Peeling kawitacyjny  poradnik jak wykonać

Peeling kawitacyjny w domu – jak go wykonać? [RADY EKSPERTA]

Peeling kawitacyjny to zabieg na tyle prosty i przede wszystkim bezpieczny, że można wykonywać go samodzielnie w domu. Pamiętajmy jednak, że musi być on wykonywany według zaleceń. Nieprawidłowe zastosowanie, nawet tak prostego zabiegu, może zaszkodzić skórze. O tym, jak wykonać go poprawnie pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.

Peeling kawitacyjny to zabieg, który z powodzeniem można samodzielnie wykonywać w domu. Jeszcze klika lat temu często był spotykany w gabinetach kosmetycznych, jednak wraz z rozwojem kosmetologii, zabieg coraz częściej wypierały coraz to nowsze, bardziej nowoczesne i zaawansowane technologie. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z peelingu kawitacyjnego. Wręcz przeciwnie! 

Peeling kawitacyjny - efekty

Peeling kawitacyjny świetnie sprawdzi się w przypadku większości rodzajów cer. Ze względu na delikatność i małą inwazyjność, zabieg może być wykonywany również w przypadku skóry suchej, wrażliwej i naczyniowej. Peeling kawitacyjny może być również wykonywany w przypadku trądziku zaskórnikowo-grudkowego oraz nadmiernie rozszerzonych ujść gruczołów łojowych. Zabieg świetnie sprawdzi się jako przygotowanie do innych procedur pielęgnacyjnych. Ostrożność należy zachować w przypadku cer atopowych, z trądzikiem różowatym czy też zapalnymi odmianami trądziku pospolitego. 

Regularne zabiegi przy wykorzystaniu kawitacji przynoszą wiele korzyści. Przykładowo:

  • Wygładzają i rozjaśniają skórę,
  • Usuwają martwy naskórek,
  • Zmniejszają widoczność rozszerzonych ujść gruczołów łojowych,
  • Działają oczyszczająco,
  • Pozytywnie wpływają na wchłanianie substancji aktywnych nakładanych w późniejszych krokach pielęgnacyjnych,
  • Poprawiają zaopatrzenie komórek w tlen i składniki odżywcze,
  • Stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny,
  • Działają bakteriobójczo. 

Ogromną zaletą peelingu kawitacyjnego jest jego bezpieczeństwo. Wykonywanie zabiegu nie wiąże się z dużym ryzykiem skutków ubocznych. Do ewentualnych należą zaczerwienienie, pieczenie i podrażnienie skóry, które jednak w znacznej większości przypadków szybko mijają.

WSKAZÓWKA

Na pewno kojarzysz drastyczne filmiki, na których przy pomocy urządzenia do peelingu kawitacyjnego wyciskane są zaskórniki czy stany zapalne. To świetny przykład, jak NIE wykorzystywać głowicy. Wykonując peeling kawitacyjny urządzenie ma jedynie dotykać powierzchni skóry. Nie można go zbyt mocno dociskać. Techniki znane z internetowych filmów mogą mocno zaszkodzić skórze i spowodować przykre konsekwencje, w postaci ran, przebarwień czy nawet blizn.

Jak działa urządzenie do peelingu kawitacyjnego?

Urządzenie do peelingu kawitacyjnego wykorzystuje zjawisko kawitacji ultradźwiękowej na powierzchni naskórka, pod wpływem którego dochodzi do złuszczenia zrogowaciałej warstwy rogowej. W trakcie zabiegu wykorzystywane są ultradźwięki o niskiej częstotliwości 22-24 kHz, które są słabo absorbowane przez skórę, więc działają jedynie na jej powierzchni. Na mokrej skórze między końcówką urządzenia a naskórkiem dochodzi do wytwarzania pęcherzyków gazu w następstwie rozpadu wody na H i O2. Następnie pod wpływem rosnącego ciśnienia pęcherzyki rozpadają, powstają lokalne detonacje, które powodują rozrywanie się połączeń między korneocytami (martwymi komórkami naskórka).

Najlepsze urządzenie do peelingu kawitacyjnego 

Aby bezpiecznie wykonać samodzielnie zabieg należy się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim musimy wybrać i kupić urządzenie, które będzie pochodzić od sprawdzonego producenta. Peeling kawitacyjny Diforo Rives, łączy w sobie technologię kawitacji z dopasowanym i smukłym kształtem. Trzymając urządzenie w dłoni mamy nad nim pełną kontrolę, co jest szczególnie ważne, jeśli pierwszy raz wykonujemy zabieg samodzielnie. Dodatkowym atutem Diforo Rives jest stacja ładująca, we wnętrzu której kryje się lampa UV, która ma za zadanie utrzymywać szpatułkę sterylnie czystą. 

  1. Cena promocyjna 449,99 zł Cena regularna 499,99 zł
    Najniższa cena:  449,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Kolejnym urządzeniem wartym uwagi jest Garett Beauty True Scrub, który oprócz efektów oczyszczających posiada funkcje jonoforezy oraz terapii fotonowej. Peeling kawitacyjny jest prosty w użyciu, a przy pełnym naładowaniu akumulatora wystarczy na ok. 4 godziny użytkowania. Pozwala to na zabranie go ze sobą w każdą podróż. 

  1. Cena promocyjna 224,99 zł Cena regularna 249,99 zł
    Najniższa cena:  212,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 224,99 zł Cena regularna 250,99 zł
    Najniższa cena:  212,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jak wykonać peeling kawitacyjny samodzielnie?

Zabieg należy rozpocząć od dokładnego demakijażu i oczyszczenia skóry. Peeling kawitacyjny można poprzedzić delikatnym peelingiem enzymatycznym, który już poluźni połączenia między martwymi komórkami naskórka.

Do wykonania zabiegu niezbędna będzie miseczka z wodą (można również użyć toniku) oraz płatki kosmetyczne. Dobrą praktyką jest wykonywanie zabiegu w rękawiczkach jednorazowych. Każdy obszar zabiegowy należy dokładnie zwilżyć wodą/tonikiem, a następnie przesuwać głowicą pod kątem 45 stopni. Głowicę należy posuwać z umiarkowanym uciskiem, wielokrotnie powtarzając ruchy w jednym obszarze. Można skupić się na miejscach najbardziej zanieczyszczonych, jak nos, broda czy czoło.

Po opracowaniu części twarzy głowicę należy przemyć suchym płatkiem kosmetycznym w celu usunięcia złuszczonego naskórka, zanieczyszczeń oraz ewentualnych resztek makijażu. Czas trwania peelingu powinien wynosić ok. 10-20 minut. Następnie, na tak przygotowaną skórę, warto zaaplikować maskę, którą dobierzemy w zależności od kondycji cery. 

Zabieg peelingu kawitacyjnego najczęściej wykonuje się na skórze twarzy, ale można również go stosować w innych obszarach, jak m.in. ramiona, plecy czy dekolt. 

Źródła:

Kołodziejczak A., Kosmetologia Tom I, wydawnictwo PZWL, s. 449-450.

Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
TOP 5 szamponów do włosów [RANKING] Czytaj więcej