Z czym nie łączyć retinolu? Lista zakazanych składników [RADY EKSPERTA]

z czym nie łączyć retinolu

Retinol to jeden z najmodniejszych składników ostatnich miesięcy. Jest tak nie bez powodu – jest wyjątkowo skuteczny! Jednak, aby zadziałał należy stosować go prawidłowo. Bardzo ważne jest, aby nie łączyć go z pewnymi substancjami. O jakich mowa? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

O tym, jak stosować retinol możesz przeczytaj tutaj, a w tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat łączenia retinolu z innym substancjami aktywnymi. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę łączenie retinolu w jednej pielęgnacji z innymi substancjami aktywnymi, wyjaśnimy z czym retinol się lubi, a jakich połączeń lepiej unikać. 

Retinol - z czym nie łączyć?

Retinol sam w sobie działa:

 • przeciwzmarszczkowo,
 • seboregulująco,
 • regulująco na proces keratynizacji naskórka,
 • pośrednio złuszczająco.

Dzięki tak szerokiemu spektrum działania, nie powinno się łączyć retinolu z innymi substancjami o podobnym działaniu. Może to prowadzić do reakcji krzyżowych między substancjami i neutralizacji poszczególnych składników, co w efekcie nie da nam żadnych efektów, a wręcz może doprowadzić do podrażnienia skóry

Retinol a kwasy - czy można łączyć?

Choć sam retinol nie działa bezpośrednio na złuszczanie naskórka, to jednak reguluje procesy keratynizacji, co może prowadzić do przyśpieszonego oddzielenia się martwych komórek naskórka od skóry. W następstwie tego procesu możemy mieć złudne wrażenie, że to właśnie retinol powoduje złuszczanie. Jednak to nie retinol powoduje bezpośrednio złuszczanie, a jedynie przyśpiesza coś, co naturalnie zachodzi w naszej skórze - czyli wymianę starych komórek na nowe. Efektem ubocznym tego procesu może być złuszczanie, ale nie musi. Brak złuszczania po preparatach z retinolem nie oznacza, że jest on nieskuteczny. 

Ze względu na przyśpieszenie procesu keratynizacji naskórka nie zaleca się łączenia retinolu z kwasami o działaniu złuszczającym. Szczególnie niebezpieczne może być użycie retinolu i substancji takich jak:

Retinol a witamina C i niacynamid

Oprócz kwasów, retinolu nie powinno się łączyć także z witaminą C w formie kwasu askorbinowego oraz niacynamidem. Retinol i witamina C będą powodowały wzajemną destabilizację. Wynika to z zakresu pH w jakim obie substancje wykazują największą i najlepszą aktywność. Witamina C ma pH mocno kwaśne, podczas gdy retinol neutralne i takim połączeniem sprawimy, że ani jedno ani drugie nie będzie dobrze działało. Nie zaleca się więc nakładania preparatów z witaminą C i retinolem w jednej rutynie pielęgnacyjnej, ale nie ma przeciwskazań, by stosować retinol wieczorem, a rano - witaminę C. 

Podobnie sprawa ma się z niacynamidem, choć tutaj wiele zależy o stężenia. PH niacynamidu jest wyższe od retinolu, w związku z czym może dojść tutaj do osłabienia działania obydwu składników. Niacynamid w wysokim stężeniu lubi także podrażniać, dlatego nie zaleca się łączenia go w jednej rutynie z retinolem, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. 

Polecane produkty z retinolem:

 1. LIQ CR Night 0,3% Retinol Silk
  serum do twarzy
  Cena od 56,99 zł Normalna cena 72,99 zł
 2. Pharmaceris T Pure Retinol 0.3
  krem do twarzy
  Cena od 48,99 zł Normalna cena 72,99 zł
 3. Sesderma Retiage
  serum do twarzy
  Cena od 163,99 zł Normalna cena 239,99 zł
 4. L’Oréal Revitalift Pure Retinol
  serum do twarzy
  Cena od 66,94 zł Normalna cena 73,99 zł
 5. Institut Esthederm Intensive Retinol Cream
  krem do twarzy
  Cena od 221,99 zł Normalna cena 277,99 zł
  Ocena:
  0%
  (0)

Na co uważać przy stosowaniu retinolu?

Bardzo mało osób o tym pamięta, ale retinol jest tak naprawdę witaminą A. Wszystkie związki (z retinolem na czele), należące do pochodnych witaminy A rozpuszczają się w tłuszczach. Jakie to ma znaczenie w pielęgnacji? Należy odczekać przynajmniej 20-30 minut po aplikacji retinolu przed aplikacją kremu. Wiąże się to z tym, że większość lub część retinolu może pozostać w warstwie okluzyjnej (tej na powierzchni skóry) kremu. Wynika to z faktu, że retinol (jako witamina A) lubi tłuszcz i mając do dyspozycji odżywczy krem raczej pozostanie tam niż przemigruje do naszej skóry (w której także są lipidy, ale nie aż tak liczne jak w regenerujących kremach). Te umowne 20-30 minut, a w niektórych źródłach nawet godzina, to czas dla retinolu aby przedostał się wewnątrz naszej skóry zamiast mieszać się z kremem.

