składniki pochodzenia naturalnego

Naturalne składniki w kosmetykach - które są najlepsze i gdzie je znaleźć?

Jakie ekstrakty roślinne w kosmetykach to superskładniki, które mają zbawienne działanie na skórę? Nasz ekspert, kosmetolog - Natalia Stafiej bierze pod lupę 5 najlepszych składników pochodzenia naturalnego, których warto wypatrywać w składzie kosmetyków. 

Na rynku pojawia się coraz więcej nowych, modnych składników, które lubią gościć w świeżo wypuszczanych na rynek nowościach kosmetycznych. Nic w tym złego, ale istnieją także związki do lat obecne w świecie kosmetologii czy dermatologii, których nie warto odkładać na dalszy plan w imię nowego. Na wstępie warto zaznaczyć, że im dłużej dany składnik jest obecny na rynku kosmetycznym, tym więcej badań klinicznych posiada. W poniższym artykule bierzemy pod lupę najlepiej przebadane i fantastycznie działające ekstrakty roślinne.

Wąkrotka azjatycka

Jeśli ktoś się interesuje pielęgnacją azjatycką to zdecydowanie wąkrota nie jest mu obca. Nie tylko Koreanki zachwycają się fantastycznym działaniem wąkrotki azjatyckiej nazywanej w także Cica (od Centella Astatica).

Pierwsze badania dotyczące Centelii Astatici pokazały, że wykazuje ona zdolność do hamowania namnażania się pewnej grupy keratynoctyów, których niekontrolowana proliferacja prowadzi do powstawania zmian łuszczycowych. Kolejnym odkryciem było wykazanie, że Cica działa także antybakteryjnie na dość szeroki zakres bakterii. W kolejnych badaniach udowodniono kolejne, fantastyczne właściwości, jak chociażby:

  • Zdolność do pobudzania kolagenu, dzięki czemu preparaty z wykorzystaniem wąkroty dobrze sprawdzają się przy profilaktyce przeciwstarzeniowej,
  • Silne właściwości antyoksydacyjne, przez co skóra nie tylko wolniej się starzeje ale staje się jednolita i zyskuje zdrowy blask,
  • Działa przeciwzapalnie co zdecydowanie ułatwi i przyśpieszy proces gojenia u osób z problemem trądziku,
  • Kolejnym atutem jest działanie antycellulitowe, korzystnie wpływające na mikrokrążenie skóry oraz wzmacniające naczynia włosowate. Dzięki temu preparaty z Cica nadadzą się do stosowania także na ciało w celu walki z cellulitem lub wiotką skórą lub w przypadku problemów na tle naczyniowym.

Polecany kosmetyk z wąkrotką azjatycką: 

La Roche-Posay Cicaplast B5 SPF 50 - ten produkt jest dostępny także w wersji bez filtra, ale o fotoprotekcji należy myśleć przez cały rok! W tym przypadku mamy odczynienia z intensywnie kojącym produktem, który dodatkowo chroni nas przed promieniowaniem UVA. Kosmetyk jest niesamowicie delikatny, nawilżający i łatwo się wchłania. Idealne rozwiązanie po zabiegach medycyny estetycznej lub intensywnych zabiegach złuszczających.

Olejek z drzewa herbacianego

Choć stosowanie olejków w czystej postaci może doprowadzić do efektu odwrotnego do zamierzania, to zastosowanie ich w gotowych kosmetykach wspaniale wydobywa ich potencjał. Tak samo jest w przypadku olejku z drzewa herbacianego, którego nie mogło zabraknąć w tym zestawieniu. Olejek z drzewa herbacianego, oprócz pięknego zapachu, charakteryzuje się silną zdolnością gojenia stanów zapalnych, ale także działaniem antybakteryjnym. Świetnie sprawdzi się u osób z cerą problematyczną. Dodatkowo, w przeciwieństwie do wielu innych składników przeciwtrądzikowych, wykazuje on niskie ryzyko podrażnień.

Polecany kosmetyk z olejkiem z drzewa herbacianego:

Maska w płacie Mediheal Essential Drzewo Herbaciane - każda maska marki Mediheal zasługuje na uwagę, ale w dzisiejszym artykule skupimy się na tej z olejkiem z drzewa herbacianego, wąkrotą azjatycką i rumiankiem. To połączenie sprawi, że nie tylko stany ropne i zapalne będą się wyciszać i znikać, ale skóra pozostanie nawilżona i zregenerowana. Ta kompozycja jest idealna dla skóry z każdym rodzajem trądziku, nawet jeśli jest ona podrażniona czy wrażliwa.

  1. Mediheal Essential Drzewo Herbaciane
    maseczka do twarzy na tkaninie
    Cena od 8,99 zł Cena regularna 12,49 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Resweratol

To polifenol obecny najbardziej w ciemnych winogronach, czyli można go znaleźć nie tylko w owocu, ale i lampce czerwonego, wytrawnego wina. Co takiego ma w sobie resweratrol? Ogromna ilość badań wykazała, że jest on niesamowicie silnym antyoksydantem, czyli czymś, co dosłownie niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za przyśpieszone starzenie czy mutacje DNA komórek. Pierwotnie używano go w medycynie do leczenia infekcji wirusowych i grzybiczych, dzięki czemu także skóry problematyczne mogą śmiało sięgać po produkty z jego zastosowaniem.  Wykazano także, że resweratrol:

  • Zmniejsza zaczerwienienia skóry,
  • Przyśpiesza procesy naprawce,
  • Hamuje proces powstawania przebarwień,
  • Poprawia nawilżenie,
  • Hamuje procesy zapalne.

