Kolagen – substancja młodości

kolagen a mlodosc skory

Widoczne oznaki starzenia się skóry to zmarszczki, pogłębiające się linie i bruzdy, utrata jędrności, wiotczenie skóry i zmiana owalu twarzy. Większość z tych zmian jest konsekwencją utraty kolagenu. Jak można przeciwdziałać degradacji tego kluczowego dla młodego wyglądu składnika?

Kolagen jest substancją naturalnie występującą w organizmie (stanowi 30% białek znajdujących się w naszym ciele), budulcem obecnym w kościach, chrząstkach, ścięgnach, rogówce oka i skórze. 

Kolagen – fundament dla skóry

Wyróżnia się 28 typów kolagenu, z czego typy I, III, IV i VII są szczególnie istotne dla kondycji skóry, odpowiadają bowiem za jędrność i sprężystość tkanek.

Włókna kolagenowa są produkowane przez fibroblasty w skórze właściwej i stanowią 75% jej masy, są więc podstawowym budulcem skóry (prócz włókien kolagenowych ważną rolę w skórze pełnią również włókna elastynowe oraz proteoglikany i substancje kluczowe dla prawidłowego nawilżenia skóry, jak kwas hialuronowy).

Nazwa „kolagen” pochodzi od greckiego słowa „kolla” oznaczającego klej i faktycznie tak należy o nim myśleć – jako spoiwie odpowiedzialnym za usieciowanie i gęstość skóry.

Niestety, już od 25. roku życia rozpoczyna się proces degeneracji włókien kolagenowych – ilość kolagenu zmniejsza się o 1-2% rocznie. Co to oznacza dla skóry? Staje się coraz bardziej wiotka, cienka, pojawiają się zmarszczki i zmienia owal twarzy. Starzenie się skóry jest w 20% uwarunkowane genetycznie, ale aż 80% czynników przyspieszających ten proces jest związana ze środowiskiem i stylem życia – mamy więc na nie wpływ.

Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne wpływające na starzenie się skóry

Codziennie jesteśmy narażeni na zewnętrzne i wewnętrzne czynniki wpływające na komórki naszej skóry (tzw. ekspozom). Promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska, stres, suche powietrze, zmiany temperatur, dieta, palenie tytoniu – to wszystko wpływa na syntezę kolagenu, przyspieszając jego rozpad. Nowe włókna kolagenowe produkowane przez skórę są słabsze, krótsze i bardziej skręcone – zaburzone staje się rusztowanie naszej skóry.

Dodatkowo zmiany hormonalne u kobiet np. związane z menopauzą (gwałtowny spadek poziomu estrogenów we krwi) potęgują utratę kolagenu. W ciągu pierwszych 5 lat od momentu wejścia w okres okołomenopauzalny skóra traci aż 30% kolagenu.

Pojawiają się zmarszczki, pogłębiają bruzdy, skóra jest przesuszona i nadmiernie wrażliwa, wiotka, pergaminowo cienka, matowa i traci swój blask. Pojawiają się też przebarwienia (ciemne plamy).

Wsparcie dla skóry – Liftactiv Collagen Specialist

By zapobiegać starzeniu się skóry spowodowanemu przez utratę kolagenu, należy sięgnąć po kosmetyki zawierające substancje pobudzające fibroblasty do produkcji tego składnika, takie jak: witamina C (silny antyoksydant) czy peptydy (cząsteczki aminokwasów połączone wiązaniem peptydowym). Takie składniki znajdziemy w nowej, innowacyjnej formule kremu na dzień Liftactiv Collagen Specialist.

 1. Vichy Liftactiv Collagen Specialist
  krem do twarzy
  Cena od 145,99 zł Normalna cena 207,99 zł

Formuła ma działanie biostymulujące i zapewnia 3 razy szybszą syntezę kolagenu w skórze (wzrost +311% kolagenu typu I, +223% kolagenu typu III, +175% kolagenu typu VII i +54% kolagenu typu XVI).

