rodzaje peelingow

Rodzaje peelingów do twarzy - jak dobrać najlepszy do swojej cery? [RADY EKSPERTA]

Regularne stosowanie peelingów potrafi przynieść spektakularne efekty – dzięki nim skóra jest gładka, wygląda zdrowo, promiennie, a dodatkowo nie ma na niej zaskórników. Ale nieodpowiednio dobrany peeling może powodować nadmierne złuszczanie i podrażnienia. Jak zatem wybrać ten właściwy? Podpowiada ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Anna Dziklińska.

Peelingi to jedne z najczęściej stosowanych produktów zarówno w pielęgnacji domowej, jak i gabinetowej. Głównym zadaniem peelingów jest przede wszystkim złuszczenie naskórka, a także odświeżenie skóry. Natomiast występują również peelingi o działaniu ujędrniającym, niwelującym przebarwienia czy redukującym wykwity skórne. Peelingi różnicuje się ze względu na rodzaj. Są to następująco: peelingi mechaniczne, chemiczne oraz fizyczne, a także penetrację ich działania - peelingi powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Najczęściej w warunkach domowych sięgamy po peelingi o działaniu powierzchniowym, w obrębie wierzchniej warstwy naskórka.

Czym właściwie jest peeling?

Jest to nic innego jak złuszczanie przy pomocy konkretnego produktu lub urządzenia (w terapiach gabinetowych). Zabieg z użyciem peelingu można wykonać dzięki wielu substancjom, przy czym najczęściej stosowane one są do pielęgnacji skóry twarzy i ciała. 

Peelingi do użytku domowego, jak na przykład peeling enzymatyczny czy drobnoziarnisty, przeznaczone są zazwyczaj do każdego typu cery. Do wyboru mamy także peelingi chemiczne (kwasowe), które powodują zazwyczaj mikrozłuszczanie naskórka. 

Jak często wykonywać peeling?

Aplikacja peelingu powinna odbywać się zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu, niekiedy raz w tygodniu czy raz na dwa tygodnie. Zależne jest to od stosowanych równocześnie aktywnych produktów w pielęgnacji codziennej, a nawet zabiegów gabinetowych. 

Rodzaje peelingów do twarzy

Wyróżniamy różne rodzaje peelingów do twarzy, a do najpopularniejszych do użytku domowego zaliczamy:

 • enzymatyczne, 
 • ziarniste (drobno lub gruboziarniste),
 • chemiczne/kwasowe. 

Poniżej przyjrzymy się każdemu z nich z osobna. 

1. Peeling enzymatyczny

Peelingi enzymatyczne w ostatnich latach grają pierwsze skrzypce w złuszczaniu, nie bez powodu. Cechą rozpoznawczą peelingów są enzymy, pozyskiwane najczęściej z papai czy ananasa. Peeling enzymatyczny to najdelikatniejszy rodzaj peelingu do odświeżenia, rewitalizacji i łagodnego złuszczenia naskórka. Peeling enzymatyczny będzie idealnym rozwiązaniem jeśli borykasz się ze skórą wrażliwą, naczyniową, ale również skłonną do powstawania zmian skórnych. Dodatkowo, peeling enzymatyczny sprawdzi się także w przypadku skór mieszanych budując efekt odświeżenia i czystej skóry. Topowe peelingi enzymatyczne, które warto mieć w swojej kosmetyczce:

 • Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy - kultowy peeling enzymatyczny od Tołpy, bogaty w bromelainę, papainę i glicerynę. Peeling delikatnie złuszcza naskórek, nie powodując tym samym podrażnienia skóry. Zmniejsza powstawanie zaskórników, a także odżywia skórę, pozostawia ją matową i nadaje zdrowego wyglądu.
 • Miya My Beauty Peeling - enzymatyczny peeling bogaty w papainę, drobinki ryżowe, ekstrakty oraz witaminy. Całe połączenie składu peelingu wpływa na poprawę wydzielania sebum, zmniejszenie powstawania wykwitów i normalizację pracy skóry. Dodatkowo witaminy, olejki czy ekstrakty wpływają na nadanie miękkości, regeneracji i komfortu skórze.
 1. Tołpa Dermo Face Sebio 3 Enzymy
  peeling do twarzy
  Cena od 17,99 zł Cena regularna 29,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Miya myBEAUTYpeeling
  peeling enzymatyczny do twarzy
  Cena od 27,99 zł Cena regularna 34,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

2. Peelingi chemiczne (kwasowe)

Kolejnym rodzajem peelingów są peelingi chemiczne, nazywane też peelingami kwasowymi. Są to substancje chemiczne mające na celu usunięcie starego naskórka oraz zanieczyszczeń. W skład peelingów chemicznych zalicza się alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) czy polihydroksykwasy (PHA). Peelingi działające w obrębie naskórka wykazują głównie działanie złuszczające, a nawet nawilżające czy odświeżające. Zkolei peelingi średniogłębokie i głębokie działają dodatkowo na skórę właściwą. Spośród peelingów kwasowych na uwagę zasługują przede wszystkim:

