błędy w pielęgnacji cery

Największe błędy w pielęgnacji cery [RADY EKSPERTA]

Każda piękna i przede wszystkim zdrowa skóra wymaga codziennej opieki. Niestety czasami podczas pielęgnacji popełniamy kardynalne błędy, przez które możemy pogorszyć jej wygląd. Czego należy unikać? O największych mitach na temat pielęgnacji cery opowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Natalia Galas. 

Skóra jest największym narządem człowieka o bardzo złożonej i warstwowej budowie. Pełni kluczowe zadanie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek to najbardziej zewnętrzna warstwa skóry. Narażony jest na działanie czynników zewnętrznych. Ma za zadanie oddzielić organizm od otoczenia, zapobiegać przeznaskórkowej utracie wody – TEWL oraz ochraniać głębsze warstwy skóry przed działaniem czynników zewnętrznych. Nieprawidłowa pielęgnacja naskóra szybko zaskutkuje pogorszeniem wyglądu cery. Jakich błędów należy unikać, aby skóra wyglądała jak najlepiej?

Mity na temat pielęgnacji cery

 • MIT 1 - skórę można oczyszczać raz dziennie 

PRAWDA - podstawą naszej pielęgnacji jest regularne oczyszczanie skóry rano i wieczorem. Należy pamiętać, że musimy usunąć z powierzchni naszej cery nagromadzone zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego, makijaż, a także nadmiar sebum. Ważne, jest także regularne stosowanie produktów mikrozłuszczających np. peelingów enzymatycznych.

 • MIT 2 - gąbki lub rękawice kosmetyczne pomogą nam lepiej oczyścić skórę 

PRAWDA - nasza codzienna pielęgnacja nie wymaga wdrożenie akcesoriów ‘’ułatwiających’’ oczyszczanie skóry. Dedykowany preparat myjący aplikowany dłońmi świetnie poradzi sobie z oczyszczeniem. Dzięki temu skóra na twarzy zostanie potraktowana w sposób szlachetny, bez nadmiernej i niepotrzebnej ingerencji.

 • MIT 3 - krem z filtrem należy nakładać tylko latem

PRAWDA - preparaty ochrony przeciwsłonecznej musimy stosować przez cały rok. Nawet zimą szkodliwe promieniowanie dociera do naszej skóry. Pamiętajcie - filtr to najlepszy kosmetyk przeciwstarzeniowy.

 

 • MIT 4 - podwójna aplikacja preparatu ochrony przeciwsłonecznej podwaja SPF

PRAWDA - podwójna aplikacja preparatu o SPF 15 nie nadaje poziomu ochrony równego SPF 30. W przypadku zaaplikowania mniejszej ilości preparatu, niż zalecana przez producenta na opakowaniu – wartość SPF spada. Za mała ilość  preparatu oznacza zbyt niską ochronę przed słońcem, ale podwójna ilość preparatu nie oznacza dwukrotnie wyższego SPF.

 

 • MIT 5 - wszystkie kosmetyki z witaminą C mają takie samo działanie

PRAWDA - witamina C jest składnikiem wielu kosmetyków. Nie oznacza to jednak, że każdy z nich wykazuje właściwości, jakie przypisuje się witaminie C. Kosmetyki z witaminą C, mogą zawierać kwas L-askorbinowy, jak również jego pochodne. Produkty różnią się stężeniem, pH czy możliwością przenikania w głębsze warstwy skóry. Każdy z tych elementów jest niezwykle istotny i wpływa na skuteczność oraz przeznaczenie danego produktu.

 • MIT 6 - konserwanty w kosmetykach są bardzo szkodliwe 

PRAWDA - konserwanty zawarte w kosmetykach mają na celu zapewnić bezpieczeństwo ich stosowania. Pamiętajmy, że używanie konserwantów w kosmetykach jest ściśle regulowane przepisami prawa, a wszystkie te dopuszczone do stosowania przeszły rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa. Nie stanowią one ryzyka dla zdrowia. Jedynie osoby uczulone na określone konserwanty, nie powinny stosować kosmetyków zawierających je w składzie.