W mojej opinii to antyoksydant idealny i warto chociaż raz wypróbować go w swojej pielęgnacji, niezależnie od typu skóry.

Polecany kosmetyk z resweratolem:

Sesderma Retiage - coś dla miłośniczek pielęgnacji przeciwstarzeniowej i nie tylko. To propozycja dla osób, które chciałyby w delikatny sposób zacząć swoją przygodę z retinolem nie tylko z powodu profilaktyki anti-aging, ale także aby wyrównać strukturę skóry, rozjaśnić przebarwienia czy zmniejszyć widoczność porów i zaskórników. W składzie znajdziemy wyżej opisany resweratrol, ale także nawilżający kwas hialuronowy, czynniki wzrostu ale również koenzym Q10, znany jako składnik wiecznej młodości.

  1. Sesderma Retiage
    serum do twarzy
    Cena od 237,99 zł Cena regularna 269,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Aloes

Zanim skupimy się na jego fantastycznych właściwościach, trzeba wspomnieć, że aloes czasami potrafi uczulić. Zdarza się to jednak rzadko, dlatego warto skupić się na jego pozytywach i spróbować chociaż raz wprowadzić do pielęgnacji. Aloes to kwintesencja ukojenia dla skóry, szeregi badań wykazały, że cechują go:

  • Działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu polubią go skóry problematyczne, szczególnie ze stanami zapalnymi z wydzieliną ropną,
  • Przyśpiesza gojenie się ran i stanów zapalnych,
  • Pobudza fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. To sprawia, że będzie świetnym składnikiem kremów czy preparatów typu serum, dla osób o skórze wrażliwej, suchej, wiotkiej czy tych dbających o kondycje skóry w kontekście następnych lat.

Propozycja kosmetyku z aloesem:

Holika Holika Aloe Waterproof SPF 50+ - jak już wyżej wspomniano, czas powoli więcej mówić o filtrach przeciwsłonecznych. Żel od Holika Holika to doskonałe rozwiązanie dla osób ze skórą tłustą, problematyczną, czy tych, które lubią niewyczuwalne na skórze SPF-y. Produkt stanowi idealną bazę pod makijaż, nawilża i chroni skórę przed szerokim zakresem promieniowania, ale także pielęgnuje i odżywia skórę dzięki wyciągowi z aloesu oraz ligniny. Lignina wspomaga proces wnikania wilgoci i enzymów do głębszych warstw skóry, co sprawia, że metabolizm komórkowy przyśpiesza, a cera zyskuje promienny i zdrowy wygląd.

Kofeina

Kawa działa dobrze nie tylko pita o poranku. Czasem w świecie kosmetologii wspomina się o kofeinie jako dodatku dobrym do preparatów do stosowania pod oczy, ponieważ doskonale pobudza mikrokrążenie co pomaga pozbyć się zasinień po ciężkiej nocy.

Jednak na kofeinę warto patrzeć nie tylko w kontekście pielęgnacji skóry oka, ale i całej twarzy czy też ciała. Ten związek to przede wszystkim bardzo mocny przeciwutleniacz, czyli antyoksydant. Jest wymiataczem wolnych rodników, co sprawia, że procesy starzenia zachodzą wolniej. Samo pobudzenie mikrokrążenia sprawia, że skóra staje się lepiej odżywiona i dotleniona, co nadaje jej fantastyczny, zdrowy blask. Pobudzenie przepływu krwi jest także przydatne przy walce z cellulitem, dzięki temu jest on szybciej degradowany i stosowana w trakcie terapii odchudzających może zdecydowanie zapobiec obwiśnięciu skóry oraz nadać jej jędrność i gładkość.

Polecany kosmetyk z kofeiną:

Serum pod powieki Flos-Lek Świetlik i Kofeina - serum do powiek i pod powieki to ropozycja dla osób zmagającymi się z podpuchniętymi oczami, którym często towarzyszą także sińce. W składzie oprócz pobudzającej mikrokrążenie kofeiny znajdziemy także wyciąg ze świetlika lekarskiego oraz kasztanowca. To trio sprawi, że z okolic oczu zejdzie opuchlina, skóra będzie nawilżona. Przyjemnie napięta.

Źródła:

http://www.czytelniamedyczna.pl/3546,wakrota-azjatycka-centella-asiatica-l-wlasciwosci-lecznicze.html

http://www.phie.pl/pdf/phe-2012/phe-2012-1-008.pdf

https://www.researchgate.net/publication/301681478_Charakterystyka_i_wlasciwosci_przeciwstarzeniowe_resweratrolu

http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_175-184.pdf

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.3-4.pdf

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Trądzik na dekolcie - jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć? [RADY EKSPERTA] Czytaj więcej