Mniej znaczy więcej. Skin streaming – nowy trend pielęgnacyjny

SUPERTRENDY: mniej znaczy więcej. Skin streaming – nowy trend pielęgnacyjny

Trendy w kosmetologii zmieniają się chyba jeszcze szybciej od tych pojawiających się w modzie. Co chwilę otrzymujemy kolejną dawkę inspiracji i porad, jak powinna wyglądać właściwa rutyna pielęgnacyjna dla suchej skóry, cery trądzikowej czy przeciwzmarszczkowa. Przez długi czas prym wiodła wieloetapowość. Dziś poszukujemy prawdziwej esencji pielęgnacyjnej i podążamy za ideą skin streaming. Co to jest i jak stworzyć minimalistyczną rutynę pielęgnacyjną dopasowaną do potrzeb skóry? Czy warto wziąć pod uwagę ten trend?

Skin streaming – co to jest?

Za sprawą social mediów trendy w pielęgnacji skóry ciągle się pojawiają, kusząc nowymi rozwiązaniami starych problemów, m.in. z brakiem dostatecznego nawilżenia, suchością, stanami zapalnymi, trądzikiem, zmarszczkami czy zatkanymi porami. Wiele z viralowych koncepcji szybko znika i jest zastępowanych przez kolejne. Aktualnie to właśnie Internet kształtuje trendy w kosmetologii. Najdłużej utrzymywała się pielęgnacja wieloetapowa, która miała zwrócić uwagę na konieczność dokładnego zatroszczenia się o skórę oraz powiększyć świadomość dotyczącą składów. 
 
Czy skin streaming ma szansę na takie powodzenie? Koncepcja wyrosła na ogólnym zwrocie ku minimalizmowi w modzie, odżywianiu, stylu życia. Metoda ta zakłada uproszczenie rutyny pielęgnacyjnej w celu znalezienia jej esencji. Przewodnim hasłem mogłoby być „mniej znaczy więcej”. W przypadku skin stremingu rezygnuje się z wieloetapowości i wielości kosmetyków na rzecz doskonale dobranych kilku produktów. 
 
 
Ten artykuł jest częścią katalogu SUPERTRENDY by Super-Pharm, w którym znajdziesz 20 najważniejszych trendów beauty w sezonie wiosna-lato 2024. Katalog znajdziesz w naszych drogeriach stacjonarnych. Możesz obejrzeć go także w wersji elektronicznej TUTAJ.

OKIEM EKSPERTA

Skin streaming to trend, w który jako kosmetolog głęboko wierzę. Minimalizm w pielęgnacji naszej skóry powinien przejawiać się w ograniczeniu liczby stosowanych produktów. W praktyce oznacza to, by zawęzić swoją rutynę do kluczowych kosmetyków z działającymi, przebadanymi składnikami aktywnymi, np. retinol, kwas hialuronowy lub witamina C. To podejście pozwala na wybór celowanej i świadomej pielęgnacji dla skóry bez kupowania zbyt dużej liczby kosmetyków. Skupienie się wyłącznie na substancjach aktywnych, które mają realny wpływ na kondycję naszej skóry, to najlepsze, co możemy zrobić dla naszej skóry. Trend z pewnością pokochają osoby, które szukają prostych, aczkolwiek skutecznych rozwiązań pielęgnacyjnych. Polecam go przede wszystkim osobom posiadającym skórę problematyczną, która nie powinna być obciążana zbyt dużą ilością różnych produktów


- Justyna Kobyłka, kosmetolog @panicosmetolog

 

Skin streaming – na czym polega. Podstawowe zasady nowego trendu w pielęgnacji skóry  

Jakie są podstawowe zasady tej uproszczonej rutyny pielęgnacyjnej? Jaka ilość kosmetyków jest wystarczająca i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?
 
