jak dobrać okulary

Okulary korekcyjne – jak je dobrać do kształtu twarzy i jak o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej?

Które okulary mi pasują? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zmuszone są korygować za ich pomocą swoje wady wzroku. Kiedy są potrzebne? Jak dopasować je do twarzy, a potem odpowiednio o nie dbać? Poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Do noszenia okularów korekcyjnych zmusza nas wada wzroku, którą stwierdza lekarz okulista. Poza tym, że mają ułatwiać nam codzienne funkcjonowanie, powinniśmy czuć się w nich komfortowo. Nie muszą być powodem kompleksów, ale dodatkiem, który uzupełnia styl. Jeśli prawidłowo je dopasujemy do kształtu twarzy, to będziemy w nich wyglądać atrakcyjnie. Odciągną one uwagę od naszej niedoskonałości i dodadzą uroku. Kto i kiedy powinien nosić okulary korekcyjne? Jak je dobrać?

Kiedy okulary korekcyjne stają się koniecznością?

Jak już sama nazwa wskazuje – służą one do korekcji wad wzroku. Pomagają uzyskać prawidłowe widzenie poprzez odpowiednie skupienie na siatkówce światła, które przechodzi przez rogówkę i soczewkę. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, ponieważ przekazuje nam 80 proc. informacji o otoczeniu. Jeśli cierpimy na jakieś jego wady, okulary korekcyjne polepszają jakość widzenia. Kiedy są zalecane? Oto kilka najczęstszych przypadków.

Krótkowzroczność 

Krótkowzroczność (miopia) to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. Objawia się przede wszystkim niezbyt ostrym widzeniem oddalonych obiektów. Wynika to głównie z nieprawidłowej budowy narządu wzroku. Jego zbyt wypukłe elementy optyczne wpływają na to, że równoległe promienie, które docierają do oka, nie skupiają się na siatkówce, tylko przed nią. Osoba, która cierpi na krótkowzroczność, aby zobaczyć jakiś przedmiot wyraźnie, musi go do siebie przybliżyć, skrócić do niego odległość, bo inaczej dany obiekt jest dla niej rozmazany.

Wyróżnia się trzy zasadnicze typy tej wady:

 • osiową – oko jest zbyt wydłużone,
 • krzywiznową – najczęściej rogówka i soczewka są zbyt wypukłymi elementami,
 • refrakcyjną – związaną ze współczynnikiem załamania soczewki, może być efektem np. cukrzycy, zaćmy.

Jeśli chodzi o stopnie krótkowzroczności, wyróżnia się:

 • małą – wada do -3,0 dioptrii,
 • średnią – wada pomiędzy -3,0 dioptrii a -7,0 dioptrii,
 • dużą – wada powyżej -7,0 dioptrii.

Aby skorygować krótkowzroczność stosuje się m.in. okulary korekcyjne ze szkłami wklęsło-wypukłymi i rozpraszającymi. Pomocne są także soczewki o takiej samej budowie.

Dalekowzroczność (nadwzroczność)

Nazywana inaczej hyperopią, związana jest z nieprawidłowym załamywaniem światła w oku. Osoby, które na nią cierpią widzą niewyraźnie przedmioty, które są blisko, a za to doskonale te, znajdujące się w sporej odległości. Problemem dla nich staje się wówczas np. przeczytanie książki czy oglądanie telewizji.

Uważa się, że dalekowzroczność może być chorobą dziedziczną, a jej początki zazwyczaj bywają niezauważalne. Jeśli nie pojawia się bez żadnej przyczyny, to może być również skutkiem np. urazu, choroby, upośledzenia zdolności oka do samodzielnego dopasowania się do widocznych obrazów.

Nadwzroczność dzieli się na:

 • niską – wada do +2,0 dioptrii,
 • umiarkowaną – wada od +2,0 dioptrii do +5,0 dioptrii,
 • wysoką – wada powyżej +5,0 dioptrii.

Do korekcji tej wady wzroku stosuje się zazwyczaj okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, które w odpowiedni sposób skupiają promień światła w oku. Warto zadbać też o odpowiednie nawilżenie i stosować nawilżające krople do oczu

Astygmatyzm

To wada wzroku, w której występują zaburzenia ostrości widzenia. Zamglony obraz, niewyraźne kontury, niekiedy nawet zaburzone poczucie przestrzeni – tego typu problemy może odczuwać osoba, która cierpi na astygmatyzm. Ta nieostrość spowodowana jest asymetrycznym załamywaniem promieni światła w np. w pionowym, poziomym przekroju rogówki. Światło, które wpada do oka załamuje się w różny sposób i na różnych płaszczyznach, zazwyczaj poza siatkówką. Stopień rozmycia widzianych obrazów może być zróżnicowany w zależności od wielkości wady.

Astygmatyzm koryguje się m.in. poprzez dopasowanie odpowiednich okularów korekcyjnych ze szkłami cylindrycznymi. Alternatywnym rozwiązaniem są miękkie toryczne soczewki kontaktowe.

Prezbiopia

Choć prezbiopia nie jest uważana za chorobę, to jednak w jej przypadku również zaleca się noszenie okularów korekcyjnych. Czym ona jest? To naturalny proces przychodzący z wiekiem, który polega na zmniejszaniu się elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej, a także wydolności i sprawności jej mięśnia. W efekcie przestajemy widzieć wyraźnie z bliska. Dzieje się tak zazwyczaj po 45. roku życia. Wówczas warto udać się do optometrysty lub okulisty.

