym przebarwienia są wolne rodniki, dlatego do pielęgnacji warto włączyć substancje o działaniu antyoksydacyjnym, m.in. witaminę C, E, resweratrol, kwercytynę.

Jak pozbyć się przebarwień posłonecznych?

Jeśli nie udało się nam ochronić przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego i na skórze pojawiły się nieestetyczne przebarwienia możemy spróbować zmniejszyć ich widoczność samodzielnie w domu. Jednak jeśli te sposoby nie pomogą warto zasięgnąć pomocy lekarza lub kosmetologa.

Domowe sposoby walki z przebarwieniami:

 1. Stosowanie substancji o działaniu złuszczającym m.in. papainy, kwasu migdałowego oraz salicylowego. W tym celu można wprowadzić do pielęgnacji depigmentacyjne serum na przebarwienia Acipeel 3x marki Pharmaceris, które oddziałuje na proces melanogenezy, hamuje powstawanie, redukuje i rozjaśnia istniejące przebarwienia. W składzie produktu znajdziemy również biologicznie aktywną witaminę C.
 2. Wprowadzenie do pielęgnacji substancji, które hamują aktywność tyrozynazy. Należą do nich: hydrochinon, kwas azelainowy, kwas kojowy, arbutyna, niektóre ekstrakty z lukrecji oraz witamina C. Serum liposomowe Sesderma Azelac Ru zawiera w składzie kwas azelainowy, niacynamid oraz retinol. Kosmetyk sprawdzi się w pielęgnacji osób borykających się z problemem przebarwień, melazmy, wywołanych przez ekspozycję na słońce, ciążę, starzenie, kurację hormonalną czy piegi.
 3. Stosowanie składników, które zmniejszają migrację melanosomów z melanocytów do keratynocytów, przez co zmniejsza się ilość melaniny w komórkach naskórka, np. niacynamidu oraz retinoidów. Krem dermo-ochronny Pharmaceris W Melacyd zawiera wysoki filtr przeciwsło-neczny SPF 50+, polecany jest do codziennej pielęgnacji skóry narażonej na powstanie przebarwień. Produkt zawiera 4% niacynamid, witaminę C i E oraz peptydy, które redukuje nadmiarową produkcję barwnika, rozjaśniają skórę, niwelują plamy posłoneczne oraz zapobiegają oznakom starzenia. W walce z widocznymi przebarwieniami można również zastosować intensywny krem wybielający z tej samej lini przeznaczony do stosowania na noc. W składzie kosmetyku znajdziemy również 4% stężenie niacynamidu oraz witaminę c, a także papainę, która przyspiesza depigmentację, złuszczając zewnętrzne warstwy przebarwionego naskórka. Krem stopniowo rozjaśnia przebarwienia, nie powodując odbarwień zdrowej skóry.
 4. Codzienne stosowanie pod krem z filtrem serum zawierającego antyoksydanty zmniejszy ryzyko wystąpienia przebarwień. W tym celu bardzo dobrze sprawdza się liposomowe serum C-Vit marki Sesderma, które zawiera jedną z najbardziej stabilnych postaci witaminy C: 3-O-etylowy kwas askorbinowy. Produkt poprawia koloryt skóry, sprawdza się jako profilaktyka i terapia fotostarzenia.
 1. Pharmaceris W Acipeel 3x
  serum do twarzy
  Cena od 51,99 zł Cena regularna 64,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Sesderma Azelac Ru
  serum do twarzy
  Cena od 187,99 zł Cena regularna 229,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Pharmaceris W Melacyd
  krem do twarzy na dzień
  Cena od 54,99 zł Cena regularna 67,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 4. Pharmaceris W Melacyd Intense
  krem do twarzy na noc
  Cena od 54,99 zł Cena regularna 67,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 5. Sesderma C-Vit
  serum do twarzy
  Cena od 206,99 zł Cena regularna 279,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Galas N., Leczenie przebarwień. Przegląd metod, Kosmetologia Estetyczna 3 / 2015 / vol. 4, s. 237 - 240.

Czerwonka W., Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, Kosmetologia Estetyczna 2 / 2015 / vol. 4, s. 159 -162.

Następny wpis
Ranking najlepszych podkładów do cery dojrzałej Czytaj więcej