 • Minimalizm pielęgnacyjny

Główna idea skin streamingu to ograniczenie etapów pielęgnacji, a przede wszystkim produktów, których używamy na co dzień. Dzięki temu cera ma szansę na odpoczynek i regenerację, bo nie jest bombardowana zbyt dużą ilością składników aktywnych, które – w takiej dawce i kompozycjach – nie zawsze działają na jej korzyść. Używając tylko kilku wyselekcjonowanych kosmetyków, mamy też szansę lepiej ocenić efekty ich działania i dostrzec potrzeby skóry. Wydajemy również mniej pieniędzy na pielęgnację i możemy pozwolić sobie na produkty z wyższej półki, o lepszym, sprawdzonym składzie. Ponadto taka minimalistyczna rozświetlająca czy nawilżająca rutyna pielęgnacyjna zajmuje o wiele mniej czasu.

 • Odpoczynek dla skóry

Eksperci zauważają, że skóra nie potrzebuje niemal nieustannego dostarczania jej kolejnych składników aktywnych, które często wybierane są na oślep. Lepiej pozwolić jej na oddech i samodzielną regenerację oraz wspomagać ją tym, czego naprawdę potrzebuje. 

 • Jakość i zwracanie uwagi na skład kosmetyków

Minimalizm przy metodzie skin streaming wiąże się także z większą uważnością. Czytamy składy kosmetyków i wybieramy te najwyższej jakości. Jeden produkt może być esencją naszej pielęgnacji.

 • Dopasowanie do potrzeb skóry

Ważne jest wspieranie naturalnych procesów regeneracyjnych skóry i odpowiadanie na jej potrzeby, a nie ilość kosmetyków czy etapów rutyny pielęgnacyjnej.

 • Kosmetyki wielozadaniowe

Odpowiedzią na minimalistyczne trendy w kosmetologii są kosmetyki pełniące wiele ról, np. jednocześnie nawilżające, chroniące przed słońcem i odżywiające na tyle, by zbudować przeciwzmarszczkową rutynę pielęgnacyjną. Przykładem może być Nawilżająca Emulsja do Mycia dla skóry normalnej i suchej CeraVe , która oczyszcza, nawilża i wspiera odbudowę bariery ochronnej dzięki zawartości kwasu hialuronowego, ceramidów, witaminy E i gliceryny.

 1. CeraVe Nawilżająca Emulsja do Mycia
  emulsja do mycia twarzy i ciała
  Cena od 42,99 zł Cena regularna 78,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 • Ochrona przeciwsłoneczna przez cały rok

Jedynym krokiem, z jakiego nie możemy zrezygnować, jest ochrona przeciw promieniowaniu UVA i UVB. Niezależnie od rodzaju cery powinno się stosować kremy z SPF przez cały rok.

Rozświetlająca rutyna pielęgnacyjna skin streaming krok po kroku

Jak więc powinna wyglądać przykładowa rozświetlająca lub nawilżająca rutyna pielęgnacyjna oparta na zasadach skin streamingu? Wyróżnić możemy etapy tj.:
 

1. Nawilżanie podczas oczyszczania – każda skóra potrzebuje porannego i wieczornego mycia kosmetykiem, który będzie wspierać jej naturalną barierę ochronną. Dobrym przykładem będzie wspomniana emulsja do mycia CeraVe, która sprawdzi się w przypadku cery suchej lub normalnej. Do skóry wrażliwej ta sama marka oferuje Nawilżający Pieniący się Olejek do Mycia, a do tłustej Oczyszczający Żel.

 1. CeraVe Nawilżający Olejek do Mycia
  olejek do mycia twarzy i ciała
  Cena od 49,99 zł Cena regularna 75,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. CeraVe Oczyszczający Żel do Mycia
  żel do mycia twarzy i ciała
  Cena od 47,99 zł Cena regularna 78,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

2. Personalizowana pielęgnacja w odpowiedzi na potrzeby skóry. Jeśli zależy nam na nawilżeniu, naszym podstawowym kosmetykiem może być serum La Roche Posay Hyalu B5  o dodatkowych właściwościach przeciwzmarszczkowych. Dla skóry z przebarwieniami warto wybrać serum Vichy Liftactiv B3 , które wyrównuje koloryt i przywraca blask. Przy redukcji niedoskonałości sprawdzi się Odbudowujące Serum z Retinolem CeraVe .

