peptydy miedziowe jak dzialaja

Peptydy miedziowe – superskładnik opóźniający starzenie. Poznaj efekty jego działania!

Peptydy cieszą się sławą w terapii anti-ageing nie od dziś. Ostatnio popularnością cieszy się ich konkretny rodzaj – mowa o peptydach miedziowych. O zaletach ich stosowania pisze ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Martyna Radziejewska.

Bez wątpienia, działanie przeciwstarzeniowe, można uznać za główny nurt kosmetologii. Chęć opóźnienia procesów starzenia skóry praktycznie od zawsze cieszyła się ogromną popularnością. Na rynku dostępne jest wiele preparatów oraz substancji aktywnych o działaniu wygładzającym zmarszczki i drobne linie oraz poprawiającym jędrność i elastyczność skóry. Wśród nich od pewnego czasu królują peptydy, czyli krótkołańcuchowe białka, zbudowane z niewielkiej ilości aminokwasów (maksymalnie stu).

Jakie są rodzaje peptydów?

W zależności od pełnionych funkcji, można podzielić je na trzy grupy:

 

 • Peptydy sygnałowe (INCI: Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5) - wpływają na syntezę kolagenu i elastyny, poprawiają jędrność, nawilżenie oraz wygładzają skórę; Peptydy sygnałowe działają na zasadzie komunikatorów między komórkami, sygnalizują konieczność rozpoczęcia procesów naprawczych.
 • Neuropeptydy (Inhibitory neurotransmiterów; INCI: Tripeptide-3, Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8) - hamują skurcze fibroblastów, spowalniają pracę komórek; wpływają na spowolnienie procesu tworzenia się zmarszczek. Neuropeptydy blokują uwalnianie substancji odpowiedzialnych za skurcz mięśni, dając efekt rozluźnienia zmarszczek, obniżając mimikę.
 • Peptydy transportujące (INCI: Copper Tripeptide-1 lub Copper Lysinate/Prolinat) - pomagają przenikać substancjom aktywnym w głąb skóry. Transportują głównie jony metali (Zn2+, Cu2+, Ni2+, Mn2+). Najlepiej przebadane zostały peptydy miedziowe, które wykazują szereg pozytywnych właściwości dla skóry.

Peptydy miedziowe w pielęgnacji

Peptydy miedziowe wpływają na syntezę kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, hamują stan zapalny, zmniejszają ilość wolnych rodników oraz stymulują procesy naprawcze. Bardzo dobrze sprawdzą się w pielęgnacji pozabiegowej (np. po kuracjach retinolem lub kwasami) oraz skóry dojrzałej.

W badaniach naukowych tripeptyd miedziowy występuje pod nazwą GHK-Cu (glicylo-L-histydylo-L-lizyny). Skrót pochodzi od symboli chemicznych czterech tworzących go cząsteczek (glicyny, histydyny i lizyny). W naszym organizmie białko możemy spotkać wszędzie tam, gdzie występują uszkodzone tkanki. Tripeptyd miedziowy działa jak czynnik sygnalizujący rozpoczęcie procesu regeneracji, dzięki czemu tkanka powraca do normalnego funkcjonowania. Peptyd występuje m.in. w ludzkim osoczu, ślinie, moczu oraz kolagenie.

Po raz pierwszy tripeptyd miedziowy został odizolowany z osacza krwi w 1973 roku. W tym czasie odkryto, że dzięki GHK stare komórki wątroby zaczynają zachowywać się jak komórki młode. Stwierdzono, że tripeptyd miedziowy działa przeciwzapalnie, ułatwia naprawę tkanek, przyspiesza przemianę materii oraz syntezę kluczowych struktur cząsteczkowych, a także przyspiesza gojenie się ran. Mimo tego odkrycia, w branży kosmetycznej peptydy miedziowe pojawiały się dopiero w latach 90. XX wieku, kiedy odkryto, że mają znaczący wpływ na produkcję kolagenu.