 • MIT 7 - zabiegi kosmetologiczne są ważniejsze niż nasza codzienna pielęgnacja skóry

PRAWDA - pamiętajcie, że zabiegi kosmetologiczne to świetne uzupełnienie waszej codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Jednakże bazą jest praca ze skórą, jaką wykonujecie codziennie w domowym zaciszu. Zabiegi kosmetologiczne to tylko ,,wisienka na torcie’’.

 

 • MIT 8 - ocena rodzaju naszej skóry jest najważniejsza w doborze odpowiedniej pielęgnacji i zabiegów 

PRAWDA - pamiętajcie, określenie rodzaju skóry nie jest najważniejsze. Najistotniejsze jest odkrycie jej potrzeb. Sztampowe trzymanie się nazewnictwa takiego jak ,,skóra sucha, mieszana itd.’’ często w bardzo powierzchowny sposób wyznacza nam drogę w pracy nad skórą, a jest to przecież nasz największy organ i potrzebuje holistycznego podejścia.

Jak prawidłowo pielęgnować cerę?

Wiemy już, jak NIE WOLNO pielęgnować cery. Co zatem należy robić, aby zapewnić skórze piękny wygląd? Absolutną podstawą jest dokładne oczyszczanie cery rano i wieczorem (przed snem najlepiej oczyszczać cerę dwuetapowo).

Dodatkowo skórze należy dostarczać substancje czynne, które:

 • odbudowują płaszcz hydrolipidowy skóry np. triglicerydy, ceramidy, cholesterol,
 • trwale wiążą i zatrzymują wodę w skórze (kwas hialuronowy, mocznik czy aminokwasy),
 • neutralizują wolne rodniki, zapobiegają szkodliwym procesom utleniania zachodzącym w organizmie i wspomagają odbudowę zniszczonych struktur skórnych np. witamina C, E, A, kwas liponowy, kwas ferulowy, witamina B3 czy koenzym Q10,
 • zmniejszają aktywność gruczołów łojowych oraz nadmierne rogowacenie np. kwas salicylowy, glikolowy, szikimowy. 

Należy pamiętać także o ochronie przeciwsłonecznej przez cały rok, bo krem z filtrem to najlepszy kosmetyk przeciwzmarszczkowy. Minimum raz w roku warto odwiedzić kosmetologa. Przeanalizuje on potrzeby skóry oraz sprawdzi poprawność dotychczasowej pielęgnacji.

Najlepsze kosmetyki do codziennej pielęgnacji cery:

 1. Dermedic Hydrain2
  krem do twarzy
  Cena od 22,99 zł Cena regularna 29,99 zł
  Najniższa cena:  23.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. La Roche-Posay Effaclar
  żel do mycia twarzy i ciała
  Cena od 47,99 zł Cena regularna 65,99 zł
  Najniższa cena:  46.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Uriage Eau Thermale
  woda termalna
  Cena od 24,99 zł Cena regularna 54,99 zł
  Najniższa cena:  24.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 4. Vichy Normaderm
  tonik do twarzy
  Cena od 47,99 zł Cena regularna 78,99 zł
  Najniższa cena:  49.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką


Autor

 

Natalia Galas - dr n. o zdr., kosmetolog. Ukończyła studia na kierunku kosmetologia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a także uzyskała stopień naukowy doktora nauk o zdrowiu. Współpracuje również z Niepubliczną Wyższą Szkołą Medyczną we Wrocławiu, gdzie wykłada na kierunku kosmetologia. Jest autorką wielu publikacji naukowych z zakresu nowoczesnej kosmetologii. Projektuje dla swoich klientów indywidualne programy zabiegowe oraz dedykowaną pielęgnację domową.

Źródła:

Pytrus B., Chlebus E., Pugliese P., Draelos Z.: Fizjologia skóry. Teoria i Praktyka, MedPharm, Wrocław 2013.

Kołodziejczak A.: Kosmetologia Tom I, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019.

Następny wpis
Kremy z kwasem hialuronowym - ranking najlepszych Czytaj więcej