Jak zwiększyć objętość włosów?

Jak zwiększyć objętość włosów? Trycholog wyjaśnia, co zrobić krok po kroku

Wiele osób boryka się z problemem cienkich i oklapniętych włosów, które mogą powodować frustrację i obniżać pewność siebie. Jednak istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc zwiększyć objętość włosów i nadając im piękny wygląd. W tym artykule ekspert Super-Pharm, trycholog Paulina Hanusz-Prętczyńska, omówi metody, które można wykorzystać, aby osiągnąć pełniejszą fryzurę. 

Pielęgnacja skóry głowy, a brak objętości włosów 

Skóra jako jeden z największych organów człowieka, składa się z wielu elementów, w tym naczyń krwionośnych i limfatycznych, zakończeń nerwowych oraz gruczołów, takich jak gruczoły potowe i łojowe. Dodatkowo, istotną rolę odgrywa mikrobiom, czyli populacja drobnoustrojów, która jest ściśle dopasowana do konkretnych obszarów ciała. Mikrobiom skóry pełni kluczową funkcję ochronną przed różnego rodzaju patogenami i mikroorganizmami chorobotwórczymi.

Skóra jest doskonałym środowiskiem dla mikroorganizmów, które w zdrowym organizmie utrzymują homeostazę lub mogą nawet przynosić korzyści. Każda część ciała posiada swój własny, charakterystyczny mikrobiom, który jest częścią kompleksowego systemu obronnego organizmu. W ten sposób, mikroorganizmy skóry współpracują z ciałem, aby utrzymać równowagę i chronić przed patogenami, co jest kluczowe dla zdrowia skóry i ogólnego stanu zdrowia człowieka. Podobnie jest ze skórą głowy. 

Na wstępie trzeba omówić rutynę pielęgnacyjną dla skóry głowy, która zapewni dobrą kondycję jej mikrobiomu. W idealnym świecie to są 4 podstawowe punkty: peeling, szampon, wcierka i odżywka. Nieodpowiednio dobrana pielęgnacja będzie w dużej mierze przyczyniała się do braku objętości, oklapnięcia i wizualnego efektu „oklejenia, strączkowania” się włosów. 

Pielęgnacja i produkty, które zwiększają objętość włosów

Wspomniana wyżej prawidłowa pielęgnacja to istotny element kiedy mówimy o braku objętości. Wyjaśnię ją krok po kroku:

1. Regularny peeling skóry głowy  

Regularne stosowanie peelingu trychologicznego pomaga usunąć martwe komórki naskórka, sebum oraz warstwę krystalizacji z powierzchni skóry głowy. Zalegające na powierzchni skóry martwe komórki naskórka czy też sebum mogą być skuteczną formą „obklejania” skóry głowy oraz braku objętości od nasady. Dodatkowo wykonując peeling przygotowujemy skórę do dalszych etapów pielęgnacji i lepszego działania składników aktywnych, redukujemy objawy łupieżu czy świądu.

 • Feel The Peel Veoli Botanica – peeling na bazie delikatnego kompleksu kwasowego AHA/BHA, który skutecznie oczyści skórę głowy zapewniając jej świeżość.
 1. Veoli Botanica Feel the Peel
  peeling do skóry głowy
  Cena od 63,99 zł Cena regularna 79,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 • Aromase 5 alfa Juniper – szampon, który spełni się również w roli peelingu. Idealnie oczyści skórę głowy z martwych komórek naskórka. 
 1. Aromase 5a Juniper
  płyn oczyszczający do skóry głowy
  Cena od 19,99 zł Cena regularna 21,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WSKAZÓWKA

Należy pamiętać, że zbyt częste stosowanie peelingu może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry – w konsekwencji jednym z objawów może być zwiększona produkcja sebum = brak uniesienia włosów od nasady. Dlatego tak ważne jest zachowanie umiaru i dostosowanie częstotliwości peelingu do indywidualnych potrzeb i rodzaju skóry.

2. Odpowiednio dobrany szampon do włosów i prawidłowe mycie

Analogicznie nawiązując do peelingu – bardzo ważnym etapem pielęgnacji jest odpowiednio dobrany szampon skóry głowy oraz jej prawidłowe mycie. Jeśli szampon będzie zbyt mocny może doprowadzić do wysuszenia skóry, a co za tym idzie nadmiernego przetłuszczania i dalej braku objętości. Z kolei jeśli będzie zbyt delikatny, a skóra nie będzie oczyszczana w sposób prawidłowy sytuacja będzie podobna – zauważymy brak objętości.