 1. La Roche-Posay Hyalu B5
  serum do twarzy
  Cena od 171,99 zł Cena regularna 229,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Vichy Liftactiv Specialist B3
  serum do twarzy
  Cena od 169,99 zł Cena regularna 242,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. CeraVe Odbudowujące Serum z Retinolem
  serum do twarzy
  Cena od 77,99 zł Cena regularna 111,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

3. Nawilżanie – potrzebne każdej cerze, niezależnie od typu. Dobrze sprawdzi się tutaj Prebiotyczny Krem Nawilżający La Roche Posay Toleriane Sensitive  tak delikatny, że odpowiedni nawet dla małych dzieci.

 1. La Roche-Posay Toleriane Sensitive
  krem do twarzy
  Cena od 56,99 zł Cena regularna 87,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

4. Ochrona przeciwsłoneczna – w tym wypadku ponownie można wykorzystać kosmetyki wielozadaniowe, np. krem z filtrem do twarzy SPF50+ Vichy Capital Soleil UV-Age Daily oparty na opatentowanej technologii filtrów przeciwsłonecznych Netlock i aktywnych składnikach wzbogacających pielęgnację przeciwzmarszczkową (peptydy, niacynamid, frakcje probiotyczne, woda wulkaniczna Vichy). 

 1. Vichy Capital Soleil UV-Age Daily SPF50
  krem z filtrem do twarzy
  Cena od 101,99 zł Cena regularna 151,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Specjaliści zalecają nakładanie maksymalnie dwóch warstw kosmetyków na skórę. Wieczorem warto ograniczyć się tylko do oczyszczania i zastosowania kosmetyku bazowego z punktu drugiego.

Przy jakim typie skóry sprawdzi się skin streaming?

Rutyna pielęgnacyjna skin streaming będzie odpowiedni do każdego typu cery, ponieważ podstawową zasadą jest dobór kosmetyków do konkretnych potrzeb skóry. Jak to wygląda krok po kroku?
 
 • Skin streaking – rutyna pielęgnacyjna dla suchej skóry
Skóra sucha potrzebuje odbudowy i wzmocnienia naturalnej warstwy hydrolipidowej, która zabezpiecza przed utratą wody. Dlatego stosujemy delikatne kosmetyki do mycia ze składnikami nawilżającymi. Serum i krem powinny być oparte na nawadniających i pomagających utrzymać wodę składnikach aktywnych, np. kwasie hialuronowym, glicerynie. Przydadzą się regenerujące ceramidy. Konieczna będzie też ochrona przeciw UV – w tym wypadku może to być bardziej treściwy krem z SPF.
 
 • Skin streaking – rutyna pielęgnacyjna dla tłustej skóry
Skóra tłusta pokocha skin streaming, który pomoże jej się naturalnie regulować oraz da niezbędny odpoczynek. Kosmetyki powinny być lekkie, niezapychające porów, łagodzące ewentualne stany zapalne. Warto wprowadzić kwasy lub retinol. Nie można jednak zapomnieć o nawilżeniu oraz codziennym nakładaniu lekkiego fluidu z SPF.
 
 • Skin streaking – rutyna pielęgnacyjna dla cery mieszanej
Jeśli mamy cerę mieszaną, skin streaming pozwoli nam szybciej i lepiej reagować na jej zmienne potrzeby. Najlepsze będą kosmetyki wielozadaniowe, które odpowiedzą na różne zapotrzebowania, np. na nawilżenie, kojenie czy redukcję niedoskonałości. Krem z SPF zabezpieczy przed pojawianiem się przebarwień czy przesuszeniem po ekspozycji na słońce.

 

Skin streaming dla szczególnych potrzeb skóry

Skin streaming będzie odpowiednią metodą pielęgnacji również w przypadku cery, która ma szczególne wymagania. Na podstawie jego zasad można budować też rutynę pielęgnacyjną skuteczną na przebarwienia, przeciwzmarszczkową czy dla cery trądzikowej. Dzięki skupieniu się na potrzebach skóry skin streaming jest uniwersalny i daje widoczne efekty.

Artykuł powstał we współpracy z markami CeraVe, La Roche-Posay oraz Vichy.

Następny wpis
SUPERTRENDY: nowe standardy w body care. Czas na składniki aktywne Czytaj więcej