Kosmetyki przyjazne mikrobiomowi – czy to tylko chwyt marketingowy?

Kosmetyki przyjazne mikrobiomowi – czy to tylko chwyt marketingowy?

Coraz częściej w literaturze popularno-naukowej, ale i w social mediach, spotykamy się z deklaracjami, że kosmetyk sprzyja mikrobiomiowi. Przyjrzymy się temu!

Co to jest mikrobiom skóry?

Wedle definicji, mikrobiom określa żywe mikroorganizmy zajmujące daną niszę np. skórę, jelita, ale również obejmuje metabolity, substancje przekaźnikowe i inne czynniki wydzielane przez mikroorganizmy. Każdy z nas ma unikalny mikrobiom – jest to tzw. mikrobiologiczny odcisk palca. Natomiast, powinniśmy mieć na uwadze, że pojęcie „zdrowy mikrobiom” jest czysto teoretyczne.

Jako naukowczyni, która zajmuje się badaniem mikrobiomu w szeregach jednostek chorobowych, mogę z całą pewnością powiedzieć, że stan zdrowia, w tym skóry, jest ściśle związany z bioróżnorodnością mikroflory. Im większa, uogólniając, tym lepsze zdrowie.

Oczywiście są wyjątki od tej reguły jak mikroflora narządów płciowych. Każde zachwianie równowagi w mikroflorze czyli żywych mikroorganizmach zasiedlających daną niszę, w tym skórę, czyli dysbioza może przyczyną bądź czynnikiem nasilającym m.in. dermatozy. Dlatego też ściśle związane z zaburzeniem bioróżnorodności mikroflory skóry, jelit oraz jamy ustnej są takie dermatozy jak AZS czy trądzik

Czy istnieję kosmetyki przyjazne mikrobiomowi?

Kosmetyki przyjazne mikrobiomowi wydaja się być wręcz idealne nie tylko dla osób z  normalną skórą ale również dla tych z cerą problematyczną. Czy jednak istnieją? 

Tutaj musimy przyjrzeć się temu, co wspiera mikrobiom skóry i co możemy znaleźć w kosmetykach.

Probiotyki czyli żywe kultury bakterii. Liczne podwójnie zaślepione badania kliniczne wskazały na korzystną rolę probiotykoterapii przy podawaniu doustnym matkom w okresie okołoporodowym i kolejno niemowlętom, w celu protekcji przed AZS. Probiotyki podane doustnie mogą też łagodzić objawy AZS czy trądziku. Jest tu szereg czynników, które wpływają na powodzenie terapii, jednak skupmy się na kosmetykach.

Na rynku jest kilka kosmetyków z probiotykami. Natomiast, zawsze należy mieć na uwadze czystość mikrobiologiczną czyli albo probiotyk i baza kosmetyku będą łączone dopiero w fazie aplikacji na skórę lub inna opcja, znacznie mniej korzystna – podwójna konserwacja. Kolejnym punktem jest bezpieczeństwo stosowania. Probiotyki z uwagi na aktywację układu immunologiczego, co jest korzystne np.  u pacjentów z dermatozami, są przeciwskazane u pacjentów z obniżoną odpornością. Tak więc nie są to składniki kosmetyków bezpieczne dla wszystkich.

Ja natomiast, jestem zwolenniczką pre- i post-biotyków  i je też zastosowałam w mojej autorskiej serii Skin Science. Co znaczą te spomplikowane pojęcia?

Pre- i post-biotyki – czym są?

Pre-biotyki to pożywka dla mikroorganizmów, w tym przypadku bakterii. Czyli prawie wszystko? Np. cukry – świetnie nam znana jest fermentacja glukozy wykorzystywana w celach spożywczych. Możemy fermentować również lipidy czyli oleje. Oleje fermentowane wykorzystałam w swoich produktach Skin Science, ale o tym za chwilę.

Ciekawym prebiotykiem występującym w kosmetykach jest glicerol, czyli gliceryna. Bardzo lubię ten składnik aktywny, poza niewątpliwą funkcją nawilżającą, gliceryna jest świetną pożywką dla bakterii probiotycznych. Co więcej, to dzięki fermentacji glicerolu zachodzącej na skórzę,  P. acnes czy S.epidermidis, czyli probiotyki komensalne regulują swój wzrost oraz hamują kolonizację skóry patogenami. Warto więc szukać glicerolu – gliceryny w swoich kosmetykach, ja również często go wykorzystuję.

Kolejnym ważnym składnikiem dla mikrobiomu skóry są post-biotyki, inaczej mówiąc zinaktywowane mikroorganizmy oraz ich metabolity. Jeśli mówimy o bakteriach probiotycznych, a takie z reguły się wykorzystuje, to wedle definicji post-biotykami będą fermenty. Wraz z rokiem 2022 nadeszła era wykorzystania fermentów w pielęgnacji skóry. Ten trend utrzymuje się nadal i jest bardzo dobroczynny wobec skóry. Fermenty z pewnością są składnikami przyjaznymi mikrobiomowi. 

