jakich składników nie można ze sobą łączyć

Jakie składniki aktywne można ze sobą łączyć, a których NIE WOLNO stosować razem?

Niektóre połączenia kosmetyków zapewniają podwójne korzyści dla cery, a niektóre wręcz przeciwnie - stosowane jednocześnie mogą wywołać podrażnienia lub zaczerwienienie na skórze. Jakie duety kosmetyczne zadziałają na plus, a które są zakazane? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog - Natalia Stafiej. 

Rynek kosmetyczny zasypuje nas dużą ilością produktów kosmetycznych o rozmaitych składach. Z chęci dostarczenia wszystkiego co dobre naszej skórze łatwo przesadzić poprzez nieumiejętne łączenie ze sobą substancji aktywnych.

W chemii kosmetycznej, a co za tym idzie w kosmetologii, niektórych składników lepiej ze sobą nie mieszać, bo może to negatywnie wpłynąć na kondycje naszej skóry. Z drugiej strony istnieją połączenia, które wzajemnie podbijają swoje działanie dając nam i naszej skórze wiele korzyści.

Jakie składniki aktywne WARTO ze sobą łączyć?

Niektóre składniki aktywne w duecie zadziałają jeszcze lepiej niż samodzielnie. Oto przykłady takich połączeń:

Ceramidy + substancje złuszczające np. kwasy AHA, BHA


Ceramidy wchodzą w skład budowy naszej skóry. Zapewniają one szczelność a co za tym idzie utrzymują poziom nawilżenia. Dodatkowo nadają skórze elastyczności oraz pilnują, aby przez naskórek nie przenikało za dużo lub za mało substancji aktywnych czy wody. Kwasy natomiast odpowiadają głównie za złuszczanie, ich intensywne działanie może doprowadzić do przesuszenia i podrażnienia. Razem z ceramidami będą stanowić fantastyczne duo, które wzajemnie będzie się uzupełniać i chronić przed nadmiernym złuszczeniem, a co za tym idzie podrażnieniem.

Idealny duet: krem nawilżający Cerave oraz peeling z kwasem migdałowym Iwostin Estetic


Retinol + kwas hialuronowy

Retinol to bez wątpienia hit pielęgnacyjny ostatnich czasów, działa na wielu płaszczyznach - przeciwtrądzikowo, przeciwstarzeniowo, rozjaśnia przebarwienia. Ze względu na swoje silne działanie użyty nieprawidłowo może doprowadzić do podrażnień i wysuszenia skóry. Warto jest go połączyć w jednej rutynie z silnie nawilżającą substancją, jaką jest kwas hialuronowy. Dzięki temu zachowamy balans między nawilżeniem a drażniącym działaniem retinolu.

Pamiętaj, aby po aplikacji retinolu czy innych retinoidów odczekać minimum 20 minut przed aplikacją następnego produktu. Retinol jest cząsteczką niestabilną i połączony z innymi substancjami zbyt wcześnie może stracić na działaniu. Odczekanie tych 20 czy 30 minut między produktami zdecydowanie zwiększy jego przenikalność przez naskórek.

Idealny duet: serum SVR 0,3% Ampoule A oraz krem Pharmaceris A Hyaluro-Sensilium 

Witamina C + kremy z filtrem

Witamina C jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, czyli chroni nas przed przedwczesnym starzeniem. Kremy z filtrem również chronią nas przed przedwczesnym starzeniem poprzez odbijanie promieniowania UVA i UVB. Te dwa związki połączone w jednej rutynie dadzą nam niesamowicie silny duet, który będzie nadawał naszej skórze blasku, chronił ją przed przedwczesnym powstawaniem zmarszczek oraz przebarwieniami.

Idealny duet: koncentrat Pharmaceris N C-Capilix oraz krem z filtrem Ducray Melascreen

Te kosmetyki warto ze sobą łączyć:

  1. Cena promocyjna 54,99 zł Cena regularna 75,99 zł
    Najniższa cena:  51,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Cena promocyjna 126,99 zł Cena regularna 252,99 zł
    Najniższa cena:  118,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Cena promocyjna 60,99 zł Cena regularna 84,99 zł
    Najniższa cena:  65,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Cena promocyjna 62,99 zł Cena regularna 104,99 zł
    Najniższa cena:  62,99 zł najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Jakich składników lepiej ze sobą nie łączyć?

Niektóre składniki połączone ze sobą to przepis na podrażnienie lub po prostu osłabienie ich działania. Jakie połączenia kosmetyków nie są zalecane?

Retinol + kwasy AHA/BHA


Częsty błąd w przypadku osób początkujących w temacie retinoidów czy kwasów. Ten duet jest zdecydowanie za mocny dla naszej skóry i zastosowanie go prawdopodobnie skończy się podrażnieniem i przesuszeniem skóry. Zostanie naruszona bariera hydrolipidowa, co może nieść za sobą niemałe konsekwencje, ponieważ odbudowuje się ją dosyć długo. W przypadku zastosowania takiego połączenia przy skórach trądzikowych może dojść do zaostrzenia się zmian. 

Retinol + niacynamid

Choć osobno stanowią fantastyczne substancje działające przeciwtrądzikowo i przeciwstarzeniowe to niacynamid w towarzystwie retinolu przestaje działać. Wynika to z faktu, że niacynamid najlepiej działa w pH bliskim do obojętnego, a retinol jest substancją silnie kwasową. W związku z tym niacynamid w towarzystwie retinolu po prostu się dezaktywuje. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie tych związków rozdzielnie, przykładowo: rano możesz nałożyć serum z niacynamidem, a wieczorem po dokładnym oczyszczeniu twarzy zastosuj retinol.

Witamina C + niacynamid


W tym przypadku będziemy mieć styczność z wzajemną dezaktywacją związków spowodowaną różnymi wartościami pH. Dodatkowo, połączenie witaminy C i niacynamidu może doprowadzić do powstania drażniącego związku jakim jest kwas nikotynowy. 

Witamina C + kwasy AHA/BHA


Zarówno witamina C, jak i kwasy AHA/BHA działają w środowisku skrajnie kwaśnym. Zastosowanie obydwu tych związków w jednej rutynie pielęgnacyjnej może doprowadzić do niemałych podrażnień i zaczerwienień. Zaleca się unikanie tego typu połączeń i stosowanie tych substancji rozdzielnie. Kwasy najlepiej zastosować na wieczór, a witaminę C na dzień. 

Autor

Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.

 

Źródła:

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-5.pdf 

http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2019/hyg-2019-3-165.pdf 

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2019.1-2.pdf 

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-2.pdf 

Następny wpis
Kosmetyki dla niemowląt - poznaj najlepsze produkty do pielęgnacji skóry dziecka Czytaj więcej