z czym nie łączyć retinolu

Z czym nie łączyć retinolu? Lista zakazanych składników [RADY EKSPERTA]

Retinol to jeden z najmodniejszych składników ostatnich miesięcy. Jest tak nie bez powodu – jest wyjątkowo skuteczny! Jednak, aby zadziałał należy stosować go prawidłowo. Bardzo ważne jest, aby nie łączyć go z pewnymi substancjami. O jakich mowa? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm, kosmetolog – Natalia Stafiej.

O tym, jak stosować retinol możesz przeczytaj tutaj, a w tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat łączenia retinolu z innym substancjami aktywnymi. W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę łączenie retinolu w jednej pielęgnacji z innymi substancjami aktywnymi, wyjaśnimy z czym retinol się lubi, a jakich połączeń lepiej unikać. 

Retinol - z czym nie łączyć?

Retinol sam w sobie działa:

  • przeciwzmarszczkowo,
  • seboregulująco,
  • regulująco na proces keratynizacji naskórka,
  • pośrednio złuszczająco.

Dzięki tak szerokiemu spektrum działania, nie powinno się łączyć retinolu z innymi substancjami o podobnym działaniu. Może to prowadzić do reakcji krzyżowych między substancjami i neutralizacji poszczególnych składników, co w efekcie nie da nam żadnych efektów, a wręcz może doprowadzić do podrażnienia skóry

Retinol a kwasy - czy można łączyć?

Choć sam retinol nie działa bezpośrednio na złuszczanie naskórka, to jednak reguluje procesy keratynizacji, co może prowadzić do przyśpieszonego oddzielenia się martwych komórek naskórka od skóry. W następstwie tego procesu możemy mieć złudne wrażenie, że to właśnie retinol powoduje złuszczanie. Jednak to nie retinol powoduje bezpośrednio złuszczanie, a jedynie przyśpiesza coś, co naturalnie zachodzi w naszej skórze - czyli wymianę starych komórek na nowe. Efektem ubocznym tego procesu może być złuszczanie, ale nie musi. Brak złuszczania po preparatach z retinolem nie oznacza, że jest on nieskuteczny. 

Ze względu na przyśpieszenie procesu keratynizacji naskórka nie zaleca się łączenia retinolu z kwasami o działaniu złuszczającym. Szczególnie niebezpieczne może być użycie retinolu i substancji takich jak:

Retinol a witamina C i niacynamid

Oprócz kwasów, retinolu nie powinno się łączyć także z witaminą C w formie kwasu askorbinowego oraz niacynamidem. Retinol i witamina C będą powodowały wzajemną destabilizację. Wynika to z zakresu pH w jakim obie substancje wykazują największą i najlepszą aktywność. Witamina C ma pH mocno kwaśne, podczas gdy retinol neutralne i takim połączeniem sprawimy, że ani jedno ani drugie nie będzie dobrze działało. Nie zaleca się więc nakładania preparatów z witaminą C i retinolem w jednej rutynie pielęgnacyjnej, ale nie ma przeciwskazań, by stosować retinol wieczorem, a rano - witaminę C. 

Podobnie sprawa ma się z niacynamidem, choć tutaj wiele zależy o stężenia. PH niacynamidu jest wyższe od retinolu, w związku z czym może dojść tutaj do osłabienia działania obydwu składników. Niacynamid w wysokim stężeniu lubi także podrażniać, dlatego nie zaleca się łączenia go w jednej rutynie z retinolem, aby zminimalizować ryzyko podrażnień. 

Na co uważać przy stosowaniu retinolu?

Bardzo mało osób o tym pamięta, ale retinol jest tak naprawdę witaminą A. Wszystkie związki (z retinolem na czele), należące do pochodnych witaminy A rozpuszczają się w tłuszczach. Jakie to ma znaczenie w pielęgnacji? Należy odczekać przynajmniej 20-30 minut po aplikacji retinolu przed aplikacją kremu. Wiąże się to z tym, że większość lub część retinolu może pozostać w warstwie okluzyjnej (tej na powierzchni skóry) kremu. Wynika to z faktu, że retinol (jako witamina A) lubi tłuszcz i mając do dyspozycji odżywczy krem raczej pozostanie tam niż przemigruje do naszej skóry (w której także są lipidy, ale nie aż tak liczne jak w regenerujących kremach). Te umowne 20-30 minut, a w niektórych źródłach nawet godzina, to czas dla retinolu aby przedostał się wewnątrz naszej skóry zamiast mieszać się z kremem do twarzy.

Jako ciekawostkę warto dodać, że aby retinol przekształcił się w formę aktywną w naszej skórze musi przejść szereg przemian chemicznych. W tych przemianach niezbędny jest udział cynku. Warto zadbać o dietę zawierającą produkty o wysokiej zawartości cynku, aby retinol mógł wykazać swoje właściwości w całym zakresie. Cynk można znaleźć w wielu produktach w takich (np. jaja, nasiona słonecznika czy dyni, kasza gryczana). Nie decyduj się na suplementację cynku bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Z czym można łączyć retinol?

