włosing

Włosing - co to jest? Poznaj najważniejsze zasady świadomej pielęgnacji włosów

Grono włosomaniaczek nieustannie się poszerza, grupy o tematyce włosowej w mediach społecznościowych liczą po kilkaset tysięcy użytkowników. Ale czym tak naprawdę jest włosing i jakie są jego zasady? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

Co to jest włosing? W największym skrócie to metoda świadomej pielęgnacji włosów z wyjątkową czułością i zrozumieniem. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się z bliska zjawisku włosingu i panującym w nich zasadach. 

Określ porowatośćwłosów

Wchodząc w świat świadomej pielęgnacji włosów przede wszystkim trzeba poznać swoje włosy. Przyjrzyj się im - czy są bardziej kręcone, falowane, a może proste? Każdy z rodzajów włosa pielęgnuje się inaczej. Zazwyczaj proste włosy nie lubią tego, co kręcone i na odwrót. Przydatne może być zapoznanie się z pojęciem porowatości włosa (tu znajdziesz test na porowatość włosów). Dzięki temu będziesz w stanie dobierać odżywki do potrzeb Twoich włosów, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na tak zwany „GHD” („good hair day” - z angielskiego „dzień w który mamy piękne włosy”).

W dużym skrócie włosy według porowatości dzielimy ją na trzy rodzaje: niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Włosy niskoporowate to zazwyczaj te proste lub delikatnie falowane. „Średniopory” to często fale z tendencją do mocniejszego kręcenia się, natomiast wysokoporowate - to włosy kręcone w kierunku do afro lub włosy po wielu farbowaniach, prostowaniu czy innym zabiegach fryzjerskich.

Wiele marek (np. Anwen) oferuje produkty do włosów z oznaczeniem podziału na porowatość - to duże ułatwienie szczególnie dla tych, którzy dopiero się w niego wgłębiają. Warto dodać, że główną zasadą podczas stosowania odżywek przy włosingu jest wczesywanie ich grzebieniem o szeroko rozstawionych ząbkach. Dzięki temu mamy pewność, że produkt został równomiernie rozprowadzony na pasmach. Należy także pamiętać, aby odżywki nakładać od ucha w dół, dzięki temu unikniemy przeciążenia włosów, a co za tym idzie - ich oklapnięcia.

Dobierz odżywkę do stopnia porowatości włosów:

  1. Anwen Emolientowy Irys
    odżywka do włosów średnioporowatych
    Cena od 22,99 zł Cena regularna 32,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Anwen Emolientowa Róża
    odżywka do włosów wysokoporowatych
    Cena od 22,99 zł Cena regularna 32,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. Anwen Nawilżający Bez
    odżywka do włosów
    Cena od 22,99 zł Cena regularna 32,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Poznaj równowagę PEH

Podział PEH (proteiny-emolienty-humektanty) to niezwykle ważna część włosingu. To na podstawie zawartości poszczególnych składników dobiera się produkty do pielęgnacji włosów. Temat równowagi PEH jest bardzo rozległy, a więcej o nim przeczytasz w tym artykule.

Spróbujmy jednak w skrócie ująć całą filozofię PEH. Każdy z jej elementów (czyli proteiny, emolienty oraz humektanty) inaczej wpływa na kondycję i wygląd włosa. W związku z tym należy nauczyć się rozumieć, czego nasze włosy potrzebują w danym momencie i na tej podstawie wybierać czy należy sięgnąć po produkty typowo proteinowe, humektantowe, emolientowe lub mieszane.

WSKAZÓWKA 

Włosing to nie żadne sztywne wytyczne, których każdy musi się trzymać. To społeczność łącząca wielbicielki pielęgnacji, które uwielbiają dbać o włosy i jest to dla nich relaks. Zagłębiając się w temat możemy znaleźć naszą kolejną pasję, która pozwoli nam się zrelaksować i znaleźć odskocznie od codziennych obowiązków.

Dobierz metodę mycia włosów

Sposobów mycia włosów wśród włosomaniaczek jest kilka, a ich głównym celem jest maksymalne odżywienie włosa i nadanie mu jak najlepszej kondycji. Wyróżniamy trzy podstawowe metody mycia włosów:

  • OMO - odżywka, mycie, odżywka. Metoda OMO jest najbardziej popularna wśród osób o włosach wysokoporowatych, kręconych i z tendencją do puszenia się. 
  • MOO - mycie, odżywka, odżywka. Metoda alternatywna dla OMO. Sprawdza się kiedy czujesz, że włosy są niedomyte i przeciążone.
  • MO - mycie, odżywka. Propozycja najlepsza dla osób o włosach cienkich, z tendencją do oklapywania.

Wybieraj odpowiednie szampony

Odżywki są dostosowane do potrzeb łodygi włosa, natomiast przy wyborze szamponu powinniśmy się kierować potrzebami naszej skóry głowy. Twoje włosy są tłuste przy przedziałku już po jednym dniu od mycia? W takim razie sięgnij po szampon o mocniejszym działaniu, dedykowany właśnie do włosów przetłuszczających się.

Jeśli natomiast często się drapiesz i narzekasz na suchość skóry głowy, prawdopodobnie powinnaś zainwestować w szampon nawilżający. Przy myciu szamponem pamiętaj o jednej ważnej rzeczy - myjemy przede wszystkim skórę głowy wykonując masujący ruch palcami. Dzięki temu nasze cebulki włosowe będą dobrze odżywione, a cały łój i brud nagromadzony od czasu poprzedniego mycia zostanie usunięty. Skórę głowy myj dwa razy, a przy drugim razie pianę powstałą w wyniku wmasowywania szamponu pozostaw na głowie na 3-5 minut, a później dokładnie spłucz. 

Większość włosomaniaczek zaleca regularne stosowanie łagodnych szamponów bez SLS i SLES i tylko raz na jakiś czas (np. raz na tydzień) mycie włosów przy pomocy mocniejszego szamponu oczyszczającego. 

Szampony do włosów bez SLS i SLES:

  1. Novaclear Atopis Szampon z Olejem Konopnym
    szampon do włosów
    Cena od 28,99 zł Cena regularna 38,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Biovax Prebiotic
    szampon do włosów
    Cena od 18,49 zł Cena regularna 25,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Autor

Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.

 

Następny wpis
Dermokosmetyki, kosmetyki ekologiczne, naturalne, wegańskie... – czym się od siebie różnią? Czytaj więcej