Marka: Tampax

Jak powstała marka Tampax?

Tampax może pochwalić się już niemalże 90-letnią historią. Obecnie firma należy do międzynarodowego koncernu Procter & Gamble i sprzedaje swoje produkty na całym świecie. Narodziła się jednak w Stanach Zjednoczonych w miejscowości Denver. A wszystko zaczęło się od wynalezienia pierwszego tamponu w 1929 roku. Jego wynalazcą był amerykański lekarz Earl Cleveland.

Kilka lat po tym wydarzeniu, bo w 1934 roku, założycielka marki Tampax – Gertruda Tenderich – wykupiła patent i zaczęła prowadzić własne przedsiębiorstwo produkujące tampony. Od samego początku działała z myślą o potrzebach kobiet. W pierwszych latach, produkcja przebiegała ręcznie. Dopiero po jakimś czasie Tenderich dorobiła się własnych maszyn.

Pierwszy produkt marki Tampex został wypuszczony na rynek dwa lata po założeniu firmy. Z kolei jednym z pierwszych przełomowych momentów w rozwoju działalności okazał się okres II wojny światowej, kiedy kobiety weszły na rynek pracy na większą skalę. W 1941 roku Tampax otworzył dział edukacyjny w firmie, a zespół nauczycielek, zwanych później „Paniami Tampax”, odwiedzał szkoły i uczelnie oraz brał udział w targach i konferencjach. Wszystko po to, by edukować młode dziewczęta na temat menstruacji.

Firma nie poprzestawała na pierwszym patencie z 1929 roku i stale prowadziła badania rozwojowe. Doprowadziły one do opracowywania nowych produktów (tak w 1997 zmieniono tampony cylindryczne na te z obecnie znanym kształtem). Z kolei w 2002 roku Tampax wypuścił na rynek pierwszy tampon z aplikatorem o nazwie Tampax Pearl. Szybko odniósł sukces, ułatwiając życie wielu kobiet.

W kolejnych latach produkt ten był coraz to dokładniej dopracowywany. Poprzez współpracę z innymi markami produkującymi artykuły higieniczne, Tampax zaczął opracowywać mi.n. zamykane opakowania, które ułatwiały wyjmowanie aplikatora, zdywersyfikował rozmiary tamponów, a także wprowadził produkty o różnym stopniu chłonności.

Wartości i misja marki Tampax

Główną misją marki jest nie tylko samo sprzedawanie sprawdzonych i bezpiecznych produktów, ale także edukowanie społeczeństwa i zwiększanie świadomości na temat menstruacji i zasad higieny intymnej. Był to przełomowy krok, szczególnie w czasach, gdy comiesięczne krwawienie należało do strefy tabu i panowało przekonanie, że każda szanująca się dama nie powinna była podejmować takich tematów.

Dlatego właśnie założycielka stawiała nie tylko na efektywną produkcję i doskonalenie rezultatów, ale przede wszystkim na edukację i otwartą rozmowę. Dzięki jej determinacji w przestrzeni publicznej stopniowo zaczęto przełamywać społeczne milczenie. Tampax w 1985 roku po raz pierwszy w telewizyjnej reklamie użył słowa „okres”. W tamtym czasie było to rewolucyjnym posunięciem.

Obecnie marka wciąż stawia na połączenie edukacji z rozwojem firmy. W przestrzeni medialnej stara się organizować rozmowy z ekspertami na temat zasad higieny miejsc intymnych, chorób, które mogą pojawić się w tych częściach ciała, a także na temat samego okresu jako zupełnie naturalnego procesu zachodzącego w ciele kobiet.

Produkty marki Tampax

Przy produkcji tamponów Tampax wykorzystuje się różne technologie. Dzięki MotionFit materiał, z którego wykonany jest produkt, idealnie dopasowuje się do kształtu pochwy poprzez delikatne rozszerzanie się. Z kolei sznureczek w tamponach jest wykonywany przy pomocy technologii LeakGuard, która zapobiega przeciekaniu. Same opakowania również projektowane są tak, aby nie szeleściły i łatwo się otwierały, co zapewnia dyskrecję podczas ich używania.

Obecnie za najbardziej popularne uważa się tampony z aplikatorem Tampax. Te produkty wyposażone są w aplikator z gładką końcówką o nieco zaokrąglonym kształcie. Powstały żeby ułatwiać kobietom swobodne wykonywanie codziennych czynności w trakcie okresu. 

Tampony higieniczne Tampax

W ofercie Tampax można znaleźć różne linie produktów. Najpopularniejszą z nich są tampony Tampax Pearl, dostępne zarówno w opakowaniach standardowych, jak i kieszonkowych. Oprócz tego w ofercie Super-Pharm można znaleźć również produkty higieniczne z serii Tampax Compak.

Wszystkie produkty marki są poddawane testom ginekologicznym. Serię Pearl, którą można znaleźć m.in. w ofercie Super-Pharm, poddano dodatkowo niezależnym testom na obecność szkodliwych substancji. Przeprowadzało je stowarzyszenie Oeko-Tex.

Na półkach drogerii oraz w drogerii internetowej znajdują się tampony z aplikatorem Tampax o różnych wielkościach. Tampax Pearl Regular i inne serie w tym rozmiarze przeznaczone są do niewielkiego lub średnio obfitego krwawienia. Tampax Compak Super sprawdza się przy średnim i obfitym miesiączkowaniu. Natomiast tampony z oznaczeniem Super Plus są dobrym wyborem do najbardziej obfitego okresu.

FAQ:

Co to Tampax?

Tampax to marka tamponów z aplikatorem, należąca do przedsiębiorstwa Procter & Gamble. Została założona w latach 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, a dziś jej produkty dostępne są na całym świecie. Tampax zajmuje się nie tylko produkcją tamponów, ale także szerzeniem świadomości na temat higieny, propagując przy tym swobodne rozmawianie o menstruacji i wykreślenie jej z listy tematów tabu.

Tampax z aplikatorem – gdzie kupić?

Produkty marki Tampax można w Polsce kupić w wielu drogeriach kosmetycznych i na ich stronach internetowych. Tampony z aplikatorem i bez dostępne są m.in. na superpharm.pl