Collagen Banking

Anti-aging przyszłości? Jak Collagen Banking zmienia podejście do pielęgnacji skóry po 25.roku życia i zapobiega starzeniu?

Prewencja i zapobieganie procesom starzenia zwane prejuvenation to przyszłość. Jednym ze sposobów na zapobieganie procesom starzenia jest collagen banking. Trend, który polega na magazynowaniu kolagenu „na zapas”. Jak skorzystać z tego w praktyce i czy to działa? Sprawdzamy. 

Kolagen to kapitał młodości. Jest naturalnym białkiem podporowym występującym w organizmie, którego zawartości po 25 roku życia z roku na rok ubywa. Jest ok. 30 rodzajów kolagenu w ciele. Ich ilość i jakość – przekłada się na kondycję kości, stawów, więzadeł, mięśni, a niektóre z nich są odpowiedzialne za jędrność, sprężystość i gładkość skóry (m.in. kolagen typu I, III, IV, V, VII, XVII). Aby zapobiegać skutkom ubocznym spadku kolagenu w jej strukturach, sięga się zarówno po kosmetyki z tym białkiem w składzie, jak i suplementację. Collagen banking polega na dość wczesnym rozpoczęciu – w młodym wieku – dostarczania tej substancji, aby zmagazynować ją na późniejsze lata i tym samym opóźnić proces powstawania zmarszczek czy utraty jędrności skóry.

Czy kolagen działa?

Kolagen można przyjmować doustnie, w postaci suplementów albo stosować zewnętrznie – na skórę, sięgając po kremy i serum. To białko ma dość dużą cząsteczkę, dlatego przez lata w wątpliwość było podawane jego przyjmowanie ze względu na wchłanianie się lub przenikanie przez barierę naskórka. Dziś zarówno kolagen w suplementach, jak i kremach jest hydrolizowany, „pocięty” na mniejsze części, zwane peptydami kolagenowymi. Te skutecznie docierają zarówno do głębszych warstw skóry, jak i innych tkanek (np. stawów czy kości) i stymulują tam produkcję autologicznego białka. Skutkiem stosowania suplementacji lub kosmetyków z kolagenem jest lepiej nawilżona, bardziej zwarta i sprężysta skóra o jednolitym kolorycie, a także mocniejsze włosy i paznokcie. Regularne przyjmowanie kolagenu przekłada się także na bardziej gładką skórę ciała i niwelowanie cellulitu.

Gdzie szukać kolagenu?

Kolagen to białko zwierzęce, którego najlepszym źródłem są ryby, owoce morza lub mięso (wieprzowe, drobiowe, wołowe). Poszukując naturalnych zapasów tego białka, rekomendowane jest wzbogacenie diety w buliony, rosoły lub galarety mięsne (najlepiej gotowane wraz z chrząstkami, kośćmi i skórami, w których jest najwyższa zawartość tej proteiny). Coraz częściej mówi się także o kolagenie morskim, który pozyskiwany jest z alg, więc może być alternatywą dla osób o diecie wegańskiej. Gdzie poszukiwać najlepszych suplementów? Na półkach w Super-Pharm.

Suplementacja kolagenu - lista produktów

Do suplementacji najczęściej poleca się proszki z kolagenem, które łatwo rozpuszczają się w napojach lub daniach obiadowych (czy płatkach śniadaniowych). Mogą być smakowe lub neutralne – w zależności od upodobań. Vital Protein Collagen Peptides Kakako, proszek to kolagen wołowy w postaci peptydów, który można dodawać do diety. Ma czekoladowy smak i nie zawiera cukru. Innym przykładem jest Reme Kolagenowa Formuła Piękności również w formie proszku rozpuszczalnego w napojach lub potrawach. Ma smak marakui i pomarańczy. Zawiera peptydy kolagenowe Verisol® oraz moc witamin i mikroelementów. 

W ampułkach jest także Health Labs GlowMe Pro-Age Shoty z kolagenem , które zawierają 10 g kolagenu rybiego, ekstrakt z pszczelnika morskiego, witaminę C i kwas hialuronowy. Smakują pomarańczą i nie zawierają cukru (suplement słodzony jest stewią).

  1. 156,99 zł
    Cena rekomendowana:  179,00 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 179,00 zł

Owocowy smak ma również Pharmovit Kolagen 12000 Max. To suplement z kolagenem wołowym, elastyną z hydrolizatu ryb morskich, kwasem hialuronowym, witaminami i minerałami.

Inny rodzaj suplementu zawierający białko młodości to Dr. Ohhira Kolagen do Picia w postaci gotowych płynnych ampułek. W jego składzie oprócz kolagenu morskiego typu I, II i III, znajdują się także tripeptydy kolagenu, antyoksydanty (w tym koenzym Q10), witamina C i sok z borówek. Suplement zawiera opatentowany kompleks kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. 

Niezależnie od wyboru suplementu – warto przeczytać instrukcję stosowania, aby sięgać dokładnie po wskazaną porcję. Collagen banking nie usprawiedliwia nadmiarowego stosowania suplementów, niezgodnego z zaleceniami producenta.

Collagen banking to najnowszy sposób na zapobieganie pojawianiu się zmarszczek i utracie jędrności skóry. Polega na suplementacji oraz stosowaniu kosmetyków zawierających zmikronizowany kolagen, np. w postaci peptydów. To składnik, który stymuluje syntezę i przebudowę autologicznego kolagenu, co przekłada się na jędrność i elastyczność skóry.

Czy suplementacja kolagenu po 40. roku życia ma sens?

Zdecydowanie tak. Choć collagen banking zakłada wczesne działanie, nie oznacza to, że po 40. czy 50. roku życia wszystko stracone. Wręcz przeciwnie – to właśnie wtedy widoczne oznaki utraty kolagenu są największe, a organizm intensywnie potrzebuje wsparcia.