Okulary – jak dobrać do kształtu twarzy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: które okulary mi pasują? Pierwszym krokiem do znalezienia odpowiedzi, jest określenie kształtu twarzy. Pomóc w tym może specjalista w salonie optycznym np. w Super-Pharm. 

Twarz owalna 

Jakie okulary będą najlepiej pasować do owalnej twarzy? Ma ona idealne proporcje długości do szerokości, w związku z czym praktycznie w każdym typie okularów korekcyjnych będziemy dobrze wyglądać. Mogą to być zarówno delikatne modele, jak i bardziej kanciaste. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie były one szersze niż szerokość kości policzkowych twarzy.

Twarz okrągła

Przy twarzy okrągłej, okulary korekcyjne dopasowuje się tak, aby ją optycznie wyszczupliły i wydłużyły. Nie ma bowiem na niej żadnych charakterystycznych kątów, a szerokość i długość są porównywalne. Pomóc w tym mogą modele prostokątne i kwadratowe. Sprawdzą się również te, które zwężają się z góry do dołu, czyli w tzw. „kocim” stylu. Unikać za to należy okrągłych i owalnych kształtów.

Twarz kwadratowa

Kanciaste, wyraziste rysy są charakterystyczne dla twarzy kwadratowej, a okulary korekcyjne mogą być doskonałym sposobem na to, aby je złagodzić. Idealnie w tym przypadku pasować będą np. zaokrąglone oprawki z ciemniejszą górą i jaśniejszym dołem.

Twarz trójkątna

Na delikatny wzór okularów korekcyjnych powinny postawić osoby, które mają twarz w kształcie trójkąta, czyli zwężającą się ku dołowi. Aby odwrócić uwagę od jej górnej części (czyli dodatkowo nie poszerzać już okolic kości policzkowych), warto wybrać modele, które są owalne lub okrągłe oraz jasne, wykonane np. z cienkiego tworzywa czy metalu. Pasować będą również te, które pozbawione są oprawek.

Twarz podłużna (prostokątna)

Podłużna (prostokątna) twarz, podobnie jak kwadratowa, wymaga zrównoważenia proporcji szerokości i długości. Ostre geometryczne rysy może złagodzić odpowiednia linia oprawek. W tym najbardziej pomóc mogą owalne lub okrągłe okulary, a zdecydowanie należy unikać kwadratowych lub prostokątnych modeli.

Jeśli będziemy chcieli dopasować okulary korekcyjne przeciwsłoneczne, to musimy kierować się tymi samymi zasadami. W obu przypadkach, poza kształtem twarzy ważne są również nasze preferencje w zakresie koloru, materiału czy stylu opraw.

Jak czyścić okulary?

Jeśli zadbamy o prawidłową pielęgnację okularów korekcyjnych, to z pewnością będziemy mogli je użytkować przez długi czas. Warto przestrzegać kilku podstawowych i prostych zasad:

 • zakładamy i ściągamy okulary zawsze dwoma rękami – w ten sposób zapobiegniemy deformacji oprawek,
 • okulary czyścimy specjalnymi płynami do pielęgnacji soczewek okularowych. Używamy do tego miękkiej ściereczki (np. z mikrofazy). Alternatywnie można wykorzystać również letnią wodę z delikatnym detergentem, a gdy są mocno zanieczyszczone warto oddać je do specjalisty, który usunie z nich różnego rodzaju osady (kurz, brud) za pomocą np. ultradźwięków,
 • jeśli chcemy w dowolnym momencie wyczyścić okulary korekcyjne, przetrzyjmy je (czystą!) ściereczką z mikrofibry, która zazwyczaj dołączana jest do nich przy zakupie – nie używajmy za to do tego papierowego ręcznika, chusteczek zwykłych lub nawilżanych, bo mogą porysować soczewki okularowe,
 • okulary przechowujemy zawsze w twardym etui, które zabezpiecza przed uszkodzeniem mechanicznym – wkładamy je odwrotnie do kierunku otwarcia, aby szkła nie zostały zarysowane,
 • uważajmy na temperaturę – zbyt wysoka lub zbyt niska może uszkodzić soczewki – zdeformować je, spowodować pękanie powłok. Dlatego np. latem nie zostawiajmy okularów w samochodzie,
 • konserwujmy je w miarę regularnie – warto co jakiś czas zajrzeć do optyka, który swoim fachowym okiem obejrzy nasze okulary, poprawi umocowanie śrubek, wyreguluje nosek czy zauszniki.

Już od jakiegoś czasu okulary korekcyjne są nie tylko akcesoriami, które pomagają nam skorygować daną wadę wzroku. Stały się również modnym dodatkiem, za pomocą którego można wyrazić swój styl, osobowość. Dzięki temu, że na rynku jest bardzo szeroki wybór oryginalnych i eleganckich modeli, każdy może dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Odwiedź jeden z salonów optycznych Super-Pharm i wybierz idealne oprawki dla siebie.

Zadbaj o swoje oczy i nie zapominaj o kroplach nawilżających:

 1. Hyal-Drop Multi
  krople do oczu
  Cena od 26,99 zł Cena regularna 29,99 zł
  Najniższa cena:  26.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Hyal-Drop Pro
  krople do oczu
  Cena od 36,49 zł Cena regularna 39,99 zł
  Najniższa cena:  33.99 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. Olimp Hydrovision
  krople do oczu
  Cena od 26,49 zł Cena regularna 36,99 zł
  Najniższa cena:  26.49 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
Następny wpis
Okulary progresywne – ile kosztują, jak działają, jakie są ich wady i zalety? Kto powinien ich używać? Czytaj więcej