Istotną kwestią są również różnego rodzaju problemy skórne jak problemy łupieżu czy łojotoku. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie dwóch szamponów: neutralnego – do częstego mycia oraz aktywnego – o działaniu ukierunkowanym na daną przypadłość. 

Skórę głowy należy myć dwukrotnie, starannie i bez pośpiechu. Od brzegu do brzegu, nie pomijając żadnej części skóry głowy. Za drugim razem pianę warto zostawić od 3-5 minut, tym samym pozwalając, by szampon mógł popracować ze skórą głowy.

WSKAZÓWKA

Mycie skóry głowy i włosów to bardzo ważny etap pielęgnacji, dlatego należy w przemyślany sposób dostosować je do indywidualnych potrzeb. Trzeba pamiętać, że idealne fizjologiczne warunki dla włosów sprzyjają odpowiednio zachowanemu mikrobiomowi, lekko kwaśnemu pH i prawidłowo zaopiekowanej barierze hydrolipidowej. Te czynniki zapewniają optymalne warunki dla wzrostu włosów oraz ich dobrej kondycji.

3. Wcierki, lotiony, spraye do skóry głowy i włosów

To idealne pole do popisu na wielu płaszczyznach. W przypadku braku objętości bardzo często sprawdzają się lotiony nawilżające, normalizujące, który głównie skupiają się na pracy z barierą ochronną naskórka, czyli warstwą hydrolipidową.

Pomocne mogą okazać się także spraye dodające objętości na bazie wodnej (należy uważać na te na bazie alkoholowej), które aplikowane na włosach przy nasadzie skutecznie je unoszą.

 1. Veoli Botanica Hair The Balance
  wcierka do włosów
  Cena od 79,99 zł Cena regularna 99,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 • Anwen Pump it Up – mgiełka nadająca objętości dzięki naturalnym ekstraktom z nasion lnu oraz korzenia prawoślazu. 
 1. Anwen Pump It Up
  mgiełka do włosów
  Cena od 27,99 zł Cena regularna 29,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

4. Odżywki, maski, sera o lekkiej formule

Jeśli masz problem z brakiem objętości i oklapniętymi włosami, zastanów się nad zmianą odżywki, maski czy serum. Na tym etapie warto pomyśleć o lekkiej formule, która nie będzie obciążająca dla włosów. W przypadki serum na końcówki wybieraj te na bazie silikonów, które dla włosów będą lżejszym wyborem niż te na bazie naturalnych olei. 

Pamiętaj także, że takie produkty nakładamy od ucha w dół – i zdecydowanie w niewielkiej ilości.

WSKAZÓWKA

Włosy lubią „gromadzić” składniki z odżywek, masek czy serów. Dlatego pamiętaj, aby co jakiś podczas mycia skupić się na umyciu łodyg – delikatnie wgniatając, wmasowując piankę. 

Jak zwiększyć objętość włosów? Dodatkowe porady

 • Higiena włosów i skóry głowy – zadbaj o podstawy! Myj skórę głowy letnią (lekko ciepłą) wodą, trzymaj turban maksymalnie 5 minut, susz włosy, nie śpij z mokrymi włosami. Te błędy pielęgnacyjne będą powodowały zmniejszoną objętość włosów!
 • Dieta – niewiele się o tym mówi, natomiast nieprawidłowo dobrana dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, tłuszcze trans, dużą ilością cukrów prostych będą przyczyniały się do zwiększonej produkcji sebum, a tym samym braku objętości włosów.
 • Suszenie włosów z głową do dołu – to pozwoli na zwiększenie objętości. Zasada jest prosta: jeśli zamierzasz suszyć włosy z głową w dół, rób to przez cały czas suszenia, nie zmieniaj kierunku w trakcie. Dodatkowo pamiętaj, aby nawiew suszarki miał letnią temperaturę!
Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
Puder mineralny – ranking. Oto 7 najlepszych, które dają efekt świeżej, gładkiej cery Czytaj więcej