Peptydy miedziowe – działanie i właściwości

Tripeptyd miedziowy jest substancją o ogromnym potencjale działania w zwalczaniu oznak starzenia się skóry. Substancja:

 • Wpływa na aktywację fibroblastów (komórek znajdujących się w skórze właściwej) do produkcji białek budulcowych skórę: kolagenu, elastyny oraz glikozaminoglikanów. Składniki te odpowiadają za utrzymanie elastyczności, jędrności i nawilżenia,
 • Wykazuje właściwości przeciwutleniające, poprzez aktywowanie enzymów antyoksydacyjnych,
 • Zwiększa ekspresję genów, co wpływa na możliwości regeneracyjne skóry,
 • Wspomaga regenerację skóry oraz gojenie ran,
 • Pomaga zmniejszyć widoczność przebarwień posłonecznych i pozapalnych,
 • Zmniejsza widoczność zmarszczek i drobnych linii,
 • Wygładza skórę,
 • Zmniejsza stan zapalny spowodowany wolnymi rodnikami,
 • Chroni skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV.
WSKAZÓWKA
 
Tripeptyd miedziowy wykazuje się szerokim spektrum działania, które zostało udowodnione w licznych badaniach. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry z pierwszymi oznakami starzenia oraz cery dojrzałej. Dzięki skutecznemu, a jednoczenie delikatnemu działaniu, mogą stosować go również osoby z wrażliwą i alergiczną skórą.

Kosmetyki z peptydami miedziowymi

Często tripeptyd miedziowy może spotkać w produktach typu serum. Składnik swoje działanie wykazuje już w niewielkim stężeniu. Idealnie sprawdzi się podczas porannej lub wieczornej pielęgnacji. Tripeptyd miedziowy nie wykazuje właściwości fotouczulających, dlatego kosmetyki z tym składnikiem mogą być stosowane przez cały rok.

 

 Przeznaczone jest do pielęgnacji skóry dojrzałej, borykającej się z problemem starzenia. To kompleks peptydów sygnałowych, transportujących oraz neuropeptydów, który ma za zadanie wspierać procesy naprawcze oraz zmniejszać objawy starzenia. Dodatkowo, zadaniem serum jest działanie wyrównujące koloryt skóry, nawilżające oraz wzmacniające przed negatywnym wpływem środowiska zewnętrznego. Producent rekomenduje stosowanie kosmetyku podczas wieczornej pielęgnacji.

            Tripeptyd miedziowy możemy znaleźć także w serum BasicLab Esteticus Peptyd Miedziowy 0,5%. Produkt również przeznaczony jest do pielęgnacji cery dojrzałej, z oznakami starzenia, która straciła swoją jędrność i elastyczność. Formuła kosmetyku bazuje na połączeniu dwóch rodzajów peptydów, które współpracują ze sobą (tripeptyd miedziowy oraz peptydy biomimetyczne). W składzie znajdziemy czynniki wzrostu oraz  hydrolizowany kwas hialuronowy. Serum ma za zadanie ujędrnić i wzmocnić napięcie skóry, zmniejszyć widoczność zmarszczek oraz tendencję do pojawiania się nowych. Produkt wzmacnia odporność skóry na działanie czynników środowiska zewnętrznego. Lekka, żelowa konsystencja serum sprawdzi się zarówno w porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.

 1. BasicLab Esteticus Peptyd Miedziowy 0,5%
  serum do twarzy
  Cena od 242,99 zł Cena regularna 269,99 zł

Źródła

 • Andrzej Kępa, Peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna / 2 / 2013 / vol. 2, 23-30.
Udostępnij:

Autor Martyna Radziejewska Zobacz profil
Absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu. W swojej pracy skupia się na indywidualnym podejściu do drugiego człowieka. Wiedzę i doświadczenie zdobywa podczas licznych kursów i szkoleń.
Następny wpis
Jak wybrać odpowiedni podkład do twarzy? Czytaj więcej