Wpływ kolagenu na wygląd skóry

Wpływ kolagenu na wygląd skóry

Kolagen to główne białko strukturalne, które stanowi aż 30% masy wszystkich białek, jakie znajdują się w ludzkim organizmie. W tzw. nadrodzinie białek kolagenowych u kręgowców znajduje się aż 28 typów kolagenu, przy czym w naszych ciałach dominuje kolagen typu I. To dzięki niemu ludzka skóra jest gładka, elastyczna i wytrzymuje działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Oznacza to jednak, że gdy wraz z wiekiem produkcja kolagenu naturalnie maleje, jego brak odbija się negatywnie na jakości skóry. Jak temu zapobiec i spowolnić naturalne procesy starzenia?

Kolagen to zewątrzkomórkowe białko, które jest głównym komponentem strukturalnym skóry właściwej. Uznaje się go za białko kluczowe – najważniejszy składnik macierzy zewnątrzkomórkowej.

Aż 85-90% kolagenu w skórze człowieka to kolagen I, który jest czymś w rodzaju włóknistej podpory naszej skóry. Znajduje się w niej także kolagen III (do 15%), który jest wsparciem dla kolagenu I – oplata jego włókna i odpowiada za ich właściwe ułożenie i sprężystość skóry. Kolagen III, który tworzy włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej, w przeważających ilościach znajduje się w skórze płodu i noworodka, a także w tkance blizn powstającej w procesie gojenia ran.

Jakie funkcje w skórze pełni kolagen? 

Mówiąc w dużym skrócie, kolagen jest białkiem, któremu zawdzięczamy młody wygląd skóry. Dba on bowiem o ciągłość procesów odnowy komórkowej w skórze, w dużej mierze wpływa także na utrzymanie jej optymalnego poziomu nawilżenia. Oznacza to, że kolagen ma wpływ na sprężystość i elastyczność skóry, a co za tym idzie, na jej wygląd i kondycję.

Młodzieńczy wygląd zawdzięczamy faktowi, że kolagen w naszych ciałach podlega ciągłej odbudowie i nieustannej wymianie – „wymienia" się ok. 3. kg włókien kolagenowych na rok. Niestety, wraz z wiekiem tracimy zdolność do syntezy i odtwarzania włókien kolagenowych – zaczyna ona zmniejszać się już od od 25. r.ż., a gdy skończymy 50. lat następuje gwałtowny spadek możliwości jej odbudowy. Biosynteza kolagenu zostaje silnie zakłócona w czasie menopauzy, a po 60. r.ż. ludzki organizm przestaje syntezować kolagen. Efekt? Zmarszczki, opadnięcie owalu twarzy, utrata jędrności skóry, jej wzmożona suchość – czyli widoczne na skórze efekty starzenia. Jednak nie tylko wiek wpływa na destrukcję włókien kolagenowych.

Co jeszcze powoduje zaburzenia w syntezie kolagenu?

 • czynniki zewnętrzne (obciążenia mechaniczne, zmiany hormonalne, choroby),
 • wzmożona aktywność fizyczna i uprawianie sportów ekstremalnych,
 • nadmierna ekspozycja na słońce,
 • ekspozycja na zbyt wysokie i na zbyt niskie temperatury.

Jakie znaczenie ma utrata kolagenu w procesie starzenia się skóry?

Warto pamiętać także o tym, że z wiekiem w organizmie obniża się poziom witamin i składników mineralnych, które naturalnie wspomagają syntezę endogennego kolagenu. Cząsteczki kolagenu zmieniają strukturę i właściwości fizykochemiczne, zmniejsza się rozpuszczalność kolagenu, a jego włókna ulegają ścieńczeniu. Starzejąca się skóra poddawana działaniu promieniowania UV reaguje fragmentowaniem włókien kolagenowych dzięki wzmożonej aktywności odpowiedzialnych za to enzymów MMP. Pojawiają się także zaburzenia pracy fibroblastów, co skutkuje spowolnieniem syntezy i wymiany kolagenu (w podeszłym wieku może prowadzić to do zaniku skóry (z ang. dermal atrophy) i złego gojenia się ran u seniorów).

