krem na trądzik różowaty

Krem na trądzik różowaty - jaki warto kupić? [RADY EKSPERTA]

Jaki krem do twarzy sprawdzi się w pielęgnacji cery pokrytej trądzikiem różowatym? Jakich substancji należy szukać w jego składzie, a jakich z kolei unikać? O najlepszych kremach na trądzik różowaty pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Martyna Radziejewska. 

Choć nazwa kojarzy się z pięknym kwiatem, trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna skóry, na którą cierpi ok. 10-15% populacji. Najczęściej dermatoza dotyczy osób dorosłych, a zaostrzenie zmian przypada między 40-50. roku życia. Głównie chorują kobiety, ale w przypadku mężczyzn trądzik różowaty często ma cięższy przebieg.

Trądzik różowaty - jak wygląda?

Trądzik różowaty objawia się występowaniem teleangiektazji (trwale rozszerzonych powierzchownych naczyń krwionośnych prześwitujących przez naskórek), krost, grudek i zmian przerostowych. Najczęściej pierwszym objawem dermatozy jest rumień napadowy, który z czasem ulega utrwaleniu. Następnie pojawiają się widoczne rozszerzone naczynia krwionośne, a w późniejszym czasie dochodzą do tego zmiany zapalne: grudki i krosty.

W ostrych przebiegach choroby (dotyczy to głównie mężczyzn ok. 40-60. roku życia) mogą pojawić się zmiany przerostowe i naciekowe, np. na nosie (tzw. nos alkoholika - rhinophyma), powiekach (blepharophym). W niektórych przypadkach trądzik różowaty może dotyczyć tylko i wyłącznie oczu. Objawia się to świądem, łzawieniem, częstym zapaleniem spojówek i brzegów powiek, osłabieniem widzenia oraz obrzękami. Przebieg trądziku różowatego dokładniej opisaliśmy w tym artykule

Przyczyny trądziku różowatego

Trądzik różowaty może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należą:

  • Czynniki genetyczne - trądzik różowaty bardzo często występuje rodzinnie;
  • Zaburzenia naczyniowe - częste pojawianie się rumienia oraz teleangiektazji;
  • Czynniki infekcyjne - zakażenie m. in. nużeńcem ludzkim oraz litofilnym drożdżakiem;
  • Problemy z przewodem pokarmowym - zakażenie Helicobacter pylori, nieżyt żołądka, choroby pasożytnicze;
  • Czynniki atmosferyczne;
  • Przewlekły stres;
  • Nieprawidłowa dieta (alkohol, ostre przyprawy, kawa oraz herbata);
  • Palenie papierosów;
  • Choroby przewlekłe i autoimmunizacyjne;
  • Niektóre leki;
  • Zaburzenia hormonalne.

Trądzik różowaty - leczenie. Jak należy dbać o cerę?

Często trądzik różowaty wymaga długoletniego leczenia pod okiem dermatologa. Zdrowy styl życia, unikanie „wyzwalaczy” oraz odpowiednia pielęgnacja potrafią załagodzić przebieg dermatozy oraz wydłużyć czas remisji.

Jak prawidłowo dbać o skórę z trądzikiem różowatym?

  • Do oczyszczania stosuj delikatne emulsje micelarne lub żel o fizjologicznym pH np. Physiogel, obficie spłukuj produkt letnią wodą (unikaj gorącej). Osuszaj twarz jednorazowymi ręczniczkami, nie pocieraj zbyt mocno skóry.
  • Ogranicz ilość stosowanych kosmetyków do minimum.
  • Codziennie nakładaj krem z wysokim faktorem SPF (promieniowanie UV może zaostrzyć przebieg choroby); jeśli po nałożeniu kosmetyku z filtrem pojawi się podrażnienie, spróbuj użyć produktów zawierających jedynie tlenek cynku lub dwutlenek tytanu.
  • Unikaj południowego słońca, nie opalaj się, wybieraj cień; w czasie lata oraz wakacji noś kapelusz z rondem, który zakryje skórę twarzy oraz okulary przeciwsłoneczne.
  • Stosuj kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej, ze skłonnością do rozszerzonych naczynek oraz trądziku różowatego.
  • Unikaj w składzie INCI: alkoholu, mentolu, lanoliny, substancji zapachowych i olejków roślinnych.
  • W zależności od potrzeb skóry możesz zrobić raz na półtorej/dwa tygodnie delikatny peeling enzymatyczny (nigdy nie stosuj peelingów mechanicznych).
  • Codziennie stosuj łagodny krem nawilżający, który odżywki skórę, zapobiegnie utracie wody oraz ochroni przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego.
  1. SVR Sensifine AR Eau Micellaire
    płyn micelarny
    Cena od 41,99 zł Cena regularna 76,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. CeraVe Nawilżająca Emulsja do Mycia
    emulsja do mycia twarzy i ciała
    Cena od 42,99 zł Cena regularna 78,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Pharmaceris R Puri-Rosalgin
    żel do twarzy
    Cena od 34,99 zł Cena regularna 44,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

WSKAZÓWKA

Skórę zmagającą się z trądzikiem różowatym można wspierać również od wewnątrz. W tym celu można wprowadzić suplementację, która będzie wzmacniała naczynia krwionośne oraz działała przeciwzapalnie. Badania pokazują, że spożywanie oleju lnianego, kwasów tłuszczowych omega-3, siarczanu cynku, witamin PP, B2 oraz C korzystnie wpływa na stan skóry. Należy jedynak pamiętać, że suplementacja powinna być dobrana na podstawie diagnostyki laboratoryjnej oraz pod okiem specjalisty. 