W tej grupie wiekowej polecane są:

  • suplementy o wysokiej zawartości hydrolizowanego kolagenu, najlepiej w płynnej formie (lepsza przyswajalność),

  • produkty wzbogacone o witaminę C, kwas hialuronowy, cynk, miedź i antyoksydanty,

  • kosmetyki stymulujące odnowę skóry, regenerujące barierę lipidową i poprawiające gęstość skóry.

Choć odbudowa skóry po 40. roku życia trwa dłużej niż u osób młodszych, badania pokazują, że już po 12–16 tygodniach regularnej suplementacji kolagenem można zauważyć poprawę nawilżenia, elastyczności i spłycenie zmarszczek.

Kolagen w kosmetykach - lista produktów

Doustne przyjmowanie białka podporowego nie wyklucza sięgania po niego w pielęgnacji. Myśląc przyszłościowo o inwestycji we własne zapasy kolagenu, warto postawić na serum, ponieważ jest to kosmetyk o najwyższej koncentracji składników aktywnych. Vichy Liftactiv Collagen Specialist 16 serum do twarzy zawiera przełomową technologię Co-bonding, która stymuluje wytwarzanie naturalnego kolagenu. W jego formule znajdują się ramnoza, peptydy i maitake. Serum niweluje 16 oznak starzenia się i znacznie poprawia regenerację skóry.

Innym przykładem również dostępnym w Super Pharm jest Numbuzin No.4 Collagen 73% Pudding Serum które wygładza zmarszczki, poprawia elastyczność i ujędrnia skórę. Kosmetyk zawiera molekularny kolagen o masie 500 Daltonów, a także elastynę i kwas hialuronowy. Błyskawicznie poprawia nawilżenie, co przekłada się na gładszą teksturę skóry.

Po kolagen można też sięgać w kremach na noc, które mają znacznie bogatszą formułę niż kosmetyki na dzień. Dermika Luxury Neocollagen Kolagenowy krem-maska na noc odbudowuje aż pięć rodzajów kolagenu w skórze (typu I, III, IV, VII, XVII). Zawiera trzy zaawansowane multipeptydy, które stymulują jego produkcję. Genialnie wygładza i napina skórę. 

 

  1. 49,99 zł
    Cena rekomendowana:  74,99 zł Cena detaliczna rekomendowana przez dostawcę: 74,99 zł
    Najniższa cena: 50,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 50,99 zł

Opcjonalnie po kolagen można sięgać wybierając maski w płachcie lub kolagenowe płatki pod oczy. To inwestycja w młodszy wygląd w krótkim czasie i najlepszy trik przed większym wyjściem. SunewMed+ Kolagenowe płatki pod oczy warto trzymać w lodówce. Ich schłodzenie potęguje działanie kojące i zmniejszające zmęczenie oraz niwelujące obrzęki. Zawierają kolagen i ekstrakt z grzybów Tremella. Wygładzają zmarszczki, rozjaśniają okolicę oka i pięknie napinają skórę.

  1. 9,49 zł
    Najniższa cena: 10,99 zł Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10,99 zł

FAQ - najczęstsze pytania i odpowiedzi o kolagen

  • Czy kolagen do picia naprawdę działa?
    Tak, o ile jest hydrolizowany. Peptydy kolagenowe są przyswajalne i stymulują produkcję własnego kolagenu.
  • Czy można „przedawkować” kolagen?
    Teoretycznie nie, ale nie warto przekraczać zalecanej porcji. Nadmiar białka może obciążać nerki.
  • Czy collagen banking działa tylko na skórę?
    Nie – kolagen wspiera również stawy, ścięgna, kości i mięśnie.
  • W jakich kosmetykach szukać kolagenu?
    Warto wybierać sera i kremy z kolagenem o niskiej masie cząsteczkowej, peptydami oraz składnikami wspierającymi jego syntezę (retinol, witamina C).
  • Kiedy zacząć collagen banking?
    Już po 25. roku życia – wtedy tempo utraty kolagenu zaczyna rosnąć. Im wcześniej zadbasz o skórę, tym dłużej utrzyma sprężystość.
  • Czy stosowanie kolagenu na cerę dojrzałą ma sens?
    Tak. Po 40. czy 50. roku życia suplementacja kolagenu jest wręcz wskazana! Nasz organizm produkuje go znacznie mniej, a skóra szybciej traci jędrność. Hydrolizowany kolagen może poprawić elastyczność skóry, zmniejszyć suchość i wspomóc regenerację również u osób dojrzałych.

Collagen Banking to przyszłość pielęgnacji skóry – świadoma, długofalowa, oparta na nauce i codziennych nawykach. Jeśli zaczniemy odpowiednio wcześnie, możemy realnie opóźnić pierwsze oznaki starzenia. Właśnie dlatego warto spojrzeć na kolagen nie jako kosmetyk na zmarszczki, ale jako kluczowy składnik wspierający zdrowie i urodę na lata.

Udostępnij:

Maria Kowalczyk
Autor Maria Kowalczyk Zobacz profil
dziennikarka i redaktorka, zajmująca się od 19 lat pisaniem o urodzie i zdrowiu. Autorka bloga www.nostressbeauty.com oraz konta na instagramie @nostressbeauty . Pracowała w magazynach „Glamour", „Twój Styl", „Elle", prowadziła dział styl w „NaTemat.pl". Obecnie współpracuje m.in. z magazynem online „Vogue.pl" oraz „Wysokie Obcasy". Współautorka portalu www.kosmopedia.org, Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Następny wpis
Jak działa na włosy olej z różowej kamelii? Odkryj tajemnicę pięknych włosów z marką Nuxe! Czytaj więcej