Pogarszaniu elastyczności skóry związanej z utratą kolagenu towarzyszą zmniejszenie ilości i redystrybucja podskórnej tkanki tłuszczowej. Następuje także osłabienie mięśni twarzy, a wszystko to razem sprawia, że pojawiają się zmarszczki grawitacyjne i wyraźnie zmienia się owal twarzy. Spowolnić te procesy można dzięki uzupełnieniu zasobów kolagenu w skórze i zmniejszaniu skutków jego ubytku.

Kolagen – ratunek dla starzejącej się skóry

Skoro ubytek kolagenu odpowiada za procesy starzenia się skóry, uzupełnianie jego zasobów wydaje się idealnym rozwiązaniem w walce z procesami starzenia. By zapewnić właściwe
nawilżenie, poprawić jędrność i elastyczność skóry stosuje się kolagenowe wypełniacze tkankowe w postaci iniekcji, a take zawierające to białko kosmetyki (kremy, serum, maseczki) i nutraceutyki, czyli preparaty doustne. Warto przy tym pamiętać, że ze względu na wysoką masę cząsteczkową kolagen nie przenika przez naskórek w głąb skóry i działa na jej powierzchni. Jego powierzchniowe działania ograniczają się do tworzenia hydrofilowego filmu, który ogranicza przeznaskórkową utratę wody i chronienia skóry poprzez częściowe niwelowanie działania niekorzystnych dla niej anionowych środków powierzchniowo czynnych, zawartych m.in. w detergentach i kosmetykach. 

Jak dostarczyć kolagen do głębszych warstw skóry? Rozwiązaniem jest regularna suplementacja preparatami z łatwo przyswajalnym kolagenem, która stosowana systematycznie poprawia wygląd skóry. Warto postawić na preparaty zawierające opatentowane i standaryzowane kompleksowe formuły kolagenowe, takie jak Kolagenowa Formuła Piękna Reme. Zawiera opatentowany peptyd kolagenowy Verisol®, uzupełniony zestawem witamin i minerałów, wspierających syntezę kolagenu.

Reme dostępne jest w postaci proszku w trzech pysznych smakach (pomarańcza-marakuja, truskawka-opuncja figowa i neutralny), który po dosypaniu do wody, soku, shake’a czy np. owsianki tworzy kolagenowy napój, „od środka" spowalniający procesy starzenia i dbający o kondycję skóry.

 1. Reme Kolagenowa Formuła Piękna Pomarańcza - Marakuja Proszek
  kolagen wspomagający kondycję skóry
  Cena od 71,99 zł Cena regularna 88,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Reme Kolagenowa Formuła Piękna Neutralna Proszek
  kolagen wspomagający kondycję skóry
  Cena od 68,99 zł Cena regularna 81,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Reme Kolagenowa Formuła Piękna Truskawka - Opuncja Figowa Proszek
  kolagen wspomagający kondycję skóry
  Cena od 68,99 zł Cena regularna 81,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

Żelaszczyk A., Waszkielewicz A., Marona H.: Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej. Estetol. Med. Kosmetol. 2012; 2(1): 14-20

Chung J.H., Seo J.Y., Choi H.R. et al.: Modulation of skin collagen metabolism in aged and photoaged human skin in vivo. J. Invest Dermatol. 2001;117(5):1218–24.

Tayebjee M.H., MacFadyen R.J., Lip G.Y.H: Extracellular matrix biology: a new frontier invlinking the pathology and therapy of hypertension? J. Hypertens. 2003;21(12):2211–8.

Czubak K., Żbikowska H.: Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów. Ann. Acad. Med. Siles. 2014:68, 4:245-254

Nowicka-Zucjowska A., Zuchowski A.: Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru. lek w Polsce. vol. 29 nr 11/12’19 (342/343).

Artykuł powstał we współpracy z marką Reme.

Następny wpis
Nie tylko kwas hialuronowy! Te składniki aktywne równie mocno nawilżają cerę Czytaj więcej