 • Iwostin Estetic - delikatny produkt na bazie 5% kwasu migdałowego. W jego skład wchodzą także inne kwasy - 3% kwas laktobionowy oraz alfa i beta-hydroksykwasy w stężeniu 2%. Całe połączenie peelingu wpływa na odblokowanie i oczyszczenie porów skórnych, normalizację wydzielania sebum oraz wygładzenie. Peeling znajdzie swoje zastosowanie przy skórach trądzikowych, z nadmierną pracą gruczołów wydzielniczych oraz cerach zanieczyszczonych.
 • Pharmaceris T Sebo-Almond-Claris - to produkt w formie płynu, niemniej jednak równie skuteczny w działaniu złuszczającym. Jest to bakteriostatyczny płyn, w którym obecny jest 3% kwas migdałowy. Produkt wpływa na dobre oczyszczenie skóry, hamuje namnażanie bakterii oraz zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych. Płyn warto wprowadzić w przebiegu trądziku, skór mieszanych czy tłustych.
 1. Pharmaceris T Sebo-Almond-Claris
  płyn do twarzy
  Cena od 37,99 zł Cena regularna 45,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

RADA EKSPERTA

Peelingi kwasowe dają wspaniałe efekty, ale nieumiejętnie wykonane (szczególnie w warunkach domowych) mogą doprowadzić do różnych powikłań, jak na przykład poparzenie, nadmierne przesuszenie, wywołanie stanu zapalnego czy ogólne pogorszenie stanu skóry. Jeśli chcesz wprowadzić peelingi chemiczne do swojej pielęgnacji, dla bezpieczeństwa skóry skonsultuj to z kosmetologiem, który pomoże zabiegami lub konkretnym produktem wzbogacić Twoją pielęgnację.

3. Peelingi ziarniste

Jednymi z bardziej powszechnych peelingów stosowanych w domu są peelingi drobno i gruboziarniste. Ich cechą charakterystyczną jest substancja ścierna, która wykorzystana jest w peelingu - najczęściej jest to zmielona łupina orzecha czy pestek. Im więcej danej substancji wywołującej złuszczenie tym silniejsze, niekiedy agresywne działanie na skórę. Peelingi ziarniste zdecydowanie nie są rekomendowane dla wszystkich typów cery. Sprawdzą się one w przypadku skórach dojrzałych, tłustych i zanieczyszczonych, ale bez aktywnych wykwitów skórnych. Powinny ich unikać osoby posiadające cerę wrażliwą. Topowymi produktami ziarnistymi do złuszczenia naskórka będą:

 • Uzdrovisco 2w1 - jest to peeling łączący delikatne enzymy z dyni wraz z drobinkami orzechów i migdałów. Dodatkowo w jego składzie znajdują się lipidy, takie jak skwalan czy biolipidy z owsa, dzięki czemu skóra po peelingu jest natychmiast nawilżona. Ten drobnoziarnisty produkt sprawdzi się rewelacyjnie przy potrzebie silniejszego złuszczenia naskórka, a także przywróci skórze zdrowy i promienny wygląd.
 • Veoli Botanica Erase The Past - to propozycja peelingu gruboziarnistego dla wszystkich skór wymagających skutecznego oczyszczenia skóry. W swoim składzie posiada pestki owoców, olejek z pestek malin oraz ekstrakt z czerwonej porzeczki, dzięki czemu skóra po peelingu jest ukojona i zrewitalizowana.
 1. Veoli Botanica Erase The Past
  peeling do twarzy
  Cena od 55,99 zł Cena regularna 79,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

A.Palacz, Z. Adamski, Zastosowanie peelingów kosmetycznych do korekty efektów fotostarzenia skóry u klientów gabinetów kosmetycznych, Poznań 2016.

Udostępnij:

Autor Anna Dziklińska Zobacz profil
Magister kosmetologii, absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. Specjalizuje się w indywidualnych terapiach zabiegowych ukierunkowanych na zwalczaniu wykwitów skórnych oraz ich zapobieganiu, a także w terapiach związanych z profilaktyką i działaniami przeciwstarzeniowymi. Aktywnie uczestniczy w kongresach i konferencjach kosmetologicznych. W codziennej pracy kieruje się holistycznym podejściem, co pozwala osiągnąć najlepsze efekty terapeutyczne. Autorka publikacji branżowych.
Następny wpis
Perfumy z paczulą - jakie są najpiękniejsze? Czytaj więcej