Retinol to substancja, której stosowanie wymaga wiele ostrożności. Jednak wbrew pozorom istnieje dużo składników czy substancji aktywnych, które warto stosować w jednej rutynie z retinolem. Będą to wszystkie substancje o charakterze łagodzącym i odbudowującym. Dzięki swojemu łagodnemu i naprawczemu charakterowi będą minimalizować ewentualne „szkody” wyrządzone przez retinol. Świetnie sprawdzą się substancje takie jak:

  • wyciąg z wąkroty azjatyckiej,
  • ceramidy,
  • pantenol,
  • alantoina,
  • oczar wirginijski,
  • gliceryna,
  • kwas linolowy (należący do omega-3),
  • trójglicerydy.

Oto produkty, które świetnie sprawdzą się stosowane wspólnie z retinolem polecane przez naszego eksperta:

  • Pharmaceris A Corneo-Sensilium - to produkt, który będzie naprawiał i łagodził wszystko to, co mógł podrażnić retinol. Oprócz substancji łagodzących zawiera kompleksy z zawartością srebra koloidalnego, dzięki czemu będzie hamował rozwój bakterii, co przełoży się na redukcje stanów zapalnych. Świetnie sprawdzi się przy skórach tłustych i problematycznych, jako uzupełnienie terapii retinolem czy innymi retinoidami.
  1. Pharmaceris A Corneo-Sensilium
    krem do twarzy i ciała
    Cena od 51,99 zł Cena regularna 65,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  • Pharmaceris R Lipo-Rosalgin - nie sugerujcie się dedykacją dla skór obarczonych trądzikiem różowatym. Dzięki dużej zawartości substancji przeciwzapalnych krem wzmacnia skórę, uszczelnia lipidy naskórka oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień przy wprowadzaniu retinolu.
  1. Pharmaceris R Lipo-Rosalgin SPF30
    krem z filtrem do twarzy
    Cena od 48,99 zł Cena regularna 61,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  • Avène Eau Thermale Hydrance Riche to krem nawilżający do twarzy, który jest idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się ze skórą odwodnioną, suchą oraz bardzo suchą. Zapewni intensywne nawilżenie i ukojenie także w trakcie stosowania retinolu. Dzięki natychmiastowemu, intensywnemu i długotrwałemu działaniu, skóra odzyska optymalne uczucie komfortu, stanie się gładka i przyjemna w dotyku. 
  1. Avène Hydrance Riche
    krem do twarzy
    Cena od 76,99 zł Cena regularna 113,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  • Pharmaeris A A&E to produkt dla osób które obawiają się retinolu i jego agresywnego działania. Serum A&E Sensilix to kosmetyk intensywnie regenerujący i odbudowujący lipidy naskórka. Po kuracji tym produktem zdecydowanie łatwiej i przyjemniej będzie wprowadzić retinol. 
  1. Pharmaceris A A&E Sensilix
    koncentrat do twarzy
    Cena od 60,99 zł Cena regularna 77,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  • La Roche-Posay Toleriane Ultra Dermallergo Serum - jeśli Twoja skóra zdecydowanie należy do tych wrażliwych, to dobrym produktem wzmacniającym przy retinolu będzie dla Ciebie ten od La Roche-Posay. W swoim składzie zawiera szereg substancji działających przeciwzapalnie i wzmacniająco na barierę hydrolipidową. Dzięki temu przyda się osobom zarówno ze skórą skrajnie wrażliwym jak i tym z problemem trądziku. Można go stosować tuż przed nałożeniem produktu z retinolem lub następnego dnia.
  1. La Roche-Posay Toleriane Ultra Dermallergo Serum
    serum do twarzy
    Cena od 133,99 zł Cena regularna 176,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Polecane produkty z retinolem:

  1. LIQ CR Night 0,3% Retinol Silk
    serum do twarzy
    Cena od 56,99 zł Cena regularna 83,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  2. Sesderma Retiage
    serum do twarzy
    Cena od 237,99 zł Cena regularna 269,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  3. L’Oréal Revitalift Pure Retinol
    serum do twarzy
    Cena od 65,99 zł Cena regularna 119,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
  4. Institut Esthederm Intensive Retinol Cream
    krem do twarzy
    Cena od 313,99 zł Cena regularna 376,99 zł
    Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Sprawdź sera do twarzy w ofercie Super-Pharm

Udostępnij:

Autor Natalia Stafiej Zobacz profil
Kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w klinice MezoSkin w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Specjalizuje się w terapiach skór problematycznych oraz anti-aging.
Następny wpis
Świąteczne zapachy w Twoim domu Czytaj więcej