Jak suszyć włosy, aby były zdrowe?

Czy suszenie niszczy włosy? Trycholog odpowiada, czy suszyć włosy czy nie

Jednym z kluczowych elementów dbania o włosy jest proces suszenia, który wykonany prawidłowo, może znacząco wpłynąć na ich kondycję. W tym artykule trycholog Paulina Hanusz-Prętczyńska wyjaśni, jak powinien przebiegać prawidłowy proces suszenia, który pomoże Ci cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami przez długi czas. 

Czy suszenie niszczy włosy? 

Pytanie, które od dawna pozostawia zawsze wiele do myślenia, czyli – czy suszyć włosy czy nie?

To zależy! Od czasu w jakim Twoje naturalne włosy wysychają. Mimo wszystko jestem zwolennikiem suszenia za każdym razem, bez wyjątku! Dlaczego?

  • Im dłużej skóra głowy jest mokra, tym bardziej jest narażona na uszkodzenia bariery ochronnej skóry, co w późniejszym etapie może wpływać na problemy ze skórą jak: świąd, stany zapalne, łupież.
  • Im dłużej skóra głowy jest mokra, tym dłużej stanowi „laboratoryjne” warunki dla mikrobioty skórnej. Wysoka temperatura skóry głowy, duża wilgotność – czyli idealne miejsce na kolonizację bakterii i grzybów co również na późniejszym etapie może być powodem poważnych problemów ze skórą głowy.
  • Im dłużej włosy pozostają mokre, tym dłużej są podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Czy suszyć włosy po umyciu?


Jeśli wydaje Ci się, że zdrowiej będzie zrezygnować z suszarki na rzecz naturalnego wyschnięcia lub też spania z mokrymi włosami to jesteś w błędzie. Mokra skóra głowy, długie włosy czy też gęste oraz utrudnione wysychanie poduszki w nocy, mogą przyczyniać się do zwiększania kolonizacji drożdżaków i bakterii, a to z kolei będzie miało przełożenie na pojawienie się problemów skórnych.

Dodatkowo oprócz tego, że cierpi skóra głowy – cierpią także włosy. Mokry włos ma odchyloną łuskę co równa się z tym, że jest bardziej podatny na uszkodzenia. Tego typu nawyki jak zasypianie z mokrymi włosami co jest równoznaczne z częstym pocieraniem mokrych włomów o poduszkę mogą spowodować pogorszenie się ich kondycji, matowość czy też problemy z kruszeniem/łamliwością.

Jakie są konsekwencje spania z mokrymi włosami?

  • Zaburzenia mikrobiomu skóry głowy oraz zmiana pH skóry głowy
  • Pojawienie się problemów skórnych takich jak: łupież o różnym podłożu, łzs, nadmierne przetłuszczanie
  • Zmiana kondycji łodygi włosa: suche, matowe, łamliwe z widocznymi zniszczeniami
  • Brak objętości fryzury

... i wiele więcej.

WSKAZÓWKA
 
To co może skrócić Twój czas suszenia to suszenie ze szczotką. Strumień nawiewu kierujemy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów i w delikatny sposób zaczynamy czesać włosy. W tym przypadku najlepiej posłużyć się szczotką płaską, z dobrze zakończonymi igiełkami i z ewentualnymi przestrzeniami po środku (np. szczotki spiralne) na przepływ powietrza. 

Jak suszyć włosy?

Jedną z kluczowych kwestii suszenia włosów jest sposób w jaki przygotujesz je do tego etapu pielęgnacji.
  • Delikatne osuszenie ręcznikiem
Po umyciu włosów delikatnie osusz je ręcznikiem, najlepiej z naturalnych, gładkich tkanin jak bawełna czy wiskoza bambusowa. Unikaj tarcia włosów o ręcznik (szczególnie frotte), ponieważ mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia
  • Zastosowanie odżywki bez spłukiwania
Przed suszeniem warto zastosować odżywkę bez spłukiwania. Takie produkty pomagają zabezpieczyć włosy przed ewentualnym niepożądanym, negatywnym działaniem suszarki. Wybierz produkt odpowiedni do swojego typu włosów i aplikuj go zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Termoochrona
Nałóż preparat termoochronny w postaci serum lub spray ochronny przed ciepłem. Te produkty pomagają zminimalizować szkodliwe działanie wysokiej temperatury na włosy, chroniąc je przed przesuszeniem i łamliwością.
  • Rozczesywanie włosów zgodnie z kierunkiem ich suszenia
Włosy mokre są bardziej podatne na splątania, dlatego przed suszeniem rozczesz je delikatnie grzebieniem o szerokich zębach. Zacznij od końcówek i stopniowo przesuwaj się w górę, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.
  • Odpowiednie miejsce suszenia
Ważne jest, aby miejsce, w którym będziesz suszyć włosy nie było zaparowane. Najlepiej, aby była to przestrzeń otwarta z dodatkową możliwością otwarcia okien.
  • Dobra suszarka
Suszarka powinna mieć przede wszystkim: możliwość regulacji mocy, temperatury, a także siły nawiewu, dodatkowym plusem będzie technologia jonizacji, filtracja powietrza, dodatkowe końcówki i funkcje.
UWAGA!
 