Jak wspomniałam powyżej, jestem fanką olejów fermentowanych. Wprowadziłam je na rynek polski w 2020 r. wraz z premierą moich autorskich kosmetyków Skin Science. Oleje fermentowane jako główna faza kosmetyków Skin Science zapewnia niekomedogennosć, co jest cechą szczególnie pożądaną przy pielęgnacji skóry problematycznej. Ponadto, lipidy MEL, tworzące się podczas fermentacji olejów, działają nawilżająco, regenerująco oraz antyoksydacyjnie. Są wskazane przy przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry ale również świetnie sprawdzają się w kosmetykach odmładzających.

Innymi substancjami aktywnymi, które możemy znaleźć w olejach fermentowanych to uaktywnione polifenole oraz nisko-cząsteczkowe kwasy tłuszczowe t.j. maślan, mleczan, bursztynian. Są to związki, które działają antyoksydacyjnie, ale również rozjaśniają przebarwienia, regenerują czy działają przeciwświądowo. To wszystko sprawia, że kosmetyki Skin Science, oparte na olejach fermentowanych, świetnie sprawdzą się przy pielęgnacji skóry normalnej, ale także mogą stanowić podstawę pielęgnacji u pacjentów w tracie remisji lub kuracji dermatologicznych. Kosmetyki Skin Science oparte na olejach fermentowanych to wszystkie kremy i masko-kremy z serii Molecules, VegeBoost oraz Light Shield, jak również serum emulsyjne z serii Molecules.

Kurkumina i krocyna – przyjaciele mikrobiomu

Innymi składnikami już nie z grupy pre-, pro- i post-biotyków, natomiast, bardzo przyjaznymi mikrobiomowi skóry są kurkumina oraz krocyna.

 • Kurkumina, czyli naturalny polifenol, jest dodatkowo metabolizowana przez mikroflorę do aktywnych metabolitów . Jest to związek świetnie redukujący przebarwienia, działający nawilżająco oraz antyoksydacyjnie. W kosmetykach Skin Science kurkumina wystepuje w postaci nośnika transportującego związek do żywych warstw naskórka i skóry właściwej , to gwarantuje jej działanie przeciwstarzeniowe oraz rozjaśniające przebarwienia.  Znajdziemy ją w kosmetykach z serii Vegeboost – odżywczym toniku, odżywczym peelingu, masko-kremie rescue, a także w kremie na noc z serii Molecules.
 • Krocyna, którą naturalnie znajdziemy w szafranie oraz gardenii, jest aktywowana przez mikrobiom skóry do krocetyny. Krocetyna posiada właścwości antyoksydacyjne ale co warto podkreslić, posiada działanie melatonino-podobne. Melatonina to ważny hormon w organizmie regulujący sen-czuwanie, ale występuje również w skórze, gdzie stanowi melatoninergiczny układ antyoksydacyjny. Miejscowo stosowana krocetyna zapewnia ochronę przez światłem niebieskim hev i zapobiega wahaniom melatoniny w skórze w wyniku tzw. Stresu cyfrowego związanego z nadużywaniem elektronicznych urządzeń elektronicznych (smartfony, laptopty, etc). Krocynę i oleje fermentowane znajdą Państwo w odmładzającym kremie fotoprotekcyjnym Light Shield SPF 30.

Podsumowując, każdy z nas ma unikalny mikrobiom skóry. Warto, aby w codziennej pielęgnacji znalazł się chociaż jeden kosmetyk sprzyjający mikroflorze skóry, w szczególności jeśli chcemy uzyskać efekt przeciwstarzeniowy bądź posiadamy skórę problematyczną czy cierpimy na dermatozy t.j. ŁZS, AZS, czy trądzik.

 1. Skin Science Molecules
  krem do twarzy na dzień
  Cena od 170,99 zł Cena regularna 189,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 1. Skin Science Molecules
  serum do twarzy
  Cena od 206,99 zł Cena regularna 229,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 1. Skin Science Molecules
  krem pod oczy
  Cena od 145,99 zł Cena regularna 161,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 1. Skin Science Molecules
  krem do twarzy na noc
  Cena od 188,99 zł Cena regularna 209,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 1. Skin Science Light Shield SPF30
  krem z filtrem do twarzy
  Cena od 259,99 zł Cena regularna 323,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 1. Skin Science Vege Boost
  tonik do twarzy
  Cena od 95,99 zł Cena regularna 111,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Artykuł powstał we współpracy z marką Skin Science.

Udostępnij:

Autor Prof. dr hab. n. med. Magdalena Górska-Ponikowska Zobacz profil
Współwłaścicielka firmy kosmetycznej i autorka innowacyjnych dermokosmetyków SkinScience®. Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Profesor wizytująca na Uniwersytecie w Stuttgardzie (Niemcy) oraz w Istituto Euro-Mediterraneo di Scienza e Tecnologia w Palermo (Włochy). Kierownik i pomysłodawczyni utworzenia na GUMed pierwszych w Polsce studiów podyplomowych „Trychologia Kliniczna”. Zajmuje się m.in. opracowywaniem oraz wdrażaniem nowych leków o działaniu przeciwnowotworowym oraz antyneurodegeneracyjnym. Autorka i współautorka patentów z zakresu alergologii, onkologii i kosmetologii.
Następny wpis
Czy można łączyć retinol z kwasem hialuronowym? Nawet trzeba! Kosmetolog zdradza swoje ulubione duety Czytaj więcej