Problemy skórne mogą mieć różny wygląd i dobór produktów powinien być dopasowany pod ich charakter. Poniżej znajdziesz krótki opis zmian skórnych mogących pojawiać się u młodych osób wraz substancjami aktywnymi z odpowiednimi do ich załagodzenia.
Powstają w skutek nagromadzenia się zbyt gęstego łoju. Mogą znajdywać się pod skórą, tworząc grudki na jej powierzchni lub występować w postaci czarnych kropek znajdujących. Najlepszymi substancjami do ich pozbycia się są:
- retinal,
- kwas salicylowy,
- kwas migdałowy.
Nie należy zapominać o nawilżaniu i delikatnym myciu. Kremy do skór młodzieńczych i problematycznych powinny mieć lekką konsystencję oraz przeciwzapalne składniki aktywne. Substancjami aktywnymi odpowiednimi dla tego typu skór są chociażby:
- olejek z drzewa herbacianego,
- cynk,
- wąkrota azjatycka,
- ekstrakt z kory wierzby białej,
- niacynamid,
- propolis,
- ceramidy.
- Stany zapalne bez ropnej wydzieliny
Najczęściej pojawiają się w skutek osłabienia organizmu, anemii, niedoboru witaminy B12 oraz witaminy D. Są to niewielkie zmiany, dosyć liczne, płaskie lub lekko wypukłe, ale bez ropnej wydzieliny. Charakterystyczne dla tego rodzaju wyprysków są przebarwienia pozapalne, które długo się utrzymują. Przy tego typu zmianach najlepiej zadbać o:
- prawidłową i zbilansowaną dietę,
- badania kontrolne krwi,
- odpoczynek i sen,
- pielęgnacje przeciwzapalną.
Takie zmiany należy traktować bardzo delikatnie i łagodząco, zbyt intensywne składniki tylko nasilą problem. Mycie powinno być łagodne w przypadku każdej skóry, a krem przy stanach zapalnych o średniej lub bogatej konsystencji. Warto zwracać na składniki takie jak:
- ceramidy,
- kwas traneksamowy,
- azulen,
- arnika,
- ekstrakty roślinne,
- cukry takie jak np. sorbitol, mannitol, maltodekstryna,
- beta-glukan,,
- pantenol,
- kwas azelainowy - tylko 1-2 razy w tygodniu.
- Stany zapalne z wydzieliną ropną
To najcięższe w walce wykwity charakterystyczne dla wieku dojrzewania. Jeśli ich ilość jest duża, a wielkość może powodować ubytki (blizny) to należy jak najszybciej podjąć się kuracji dermatologicznej. W warunkach domowych można korzystać z pielęgnacji bazującej na oczyszczaniu żelem CeraVe do skór mieszanych oraz kremach o lekkiej konsystencji i prostym, naturalnym dla skórze składzie. W serum oraz kremach należy wyszukiwać takich substancji jak:
- kwas salicylowy w stężeniu do 5%,
- kwas migdałowy w stężeniu do 10%,
- niacynamid w stężeniu 3-5%,
- wąkrota azjatycka,
- wyciąg z rozmarynu,
- wyciąg z mięty pieprzowej,
- ceramidy,
- cynk,
- miedź.