vichy dercos

Zadbaj o mikrobiom skóry głowy i wyeliminuj łupież skutecznie!

Pielęgnacja włosów to codzienny rytuał każdego z nas. Jednak piękne włosy to przede wszystkim efekt zdrowej skóry głowy, dlatego to o nią należy zadbać w pierwszej kolejności. 

Integralną częścią powierzchni skóry głowy jest mikrobiom, pełniący funkcję ochronną przed patogenami. Zaburzona równowaga mikrobiomu powoduje łupież. Problem ten dotyka aż 50% dorosłych kobiet i mężczyzn na świecie*. Jak skutecznie zwalczyć łupież? Eksperci Vichy Dercos znaleźli rozwiązanie!

Czym jest mikrobiom skóry głowy?

To niewidzialny ekosystem żywych mikroorganizmów, które znajdują się na powierzchni skóry głowy. Na mikrobiom składają się głównie bakterie oraz drożdże, które żyją w równowadze, tworząc barierę ochronną przez patogennymi mikroorganizmami. Mikrobiom czerpie niezbędne dla siebie składniki z potu i łoju, teraz dowiedziono, że sam dostarcza skórze głowy niezbędnych aminokwasów i witamin*, zapewniając jej optymalne odżywienie, kluczowe dla dobrej kondycji zarówno skóry głowy, jak i włosów.

RADA EKSPERTA

Skład jakościowy i ilościowy mikrobiomu skóry zależy nie tylko od indywidualnych uwarunkowań, płci i wieku, ale także od zróżnicowania anatomicznego różnych obszarów ciała i związanych z nimi właściwości fizjologicznych skóry. Mikrobiom może zmieniać się w zależności od pory roku, a nawet w ciągu tego samego dnia – na przykład kiedy myjemy włosy. To jednak nie wszystko. Naukowcy dowiedli, że mikrobiom – prócz funkcji ochronnej przed patogennymi mikroorganizmami może pełnić także inną rolę. Bakterie Cutibacterium acnes, stanowiące istotną część mikrobiomu, mogą być źródłem witamin i niezbędnych aminokwasów dla skóry głowy

- mówi dermatolog, dr n. med. Marcin Zakrzewski.

Czym jest i jak powstaje łupież?

Należy wiedzieć, że łupież jest chorobą skóry głowy o charakterze przewlekłym i nawrotowym. Charakterystycznym objawem jest nadmierne łuszczenie się skóry, niejednokrotnie efektem towarzyszącym jest łojotok. Łupież może mieć formę suchą lub tłustą, co oznacza, że albo suche płatki sypią się z włosów albo przyklejone są za pomocą sebum do włosów i skóry głowy. 

Istnieje kilka czynników odpowiedzialnych za powstanie łupieżu. Główną przyczyną jest zaburzenie równowagi mikrobiomu, co w praktyce oznacza zmianę proporcji mikroorganizmów żyjących na skórze głowy: namnażanie grzyba z gatunku Malassezia restricta i nadmiar bakterii Staphylococcus, przy równoczesnym zmniejszeniu ilości bakterii z rodzaju Cutibacterium.

Na zwiększenie skali schorzenia ma wpływ także m.in. osłabienie odporności, przewlekły lub intensywny stres, nadpotliwość, brak odpowiedniej higieny, nadmierne spożywanie cukrów, węglowodanów oraz tłuszczów prostych. 

Warto wiedzieć, że nawracający łupież powoduje przewlekły stan zapalny w organizmie, który może wpływać na ogólną kondycję organizmu.

RADA EKSPERTA

Obok grzybów i sebum, za łupież  w dużej mierze odpowiedzialne są indywidualne predyspozycje każdego człowieka. Mogą to być takie czynniki, jak przesuszenie skóry głowy, zaburzenia funkcji ochronnej skóry, ale też nieprawidłowe działanie immunologicznych bądź antyoksydacyjnych mechanizmów obronnych

– mówi dr Zakrzewski.

Dlaczego łupież jest problemem nawracającym? 

Niewłaściwe produkty do mycia i pielęgnacji włosów, przerywanie kuracji przeciwłupieżowej, jak i brak późniejszych działań zapobiegawczych, prowadzą do nawrotów łupieżu. Powyższe elementy wpływają na zachwianie równowagi mikrobiomu, w ten sposób prowadzą do podrażnień, powodują świąd prowokujący drapanie skóry głowy, co dodatkowo nasila procesy złuszczania naskórka.

Czy łupieżowi można zapobiegać?

Tak. Kluczowym elementem zapobiegania łupieżowi jest zwrócenie szczególnej uwagi na eliminację przyczyn powstania problemu, a nie tylko leczeniu jego skutków. Właściwe zadbanie o mikrobiom skóry głowy, zastosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji oraz podjęcie środków zapobiegawczych, pomogą skutecznie zwalczyć łupież. 

Dobrze jest znać składniki aktywne wspierające walkę z łupieżem, na które warto zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji włosów. Są to m.in.: 

 • dwusiarczek selenu,
 • kwas salicylowy.

Jak zapobiegać powstawaniu łupieżu?

 • Zbadaj skórę głowy (badanie można wykonać u dermatologa czy trychologa), aby właściwie rozpoznać jej potrzeby;
 • Dbaj o to, aby nie przesuszać skóry głowy (m.in. wysoka temperatura podczas suszenia czy stylizacji włosów), która w ramach reakcji obronnej zaczyna nadmiernie produkować sebum, co prowadzi do namnażania drożdżaków odpowiedzialnych za powstanie łupieżu;
 • Dobierz odpowiednią dla siebie pielęgnację, najlepiej podyktowaną potrzebami skóry głowy;
 • Wybieraj kosmetyki o skuteczności potwierdzonej badaniami, nie kieruj się chwilową modą;
 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce (zwłaszcza w miesiącach letnich), chroń skórę głowy odpowiednim nakryciem i pielęgnacją;
 • Dbaj o higienę stylu życia - nadmierny stres również wpływa na stan skóry głowy i może prowadzić do powstania łupieżu. Pamiętaj też o zbilansowanej diecie;
 • Nie ignoruj pierwszych, nawet niewielkich oznak łupieżu. Im wcześniej zareagujesz, tym szybciej uporasz się z problemem;
 • Nie wierz w mity – codzienne mycie włosów nie szkodzi ani włosom ani skórze głowy. Włosy można myć codziennie, o ile stosujesz właściwe preparaty, nie wpływające inwazyjnie na barierę hydrolipidową skóry głowy.

Jak skutecznie wyeliminować łupież?

 • Stosuj powyższe rady dotyczące zapobiegania łupieżowi;
 • Reaguj jak tylko zobaczysz pierwsze oznaki łupieżu;
 • Konsekwentnie przejdź kurację przeciwłupieżową, stosując odpowiednio dobrane produkty, najlepiej o skuteczności potwierdzonej badaniami klinicznymi;
 • Nawet po zakończonej kuracji nie rezygnuj z szamponu przeciwłupieżowego, najpierw używając go 1-2 razy w tygodniu, a po upływie 4 tygodni stosuj tę pielęgnację 1-2 razy w miesiącu;
 • Unikaj korzystania ze sprzętów do pielęgnacji włosów, które emitują nadmierną temperaturę. Bezpieczną górną granicą przy stosowaniu prostownicy jest 100 stopni Celsjusza. Suszenie włosów suszarką nie musi być szkodliwe, o ile pomiędzy włosami a sprzętem zachowane jest co najmniej 30 cm odległości.

Zaufaj ekspertom, którzy stworzyli produkt do skutecznej walki z łupieżem. Polecany przez dermatologów Vichy Dercos to połączenie doświadczenia i wiedzy naukowców, którzy opracowali unikalną, aktywną formułę, która eliminuje przyczyny powstawania łupieżu, a nie tylko usuwa jego skutki.

Dercos od Vichy to przeciwłupieżowy szampon przywracający równowagę mikrobiomu skóry głowy. Produkt był testowany pod kontrolą dermatologiczną i może być stosowany przez osoby o wrażliwej skórze głowy.

Wysoce skoncentrowana formuła zawiera składniki aktywne odpowiedzialne za przywrócenie równowagi mikrobiomu, dobrane specjalnie pod kątem leczenia łupieżu:
• 1% dwusiarczku selenu – połączenie siarki z selenem, znanym z właściwości oczyszczających, o działaniu przeciwgrzybicznym. Często stosowany przy leczeniu łupieżu. Pomaga też redukować swędzenie i ułatwia odrywanie się nagromadzonych i przyklejonych do skóry głowy łusek złuszczającego się naskórka.
• 1% kwasu salicylowego – znany z właściwości złuszczających. Pomaga usuwać łuski łupieżowe ze skóry głowy.

Duet uzupełnia woda wulkaniczna Vichy, bogata w minerały i pierwiastki śladowe, którym zawdzięcza swoje właściwości pielęgnacyjne. Badania wykazały, że produkt działa od pierwszego użycia i pozwala zapobiegać nawrotom łupieżu przez 6 tygodni, dodatkowo łagodząc podrażnienia i swędzenie skóry głowy*. Regularne stosowanie szamponu przez 4 tygodnie przywraca równowagę mikrobiomu*, w 100% eliminując łupież*. Produkt ma kremową, pomarańczową konsystencję oraz przyjemny zapach.

Szampon występuje w dwóch wersjach: do włosów suchych oraz do włosów normalnych i przetłuszczających się. Można go używać kilka razy w tygodniu, w zależności od potrzeb skóry głowy.

Szkoda czasu na nieskuteczne metody walki z łupieżem! Wybieraj produkty o skuteczności potwierdzonej badaniami, polecane przez dermatologów.

 1. Vichy Dercos Przeciwłupieżowy
  szampon do włosów suchych
  Cena od 71,99 zł Cena regularna 95,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką
 2. Vichy Dercos Przeciwłupieżowy
  szampon do włosów z łupieżem tłustym
  Cena od 66,99 zł Cena regularna 104,99 zł
  Najniższa cena:  1 najniższa cena z ostatnich 30 dni przed obniżką

Źródła:

*Beauty track Women 12 państw (2016) & Beauty track Men (2013), IPSOS dla L'Oréal Research: badanie na grupie 20 000 kobiet i mężczyzn w Europie i USA w wieku od 15 do 75 lat.
*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6180232/pdf/fcimb-08-00346.pdf
*Badanie kliniczne, 45 osób stosujących szampon przez 4 tygodnie, badanie przeprowadzone po 6 tygodniach od zaprzestania stosowania
*Badanie kliniczne prowadzone w kierunku głównych mikroorganizmów sprzyjających łupieżowi, 56 osób stosujących 3x w tygodniu przez okres 4 tygodni
*Test samooceny wśród 262 osób przy regularnym stosowaniu szamponu przez 2 tygodnie

Następny wpis
Jak zagęścić brwi? Najlepsze odżywki i domowe sposoby Czytaj więcej