Jak prawidłowo palić świece sojowe?

Jak prawidłowo palić świece sojowe? Wszystko, co warto wiedzieć

W świetle codziennego zgiełku, często zapominamy o prostych, przyjemnych rytuałach. Palenie świecy to jedna z tych magicznych chwil, która nie tylko dodaje uroku przestrzeni w domu, ale także tworzą atmosferę pełną zmysłowych doznań. Zastanawiasz się jednak, czy palisz świece sojowe we właściwy sposób? Co to jest pamięć świecy, na czym polega tunelowanie? Sztuka palenia świec ma swoje tajniki i dzisiaj będziemy chcieli Wam je przybliżyć.

Świece sojowe – dlaczego warto je wybrać?

Przygodę ze świecami należy zacząć od poszukiwania odpowiednich kompozycji. Zapach powinien być dla Ciebie przyjemny, otulający. Zrezygnuj z zapachów, które działają drażniąco lub powodują duszności. Nie bez znaczenia w tej kwestii jest surowiec jakiego użyto do produkcji wosku danej świecy.

Najpopularniejsze świece to świece parafinowe. Są stworzone z substancji pochodzenia naftowego. Świece parafinowe są ekonomiczne, łatwe w dostępie, ale ich największą wadą jest wydzielanie zanieczyszczeń podczas palenia.

 1. Flagolie Feelings Błogostan
  świeca zapachowa
  Cena od 140,99 zł Cena regularna 149,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Ekologiczną alternatywą są świece sojowe. Do ich produkcji wykorzystuje się soję – roślinę odnawialną. Uprawiana z myślą o produkcji świec sprawia, że kupując je wspieramy bardziej zrównoważoną praktykę. Zapalona świeca sojowa wydziela mniej szkodliwych substancji, takich jak toksyczne związki lotne. To oznacza, że oddychamy czystszym powietrzem podczas korzystania z sojowych świec, co ma znaczenie zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach.

Dodatkowo, świeca sojowa ma zdolność dłuższego i równomiernego palenia się w porównaniu do świec parafinowych. Zakup świec sojowych to nie tylko modny wybór, ale również świadoma decyzja. To ekonomiczne podejście do ozdabiania przestrzeni, jednocześnie minimalizujące generację odpadów.

Co zrobić przed pierwszym paleniem świecy sojowej?

Zanim zapłonie pierwsze światło, należy skupić się na kilku istotnych aspektach:

 • Po pierwsze, przygotuj pomieszczenie, w którym chcesz palić świecę. Przewietrz je przez przynajmniej 10-15 min, zapewniając odpowiednią cyrkulację powietrza. Unikaj jednak stawiania świecy w przeciągu, gdzie płomień pod wpływem gwałtownych powiewów może wpływać na nierównomierne spalanie. Świece ,,są stałocieplne”, nie stawiaj ich w miejscach o dużych wahaniach temperatury, jak rozgrzany kominek, okolice kaloryfera lub w pobliżu otwartego okna.
 • Przed rozpoczęciem palenia konieczne jest także skrócenie knotu do odpowiedniej długości, co zapobiega nadmiernemu dymieniu i zwiększy efektywność spalania.
 • Następnie, sprawdź stabilności pozycji świecy. Równa powierzchnia niweluje  ewentualne wypadki i zapewnia równomierne topienie wosku.
 • Ostatecznie zobacz, czy na powierzchni świecy nie ma zanieczyszczeń, takich jak kurz czy drobinki spalonego wcześniej knota. Czysta tafla wosku także przyczynia się do równomiernego spalania.
 1. Flagolie Glam Jaśmin i Karmel
  świeca zapachowa
  Cena od 67,99 zł Cena regularna 75,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Każda świeca ma pamięć - co oznacza to tajemnicze hasło?

Prawidłowe palenie świecy to nie tylko kwestia estetyki, ale także odpowiednia troska o świecę. Czy wiesz, że świeca ma pamięć?

Wyrażenie to odnosi się do długości pierwszego palenia. Świeca “zapamiętuje” sposób pierwszego palenia, czyli obszar rozgrzanego wosku i w podobny sposób, będzie palić się już za każdym kolejnym razem. 

WSKAZÓWKA


Aby świeca paliła się efektownie i równomiernie, podczas pierwszego palenia pozostaw ją na tyle długo, by wosk roztopił się na całej powierzchni. Pozwoli to  na utworzenie właściwej struktury pamięci świecy. 

 1. Flagolie Aromaterapia Bergamotka
  świeca zapachowa
  Cena od 53,99 zł Cena regularna 59,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Na czym polega tunelowanie świecy sojowej?

Tunelowanie świecy to nic innego jak nierównomierne spalanie wosku. Świeca sojowa palona nieprawidłowo tworzy na środku “basenik” z płynnego wosku, po bokach zostawiając natomiast charakterystyczny “tunel” z nieroztopionej części wosku. Tunelowanie świecy to bardzo często konsekwencja zbyt krótkiego pierwszego palenia, ale także stawianie świecy w przeciągu, zabrudzenie powierzchni wosku lub stawianie świecy na nierównej powierzchni.

A co zrobić, gdy już zauważyliśmy tunelowanie świecy? Prostym domowym sposobem jest “ogrzanie” świecy od zewnątrz. Przygotuj kawałek aluminiowej folii, którą owiniesz świecę zachowując jej ciepło. W ten sposób wosk przy ściankach będzie miał szansę stopnieć. Ważne jest jednak, aby szybko reagować. Zbyt głęboki tunel świecy jest często już niemożliwy do usunięcia.

 1. Flagolie Cytrusowe Nawilżenie
  świeca do masażu
  Cena od 84,99 zł Cena regularna 89,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jak gasić świece sojowe?

Oczywistym sposobem na zgaszenie świecy jest jej zdmuchnięcie. Dlaczego jednak nie powinieneś tego robić? Świeca zgaszona gwałtownym podmuchem powietrza momentalnie zaczyna dymić, wypełniając pomieszczenie nieprzyjemnym zapachem. Zdmuchiwanie świecy może skutkować także nieestetycznym rozpryśnięciem się rozgarznego wosku wokół świecy lub na ścianki opakowania.

Najwygodniejszym sposobem na zgaszenie jest użycie przykrywki, dostępnej w zestawie często przy większych świecach lub przykrycie jej płaskim naczyniem. Miłośnicy świecy często używają także profesjonalnych akcesoriów jak kapturek do gaszenia lub szczypce. Pozwalają one na gaszenie świecy, nie generując przy tym dymu ani nie naruszając płynnego wosku. 

Pod koniec palenia świecy warto zostawiać 0,5-1cm cienkiej warstwy wosku. Świece często wylewane są w szklanych opakowaniach. Palenie do samego końca może skutkować mocnym rozgrzaniem naczynia i pękniecie spodu.

 1. Flagolie Four Seasons Pomarańcza z Przyprawami
  świeca zapachowa
  Cena od 35,99 zł Cena regularna 39,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Artykuł powstał we współpracy z Flagolie.

Następny wpis
Concept store Skin & Beauty by Super-Pharm już otwarty! To pierwsze takie miejsce w Polsce Czytaj więcej