- MIT 1 - skórę można oczyszczać raz dziennie
PRAWDA - podstawą naszej pielęgnacji jest regularne oczyszczanie skóry rano i wieczorem. Należy pamiętać, że musimy usunąć z powierzchni naszej cery nagromadzone zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego, makijaż, a także nadmiar sebum. Ważne, jest także regularne stosowanie produktów mikrozłuszczających np. peelingów enzymatycznych.
- MIT 2 - gąbki lub rękawice kosmetyczne pomogą nam lepiej oczyścić skórę
PRAWDA - nasza codzienna pielęgnacja nie wymaga wdrożenie akcesoriów ‘’ułatwiających’’ oczyszczanie skóry. Dedykowany preparat myjący aplikowany dłońmi świetnie poradzi sobie z oczyszczeniem. Dzięki temu skóra na twarzy zostanie potraktowana w sposób szlachetny, bez nadmiernej i niepotrzebnej ingerencji.
- MIT 3 - krem z filtrem należy nakładać tylko latem
PRAWDA - preparaty ochrony przeciwsłonecznej musimy stosować przez cały rok. Nawet zimą szkodliwe promieniowanie dociera do naszej skóry. Pamiętajcie - filtr to najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy.
- MIT 4 - podwójna aplikacja preparatu ochrony przeciwsłonecznej podwaja SPF
PRAWDA - podwójna aplikacja preparatu o SPF 15 nie nadaje poziomu ochrony równego SPF 30. W przypadku zaaplikowania mniejszej ilości preparatu, niż zalecana przez producenta na opakowaniu – wartość SPF spada. Za mała ilość preparatu oznacza zbyt niską ochronę przed słońcem, ale podwójna ilość preparatu nie oznacza dwukrotnie wyższego SPF.
- MIT 5 - wszystkie kosmetyki z witaminą C mają takie samo działanie
PRAWDA - witamina C jest składnikiem wielu kosmetyków. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich wykazuje właściwości, jakie przypisuje się witaminie C. Kosmetyki z witaminą C, mogą zawierać kwas L-askorbinowy, jak również jego pochodne. Produkty różnią się stężeniem, pH czy możliwością przenikania w głębsze warstwy skóry. Każdy z tych elementów jest niezwykle istotny i wpływa na skuteczność oraz przeznaczenie danego produktu.
- MIT 6 - konserwanty w kosmetykach są bardzo szkodliwe
PRAWDA - konserwanty zawarte w kosmetykach mają na celu zapewnić bezpieczeństwo ich stosowania. Pamiętajmy, że używanie konserwantów w kosmetykach jest ściśle regulowane przepisami prawa, a wszystkie te dopuszczone do stosowania przeszły rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa. Nie stanowią one ryzyka dla zdrowia. Jedynie osoby uczulone na określone konserwanty, nie powinny stosować kosmetyków zawierających je w składzie.
- MIT 7 - zabiegi kosmetologiczne są ważniejsze niż nasza codzienna pielęgnacja skóry
PRAWDA - pamiętajcie, że zabiegi kosmetologiczne to świetne uzupełnienie waszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jednakże bazą jest praca ze skórą, jaką wykonujecie codziennie w domowym zaciszu. Zabiegi kosmetologiczne to tylko ,,wisienka na torcie’’.
- MIT 8 - ocena rodzaju naszej skóry jest najważniejsza w doborze odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów
PRAWDA - pamiętajcie, określenie rodzaju skóry nie jest najważniejsze. Najistotniejsze jest odkrycie jej potrzeb. Sztampowe trzymanie się nazewnictwa takiego jak ,,skóra sucha, mieszana itd.’’ często w bardzo powierzchowny sposób wyznacza nam drogę w pracy nad skórą, a jest to przecież nasz największy organ i potrzebuje holistycznego podejścia.
Wiemy już, jak NIE WOLNO pielęgnować cery. Co zatem należy robić, aby zapewnić skórze piękny wygląd? Absolutną podstawą jest dokładne oczyszczanie cery rano i wieczorem (przed snem najlepiej oczyszczać cerę dwuetapowo).
Dodatkowo skórze należy dostarczać substancje czynne, które:
- odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry np. triglicerydy, ceramidy, cholesterol,
- trwale wiążą i zatrzymują wodę w skórze (kwas hialuronowy, mocznik czy aminokwasy),
- neutralizują wolne rodniki, zapobiegają szkodliwym procesom utleniania zachodzącym w organizmie i wspomagają odbudowę zniszczonych struktur skórnych np. witamina C, E, A, kwas liponowy, kwas ferulowy, witamina B3 czy koenzym Q10,
- zmniejszają aktywność gruczołów łojowych oraz nadmierne rogowacenie np. kwas salicylowy, glikolowy, szikimowy.
Należy pamiętać także o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok, bo krem z filtrem to najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy. Minimum raz w roku warto odwiedzić kosmetologa. Przeanalizuje on potrzeby skóry oraz sprawdzi poprawność dotychczasowej pielęgnacji.