Jako ciekawostkę warto dodać, że aby retinol przekształcił się w formę aktywną w naszej skórze musi przejść szereg przemian chemicznych. W tych przemianach niezbędny jest udział cynku. Warto zadbać o dietę zawierającą produkty o wysokiej zawartości cynku, aby retinol mógł wykazać swoje właściwości w całym zakresie. Cynk można znaleźć w wielu produktach w takich (np. jaja, nasiona słonecznika czy dyni, kasza gryczana). Nie decyduj się na suplementację cynku bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Z czym można łączyć retinol?

Retinol to substancja, której stosowanie wymaga wiele ostrożności. Jednak wbrew pozorom istnieje dużo składników czy substancji aktywnych, które warto stosować w jednej rutynie z retinolem. Będą to wszystkie substancje o charakterze łagodzącym i odbudowującym. Dzięki swojemu łagodnemu i naprawczemu charakterowi będą minimalizować ewentualne „szkody” wyrządzone przez retinol. Świetnie sprawdzą się substancje takie jak:

 • wyciąg z wąkroty azjatyckiej,
 • ceramidy,
 • pantenol,
 • alantoina,
 • oczar wirginijski,
 • gliceryna,
 • kwas linolowy (należący do omega-3),
 • trójglicerydy.

Oto produkty, które świetnie sprawdzą się stosowane wspólnie z retinolem polecane przez naszego eksperta:

 • Pharmaceris A Corneo-Sensilium - to produkt, który będzie naprawiał i łagodził wszystko to, co mógł podrażnić retinol. Oprócz substancji łagodzących zawiera kompleksy z zawartością srebra koloidalnego, dzięki czemu będzie hamował rozwój bakterii, co przełoży się na redukcje stanów zapalnych. Świetnie sprawdzi się przy skórach tłustych i problematycznych, jako uzupełnienie terapii retinolem czy innymi retinoidami.
 • Pharmaceris R Lipo-Rosalgin - nie sugerujcie się dedykacją dla skór obarczonych trądzikiem różowatym. Dzięki dużej zawartości substancji przeciwzapalnych krem wzmacnia skórę, uszczelnia lipidy naskórka oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień przy wprowadzaniu retinolu.
 • SVR Hydraline Riche - jeśli po każdej nocy po użyciu retinolu odczuwasz nieprzyjemne ściągnięcie skóry oraz jej niedostateczne nawilżenie, to ten produkt może się u Ciebie bardzo dobrze sprawdzić. Hydraline Riche od SVR to produkt intensywnie nawilżający, szczególnie przydatny przy zwiększaniu stężenia lub wprowadzaniu retinolu do pielęgnacji skór skłonnych do przesuszeń.
 • Pharmaeris A A&E - to produkt dla osób które obawiają się retinolu i jego agresywnego działania. Serum A&E Sensilix to kosmetyk intensywnie regenerujący i odbudowujący lipidy naskórka. Po kuracji tym produktem zdecydowanie łatwiej i przyjemniej będzie wprowadzić retinol. 

 • La Roche-Posay Toleriane Ultra Dermallergo Serum - jeśli Twoja skóra zdecydowanie należy do tych wrażliwych, to dobrym produktem wzmacniającym przy retinolu będzie dla Ciebie ten od La Roche-Posay. W swoim składzie zawiera szereg substancji działających przeciwzapalnie i wzmacniająco na barierę hydrolipidową. Dzięki temu przyda się osobom zarówno ze skórą skrajnie wrażliwym jak i tym z problemem trądziku. Można go stosować tuż przed nałożeniem produktu z retinolem lub następnego dnia.

 1. Pharmaceris A Corneo-Sensilium
  krem do twarzy i ciała
  Cena od 39,99 zł Normalna cena 64,99 zł
 2. Pharmaceris R Lipo-Rosalgin
  krem do twarzy na dzień
  Cena od 38,99 zł Normalna cena 64,99 zł
 3. SVR Hydraliane Riche
  krem do twarzy
  Cena od 52,99 zł Normalna cena 79,99 zł
 4. Pharmaceris A A&E Sensilix
  koncentrat do twarzy
  Cena od 49,99 zł Normalna cena 76,99 zł
 5. La Roche-Posay Toleriane Ultra Dermallergo Serum
  serum do twarzy
  Cena od 117,99 zł Normalna cena 156,99 zł
Autor Natalia Stafiej
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.