retinoidy

Retinoidy, czyli retinol i inne pochodne witaminy A

Od jakiegoś czasu o retinoidach jest bardzo głośno w branży kosmetycznej. To wszystko za sprawą kosmetyków z retinolem, które dosłownie zalały rynek. Retinoidy to nie tylko retinol, ale cała grupa substancji. Co warto o nich wiedzieć? Wyjaśnia ekspert Super-Pharm – kosmetolog – Natalia Stafiej.

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że retinoidy to nie tylko retinol, a cała grupa substancji. Ich szczególną zaletą jest wysoka skuteczność oraz szerokie spektrum działania. Jednak zanim przystąpi się do wprowadzenia ich do swojej pielęgnacji należy dobrze zapoznać się z tematem tak, aby w czasie stosowania retinoidów uniknąć podrażnień, przesuszenia skóry i innych skutków ubocznych. 

Podział retinoidów

 • I generacja - retinol, retinal, tretynoina czy izotretynoina - najczęściej stosowane do leczenia trądziku oraz przeciwstarzeniowo.
 • II generacja - etretynat, acytretyna - substancje używane głównie do leczenia łuszczycy.
 • III generacja - adapalen, beksaroten, tazaroten - grupa związków używanych w różnych celach leczniczych, substancje łączy cecha wysokiej selektywności, czyli skuteczności w wiązaniu się z odpowiednim receptorem skóry.
 • IV generacja - trifanoid i seletinoid G - najnowsza generacja, bardzo krótko na rynku i wciąż badana, niedostępna w wielu krajach.

Jak widać podział jest obszerny, substancji jest wiele, a działanie - różnokierunkowe. Większość z tych substancji jest dostępna tylko na receptę po konsultacji z lekarzem. W tym artykule skupimy się na tych substancjach, które działają przeciwstarzeniowo i antytrądzikowo, omówione zostanie działanie oraz wskazania do stosowania.

Zobacz wideo o retinolu na kanale Super-Pharm:

      

  

Jaki retinoid wybrać?

Rodzaj retinoidu powinien być dobierany indywidualnie do potrzeb skóry. W przypadkach mocnego trądziku lub mocno widocznych oznak starzenia warto skonsultować się z dermatologiem i rozważyć wprowadzenie retinoidów dostępnych na receptę. Jeśli jednak nasza skóra nie potrzebuje aż tak mocnego działania i zależy nam przede wszystkim na działaniu przeciwstarzeniowym to warto rozważyć zakup produktu z retinolem lub retinalem.

WSKAZÓWKA 

Zanim przejdziemy do sedna tematu warto zaznaczyć, że formą aktywną wszystkich tych substancji jest kwas retinowy. Oznacza to, że każdy z poniżej wpisanych retinoidów musi przekształcić się do kwasu retinowego. Jedne substancje robią to szybciej, mniej tracąc na działaniu, a inne wolniej, przez co efekty ich działania widoczne są później.

Retinol

Retinol jest dostępny w wielu kosmetykach (zarówno tańszych jak i droższych) bez recepty. Od innych retinoidów różnią go przede wszystkim cena i dostępność - kosmetyki z retinolem zazwyczaj są tańsze i jest ich na rynku najwięcej. Oprócz ceny wyróżnia go także działanie - przy wprowadzaniu retinolu trzeba być bardzo ostrożnym, ponieważ może powodować podrażnienie i przesuszenie skóry. Przekształcenie się do kwasu retinowego zajmuje retinolowi trochę czasu, przez co jego działanie widoczne jest wolniej niż w przypadku innych substancji opisanych w tej grupie.

Jeśli nie zależy Ci na błyskawicznych efektach to retinol może być dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, aby wprowadzać go stopniowo i dobrze obserwuj swoją skórę, aby uniknąć podrażnień czy łuszczenia.

Więcej o retinolu przeczytasz w tym artykule. 