Najczęstszymi błędami podczas suszenia jest tak naprawdę nie zastosowanie się do powyżej wymienionych wskazówek tj: nieodpowiednio dobrana suszarka (bez regulacji mocy, temperatury), nierozczesywanie włosów przed suszeniem, nie stosowanie środków termoochronnych czy odżywek bez spłukiwania, nieostrożne pocieranie włosów ręcznikiem lub brak ich dokładnego osuszenia, suszenie włosów w zaparowanej łazience itd.

Czy są osoby, które nie muszą suszyć włosów?

W mojej opinii jest niewiele takich osób. Z pewnością są to osoby, u których włosy w sposób naturalny schną naprawdę bardzo szybko np. około 30 minut – tym samym nie narażają się na pogorszenie kondycji skóry głowy czy włosów. Z reguły odradza się użycia suszarki u osób z kręconymi włosami ze względu na ewentualne pojawienie się puszenia się i gorszego wyglądu skrętu.
 
W moim odczuciu są to wciąż przypadki, które powinny suszyć chociażby samą skórę głowy. Włosy kręcone to często włosy ciężkie, gęste, których czas suszenia wynosi kilka godzin – co wiąże się z ryzykiem pogorszenia struktury włosów i kondycji skalpu. 

Dobre produkty termoochronne do włosów [WYBÓR TRYCHOLOGA]

Działanie tego produktu oparte jest na nawilżająco-zabezpieczającym działaniu silikonów. Zawarty w składzie olejek z czarnuszki skrywa bogactwo minerałów, które pozytywnie wpływają na zdrowie włosów, zapobiegając puszeniu się, elektryzowaniu i rozdwajaniu końcówek.
  1. Bioelixire Czarnuszka
    olejek do włosów
    Cena od 7,49 zł Cena regularna 7,69 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Pielęgnujący fluid termoochronny to produkt dla każdego rodzaju włosów, które narażone są na zniszczenia spowodowane działaniem urządzeń do stylizacji.
  1. So!Flow
    fluid termoochronny
    Cena od 24,99 zł Cena regularna 26,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Serum silikonowe odpowiednie dla każdego rodzaju włosów, w tym cienkich i delikatnych. Łączy działanie trzech wyjątkowych olejów (awokado, pequi i arganowego), które pielęgnują włosy o różnym stopniu porowatości, zwiększając ich elastyczność i blask.

  1. Sendo Liquid Crystal
    serum do włosów
    Cena od 56,99 zł Cena regularna 70,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Polecane suszarki [WYBÓR TRYCHOLOGA]

Suszarka została wyposażona w mocny silnik o mocy 2300. Prędkość wyrzutu powietrza to aż 120 km/godz., dzięki czemu suszenie jest niezwykle szybkie i skuteczne. Nowoczesna – jonowa technologia zapewnia gładkie wykończenie fryzury oraz zdrowo wyglądający połysk. Dodatkowo posiada 3 ustawienia temperatury i 2 prędkości oraz blokowany przycisk z chłodnym nawiewem. To daje wiele możliwości oraz daje pełną kontrolę podczas suszenia i stylizacji włosów.
  1. BaByliss Super Pro 2300
    suszarka do włosów
    Cena od 281,99 zł Cena regularna 299,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Zaawansowana technologia sensorów termicznych. Profesjonalny system wydmuchu. 4 ustawienia temperatury, 2 ustawienia prędkości. Suszarka dodatkowo posiada jonizację, technologię IONtec oraz filtr tylny.
  1. Braun AC Satin Hair 7 BRHD785E SensoDryer
    suszarka do włosów
    Cena od 319,99 zł Cena regularna 339,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Porady w pigułce

Odpowiednie przygotowanie włosów przed suszeniem, zastosowanie odpowiednich produktów oraz korzystanie z właściwej suszarki są kluczowe dla utrzymania ich zdrowego wyglądu i kondycji.
 
Wybór suszarki powinien być świadomy, biorąc pod uwagę wiele kwesti takich jak: moc, technologię jonizacji, filtrację powietrza, regulację temperatury, a także ergonomię i dodatkowe funkcje. Dzięki temu można zminimalizować potencjalne szkody uszkodzeń termicznych i mechanicznych.
Udostępnij:

Autor Paulina Hanusz-Prętczyńska Zobacz profil
Magister trycholog-kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Niezmiennie od kilku lat poszerza swoją wiedzę z zakresu trychologii skupiając się na problemach skóry głowy i włosów.
Następny wpis
3 peelingi enzymatyczne do skóry wrażliwej. Są idealne, gdy potrzebujesz oczyszczenia, ale boisz się przesuszenia Czytaj więcej