Suplementy diety - jak je dobierać?

Suplementy diety - jak je dobierać?


Są szeroko dostepne i zróżnicowane. Warto wiedzieć kiedy z ich dobrodziejstwa korzystać, a kiedy zalecana jest ostrożność w ich doborze.

Suplementy mają uzupełniać w naszym organizmie niedobory pewnych składników. Przeważnie jednak przyjmujemy je na wyczucie, nie wiedząc czy rzeczywiście ich potrzebujemy. Zachęcani reklamami, kupujemy przeróżne tabletki bo jesteśmy przekonani, że poprawią nasze zdrowie i wygląd. Nawet jeśli nie odczuwamy żadnych dolegliwości, na wszelki wypadek przyjmujemy pakiet witamin. Kobiety traktują często suplementy jako dodatkowy zabieg upiększający, żeby skóra była gładsza czy włosy bardziej lśniły. A to błędne myślenie. Po farmaceutyczne specyfiki powinniśmy sięgać jeśli zobaczymy jakieś niepokojące objawy np. nadmierna ilość wypadających włosów, rozszerzone naczynka na skórze, częste skurcze. Suplementami można również wspomóc walkę z wyjątkowo problematyczną cerą lub uporczywym cellulitem, ale należy pamiętać, że nie zastąpią one starannej pielęgnacji. Nie traktujmy także suplementów jak leków, jeśli zauważysz poważne objawy nie szukaj pomocy na własną rękę, tylko skonsultuj się z lekarzem.

Kiedy warto przyjmować suplementy?

Odpowiednio dobrane suplementy mogą przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Jeśli wiemy czego potrzebuje nasz organizm najlepiej dostarczyć mu konkretne zioła lub witaminy i raczej nie kupować tych skomplikowanych zestawów różnych składników.

Ciąża i karmienie piersią

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny dostarczać organizmowi większej dawki kwasu foliowego, żelaza, witaminy C i witamin z grupy B.

Menopauza

W okresie menopauzy wzrasta zapotrzebowanie na wapń i witaminę D. Pojawić się może także niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego, a także magnezu lub żelaza.

Problemy z drogami moczowymi

Na drogi moczowe najlepiej działa żurawina. Może być stosowana w tabletkach, ale równie łatwo można ją dostać suszoną lub w postaci soków.

Anemia

Żelazo jest niezbędne w walce z anemią lub jej zapobieganiu. Niezbędne u osób, które spożywają bardzo małe ilości mięsa lub są wegetarianami.

Bezsenność

Osoby mające problemy ze snem powinny bliżej zapoznać się z melatoniną.

Problemy z oczami

Na suchość oka i kłopoty z pękającymi naczynkami pomoże świetlik, rumianek i luteina.

Odchudzanie i cellulit

Podczas odchudzania można sięgnąć po CLA – suplement na tkankę tłuszczową. Dla aktywnie odchudzających się przeznaczona jest l-karnityna, która poprawia spalanie tkanek tłuszczowych podczas wysiłku. Chrom ogranicza apetyt, a błonnik dodatkowo poprawia metabolizm.

Koncentracja i pamięć

Podczas nauki lub wzmożonej aktywności umysłowej, pomocne mogą okazać się: lecytyna, miłorząb japoński czyli Ginko biloba lub omega-3. Suplementy na pamięć mogą brać również osoby starsze, które mają problemy z zapamiętywaniem ostatnich zdarzeń.

Wypadanie włosów

Aby mieć zdrowe włosy, nie może w naszym organizmie brakować cynku i żelaza. W przypadku wypadania włosów przyjmować można L-cystyne i skrzyp polny.

Problemy skórne

W walce z przesuszoną skórą, przebarwieniami, brakiem elastyczności niezbędna jest witamina E. Witamina A wspomoże leczenie trądziku, a witamina C wzmocni kruche naczynia krwionośne i ograniczy powstawanie tzw. pajączków.

Ważne wskazówki

Nie zaleca się stosowania kilku różnych suplementów jednocześnie. Przyjmowane tabletki mogą zawierać ten sam składnik, co w sumie spowoduje jego nadmiar w organizmie. Nie należy jednocześnie przyjmować wapnia i żelaza, ponieważ utrudniają one wzajemne wchłanianie. Jeśli lekarz nie zaleci specjalnej pory, suplementy najlepiej brać w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim. Przekonanie, że witamin nigdy za wiele jest mylne, szczególnie jeśli mówimy o tych kupowanych w aptekach. Jeśli chcesz uzupełnić niedobór pewnych składników, najpierw dowiedz się jak możesz to zrobić za pomocą zbilansowanej diety. A jeśli to nie poskutkuje, dopiero sięgaj po suplementy.

Następny wpis
Stres – przyjaciel czy wróg organizmu? Czytaj więcej