Kosmetyki dla cery z trądzikiem różowatym

Pielęgnacja cery z trądzikiem różowatym powinna być minimalistyczna, ale bogata w składniki aktywne, wspierające skórę objętą dermatozą. Stosowane kosmetyki muszą być ukierunkowane na:

  • Działanie przeciwzapalne (kwas azelainowy),
  • Wzmocnienie naczyń krwionośnych (wąkrota azjatycka, rutyna, witaminy C i K, arnika górska, miłorząb japoński, kasztanowiec),
  • Odbudowę płaszcza hydrolipidowego (ceramidy, kwas linolowy, skwalan, kompleks NMF, pantenol, allantoina, kwas hialuronowy),
  • Wzmocnienie bariery naskórkowej (arginina, kwas ferulowy).

Krem na trądzik różowaty - ranking

Szukasz dobrego kremu nawilżającego na trądzik różowaty? Polecamy wybierać przede wszystkim dermokosmetyki, a w szczególności poniżej wymienione kremy:

Krem przeznaczony jest do pielęgnacji skóry wrażliwej, z widocznymi naczynkami oraz z problemem trądziku różowatego i zwyczajnego. Głównym składnikiem jest kwas azelainowy, który działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, hamuje rozwój trądziku oraz zmian zapalnych. Dodatkowo kwas azelainowy jest bardzo dobrze tolerowany przez osoby z wrażliwą skórą. W składzie znajdziemy również witaminę E, wyciąg z ostropestu plamistego, pantenol, niacymiad oraz kwas hialuronowy. Krem reguluje wydzielanie sebum, eliminuje krosty i zaskórniki, redukuje przebarwienia, ujednolica koloryt skóry oraz łagodzi rumień.

Krem Bioderma sprawdzi się w pielęgnacji bardzo wrażliwej skóry. Zmniejsza widoczność rumienia, zapobiega jego nawrotom, koi i łagodzi, nawilża. W składzie znajdziemy opatentowany kompleks Rosactiv™, który odżywia skórę, wzmacnia naczynka krwionośne, zmniejsza ich widoczność odbudowującą płaszcz hydrolipidowy allantoinę oraz olej canola, który łagodzi podrażnienia.

Krem o bogatej konsystencji wzmacnia naczynia krwionośne, przeciwdziała czynnikom powodującym zaostrzenie stanów zapalnych. Stosowanie kosmetyku nawilża skórę, zapewnia poczucie komfortu oraz odbudowuje uszkodzenia w płaszczu hydrolipidowym. W składzie znajdują się opatentowane kompleksy substancji aktywnych, które wzmacniają skórę, zmniejszają stan zapalany oraz działają kojąco. Dodatkowo ekstrakty z żeń-szenia i czerwonych alg wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, sprawiając, że stają się one mniej widoczne.

Krem przeznaczony do pielęgnacji cery bardzo wrażliwej i nadreaktywnej. W składzie znajduje się ekstrakt z ambophenolu, który zmniejsza zaczerwienienie i przywraca jednolity koloryt, neurosensynę o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym oraz wodę termalna, która działa kojąco i regenerująco. Krem ma lekką, żelową konsystencję, która szybko się wchłania pozostawiając komfortowe uczucie na skórze.

Krem chroni skórę przed działaniem promieniowania słonecznego, posiada wysoki faktor SPF. Dodatkowo wykazuje działanie kojące, wzmacniające naczynia krwionośne, zmniejsza widoczność rumienia oraz zapobiega powstawaniu przebarwień. W składzie znajdziemy m.in. argininę, która wzmacnia barierę naskórkową oraz ekstrakt z lukrecji, który koi i przywraca prawidłowe krążenie. Krem szybko się wchłania, nie zawiera substancji zapachowych, parabenów, alkoholu, barwników, olejów mineralnych i konserwantów.

  1. Sesderma Azelac
    krem do twarzy
    Cena od 137,99 zł Cena regularna 183,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Bioderma Sensibio AR
    krem do twarzy
    Cena od 88,99 zł Cena regularna 113,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Uriage Roséliane
    krem do twarzy
    Cena od 65,99 zł Cena regularna 108,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor


Martyna Radziejewska - absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, Wydawnictwo PZWL, s.137-138.
Kaszuba A., Adamski Z., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, s. 74-76.

Następny wpis
Czym są emolienty i jak działają? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej