Zachowaj młodość na dłużej!

Zachowaj młodość na dłużej!


Zachować młodość na dłużej czyli dlaczego się starzejemy i czy można ten proces opóźnić?

Starzenie się to nie tylko zmarszczki i coraz mniejsza sprawność. To przede wszystkim zmiany, które pod wpływem wolnych rodników zachodzą na poziomie komórkowym.

Proces utleniania

Procesów utleniania i związanego z nim stresu oksydacyjnego nie da się uniknąć, ale można go ograniczyć. By to osiągnąć, potrzebne są antyoksydanty. Każdy atom tlenu ma na swojej ostatniej orbicie parzystą liczbę elektronów. Kiedy jeden z nich się „zgubi” – atom traci „równowagę”. Staje się wolnym rodnikiem poszukującym brakującego ogniwa. Gdy tylko na swojej drodze napotka atom zbudowany prawidłowo, odbiera mu potrzebny elektron. Z kolei ten pozbawiony jednego elektronu, sam staje się wolnym rodnikiem i zaczyna poszukiwać pary dla swojego samotnego elektronu w atomach dowolnych substancji. W czasie tych „poszukiwań” uszkadza wszystko, co napotka po drodze. Działanie wolnych rodników nazywamy procesem utleniania, a proces ten przyczynia się do przyspieszenia starzenia się naszego organizmu: komórek, tkanek, narządów.

Wolne rodniki

Na szybkość procesu starzenia wpływają zarówno geny, jak i styl życia. Procesy powstawania wolnych rodników przyspiesza bowiem np. palenie papierosów, silny czy długotrwały stres (a raczej brak umiejętności jego rozładowania), zanieczyszczenie środowiska, ekspozycja na promieniowanie UV, a nawet forsowny trening. Dopóki istnieje względna równowaga między reakcjami wywoływanymi przez wolne rodniki a zdolnością organizmu do naprawy szkód, czyli działaniem antyoksydacyjnym – organizm kontroluje ich niszczycielskie działanie. Gdy jednak zostanie ona zachwiana, mówimy o stresie oksydacyjnym.

Jak działają antyoksydanty?

Przed taką lawinową reakcją łańcuchową mogą ochronić antyoksydanty – związki chemiczne, które zapobiegają procesom utleniania, opóźniają je lub naprawiają wyrządzone przez wolne rodniki szkody. Wraz z wiekiem, kiedy kumulują się czynniki zaburzające równowagę między wolnymi rodnikami i antyoksydantami, coraz istotniejsze staje się dostarczanie składników przeciwutleniających z zewnątrz w postaci dobrze zbilansowanej diety lub suplementów.

Moc antyoksydacyjna

Komponując przeciwstarzeniową dietę lub wybierając suplementy przeciwdziałające skutkom stresu oksydacyjnego, warto zwrócić uwagę na moc antyoksydacyjną, którą mierzy się w skali ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). Miara ta pokazuje zdolność do pochłaniania reaktywnych form tlenu przez przeciwutleniacze, czyli tzw. pojemność antyutleniającą.

Bogactwo antyoksydantów

Produkty spożywcze ‒ będące w czołówce skali ORAC ‒ to suszone zioła i przyprawy, takie jak oregano, rozmaryn, mięta, tymianek, cynamon, szałwia, kumin, imbir oraz jagody goji, czarne jagody, gorzka czekolada, orzechy pekan, karczochy, czarne porzeczki, fasola, jeżyny, świeża natka kolendry, a poza tym pozostałe warzywa i owoce, bogate w witaminy i mikroelementy. Suplementy o wyjątkowej antyutleniającej mocy zazwyczaj zawierają zestaw witamin (a zwłaszcza witaminy E i C) oraz mikroelementów (przede wszystkim selen, magnez i cynk) a także wyciągi z odpowiednich warzyw i owoców plasujących się wysoko w skali ORAC.

Jednym z ostatnich hitów jest wyciąg z owoców liściokwiatu garbnikowego. Liściokwiat garbnikowy (Phyllanthus emblica), zwany też amlą, amalaką lub agrestem indyjskim, pochodzi z Azji. W tradycyjnej medycynie ajurwedyjskiej amla uznawana jest za środek na długowieczność. To dlatego, że owoce liściokwiatu mają wyjątkowo silne właściwości antyoksydacyjne: zawierają dużą dawkę stabilnej, dobrze przyswajalnej witaminy C.

Poznaj siłę Vigor Essential – weź udział w konkursie


Materiał promocyjny przygotowany przez producenta Vigor Essential, USP Pharmacia
Następny wpis
CO WARTO WIEDZIEĆ PRZED ZAKUPEM PERFUM Cz. I Czytaj więcej