Skóra dobrze nawilżona

Skóra dobrze nawilżona

Skóra dobrze nawilżona wygląda zdrowo, ma ładny koloryt, jest gładka w dotyku, sprężysta, jędrna z wypełnionymi drobnymi liniami i zmarszczkami. Prawidłowo funkcjonująca, dobrze nawodniona skóra ma fizjologicznie większą zdolność do wchłaniania i zatrzymywania wilgoci. Dzięki temu jest bardziej odporna na wpływ szkodliwych czynników zewnętrznych. Jak zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry? Podpowiadamy.

Skóra dobrze nawilżona to skóra z prawidłowo funkcjonującą barierą hydrolipidową, czyli podstawową funkcją skóry w ludzkim organizmie. Jak wyjaśnia dr n. med. Joanna Kuschill–Dziurda, alergolog, specjalista medycyny estetycznej: 

RADA EKSPERTA

Skóra stanowi barierę ochronną narządów wewnętrznych przed czynnikami chemicznymi i fizycznymi, drobnoustrojami, zapewnia foto-ochronę i zatrzymuje wodę, dlatego dbałość o to, aby bariera hydrolipidowa była silna, powinna być celem naszej codziennej pielęgnacji.

- wyjaśnia dr n. med. Joanna Kuschill–Dziurda, alergolog, specjalista medycyny estetycznej.

Co wpływa na zaburzenia poziomu nawilżenia skóry?

Ludzki organizm w 70% składa się z wody. Potrzebujemy wody do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów i niezbędnych do życia procesów. Odpowiednie nawodnienie ma także wpływ na skórę. Co może istotnie zaburzać poziom nawilżenia skóry? Zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, czyli:

 • Promieniowanie UV,
 • Zanieczyszczenie środowiska – powietrza i wody,
 • Gwałtowne zmiany pogody,
 • Niezdrowa, niewłaściwa dieta,
 • Palenie papierosów,
 • Picie alkoholu,
 • Spożywanie zbyt małej ilości wody,
 • Długotrwały stres,
 • Niewystarczająca ilość snu.

A także używanie zbyt agresywnej pielęgnacji niedopasowanymi kosmetykami.

Jak wygląda i zachowuje się odwodniona skóra?

Niewystarczająco nawilżona, odwodniona skóra daje dość wyraźne sygnały, że „coś jest nie tak”. Jest sucha, zaczerwieniona, pozbawiona naturalnego blasku i zdrowego kolorytu. Dodatkowo przesuszona skóra daje poczucie dyskomfortu – suchości, ściągnięcia, szorstkości i swędzenia.

Odwodniona skóra może się łuszczyć, traci swoją sprężystość i jędrność, bardziej widoczne stają się drobne linie i zmarszczki. Jak podkreśla dr Kuschill–Dziurda: 

RADA EKSPERTA

Jeśli bariera ochronna jest naruszona, to może dojść do przesuszenia skóry, do nasilenia się rumienia, przebarwień. Zauważymy, że pojawiają się drobne zmarszczki, a proces starzenia się skóry będzie przyspieszał

- dodaje dr Kuschill–Dziurda.

Obok nieprzyjemnych doznań i wpływu odwodnienia na wygląd skóry, zaburzone jest przede wszystkim prawidłowe działanie bariery hydrolipidowej, przez co osłabia się funkcja ochronna skóry – a to z kolei ma wpływ na cały organizm.

Kwas hialuronowy - wyjątkowe cząsteczki

Kwas hialuronowy to związek chemiczny naturalnie występujący w organizmie ludzkim, także w skórze. Ma niezwykłe właściwości wiązania dużych cząsteczek wody (nawet do tysiąca razy większych niż jego własna masa), a także stymulowania produkcji włókiem kolagenowych, odpowiadających za jędrność i sprężystość skóry. Kwas hialuronowy to naturalny humektant. Co to znaczy? Że jest substancją nawadniającą i wypełniającą struktury międzykomórkowe. To najbardziej popularny i skuteczny składnik aktywny, zapewniający skórze efekt:

 • nawodnienia,
 • ujędrnienia,
 • wypełnienia,
 • regeneracji,
 • wygładzania zmarszczek.

Ponieważ budowa kwasu hialuronowego jest zgodna z chemiczną budową ludzkich komórek, jest tak dobrze tolerowany przez ludzki organizm i rzadko wywołuje reakcje alergiczne.

Optymalna pielęgnacja nawilżająca od Vichy

Eksperci marki Vichy opracowali dwustopniową pielęgnację wspierającą prawidłowe nawodnienie i wzmacniającą barierę ochronną skóry.

Po oczyszczeniu skóry jako pierwszy stosujemy booster MINÉRAL 89. To wyjątkowy dermokosmetyk w postaci lekkiego żelu, w którego składzie znalazł się kwas hialuronowy naturalnego pochodzenia i 89% termalnej wody wulkanicznej Vichy z 15 cennymi minerałami.

Wśród korzyści dla skóry, jakie daje stosowanie boostera Minéral 89 wymienić należy:

 • Wzrost nawilżenia o 80%
 • Redukcja zaczerwienień o 73%
 • Zniwelowanie podrażnień skóry o 91% [1]
 1. Vichy Minéral 89 Booster
  serum do twarzy
  Cena od 78,99 zł Normalna cena 111,99 zł

Jako uzupełnienie pielęgnacji odwodnionej skóry należy zastosować bogaty krem dla skóry suchej i bardzo suchej Vichy Aqualia Thermal. Krem dogłębnie nawilża skórę, przynosząc jej ukojenie. W składzie kremu znalazła się:

 • Woda wulkaniczna z Vichy z 15 minerałami, która zapewnia skórze ochronę,
 • Sód PCA wzmacniający barierę ochronną skóry,
 • Cukier roślinny mannoza poprawiający poziom nawilżenia,
 • Naturalny kwas hialuronowy - intensywnie nawilżający.
 1. Vichy Aqualia Thermal
  krem do twarzy
  Cena od 67,99 zł Normalna cena 109,99 zł

Stosowanie tych dwóch kosmetyków w ramach codziennej pielęgnacji zapewnia skórze nawilżenie przez 48h, poprawia sprężystość i zapewnia optymalne nawilżenia. Skóra staje się miękka i gładka w dotyku.

[1] Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

 1. Vichy Minéral 89 Probiotic Fractions
  serum do twarzy
  Cena od 118,99 zł Normalna cena 167,99 zł
 2. Vichy Minéral 89
  krem pod oczy
  Cena od 64,99 zł Normalna cena 106,99 zł
 3. Vichy Mineral 89
  maska w płachcie
  Cena od 20,99 zł Normalna cena 33,99 zł
  Ocena:
  0%
  (0)
 4. Vichy Aqualia Thermal
  krem do twarzy
  Cena od 67,99 zł Normalna cena 109,99 zł
 5. Vichy Aqualia Thermal
  serum do twarzy
  Cena od 74,99 zł Normalna cena 119,99 zł

Artykuł powstał we współpracy z marką Vichy. 

Udostępnij
Następny wpis Dermokosmetyki dające efekt jak po zabiegu w klinice beauty Czytaj więcej