Zakwaszenie organizmu

Zakwaszenie organizmu


Szacuje się, że zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej dosięgają ponad połowy Europejczyków. Mamy dla Was kilka informacji, dzięki jakim łatwiej będzie z tym problemem sobie dawać radę.

Bilans kwasowo-zasadowy

Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej brzmi jak kolejny trend, ale w rzeczywistości może pomóc osobom cierpiącym np. na częste zmiany nastrojów, spadki samopoczucia, poszarzenie skóry albo pogarszającą się odporność. Przyczyna tkwi w zachwianiu bilansu między kwasowym a zasadowym środowiskiem żołądka. Na czym to polega? Można sobie wyobrazić eksperyment na lekcji chemii, kiedy papierek lakmusowy pod wpływem kwaśnego środowiska odbarwiał się na czerwono, a przy zasadowym na niebiesko. Prawidłowy odczyn żołądka wynosi około 1,5-2,5 pH i ma środowisko kwasowe. Jednak zbyt dużo potraw o takim odczynie, np. czerwone mięso lub cukier, może zakwasić organizm.

Równowaga 80/20

Przyczyną utraty równowagi pH jest przeważnie toksyczna mieszanka złej diety opartej o fast foody, ciągły stres i braku ruchu. Początkiem zmian powinien być podział jedzenia na kwasotwórcze i zasadotwórcze. To bardzo ułatwi dobranie odpowiednich proporcji. W niechlubnym gronie kwasotwórczej żywności znajdują się produkty bogate w fosfor, siarkę i chlor. Do zakwaszenia przyczynia się m. in. czerwone mięso, cukier, jasny makaron i mąka. Lekarze przyjmują, że najlepsze efekty można osiągnąć jedząc minimum 80% alkalizujących produktów takich, jak świeże i suszone owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo, olej lniany i brązowy ryż w stosunku do 20% kwasotwórczych potraw. Warto pamiętać też o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Wypijanie około 2 litrów wody i naparów ziołowych, np. z pokrzywy albo mniszka lekarskiego, pomoże w stopniowym przywróceniu równowagi.

Recepta na sukces

Dieta o potencjale alkalizującym powinna być bogata w magnez, wapń, potas i żelazo – wylicza psychodietetyk, ekspert marki Noble Health Agnieszka Owczarek. Na szczęście można obyć się bez restrykcyjnych zmian nawyków żywieniowych i całkowitej rezygnacji z produktów kwasotwórczych, a tego wszyscy obawiają się najbardziej. Wtedy polecam wprowadzanie zmian metodą małych kroków. Nie wymaga poświęceń i uczy zdrowego stylu życia. Można do każdej potrawy dodawać jedno surowe albo gotowane na parze zielone warzywo i dołączyć suplementy diety na bazie młodego zielonego jęczmienia, np. Provital Activ+. Młode pędy jęczmienia pełnią rolę znakomitego „odkwaszacza”. To drobne zmiany, które odczuje nasz organizm już po kilku tygodniach.

Materiał promocyjny przygotowany przez firmę Noble Health

Następny wpis
Oczyszczanie twarzy według tołpa Czytaj więcej