Retinal

Jest substancją dostępną bez recepty, która znajduje się pomiędzy retinolem a kwasem retinowym w związku z czym efekty jego działania są odrobinę szybsze niż w przypadku retinolu. Retinal zachowuje wszystkie właściwości retinolu, ale powoduje mniej działań niepożądanych (jest dobrym wyborem dla cery wrażliwej) i ma właściwości antybakteryjne. Jego minusem jest jednak często cena - produkty z retinalem są zazwyczaj droższe od tych z retinolem.

Polecane kosmetyki z retinolem i retinalem:

 1. LIQ CR Night 0,3% Retinol Silk
  serum do twarzy
  Cena od 73,99 zł Cena regularna 92,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Institut Esthederm Intensive Retinol Cream
  krem do twarzy
  Cena od 313,99 zł Cena regularna 376,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 3. SVR Ampoule A 0,3%
  serum do twarzy
  Cena od 108,99 zł Cena regularna 252,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Tretynoina

Inaczej kwas retinowy, czyli substancja aktywna biologicznie i autentycznie działająca na komórki skóry. Jest niesamowicie skuteczna w swoim działaniu zarówno przeciwtrądzikowym, jak i przeciwstarzeniowym. W Polsce dostępna jest wyłącznie na receptę, choć i o tą ciężko, ponieważ na naszym rynku w chwili obecnej brakuje dobrych produktów z tretynoiną. Co ciekawe - w wielu krajach (np. Turcja czy Portugalia) maści z tretynoiną dostępne bez recepty. Podsumowując tretynoina jest wysoce skuteczna, ale trudnodostępna. 

Adapalen

Adapalen to kolejna substancja dostępna wyłącznie w produktach na receptę. Oprócz działania regulującego procesy złuszczania naskórka oraz pracę gruczołów łojowych, wykazuje działanie przeciwzapalne. Dzięki tym właściwościom bardzo dobrze sprawdza się w przypadku leczenia różnych odmian trądziku. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych retinoidów, działanie adapalenu w kontekście anti-aging jest mniejsze.

Tazaroten

Retinoid młodszy i nowszy od wyżej wymienionych, cechuje go wysoka selektywność, co oznacza, że działa lepiej i z mniejszą możliwością wystąpienia objawów niepożądanych np. łuszczenia czy podrażnienia. Dostępny wyłącznie na receptę, poza tym jest zdecydowanie droższy od innych retinoidów dostępnych na receptę.

Granactive Retinoid oraz retinyl palmitate 

Czasami klientki pytają o produkty z substancją czynną o nazwie retinyl palmitate a marki kuszą niską ceną i słowem retinoidy w nazwie. Retinyl palmitate owszem, jest estrem retinolu - czyli jego pochodną, jednak wykazuje znikomą, prawie obojętną dla nas aktywność biologiczną. W związku z tym stosowanie produktów z tym składnikiem w celu walki z trądzikiem czy oznakami starzenia jest nieco bezsensowne.

Na rynku pojawiły się także atrakcyjne cenowo produkty z wykorzystaniem substancji o magicznej nazwie Granactive Retinoid. Jest to połączenie jednego z estrów retinolu z samym retinolem. Do tej pory wykorzystany w produktach od jednego producenta, który obiecuje skuteczność preparatów, jednak badań potwierdzających jego dobre i innowacyjne działanie jest bardzo mało.

Autor

Natalia Stafiej - kosmetolog, absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Na co dzień pracuje w gabinecie Estetican w Warszawie oraz prowadzi profil na Instagramie o tematyce beauty @alternatywnepiekno.ns. Poza prowadzeniem terapii skórnych, zajmuje się także makijażem permanentnym.

 

Źródła:

http://www.h-ph.pl/pdf/hyg-2019/hyg-2019-3-165.pdf 

http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/01/ke2018.4-1.pdf

http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf 

Następny wpis
EKSPERT TESTUJE: żel micelarny Bioderma Sensibio Gel Moussant Czytaj więcej