Aksamitna, łatwo się wchłaniająca formuła kremu zawiera takie składniki, jak:

 • Peptydy ryżowe – których zadaniem jest pobudzanie produkcji różnych typów kolagenu (w skórze właściwej i w warstwie naskórkowej skóry), by ujędrniać i odmładzać skórę i wzmacniać jej funkcje ochronne,
 • Matrixyl – innowacyjny składnik, który pobudza produkcję kolagenu typu I, IV i VII, jak również kwasu hialuronowego o właściwościach nawilżających,
 • Niacynamid (witamina B) – który wpływa na regulację produkcji melaniny, rozjaśniając przebarwienia i zapobiegając powstawaniu nowych,
 • Witamina CG (stabilna forma witaminy C) - która jest uznanym antyoksydantem, rozjaśnia przebarwienia, przywraca skórze blask i pobudza skórę do syntezy kolagenu.

Krem zwiększa gęstość skóry, redukuje opadanie tkanej, poprawia sprężystość, zmniejsza zmarszczki, nawilża skórę i wzmacnia jej barierę ochronną, jak również wyrównuje koloryt skóry, redukując przebarwienia i przywracając skórze naturalny blask.

Skuteczność kremu jest udowodniona w badaniach. Po 8 tygodniach regularnego stosowania zmarszczki są wyraźnie mniejsze (potwierdza to 96% kobiet biorących udział w badaniu) [1], skóra ujędrniona (77%) i wygładzona (87%) [2].

Formuła kremu powstała pod ścisłą kontrolą dermatologów i jest hipoalergiczna i odpowiednia nawet dla skóry wrażliwej.

Codzienne wsparcie dla skóry

Jak zaplanować codzienną pielęgnację, by maksymalnie wesprzeć barierę ochronną skóry i zapobiegać starzeniu się? Należy pamiętać o 3 elementach:

Krok 1 - aplikacja serum

Serum to kosmetyk charakteryzujący się wysokim stężeniem składników aktywnych i bardzo lekką formułą. Wśród rodzajów serum przeciw starzeniu się skóry opracowanych przez ekspertów Vichy znajdziemy:

 1. Vichy Liftactiv Supreme H.A. Epidermic Filler
  serum do twarzy
  Cena od 143,99 zł Normalna cena 202,99 zł
 2. Vichy Liftactiv Supreme Vitamin C
  serum do twarzy
  Cena od 161,59 zł Normalna cena 201,99 zł
 3. Vichy Liftactiv Specialist B3
  serum do twarzy
  Cena od 174,99 zł Normalna cena 222,99 zł

Krok 2 - krem

Krem Liftactiv Collagen Specialist należy stosować na skórę twarzy, szyi i dekoltu, by kompleksowo działać przeciw starzeniu się tkanek spowodowanym utratą kolagenu. Dostępna jest również wersja do stosowania na noc

 1. Vichy Liftactiv Collagen Specialist Noc
  krem do twarzy na noc
  Cena od 145,99 zł Normalna cena 236,99 zł

KROK 3 – ochrona przed promieniowaniem UV

Promieniowanie słoneczne jest czynnikiem najsilniej wpływających na starzenie się skóry i pojawianie przebarwień, dlatego codziennie, przez cały rok, należy stosować produkty chroniące skórę przed promieniowaniem UVB i UVA, takie jak ultralekka wodna emulsja UV Age Advanced Sun Protection SPF50. Tak skomponowana pielęgnacja pozwoli dłużej cieszyć się młodą i piękną skórą.

 1. Vichy Capital Soleil UV-Age Daily SPF50
  krem do twarzy
  Cena od 84,99 zł Normalna cena 122,99 zł

Artykuł powstał we współpracy z marką Vichy. 

Źródła:

[1] Test konsumencki, 90 kobiet, 8 tygodni.
[2] Test instrumentalny, 40 kobiet.

 1. Vichy Liftactiv Supreme SPF30
  krem do twarzy na dzień
  Cena od 111,99 zł Normalna cena 168,99 zł
 2. Vichy Liftactiv Supreme Noc
  krem do twarzy na noc
  Cena od 105,99 zł Normalna cena 148,99 zł
Udostępnij
Następny wpis Skin cycling - nowy trend w pielęgnacji, który podbił TikToka. Na czym polega? Czytaj więcej